Jump to content


Zvu�nici >Black<


prophet

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Upotrebljene zvuÄne jedinice su:

 

bass:             Monacor SPH-165

mid-bass:      Visaton W130S

visokotonac:  Vifa DX25

 

Dimenzije kutije su --> primerene shinymj5.gif   Skretnica je taÄno kao Å¡to treba. preved.gif

Slikice su tu. Svako ko hoće da ih Äuje je dobrodoÅ¡ao.

 

Kompletan projekat: sve dimenzije, shema skretnice, dampiranje, BR tunel, itd. su potrebni nekome ko bi ove kutije i pravio.

Dakle, kada neko bude nabavio zv. jedinice, i žarko bude želeo da napravi ovakve kutije, sve će lepo dobiti....for free...

 

dodatak

 

Postoji naravno zamisao projekta, sa mnogo stavki. Jedinice su uklopljene u tu zamisao, tako su izabrane.

Sa nekim drugim jedinicama bi se radio drugaÄiji projekat: drukÄija kutija, dimenzije, BR, dampiranje,i naravno drugaÄija skretnica.

Tako da predupredim pitanja oko "portovanja" ove zamisli, na sliÄan projekat sa drugim jedinicama.

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

P.S.Postoji li neki konkretan razlog zbog cega su kutije na "2 vode" ili cisto estetike radi?

Najveća energija, i najveće vibracije su na niskotonskom podruÄju. Ako je moguće dizajnerski izvesti da se kutija za bass i ostatak odvoje, onda je dobro tako uraditi, zbog kvaliteta zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Prelepo. Koliko te je izasao ceo projekat ?

 

Ko je zainteresovan da sam napravi ove zvuÄnike, ima većinu podataka u temi, tako da može za minut-dva da izraÄuna približnu cifru.

Iskreno, ne znam taÄno, nisam pisao. Tu su zv. jedinice + delovi za skretnice + stolarija + farbanje + razne sitni delovi u obliku gomilice stavki (terminali, damping, ožiÄenje, itd.)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dakle – bio sam nekim poslom u Beogradu, pa rek’o da iskoristim priliku za posetu kolegi po DIY. To ja sebi laskam, jerbo sam napravio jedan kompletić zvuÄnika

 

Zanimljivo je bilo Äuti kako se iz drajvera, relativno (i apsolutno) pristupaÄnih po ceni, može izvući, po meni, odliÄan zvuk. Zvuk koji nema niÄega previÅ¡e, i niÄega Å¡to bi falilo. Dobro definisan, prirodni zvuk.

 

Posebno bih istakao, rekao bih, odliÄne basove. Mislim da je dobro pogoÄ‘en onaj momenat kada pojaÄanje niskih frekvencija preuzima soba. Tako da je bas dovoljno „velik“, ali se ni jednog momenta ne pretvara u prenaduvani muljavi „balon“ na frekvenciji nekog od modova sobe. Ti „baloni“ su, inaÄe, mnogima dokaz da im kutije imaju dobre basove, Å¡to je, naravno, zabluda.

 

Zbog konstrukcije „sabvufera“ kod ovih kutija, basovi su, siguran sam, mnogo bolje definisani nego kod mnogih kutija iz znatno višeg ranga (po cenama i ugrađenim drajverima).

 

Da pokuÅ¡am da izvedem i neki zakljuÄak. Ako bih (ne daj bože) morao da se vratim u sobu od Å¡esnaest kvadrata i ako bi mi zvuk bio primaran u odnosu na neke druge karakteristike (brend, dizajn), a pogotovo ako bi mi novÄanik bio ograniÄene debljine, makar bih odvojio malo vremena i posetio Bokija. Mis’im – ovo je bila preporuka drugima, ja sam to uradio iz Äiste znatiželje.  :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...