Jump to content


Higijena ušiju (ORL tema)


mdragoslavm

Recommended Posts

I to sužavanje tonskog opsega je jako relativno i individualno. Na primer, ja imam sreće koliko sam težak, punih 60 godina i joÅ¡ uvek Äujem (9 od 10 puta) 16 kHz. Istina, pre pet godina, to je bilo 18 kHz.

Probaj malo rada sa štapićima sa vatom. Vrhunski apgrejd. :D (Važi za sve nas).

Nikako stapici i vata , savet je od strane usnih lekara , hidrogen i jos bolje mozda fiseci od zavoja i voska koji se upale i na taj nacin izvlace cerumen iz usiju ........

Isprobano na 6ogodisnjem detetu .

Link to comment
Share on other sites

Nikako stapici i vata , savet je od strane usnih lekara , hidrogen i jos bolje mozda fiseci od zavoja i voska koji se upale i na taj nacin izvlace cerumen iz usiju ........

Isprobano na 6ogodisnjem detetu .

 

 

Istina, ORL napominju da se štapići ne guraju u kanal već treba da služe samo za školjku i ulaz u kanal, nikako dublje.

 

Ма какви штапићи то ни у Кенији не кориÑте.

 

Хидроген је одличан а и при том и шушти када је у каналу.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ovo za stapice je tacno, bar tako upozoravaju relevantni doktori. Sa hidrogenom paziti kod primene, vezano za ucestalost primene, kao i na procenat rastvora da ne bi nastali problemi.

Vrlo dobra stvar je i old school pristup, tj. ispiranje u ambulanti.

Zika je, cini mi se, u pravu za pritisak. Citao sam negde tekst bas oko uticaja krvnog pritiska na slusni dozivljaj, mislim da su pominjani i audiofili i muzicari. Pritisak je, izmedju ostalog, povezan sa stresom pa nije cudo sto nam nekad isti sistem u istoj sobi ne zvuci kao poznat. Mislim da je ovo svako imao priliku da dozivi.

Link to comment
Share on other sites

Kakva ambulanta kakvi bakraci, kad perem kosu onda uvek nabijem tus u usi i nema problema :D

Naravno posle toga istresti vodu iz usiju, ali ne skakanjem i cupkanjem to nista ne radi, nego sumanuto headbangovanje po strance, tj bitniji je nagli trzaj glave uvis nego ka dole.

Ovo je skoro pa siguran put ka Äestim upalama unutraÅ¡njeg uha, s obzirom da je skoro pa nemoguće komplet izbaciti vodu iz najudaljenijih delova uÅ¡nog kanala, pogotovo ako nije Äist (a obiÄno nije, poÅ¡to se non-stop stvara cerumen-vosak). Pa joÅ¡ ako je prisutna navika da se posle pranja kose izleti vrlo brzo napolje, eto belaja.

Å tapići za Äišćenje uha nikako, poÅ¡to u kombinaciji sa cerumenom i prljavÅ¡tinom "zacementiraju" uÅ¡ni kanal i onda treba vremena da se kanal otpuÅ¡i.

Ono Å¡to je provereno dobar metod za Äišćenje uÅ¡nog kanala je kombinacija mlake vode i 3% hidrogena - osoba legne na stranu, sipa se 3% hidrogen u uÅ¡ni kanal, saÄeka se par minuta da hidrogen odradi posao, a onda se blago ispere sa mlakom vodom. Tako par puta i ne treba niÅ¡ta viÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

Nikako stapici i vata , savet je od strane usnih lekara , hidrogen i jos bolje mozda fiseci od zavoja i voska koji se upale i na taj nacin izvlace cerumen iz usiju ........

Isprobano na 6ogodisnjem detetu .

Ja to radim evo već preko 40 godina svako jutro, baÅ¡ sa Å¡tapićime i obiÄnom vodom nakon tuÅ¡iranja, i nikada u životu nisam imao bilo kakvih prolema niti sa sluhom, niti sa uÅ¡ima. DoduÅ¡e, ja sam pustio kvalifikovanog lekara da me nauÄi kako se to radi kako treba, tek da ne eksperimentiÅ¡em na sebi.

U celom svetu to se koristi na deci, samo u Srbiji svi raÄunajući i vrapce podunavce ZNAJU da to ne valja. Sa sve "nauÄnim" objaÅ¡njenjima.

Link to comment
Share on other sites

U svetu,a samim tim i kod nas se vec dugo koriste Å¡tapići sa zadebljanim zadnjim delom koji nedozvoljavaju da stapic ode dublje od 2-3 mm u uÅ¡ni kanal koliko ga i treba Äistiti a ne bunariti po uhu pa napraviti problem.Onoliko koliko može da stane prst preko peskira uglavnom je dosta reÄe mi jedna doktorka.ProÅ¡irenje i infekcije uÅ¡nih kanala od sluÅ¡alica postaju jako velik problem,gotovo pola pacijenata pri pregledima za radne knjižice i vozaÄke dozvole je nagluvo,pa im se "gleda kroz prste".obratite pažnju na to kod dece(i sebe),ja sam mom junioru ustupio senhaizerke verovatno bi vec bio u problemu sa sluhom koliko sluÅ¡a.I tamponi su zlo,ženu mi je nervirala muzika koju ja slusam do kasno pa ih kupila i zavrsila kod lekara zbog te gluposti.Da vidis kako joj posle vise niÅ¡ta ne smeta kad te stigne veća muka

Link to comment
Share on other sites

Kao Å¡to jasno i glasno rekoh, zamolio sam lekara da mi pokaže kako ih koristiti. I eto, već preko 40 godina niÅ¡ta, nema zaraze, nema upala, uÅ¡i su na istom mestu i nije mi porasla treća ruka. Jedna od njegovih pouka je bila niÅ¡ta viÅ¡e u uÅ¡i sem obiÄne vode, i to mlake. A osnovna stvar je bila koliko duboko.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da Å¡tapići za uÅ¡i i najbolja tehnika (možda Äak i stil) njihovog korišćenja zaslužuje posebnu temu.

Buduća, nadam se po obiÄaju burna ali isto toliko i plodonosna diskusija bi svakako doprinela znaÄajnom unapreÄ‘enju najvažnije karike sistema a to su svakako UÅ I.

Moj predlog je da moderacija raspravu o Å¡tapićima za uÅ¡i premesti u HI END podforum. Postoje dva kljuÄna razloga koja govore u prilog tome da takva tema zauzme svoje zaslužno mesto meÄ‘u HI END temama: prvi razlog je teorijski i proistiÄe iz samog znaÄaja održavanja najvažnijeg aparata u sistemu (sluÅ¡nog aparata), drugi razlog je Äisto praktiÄne prirode, naime taj podforum je u oÄiglednoj krizi i jedna ovakva, nadasve interesantna tema bi mogla da probudi taj uspavani znameniti podforum. Kao naslov teme predlažem: ''Å¡tapići za uÅ¡i teorija i praksa''.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...