Jump to content


Čudan opis osetljivosti zvu�nika


pustahija

Recommended Posts

....pa me interesuje koliko bi trebalo pojaÄalu snage po kanalu da vozi ovaj zvuÄnik?

Sve zavisi šta podrazumevaš po ovim "vozi".

Neko vozi teÄno, bez naglih prelaza, neko vozi na optimalnoj brzini, neko pak tera na maksimumu maÅ¡ine. :bounce

Svako pojaÄalo će da vozi taj zvuÄnik, samo zavisi koliki maksimalni pritisak može da proizvede, odnosno koliku glasnoću će dostići u tvom prostoru.

Vrednost od 85.4 dB/1W/1m je u principu manja osetljivost zvuÄnika i zahteva potentnija pojaÄala da ih dobro "voze".

Link to comment
Share on other sites

Sve zavisi šta podrazumevaš po ovim "vozi".

Neko vozi teÄno, bez naglih prelaza, neko vozi na optimalnoj brzini, neko pak tera na maksimumu maÅ¡ine. :bounce

Svako pojaÄalo će da vozi taj zvuÄnik, samo zavisi koliki maksimalni pritisak može da proizvede, odnosno koliku glasnoću će dostići u tvom prostoru.

Vrednost od 85.4 dB/1W/1m je u principu manja osetljivost zvuÄnika i zahteva potentnija pojaÄala da ih dobro "voze".

 

Aha. Zbunilo me je ovo (90db/1m). Nisam znao da li treba da gledam to ili 85.4 db. U tom sluÄaju mi ovi zvuÄnici nisu interesantni. ;)

Link to comment
Share on other sites

Efficiency: operating power: 2.9 W (90 dB/1m) corresponds to 85.4 dB/1W/1m 

 

Etalon za merenje osetljivosti zvučnika je zvučni pritisak meren na 1m odstojanja pri snazi od 1W (signal od 2V na tvojim zvučnicima od 4 oma) i rezultat tvojih zvučnika je 84,5 dB. ProizvoÄ‘ač je iÅ¡ao za time da je prosečna osetljivost zvučnika 90 decibela i dao je podatak kolika je snaga potrebna da bi se ostvario taj zvučni pritisak. Dok drugi zvučnici to mogu sa 1W snage, tvojim zvučnicima je potrebno 2,9 puta viÅ¡e snage iz pojačala, pa su u tom smislu manje osetljivosti. 

Link to comment
Share on other sites

Ne mora da znaci da"nisu interesantni",ili da je to njihova mana.

Meni liÄno nisu interesantni zato Å¡to tražim zvuÄnike veće osetljivosti (minimum 90db) zbog pojaÄala koje daje neÅ¡to viÅ¡e od 10w po kanalu na 8 omh... Hteo bih da ih spojim sa jednim SMSL pojaÄalom i to bi bio mobilan podstanarski sistem poÅ¡to sam konaÄno shvatio da su mi ove mrcine teret trenutno... :(

Link to comment
Share on other sites

Etalon za merenje osetljivosti zvuÄnika je zvuÄni pritisak meren na 1m odstojanja pri snazi od 1W (signal od 2V na tvojim zvuÄnicima od 4 oma) i rezultat tvojih zvuÄnika je 84,5 dB. ProizvoÄ‘aÄ je iÅ¡ao za time da je proseÄna osetljivost zvuÄnika 90 decibela i dao je podatak kolika je snaga potrebna da bi se ostvario taj zvuÄni pritisak. Dok drugi zvuÄnici to mogu sa 1W snage, tvojim zvuÄnicima je potrebno 2,9 puta viÅ¡e snage iz pojaÄala, pa su u tom smislu manje osetljivosti. 

 

A to nema nikakve veze sa kvalitetom zvuka, dapoaÄe!

Npr. Dynaudio su zvucnici male omaze i katastrofalne sezitivnosti a rade fenomealno, samo kupis jako pojacalo i nema sa njima glava da te boli! 

Link to comment
Share on other sites

A to nema nikakve veze sa kvalitetom zvuka, dapoaÄe!

Npr. Dynaudio su zvucnici male omaze i katastrofalne sezitivnosti a rade fenomealno, samo kupis jako pojacalo i nema sa njima glava da te boli! 

 

 

Koliko Watti? NabaviÅ¡ neko do 2x800W (na 4 Ohma) da bi postigao potreban SPL sa njihovim malim kutijama u sobi od 40m2, ima da te glava zaboli kada se sve razleti.   :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ne diraj Boki u Skandinavce.....ako vidi  Suca viking  :wacko:

 

Ne diram u Dyn, već pominjem fiziku koja je neumoljiva. Važi za bilo koje kutije.

 

SluÄajno su i oni tu, jer je efikasnost od 85 dB/2,83V/1m a poÅ¡to je zvuÄnik 4 Ohma, u stvari je 82 dB/1W/1m, sa dve kutije 85 dB/2x1W/1m. U prostoriji od 40 m2, ako sedimo na oko 3,5 m daleko od zvuÄnika, pad SPL-a je -10 dB.

To je onda 75 dB/2x1W/3,5m. Dakle, na mestu sluÅ¡anja nam za 96 dB treba +21 dB RMS (126 W) tj. za 100 dB u kratkotrajnim pikovima treba +25 dB (316W). PoÅ¡to imamo pojavu koja se zove kompresija (gubici), i to veću Å¡to se viÅ¡e snage trpa u bass, to treba dodati joÅ¡ barem 3 dB. To je 2X viÅ¡e ili 252W RMS i 631W u pikovima, po kanalu. Mali zvuÄnik sa 17 cm basom ne može to bi približno da podnese. 60 W RMS i 150 W u pikovima je i viÅ¡e nego opterećujuće. ZakljuÄak je - teÅ¡ko komprimovanje i izobliÄenja na većoj snazi. Ne može da iznese potrebnu glasnoću i dinamiku. Moguće mehaniÄko oÅ¡etećenje.

 

Neki zvuÄnici su projektovani tako da oduÅ¡eve na prvu loptu. Sviraju vrlo dubok bass za malu kutiju (recimo i mali PMC dvosistemci), a žrtva dubokog basa iz male bass jedinice i male kutije je efikasnost. Paradox je Å¡to je za dubok bass potrebna veća prostorija, a u toj većoj prostoriji ne može da se postigne dovoljna glasnoća iz tih malih kutija. 

Link to comment
Share on other sites

Beyma 12LW30N - dijagram - Power Compression Losses

 

12LW30N-8.gif
 

Na dijagramu se vidi da na oko 200 W na gubitke ode 3 dB, Å¡to je polovina snage. To znaÄi da će pojaÄanje (glasnoća zvuÄnika) umesto +23 dB biti +20 dB, kao da je proÅ¡lo 100W bez gubitaka kroz bass. I to je 30 cm Pro jedinica. Kod manjih basova situacija sa gubicima je joÅ¡ loÅ¡ija. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sa zvucnicima na 4 ohm/86db i ampom od od 50w na 8ohm ili 80W na 4ohm bio savrseno zadovoljan kao i svi koji su ih culi.Sara izobarik,prostorija je oko 30m2.Bas je bio perfektan,Nikad nisam cuo bolje pokrenut bass pri tihom slusanju,a ostajao je odlican i pri vrlo glasnom.Nikad nisam pozeleo snaznije pojacalo.Ne sumnjam ni najmanje u tacnost i strucnost ovoga sto je Boki naveo ali bar u mom slucaju nisam imao potrebu za nekom grdosijom u watima.Doduse ni proizvodjac to nije preporucivao.

Link to comment
Share on other sites

Takodje imam zvucnike 84db, 4ohm, i svasta ih je pokretalo, od solidno do odlicno. 

Najbolje se pokazalo pojacalo u D klasi 200w na 4 oma, bolje od 300w u AB klasi sa 6 tranzistora po kanalu...

Zvucnici su 200w

 

Medjutim to je bilo slusljivo i sa malenim Luxman L1

 

Bez probe nista ne moze da se zakljuci. ili moze...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...