Jump to content


Spherical vs Elliptical vs Microline igle ( kvalitet zvuka i vek trajanja )


Play_Select

Recommended Posts

Namerno sam redosled u naslovu teme i napravio zbog poređenja.

 

ProizvoÄ‘aÄi ustvari pokuÅ¡avaju da vrh igle konstruiÅ¡u najpribližnije obliku samog rezaÄa brazde iako je to u praksi nemoguće jer bi u tom sluÄaju identiÄan oblik brzo uniÅ¡tio fine modulacije unutar brazde.

 

Iako oblici vrha igle kao MicroLine, Stereohedron, FineLine, Shibata, Van Den Hul...pružaju vrhunski doživljaj reprodukcije ( koji ima svoju cenu ) bez izobliÄenja, postavlja se pitanje koliko dugo traje vrh igle

i koji oblik najmanje Å¡kodi i samim ploÄama. Naravno uzima se u obzir maksimalna pravilna podeÅ¡enost zvuÄnica.

 

Edit infidel: ne citirati ceo prethodni post!

Link to comment
Share on other sites

TroÅ¡enje ploÄa bi moralo biti funkcija pritisaka na zidove brazde. Osim oblika, ovde je bitan i  VTF. 

Mmilovan se viÅ¡e puta pitao kako je, ponovo, posle viÅ¡e decenija, u redu da imamo skupe SPU-ove s, beÅ¡e, 4-5g VTF-a. 

Biće da vinil nije toliko osetljiv koliko zamiÅ¡ljamo. 

Link to comment
Share on other sites

Iako oblici vrha igle kao MicroLine, Stereohedron, FineLine, Shibata, Van Den Hul...pružaju vrhunski doživljaj reprodukcije ( koji ima svoju cenu ) bez izobliÄenja, postavlja se pitanje koliko dugo traje vrh igle

i koji oblik najmanje Å¡kodi i samim ploÄama. Naravno uzima se u obzir maksimalna pravilna podeÅ¡enost zvuÄnica.

 

Traju ti vrhovi i do dva-i-po puta duže od standardnih eliptiÄnih vrhova, a ni najmanje ne Å¡kode ploÄama.

Ko tvrdi suprotno - ili nema (dovoljno) iskustva, ili stvara marketing za svoj (ponekad inferiorni) proizvod...

Link to comment
Share on other sites

TroÅ¡enje ploÄa bi moralo biti funkcija pritisaka na zidove brazde. Osim oblika, ovde je bitan i  VTF. 

Mmilovan se viÅ¡e puta pitao kako je, ponovo, posle viÅ¡e decenija, u redu da imamo skupe SPU-ove s, beÅ¡e, 4-5g VTF-a. 

Biće da vinil nije toliko osetljiv koliko zamiÅ¡ljamo. 

 

 

Veliku greÅ¡ku prave poÄetnici u korišćenju gramofona.

VTF ( vertical tracking force ) je veoma bitan. ViÅ¡e se habaju ploÄe ukoliko se gazna sila podesi premalo u odnosu na preporuku proizvoÄ‘aÄa.

Link to comment
Share on other sites

+1 za Play Select. Gazna sila mora biti po specifikacijama.

BaÅ¡ za to Å¡to traju preko duplo duže traju Fine Line igle od eliptiÄne, mogu biti isplativije od njih.
Ako je fine line rezervna igla jeftinija od dve eliptiÄne, isplati se.
Npr:
AT120- 80e
AT440- 140e
AT120 traje 600-800 sati
AT440 traje 2000+ sati
AT440 se viÅ¡e isplati od AT120, da ne pominjemo to Å¡to zvuÄi bolje i manje haba ploÄe. Cene su iz RolandPlaneta.

MeÄ‘utim, viÅ¡e puta sam proÄitao na raznim forumima da Fine Line igle su jako Å¡tetne za polistirenske singlice. To ne znam koliko je taÄno.

A po pitanju gazne sile i SPU-a, Å¡ta bi sa onim VMS20 iglama Å¡to rade na 1 gram preporuÄene gazne sile?
Prestali su da ih proizvode :plakanje

Link to comment
Share on other sites

MC zvuÄnica Denon DL-103

 

The DL-103 is a living legend in audio product history.
Denon collaborated with the Japan Broadcasting Corporation Technical Research Laboratories in 1963 to make this extremely reliable, high performance low-output phono cartridge.

 

 

 

103_Pioneer_PL71.jpg

 

 

 

SferiÄni vrh igle ( 16.5 micron special round solid diamond )

 

DL103_50hrs.jpg

 

  • Frequency response (Hz): 20-45,000
  • Output@1khz, 50mm/sec: .3mV
  • Output impedance: 40 ohms
  • Load impedance: 100ohms
  • Channel seperation at 1kHz: over 25db
  • Channel sensitivity: 1dB or less
  • Tracking tip: 16.5 micron special round solid diamond
  • Copliance: 5x10-6cm/dyne (100Hz)
  • Tracking force- 2.3~2.7g
  • Cantilever: aluminum, conical
  • Mass: 8.5g
Link to comment
Share on other sites

Te 1963. godine (kada je 103-ka smiÅ¡ljena), Äisto sumnjam se mogao naći eliptiÄni vrh za relativno male pare, a da bi zvuÄnica bila (cenovno) pristupaÄna proseÄnom konzumentu gramofonskih ploÄa, stavili su fini sferiÄni vrh.

A obzirom da je postala legendarna sa takvim vrhom, verujem da su iz tog razloga nastavili da ga stavljaju i kada eliptiÄni vrhovi viÅ¡e nisu bili basnoslovno skupi.

A iz mog dosadaÅ¡njeg iskustva sa sferiÄnim vrhovima od 13 (Sumiko Black Pearl) i 18 mikrona (raznorazne inkarnacije Stanton 500), odgovorno tvrdim da nisu (zvuÄno) detaljne i tracking im posustaje u zadnjoj Äetvrtini strane ploÄe.

Ako nekom ne smeta zvuk Denon 103 "zaÄinjen" distorzijom i Å¡umovima u oblasti visokih tonova u zadnjih 5-6 minuta strane ploÄe, taj će je verovatno oberuÄke prihvatiti, ali meni je tracking prioritetniji od zvuka, pa zato preferiram egzotiÄne tipove vrhova...

Link to comment
Share on other sites

Neminovno je bilo da ova priÄa doÄ‘e do 103ke. Nastaviće se s njenom stvarnom komplijansom, slutim. 

 

Imao sam mnogo muke oko setovanja ove zvuÄnice na 1210ki, bio pred odustajanjem. Problemi (trackinga) nisu bili vezani samo za kraj ploÄe. 

Ipak, jednom kad sam doÅ¡ao do, mislim, optimuma, bio sam prezadovoljan. A "optimum" je podrazumevao veliko povećanje efektivne težine (Sumico shell + tegić na njemu), povećanje overhanga (praktiÄno koliko je shell dopuÅ¡tao; uz odgovarajući offset ugao), te gornja granica preporuÄenog VFTa. Ili, setup je bio otprilike takav kao da je "prava" komplijansa zvuÄnice 5. 

Link to comment
Share on other sites

Ako nekom ne smeta zvuk Denon 103 "zaÄinjen" distorzijom i Å¡umovima u oblasti visokih tonova u zadnjih 5-6 minuta strane ploÄe, taj će je verovatno oberuÄke prihvatiti, ali meni je tracking prioritetniji od zvuka, pa zato preferiram egzotiÄne tipove vrhova...

 

Koje igle najbolje glisiraju kroz ÄesmovaÄu?

Link to comment
Share on other sites

Koje igle najbolje glisiraju kroz ÄesmovaÄu?

 

Sve one lako glisiraju kroz destilovaÄu, ali najdetaljnije (zvuÄne) rezultate daju ML (Audio-Technica) i MR (Shure) vrhovi.

Mada, ni Pickering-ov hiper-eliptiÄni vrh nije za podceniti, ali to je odlika old-school zvuÄnica (circa 1982)...

Link to comment
Share on other sites

Denon 103 je zaslužila da se ubaci u ovu temu ( raspravu ) iako je odavno kontruisana za reprodukciju mono i stereo vinila za radio potrebe, i dalje je legenda.

Istina je, nezgodna za setup jer traži high mass ruÄke ali kod 1210 može da proÄ‘e sa dodatkom težine na headshellu i tegićem na kraju ruÄice.

 

Ostale sferiÄne igle mislim da nisu vredne pomena, pogotovo one DJ jer nisu za HI-FI.

 

@Miloš

Jel se usvirao Benz ?

AT 440MLa  vs  MC Benz Micro Gold

Link to comment
Share on other sites

@Miloš

Jel se usvirao Benz ?

AT 440MLa  vs  MC Benz Micro Gold

 

Ha, dobro si me podsetio! Benz se raskomotio, lepo se uklopio sa ostatkom sistema, i skoro da ga viÅ¡e ne primećujemo, Å¡to je dobro  :)

 

Pre kupovine sam uradio domaći na Guglu, raspitao se kod iskusnijih prijatelja koji imaju sliÄan muziÄki ukus (Pecass, ÄŒile, SaÅ¡a L) i posluÅ¡ao viÅ¡e kandidata. U odnosu na 440 zvuÄna razlika je oÄekivano velika. Kod basova nema dramatiÄnih razlika, ali srednji su precizniji a visoki otvoreniji. Naravno, pojavljuje se onaj stari problem - dobre ploÄe zvuÄe bolje, ali loÅ¡e zvuÄe loÅ¡ije. Zato sam saÄuvao i AT.

 

(Ipak, gledaću da nabavim i neke Konkorde, Night Club ili banane. Te glave su pravo Äudo, imaju fantastiÄnu moć peglanja zvuka. Zvuk nije neÅ¡to, ali svaka ploÄa "prolazi", pucketanje se skoro uopÅ¡te ne Äuje, dinamika je sabijena pa svaki materijal zvuÄi pitko. Treba ih imati u kući.)

 

3.jpg

 

Off: pored Benza imam joÅ¡ jednu MC glavu, Technics EPS-310MC - ona je sve viÅ¡e u službi, na malom SL-10, i zvuÄi Äarobno! Zbog nje sam se svojevremeno upisao na forum - ta glava nije radila 20-tak godina i raspitivao sam se da li smem da puÅ¡tam dragocene ploÄe na njoj. RazmiÅ¡ljao sam i o retipovanju. Glavu sam nosio na pregled u Zemun, uverio se da je igla OK, i ovih par godina glava se polako usviravala da bi se na kraju i usvirala. ÄŒak se i blago opuÅ¡teni nosaÄ igle vratio u taÄan položaj. BaÅ¡ mi je drago, zato Å¡to je glava originalna. KaÄenje je P-mount, Å¡to znaÄi da bih je teÅ¡ko prodao, a joÅ¡ teže nabavio zamenu. Nice  :)

Link to comment
Share on other sites

Da, nightclub2 je igla sa oblikom vrha izmeÄ‘u sferiÄne i eliptiÄne pa ne ide duboko u brazdu.

U pravu si kada pominjeÅ¡ da svaka ploÄa kod njih prolazi a i sam Ortofon navodi da može da se poredi sa svakom HI-FI zvuÄnicom.

 

1210 i još sa konkord glavom :loveface

 

Obradovao sam sina sa jednom NC2, pre par godina, a rado ponesem i svoje ploÄe da ih posluÅ¡am sa manje Å¡umova i krckanja. :listen

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...