Jump to content


Najkvalitetnije i najoriginalnije naše grupe


Balkan boy

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Moje mišljenje...

 

Smak - MuziÄki verovatno naÅ¡a najbolja grupa. Po meni su ''Bioskop Fox'' i ''Egregor'' njihovi najzreliji albumi i neÅ¡to neponovljivo na naÅ¡oj muziÄkoj sceni. 

Riblja ÄŒorba - Bora je naÅ¡ najbolji tekstopisac. Na prvim albumima su muziÄki bili najbolji, imali su pored Bore joÅ¡ dva jaka autora - Bajagu i Rajka Kojića, koji, osim Å¡to je bio odliÄan i originalan gitarista, je bio i dobar autor (Pobeći negde, Kad ti se na glavu sruÅ¡i Äitav svet, Raprodaja bola, Hej ćale...). 

Rambo Amadeus - Njegovi koncerti su genijalni.

Time

S vremena na vreme

Suncokret 

Invazija - Da li je neko sluÅ¡ao ovu valjevsku Heavy Metal grupu ?

Oliver Dragojević - Iz vremena dok je radio sa Zdenkom Runjićem...
 

Link to comment
Share on other sites

Kao Å¡to naslov teme kaže, koje su po vama muziÄki i tekstualno najkvalitetnije jugoslovenske grupe ?

Nasov teme je 'najkvalitetnije i najoriginalnije naÅ¡e grupe'. MuziÄki i tekstualno najkvalitetnije je neÅ¡to sasma drugo...

 

Na originalnu temu bih imao dve reÄi. Za ovo drugo može da posluži i YU rock enKLICopedia...

 

Elem, ako za poÄetak zanemarimo kvalitet, postavlja se pitanje - Å¡ta je originalnost u ovom kontekstu? NeÅ¡to novo, neÅ¡to Å¡to se pre toga nigde nije Äulo, neÅ¡to Å¡to je iznedrio upravo taj naÅ¡ bend? Ako je to kriterijum i ako se na to misli, onda ja za takav ne znam. Kolikogod bio kvalitetan, pojavom Å¡trÄao u odnosu na sredinu i delovao priliÄno originalno, svaki naÅ¡ bend, od Grupe 220 i Indexa preko Buldožera, Igre Staklenih Perli, Å arla Akrobate, Dr. Spire, La Strade, EKV, pa redom sve do Goribora ima jasan uzor u jednom ili viÅ¡e bendova i deluje sa većim ili manjim kaÅ¡njenjem u odnosu na uzore. (postoje dva izuzetka od ovog pravila, ali o tome malo kasnije).

 

No, takvih je i 99% bendova koji dolaze iz Engleske i Amerike. Kvalitet naÅ¡ih je, sa druge strane, neupitan. Ja verujem da se Buja Å¡alio kad je pomenuo Dugme, ali ako bez predrasuda presluÅ¡ate par njihovih starijih albuma, osobito drugi i Äetvrti, možete samo da starom liscu skinete kapu. Sve je to za ono vreme bilo vrhunski odraÄ‘eno, ukljuÄujući i 'pozajmice' (Äitaj: bezoÄne kraÄ‘e i prepakivanje), a posebno produkciju raÄ‘enu u londonskim studijima. Uopće, svi bendovi nabrojani u prethodnim postovima Äine krem ex-yu rocka, i naÅ¡a scena je kvalitetom, a bogami i kvantitetom tamo negde u prvoj polovini osamdesetih smatrana za treću u svetu posle pomenute Amerike i Engleske. Jer imali smo svega, od pop hitića do teÅ¡ke alternative, folk-roka do elektronike. Zbilja, teÅ¡ko bi to bilo i pobrojati, mada ne bi bilo loÅ¡e napraviti jedan sažet pregled....

 

Ono Å¡to sam hteo da kažem, a Äini mi se da već jednom prilikom jesam, je da postoje dva benda koja ipak nisu kasnila i koja bi bila sasvim u ligi sa svojim engleskim 'counterparts', ako ne i veći da se za njih kojom srećom u engleskoj zna. To su zagrebaÄka Boa i beÄejska Eva Braun. Boa je svoj prvenac izdala istovremeno kad i drugi neoromantiÄari - Ultravox, Duran Duran, Spandau Ballet i ostali. Do toga nisu doÅ¡li ÄuvÅ¡i pomenute i želeći da budu 'u fazonu', već na isti naÄin na koji i oni - sluÅ¡ajući Roxy Music i David Bowie-a. Tako su, iako potpuno odvojeni od cele londonske scene, samostalno stvorili istu muziku kao i bendovi koji su diktirali trend. Å to je za divljenje do imbecilnosti... Momci iz Eve Braun sluÅ¡ajući Beatlese uradili su sliÄno, samo joÅ¡ i veće: svoj brit pop revival album objavili su i pre Oasis i pre Blur i pre svih, i pri tom je njihov drugi album, Pop Music, bolji od bilo kog albuma engleskih brit pop bendova iz sredine devedesetih. Å to je tek za divljenje...

 

Zato bih na pitanje koje su najkvalitetnije i najoriginalnije naše grupe, odgovorio sa Boa i Eva Braun.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Kakvo bre Bijelo Dugme?????

Gizs Krajst!?

 

Po meni jedni od najboljih tekstopisaca su ÄorÄ‘e BalaÅ¡ević i Bora ÄorÄ‘ević (ne sluÅ¡am ih, Äisto da se zna), dok mi od kompozitora leže Zoran Simjanović i Oliver Mandić (obojcu ih sluÅ¡am).

 

Sto se Djordja Balasevica tice mogu da kazem samo ovo:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...