Jump to content


1TB Cloud-a za džabe - ali samo još danas!!!!


srdjan_cvetkovic

Recommended Posts

Nema na Äemu druÅ¡tvo, ja danas sluÄajno videh info na bench-u, pa rekoh da podelim i ovde...

Ostalo je još malo vremena, pa ko hoće neka požuri.

InaÄe, može viÅ¡e naloga na jednu IP adresu, ja sam otvorio 3 kom., svaki po 1 TB. Naravno, 3 razliÄite email adrese, ali sve ostalo je identiÄno.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da to je sve jasno, ali opet znaci moram da imam sve te podatke na dva mesta na svom kompu.Primarno mestu i cloud folder. E sad ako je to velicine oko100-200GB znaci potrosim 400GB prostora na svojim diskovima umesto da bude 200GB moje primarno mesto i 200GB samo na cloudu.

 

Da bi baÅ¡ shvatio Å¡ta i kako cloud radi, instaliÅ¡i google drive ili dropbox pa prati kako se ponaÅ¡a. Jako se dopadne ljudima kada nauÄe Å¡ta je i kako radi.

 

Poenta je da na cloud-u uvek imaÅ¡ kopiju nekog svog foldera, sa svog HDD-a, koji sam izabereÅ¡. Dalje sa tim folderom postupaÅ¡ kako ti drago, dodajeÅ¡ podatke, briÅ¡eÅ¡ podatke, menjaÅ¡ podatke, real-time sinhronizovana kopija uvek postoji "tamo negde". Ukoliko ti HDD crkne, podaci su i dalje tamo. UzmeÅ¡ novi HDD, kažeÅ¡ mu da sada ono sa cloud-a vrati na njega, i na njemu dobijaÅ¡ identiÄne podatke koje si imao na sinhronizovanom folderu na pokojnom HDD-u u trenutki kada je poslednji put sinhronizovao (trenutak pre crkavanja). E sada, ako ti sam podatke obriÅ¡eÅ¡, briÅ¡u se i sa cloud-a. Za to, k'o Å¡to imaÅ¡ recycle bin na raÄunaru, tako neÅ¡to ima iju i cloud servisi. Ali to obrisane podatke ne pamti u nedogled. Ali te podatke si ti obrisao.

 

JoÅ¡ bolja je varijanta (ja je koristim) da isti nalog sinhorniÅ¡eÅ¡ sa dva raÄunara. Recimo, na poslu i kući. Tada se svaka promena napravljena na jednom raÄunaru prenosi na cloud i na drugi raÄunar. ImaÅ¡ uvek dva identiÄna foldera na dva raÄunara. PromeniÅ¡ jedan podatak na jednom, a on se automatki promeni i na drugom raÄunaru... Ovo mi Äak i žena koristi na relaciji pos'o-kuća. Ovde je potrebno malo discipline, da neko ne ÄaÄka isti podatan na oba raÄunara u isto vreme. ÄŒak i tada Google Drive prijavi to kao nausaglaÅ¡enost i saÄuva i jedan i drugi podatak.

Link to comment
Share on other sites

Nema na Äemu druÅ¡tvo, ja danas sluÄajno videh info na bench-u, pa rekoh da podelim i ovde...

Ostalo je još malo vremena, pa ko hoće neka požuri.

InaÄe, može viÅ¡e naloga na jednu IP adresu, ja sam otvorio 3 kom., svaki po 1 TB. Naravno, 3 razliÄite email adrese, ali sve ostalo je identiÄno.

 

Mislim da ne moze vise od jedan zbog program koji instaliras. Mozes imati 3 emaila ali ne daje 3TB. Bar ja ne vidim kako.  :roll:

Link to comment
Share on other sites

Kao Å¡to sam napisao na poÄetku nisam ni probao da probam taj ruski cloud. No, Äitajući iskustva onih koji su ga probali sve manje mi je (ne)jasno Å¡ta se tu (zaista) deÅ¡ava...

Naravno da kada obriÅ¡ete file iz folder-a koji je povezan sa cloud-om nestaje i file koji je u cloud-u... Oni su povezani na naÄin kako je cloud-om i predviÄ‘eno... Kako bi drugaÄije uopÅ¡te i imalo smisla...?

Ponavljam: cloud <> backup... Ali, kao i sve ostalo, može se koristiti i za tu svrhu... Sve mi se Äini da Vi govorite (i dalje) o VaÅ¡em folder-u koji Vam služi za backup i Vi ste baÅ¡ taj folder povezali sa cloud-om, Å¡to je, naravno, moguće ali nije (osnovna) svrha cloud-a... Vodeći raÄuna o toj posebnosti VaÅ¡eg setup-a možete to uspeÅ¡no (is)koristiti za željeno...

Link to comment
Share on other sites

Ajde da se ponovim,,,ono Å¡to je moja zamisao, jeste da neke fajlove bekapujem negde, recimo na cloud. ZnaÄi, neću da mi aplikacija pravi svoj folder na hdd, i da tu smeÅ¡ta duplikat podataka koje sam uploadovao negde na netu, recimo cloudu. Da li puno oÄekujem ako želim da je backup van hdd, na kome su nazovimo ih tako, original podaci :lol: , i da li greÅ¡im ako od clouda oÄekujem takvo neprimereno ponaÅ¡anje sa moje strane?

Link to comment
Share on other sites

Ajde da se ponovim,,,ono Å¡to je moja zamisao, jeste da neke fajlove bekapujem negde, recimo na cloud. ZnaÄi, neću da mi aplikacija pravi svoj folder na hdd, i da tu smeÅ¡ta duplikat podataka koje sam uploadovao negde na netu, recimo cloudu. Da li puno oÄekujem ako želim da je backup van hdd, na kome su nazovimo ih tako, original podaci :lol: , i da li greÅ¡im ako od clouda oÄekujem takvo neprimereno ponaÅ¡anje sa moje strane?

 

To je FTP hosting vec ili net drive.

 

Za oblako treba probati WebDav. http://scipower.org/linux/podklyuchaemsya-po-webdav-k-oblaku-mailru

Link to comment
Share on other sites

Ajde da se ponovim,,,ono Å¡to je moja zamisao, jeste da neke fajlove bekapujem negde, recimo na cloud. ZnaÄi, neću da mi aplikacija pravi svoj folder na hdd, i da tu smeÅ¡ta duplikat podataka koje sam uploadovao negde na netu, recimo cloudu. Da li puno oÄekujem ako želim da je backup van hdd, na kome su nazovimo ih tako, original podaci :lol: , i da li greÅ¡im ako od clouda oÄekujem takvo neprimereno ponaÅ¡anje sa moje strane?

 

To je već spomenuti net drive, a ne cloud.

 

Ded, probaj k'o što rekoh i besplatni dropbox ili google drive. Posle par dana korišćenja sve bude potpuno jasno. I postane nezamenjljivo.

 

Nemaš potrebu da "bekapuješ". Folder koji ti je bitan uvek ima svoju kopiju u cloud-u. Crkavanje HDD-a n dovodi do gubitka istih podataka u oblaku.

Link to comment
Share on other sites

Ajde da se ponovim,,,ono što je moja zamisao, jeste da neke fajlove bekapujem negde, recimo na cloud. Znači, neću da mi aplikacija pravi svoj folder na hdd, i da tu smešta duplikat podataka koje sam uploadovao negde na netu, recimo cloudu. Da li puno očekujem ako želim da je backup van hdd, na kome su nazovimo ih tako, original podaci :lol: , i da li grešim ako od clouda očekujem takvo neprimereno ponašanje sa moje strane?

 

Dropbox ne mora nužno da bude sinhronizovan sa računarom ukoliko korisnik to ne želi (čini mi se da i Google Drive i Box mogu da rade po sličnom principu). Potrebno je online kreirati nalog, odbiti mogućnost sinhronizacije ukoliko je ponuđena i potom upload-ovati željene podatke u cloud. Upload-ovani podaci se po potrebi manuelno download-uju na bilo koji računar koji ima pristup internetu. Ovo rešenje se ne preporučuje za podatke koji se ažuriraju često (jer je svaku novu verziju potrebno manuelno down/upload-ovati), ali je u obrnutom slučaju prilično korisno.

 

 

 

 

Offtopic: A-u, Å¡ta ostade od ovog naÅ¡eg veselog jezika.  :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Nisam ni ja odradio do kraja, probao sam da uradim backup kompletne kolekcije sa NAS-a, ali dešava mi se da posle izvesnog vremena aplikacija preko koje se radi sinhronizacija puca, a za 800 GB treba baš mnogo vremena.

Za sada sam ipak bliži ideji da nabavim fiziÄki hard i imam backup u sobi, a ne negde "tamo daleko", "u oblaku"...

Link to comment
Share on other sites

Hvala na nesebičnim pojašnjenjima, jasno je meni skoro sve, ali mi dalje malo čudna svrsishodnost ovako koncipiranog clouda sa mail.ru. Da li je još neko odradio backup, probao neka podešavanja koje ja ne videh, jer koliko vidim, samo je RingeRaja odradio proceduru do kraja.

 

Nisam siguran da li sam dobro razumeo, ali čini mi se da te buni svrsishodnost sinhronizacije. U suštini, to najviše zavisi od potreba korisnika. Ja sam, na primer, koristio oba pristupa tokom studija. Privatni desktop i laptop, koje sam najviše koristio za rad, bili su sinhronizovani sa cloud-om što mi je omogućavalo upload i sinhronizaciju podataka u realnom vremenu. Sav rad je na taj način bio bezbedno i brzo sačuvan u cloud-u, i u bilo kom trenutku sam bezbolno mogao da se prebacim sa jednog računara na drugi, te nastavim tamo gde sam stao. Sa druge strane, dešavalo se da nešto moram da dovršim kada pri sebi nemam ni jedan ni drugi privatni računar, te sam neretko u internet kafeima ili na računarima prijatelja kod kojih sam se u tom trenutku nalazio dovršavao/nastavljao započeti rad.

 

Sličan princip sam koristio i kasnije, kada sam počeo da radim u školi. S' obzirom da je škola praktikovala one-to-one pristup (jedan učenik - jedan laptop), Google Apps su postale okosnica za razmenu informacija, timski rad, predavanje radnih zadataka, komentarisanje i ocenjivanje. U toj situaciji cloud mi je omogućavao da bukvalno učionicu ponesem sa sobom i nastavim rad gde god da sam se u tom trenutku nalazio, nezavisno od računara koji imam pri sebi.

 

 

 

Naravno da je poseban hdd za backup najprimerenije rešenje, neću reći najbolje, jer i cloud ima velikih prednosti zbog mogućnosti pristupa sa bilo kog računara ili mobilnog telefona.

 

Vremenom sam zaključio sam da je najbolje rešenje - koristiti oba koncepta. :nerd Stoga, u zavisnosti od vrste podataka i frekvencije korišćenja, kombinujem i cloud i eksterni HDD. Zapravo tri eksterna HDD-a - dva (sa muzikom) su indirektno mirror-ovana (pri čemu se jedan koristi za reprodukciju), a na trećem su manje zahtevni/obimni podaci (koji se ujedno nalaze i na desktopu). Cloud koristim za podatke koji su mi manje-više svakodnevno potrebni što mi omogućava pristup sa različitih mesta, ali i bezbednost u samom oblaku. Što je sigurno, sigurno je. :order

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da li sam dobro razumeo, ali Äini mi se da te buni svrsishodnost sinhronizacije.

 

Izgleda da nisi jedini koji me nije dobro razumeo. Naravno da je sinhronizacija sjajna i poželjna stvar, i tako logiÄna, ali mene buni potreba da na hdd aplikacija za cloud pravi novi folder u kojoj se kopiraju vec uploadovani podaci koji se nalaze u cloudu, a uploadovani su naravno, sa istog hdd. Eto, da zavrÅ¡imo sa mini serijom "Perodeformero lost in cloud". JuÄe sam bio citiraniji od PPV-a. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Hm, onda možda ja nisam razumeo kako radi taj ruski cloud. Koliko je meni poznato, većina cloud aplikacija kreira dedicated folder koji se koristi za sinhronizaciju, u koji se kopiraju podaci koje želimo online. Iz opisa sam shvatio da i "Rus" radi na istom principu.

Link to comment
Share on other sites

Imene buni potreba da na hdd aplikacija za cloud pravi novi folder u kojoj se kopiraju vec uploadovani podaci koji se nalaze u cloudu, a uploadovani su naravno, sa istog hdd.

 

Moram da pitam - a zašto ne preseliš te podatke u cloudovani folder, umesto što ih kopiraš?

 

InaÄe, ja mislim da cloud nije zamiÅ¡ljen kao besplatni hdd, već kao mogućnost da negde imaÅ¡ uvek ažurne dokumente, dostupne sa bilo Äega. Administraciju mog biznisa držim na Dropboxu - nezamenljivo, neprocenjivo, jedino moguće.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...