Jump to content


Loudness


Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bila je bar jedna tema o loudnessu i zaključak je otprilike glasio: nije "audiofilski" ali ko voli neka ga koristi. Audiofilski pod znacima navoda jer loudness u idealnom slučaju ima ulogu da kompenzuje smanjenu osetljivost ljudskog sluha u niskom i visokom spektru na tihim nivoima pa bi, stoga, trebalo da tonsku sliku "ispravi" i vrati u ravnu audiofilsku karakteristiku.

Link to comment
Share on other sites

Ne koristim nikad ni kontrole ni laudness....u pravilu neovisno o velicini kutija i koliko ih glasno slusam, ako mi nedostaje dinamike, basa i sl. nesto nije u redu sa sistemom ili kutijama......a abnormalno tiho nemogu ni slusati, jer mi potenciometar u vecini slucajeva ni nemoze jako tiho pojacati...ono po noci i iz kreveta kad je bas mrtva tisina.

Ko koristi laudness nek koristi, zato i postoji.

Link to comment
Share on other sites

Bila je bar jedna tema o loudnessu i zakljuÄak je otprilike glasio: nije "audiofilski" ali ko voli neka ga koristi. Audiofilski pod znacima navoda jer loudness u idealnom sluÄaju ima ulogu da kompenzuje smanjenu osetljivost ljudskog sluha u niskom i visokom spektru na tihim nivoima pa bi, stoga, trebalo da tonsku sliku "ispravi" i vrati u ravnu audiofilsku karakteristiku.

I ovo je stvarno SVE Å¡to treba znati o loudness komandi.

A ima ih od sumanuto podeÅ¡enih (na primer, inaÄe odliÄan Grundig V5000 ima +17 dB (!!!) na basu i +6 dB na visokim) do veoma nežnih (na primer, Luxman C-03 predpojaÄavaÄ, odliÄno odmeren). Nema pravila.

Link to comment
Share on other sites

Loudness nije "audiofilsko dugme" ali u kasne noćne sate na tiho sluÅ¡anje, treba da ga koristi onaj kome prija. Na pojaÄivaÄima postoji volume toÄak i tonske kontrole ali i taj famozni loudness prekidaÄ, pa Å¡to se ne bi koristio kada zatreba i kada prija uvcetu.

Link to comment
Share on other sites

Loudness nije "audiofilsko dugme" ali u kasne noćne sate na tiho slušanje...

 

Upravo tako, za tiho noćno sluÅ¡anje, ali kod mene je to tiho toliko TIHO da jedva Äujem visoke, pa kad ukljuÄim laudnes i dalje jedva Äujem ali zato basovi od nepostojećih postanu jedva Äujni. :blah

 

Naravno, ako mi uzrok moje budnosti u kasne/rane sate dozvoljava, ubošću AKG u pojaÄalo, zavaliti se u fotelju i uživati kako dolikuje.  :listen

Link to comment
Share on other sites

Samim time Å¡to ne postoji bilo kakav standard, svaki proizvoÄ‘aÄ Ä‡e ga odreÄ‘ivati sam, a to znaÄi haos od mogućih raspona.

Poseban problem predstavljaju basovi, jer se na njima tradicionalno dodaje viÅ¡e, a to dovodi do faznih izobliÄenja i samim ime menja karakter zvuka. H/K je, primera radi, razvio Äitavo kolo koje dodaje bas u fukiji loudness-a, ali je fazno linearno (tj. fazni pomer je smeÅ¡no mali), pa normalno zvuÄi daleko manje napadno od većine drugih i ne muti zvuk.

Moram da pohvalim i Luxman-a, predpojaÄavaÄ C-03; najbolja klasiÄna loudness funkcija koju sam do sada Äuo, sa veoma umerenim dejstvom na oba ekstrema, i shodno tome izrazito malim bojenjem zvuka. A moram da pokudim Philips Black Tulip AH278 preamp, inaÄe sasvim solidan, ali po pitanju loudness-a jedan od najgorih koje sam ikada Äuo, lik koji je to radio je gluv kao top.

Link to comment
Share on other sites

Vidim Å¡to se loudnessa tiÄe svi piÅ¡ete o zvuÄnicima i pojaÄalima.Niko ne piÅ¡e o kvalitetu medija.Evo ja u većini sluÄajeva sluÅ¡am bez tonske kontrole ali imam i dosta domaćih diskova zabavne muzike Å¡to kao Å¡to i samo znate su loÅ¡eg kvaliteta.i tu je Äovek primoran da koristi tonske kontrole.Uglavnom nedostatak basova na tim diskovima i vriÅ¡teći visoki.



 

Link to comment
Share on other sites

Vidim Å¡to se loudnessa tiÄe svi piÅ¡ete o zvuÄnicima i pojaÄalima.Niko ne piÅ¡e o kvalitetu medija.Evo ja u većini sluÄajeva sluÅ¡am bez tonske kontrole ali imam i dosta domaćih diskova zabavne muzike Å¡to kao Å¡to i samo znate su loÅ¡eg kvaliteta.i tu je Äovek primoran da koristi tonske kontrole.Uglavnom nedostatak basova na tim diskovima i vriÅ¡teći visoki.

Aco, kvalitet medija naravno utiÄe na zvuk samo tako, ali u sluÄaju loudness-a nije bitan. To bi teorijski trebala da bude kompenzacija prema Fletcher-Munson krivama (1957-1959) ljudskog sluha BEZ OBZIRA na kvalitet medija, vezano samo za nedostake naÅ¡eg sluha pri nižim nivoima zvuÄnog pritiska. Ne drži me za reÄ, ali ako se dobro sećam, nekakav odnos od +9 dB na basu i +5 dB na visokima je otprilikr ono Å¡to je potrebno, uz uslov da se automatski smanjuje sa porastom glasnosti, da bi se na kraju samo iskljuÄilo. Na žalost, malo ko se drži tih pravila, uglavnom iz komercijalnih razloga, tj. zbog želje da impresioniraju kupce u salonu.

PraktiÄno gledano, verovatno najpraktiÄnije reÅ¡enje je posedovanje posebnog potenciometra, putem koga korisnik sam odreÄ‘uje koliko kompenzacije njemu najviÅ¡e odgovara. Mnogi su to imali (Yamaha, Marantz, itd), ali koliko znam, danas to gura joÅ¡ samo Yamaha. PoÅ¡to su to nekada imali i Marantz ureÄ‘aji, igrajući se sa time sam pronaÅ¡ao da meni odgovara manje kompenzcija od onoga Å¡to se obiÄno nudi, a jedina koju sam Äuo za koju bih rekao da je za mene savrÅ¡ena je na Luxman C-03 predpojaÄavaÄu. Istina, ona koju ugraÄ‘uje H/K je joÅ¡ Äistija, ali H/K kompenzuje samo basove ali ne i vioke, Å¡to je fizioloÅ¡ki ipak suboptimalno.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se tokom devedesetih navikao na totalni flat neovisno o materijalu....tada sam prvi put bio u situaciji da sam imao prilicno skup setup sa pasivnim preampom, ali sposobnim i osebujnim kutijama u citavom spektru....navika je fala bogu ostala....ako je produkcija smece, nek je...ne zamaram se vise sa manama snimljenog materijala....stvarno sam se okrenuo slusanju muzike...ne zamaram se vise sa sitnicarenjem u zvuku....volim lagano atraktivan zvuk, soft u gornjem dijelu....primarni sustav se sastoji od bookshelfa, monoblokova, cijevnog preampa sa funkcijom pojacavanja i dva ulaza, DA konvertera i dva transporta....to je to i mir u kuci......

Link to comment
Share on other sites

Bila je bar jedna tema o loudnessu i zakljuÄak je otprilike glasio: nije "audiofilski" ali ko voli neka ga koristi. Audiofilski pod znacima navoda jer loudness u idealnom sluÄaju ima ulogu da kompenzuje smanjenu osetljivost ljudskog sluha u niskom i visokom spektru na tihim nivoima pa bi, stoga, trebalo da tonsku sliku "ispravi" i vrati u ravnu audiofilsku karakteristiku.

Willi, poslednjih 30 godina gledam na sve strane proces "audiofilskog" negiranja osnovnih i odavno dokazanih fizioloÅ¡kih osobina ljudskog sluha. Zapanjujući je jedino stepen gluposti koji je uveden u priÄu od strane "aduofools"; obiÄnom smrtniku sa padom glasnosti opada osetljivost na niske i visoke uÄestanosti, ali za njih to ne važi, oni imaju apsolutno linearan sluh bez obzira na nivo glasnosti.

Istini za volju, i sama industrija je doprinela ovome time Å¡to je izgubila osećaj za realnost i poÄela da preteruje sa kompenzacijama tokom Äuvenih "ratova specifikacija" sredinom i krajem 70ih.

Pogledaj samo drugi apsurd - sete se da izbace tonske kontrole, i onda POSKUPE ureÄ‘aje, dokazujući da je manje ipak viÅ¡e. Umesto da ih svedu na realne granice i da se malo viÅ¡e pozabave dobrim projektovanjem, oni ih bace, Äime nama korisnicima oduzmu bilo kakvu mogućnost malih ispravki koje bi trebale bolje da povežu kutije sa sobom. Svega mala Å¡aÄica proizvoÄ‘aÄa je odluÄila da ipak ostane normalna, kao recimo reVox, Accuphase, Harman/Kardon Citation, Luxman, itd. A nije da se mora, može se sasvim lepo isprojektovati klasiÄano Baxendell kolo za tonske kontrole, i ugraditi neka "Defeat" (zaobilazna) funkcija.

Link to comment
Share on other sites

Da li je ovo sluÄaj kod harman/kardon HK 680 ?

Jeste, da ne kažem naravno da jeste. Ipak je to bio njihov top model integralac 1996-1999. Ali, osnova se vuÄe joÅ¡ od mnogo ranije, isto kolo imaju i joÅ¡ stariji modeli sa kraja 80ih.

Ipak, njegova glavna crta je to što koristi svega 12 dB (3:1) globalne negativne povratne sprege. Takvih nema baš mnogo, a i oni ostali su uglavnom proizvodi iste firme.

Link to comment
Share on other sites

Pomenutih 9dB na basu je dovoljno na 80dB, ako ja dobro tumacim grafik, za manje glasnoce je nesavrsenost uha tiha jeza...

 

 

Da li bi (teorijski posmatrano, naravno) bilo neophodno dinamicki podesavati loudness u zavisnosti od dinamike samog snimljenog materjala? Mozda se takav dinamicki loudness dodaje u studiju prilikom produkcije, tako sto se uzme u obzir da ce se slusati na recimo x dB SPL (x = 80 ;-) )

 

Gledao sam pre nekog vremena mnoga resenja po service manuals-ima. Svega tu ima i tesko je izvuci neko pravilo. Jedan NAD (cini mi se, pokusacu da iskopam tacnu oznaku modela) se hvalio da ima contour sa linearnom fazom, ali fora je bila u tome sto je loudness bio nezavistan od polozaja volume pot-a.

 

 

<blagi offf> Znam da sam kao klinac imao jedan Iskrin gramofon sa pojacavacem 2x20W (neki engleski belt drive menahizam + poljsko recimo Unitra like pojacavac)  i da je zvucao do j... na svim glasnocama. Naravno da je ovaj zakljucak obojen dozom nostalgije i manjkom slusalackog iskustva u to vreme, ali ono sto je nepobitna cinjenica je da je taj pojacavac imao volume pot sa bar 5-6 tapova duz kruga i gomilom RC komponenata za loudness kompenzaciju :) Ne znam sta je radio sa fazom signala, sigurno nista dobro, ali slusni utisak je bio savrsen, sve dok pojacavac ima snage :)

 

<off>

Link to comment
Share on other sites

Jedan NAD (cini mi se, pokusacu da iskopam tacnu oznaku modela) se hvalio da ima contour sa linearnom fazom, ali fora je bila u tome sto je loudness bio nezavistan od polozaja volume pot-a.

 

Већина Јамаха ампова то има.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...