Jump to content


DIY Zvucnici - SEAS


edinm

Recommended Posts

Edine, da li znas za neki projekat 3-sistemske kompresione kutije? Ne uspevam da nadjem projekte koji su zasnovani na toj, izgleda, zastareloj i zaboravljenoj koncepciji... Mozda nesto sa Seas drajverima, mada, nije obavezno. Jedini uslov je bas od 10" i osetljivost od 90 db ili vise.

Link to comment
Share on other sites

Ух тај је око 80 долара  :heat

 

:wave2

Eh, jbg, malo kosta ali i dalje sam misljenja da se za nekih 180 - 200USD (IRS2092, speaker protekcija, SMPS napjanje i Pass Buffer) dobije pojacalo koje nadsvirava komercijalna makar nekoliko puta te vrijednosti. Naravno, nije to za svakoga. Potrebno je malo hrabrosti i volje za DIY. Moglo bi se proci i sa linearnim, dakle neki trafo i ispravljac, ali ovaj SMPS je beton :)

Link to comment
Share on other sites

Edine, da li znas za neki projekat 3-sistemske kompresione kutije? Ne uspevam da nadjem projekte koji su zasnovani na toj, izgleda, zastareloj i zaboravljenoj koncepciji... Mozda nesto sa Seas drajverima, mada, nije obavezno. Jedini uslov je bas od 10" i osetljivost od 90 db ili vise.

 

Prijedlog: zasto ne pokusas sa 10 - 12" bas u kombinaciji sa kompresionim driverom recimo Radian ili neki drugi koji ide dole do 700 - 900hz ? Mene mnogo intrigira ta koncepcija. Imaju cak projekti sa Selenium 220i (cini mi se da je taj) i 10" woofer. Postoji na diyaudio citava tema i mnogo ljudi koji su to napravili. To je pravi put za 90+ db osjetljivosti, woofer moze biti kompresioni. Nadje neke kvalitetne pro 10 - 12" woofere, po mogucnosti Altec i u njih integrises Selenium kompresionu jedinicu. Imaju seme za skretnicu. Imas killer sistem :)

Link to comment
Share on other sites

Edine, da li znas za neki projekat 3-sistemske kompresione kutije? Ne uspevam da nadjem projekte koji su zasnovani na toj, izgleda, zastareloj i zaboravljenoj koncepciji... Mozda nesto sa Seas drajverima, mada, nije obavezno. Jedini uslov je bas od 10" i osetljivost od 90 db ili vise.

 

Dobro bre Ujko, 'de si bio kad je Buja prodavao onaj Isophone kit pre par nedelja? 12" bass (AlNiCo, kartonska membrana i gumeno vesanje), kalotni srednji i visoki. Namenjen za kompresione, trosistemske kutije. Cak su i skretnice isle uz sve to, fabricki kit.. Potrebno je bilo sastaviti kutiju i mozda osveziti tu skretnicu. Mogao je to biti jedan opak Monkey Coffin speaker!   :) A za male pare, 100-150E sve skupa..

Link to comment
Share on other sites

Dobro bre Ujko, 'de si bio kad je Buja prodavao onaj Isophone kit pre par nedelja? 12" bass (AlNiCo, kartonska membrana i gumeno vesanje), kalotni srednji i visoki. Namenjen za kompresione, trosistemske kutije. Cak su i skretnice isle uz sve to, fabricki kit.. Potrebno je bilo sastaviti kutiju i mozda osveziti tu skretnicu. Mogao je to biti jedan opak Monkey Coffin speaker!   :) A za male pare, 100-150E sve skupa..

 

Pitam za preporuku projekta 3-way kompresije Äisto da neÅ¡to skupim, odložim u arhivu i kad se steknu uslovi delujem. Trenutni uslovi su nepovoljni, oblaÄno, grmi, i oseka je para.

 

Nisam znao da je Buja to prodavao, deluje zanimljivo. ViÅ¡e imam u vidu nekakvo lagano prikupljanje sastojaka i to novih drajvera, kad se iskristaliÅ¡e dobar projekat na koji će da se ide. OptimistiÄka varijanta je da to ipak bude projekat koji će da me isprati u penziju Å¡to se tiÄe zvuÄnika, mada je to možda i preoptimistiÄno ali Å¡to da ne? Nisam od onih koji veruju da za 1000 evra, recimo, ne može da se napravi solidan par zvuÄnika. ZnaÄi, sve je to projektovano u budućnost jer prvo projekat treba naći :) .

Link to comment
Share on other sites

@Trotter: pa moze i tako, zanimljivo razmisljanje. :thumbsup2

 

Nego, trosistemski projekti prete da budu dosta skupi, a pritom su i retki.. I u tom nekom price range-u se pojavljuje dosta proverenih old school zvucnika. Jedan od njih je i ovaj JBL, sto predlozi Kaiser.  :) Onda AR, pa mozda Cabasse (uz neke lampe narocito, posto vidim da te golicaju), ATS, mozda neki Tannoy-i, itd.. 

Mada, stari si ti vuk, znaces bolje sam svakako. Samo pravljenje ima svoju draz, pa ako ti je to smek, onda podrzavam u potpunosti!  :cheers

Link to comment
Share on other sites

PronaÅ¡ao sam dva zanimljiva projekta. DoduÅ¡e, jedan je zatvorena kutija a drugi je sa bas refleksom, oba koriste 8" basove, ali ajde de. Zanimljivo je da se kao srednji u oba sluÄaja koristi Seas Prestige MCA12RC.

 

Kod Troelsa je dizajn meni prelep, pravi starinski. Vidim da on negde u tekstu predlaže da se bas refleks uradi nazad, mada je on uradio sa prednje strane... Na dnu strane imaju slike i utisci sa raznih strana i razliÄite verzije izvedbi, dosta je zanimljivo videti razlike u pristupu i zavrÅ¡noj obradi.

 

http://www.troelsgravesen.dk/3WClassic.htm

 

Drugi projekat je Krakens, sa Ribbon tviterom. Ovo je kompresiona izvedba.

 

http://areteaudio.wordpress.com/2013/05/09/the-krakens-3-way-sealed-system/

 

Interesuje me da li je moguće kod Troelsovog 3-way classic-a upotrebiti 10" bas drajver u kompresionoj kutiji a da se zadrži usaglašenost sa upotrebljenim srednjacima i visokim? To verovatno traži veće dimenzije same kutije?

 

Upsss... Izvinjenje Edinu na pozajmljivanju teme. Molim moderatore da, ako može, izmeste ove offtopic priÄe u zasebnu temu. Ako je problem, briÅ¡ite, nije niÅ¡ta hitno i važno, samo se raspitujem oko moguće samogradnje.

Link to comment
Share on other sites

Pitam za preporuku projekta 3-way kompresije Äisto da neÅ¡to skupim, odložim u arhivu i kad se steknu uslovi delujem. Trenutni uslovi su nepovoljni, oblaÄno, grmi, i oseka je para.

 

Nisam znao da je Buja to prodavao, deluje zanimljivo. ViÅ¡e imam u vidu nekakvo lagano prikupljanje sastojaka i to novih drajvera, kad se iskristaliÅ¡e dobar projekat na koji će da se ide. OptimistiÄka varijanta je da to ipak bude projekat koji će da me isprati u penziju Å¡to se tiÄe zvuÄnika, mada je to možda i preoptimistiÄno ali Å¡to da ne? Nisam od onih koji veruju da za 1000 evra, recimo, ne može da se napravi solidan par zvuÄnika. ZnaÄi, sve je to projektovano u budućnost jer prvo projekat treba naći :) .

Ako je za cevi i pod uslovom da znaš šta radiš:

 

https://www.kupujemprodajem.com/12-inca-Alnico-11223267-oglas.htm?filter_id=8877

 

https://www.kupujemprodajem.com/Alnico-koaksijalni-zvucnici-11495120-oglas.htm?filter_id=8877

Link to comment
Share on other sites

pozdravljam ;-)

kada mislis da  si napravio dobar, najbolji sto mozes, snimak onda bi bilo dobro da ili u deskripciji ili u naslovu obelezis projekat.

Verujem da ljude zanima da cuju kakav takav zapis, pre nego sto se odluce na projekat.

Ovo je solidan snimak ali i odlicni zvucnici

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...