Jump to content


Pozdrav svim audiofilima, potreban mi je savet


nenad.fil

Recommended Posts

 Pozdrav ljudi, potrebna mi je Vasa pomoc jer cu izludeti. 

 

 

     Volim muziku. Slusam je stalno, jer se iz hobija njome i bavim. Sviram violinu, kontrabas, i gitaru. Ovo spominjem,  jer najcesce sviram uz muziku a to mi je veoma bitno, "puni mi baterije"

 

 E sada, moj problem je sledeci: do sada sam uvek imao HIGH-END kompjutere a "low-end" zvucnike, uglavnom neki 5.1 sistem (Philips, Genius). Za utehu, uvek sam kupovao i creative-ove muzicke kartice, sada trenutno imam sounblaster 24bit, mislim da je 5.1 audigy.   Kao i pretpostavljam vecini ljudi u Srbiji, multimedia uredjaj  No  1  mi je bio racunar.

 

Pre par meseci, se to promenilo kupovinom polovnog AV receivera Onkyo tx-sr 576 i nekih "kineza" pod nazivom "Pure Acoustics" 

 

U "Hanibalu" sam kupio kablove po njihovoj preporuci, i nekih par meseci je to sasvim lepo radilo. Zvucnici su na 8 oma, dva fronta i centralni, svi imaju "deklarisanu" sinusnu snagu od 150W (RMS ako ne  gresim)

 

 

Zvucnici su otisli Bogu na ispovest pre par meseci posle neke zurke, gde su ih "otpanjivali" do daske, sto na Aimp-u, sto na receiveru. Centralni je doduse, ostao citav. 

 

 

Istine radi, verovatno je i moja greska u pitanju jer sam kao potpuni laik, pogesno povezao zvucnike za koje sam mislio da su "frontovi" a oni zapravo behu "rear surround speakers."

 

 

Vrsljajuci po internetu a i po ovom forumu odlucim se da ih odnesem kod Sinise Rankova, gde ih je covek pogledao, potvrdio da su "vrisnuli" i rekao mi cenu za popravku. 

 

Cena nije bila velika, ali je bila kao 60% cene novih. Verujem da covek radu kvalitetno ali sam ipak odlucio da sacekam pa da vidim sta mi je isplativije.

 

Zatim sam se setio: Hej pa imam garanciju,"  ali odusevljenje je ubrzo splasnulo posle poziva servisera koji mi je naglasio da je do kvara doslo "neadekvatnom upotrebom." i da on to moze da dokaze, bla bla, uglavnom, cena popravke 2.000rsd.

 

 

E sada,  posto stvarno ne mogu bez izvora zvuka, ubacio sam dva mala genius fronta od prethodnih zvucnika u receiver jer ne mogu vise bez zvuka, bar dok ne kupim nesto novo.

 

 

Nemam CD player, u planu mi je kupovina, ali za sada,  sva muzika ide preko kompjutera (sound blastera) uglavnom mp3, i FLAC.

 

 

Od muzike slusam SVE. Bukvalno sve. Sviram u folklorima (saradjujem sa vise KUD-ova)  prema tome, slusam izvorna narodna kola, Bugare, Rumune, Ljubisu Pavkovica and list goes on...

 

Slusam narodnu muziku, ali ne turbo folk, vec je to  starogradska, Toma Zdravkovic, Tozovac, Miroslav Ilic itd. uglavnom uz alkohol i u kafanama.

 

House-Dance  slusam svaki dan u kolima, TDI je mi je memorisan na br. 1, i posto relativno cesto pravim zurke, svaka pocinje sa house muzikom.

 

 

Jazz slusam kada sam u "down-u" , priznajem redje.

 

 

Ponesto od metala, svaki drug, treci dan, Pantera, system of down, metallica ("moj dobar drug")  

 

 

Rock:Toto-omiljen bend, Corba, ponesto od Bajage,  White Lion, Pink Floyd...

 

 

Od klasike, slusam gitarske virtuoze kojima se divim i pokusavam da ih "skinem", ponekad Mocarta, Baha, Smetanu itd. ljubav mi je ostala od muzicke skole-violina.

 

 

Ovo sam sve napisao jer sam video na ovom forumu da to  cesto pitate ljude koji Vam se obracaju, verovatno da biste im sto bolje pomogli u izboru. Spominjana su neka "meka" pojacala, "tvrdi" zvucnici, "usviravanje"  itd. 

 

 

KONACNO dolazimo do poente, izvinite zbog opsirnosti i kilometarskog posta:

 

 

 

Trenutno mogu da odvojim nekih 150-200 eura za neku "muziku"

 

 

 

U izboru mi je sve i svasta, prvo sam hteo da kupim neki kompjuterski 5.1 logitech i zavrsim pricu, ali time bih sebi uskocio u usta jer koji ce mi onda djavo receiver?

 

Cesto pravim zurke, tako da mi je potrebna i snaga. 

 

Sta mi je od sledecih zvucnika najbolje kao neki "all around" 

 

 

1. JBL control one oko 120 eur osnovna verzija imaju jos neke dve 

 

2. JBL  cinema 300 5.1 sistem, receiver mogu da bacim.

 

3. Monitor audio RS 1, pitanje je da li moze da se nadje, posto pise da se vise ne proizvodi.

 

4. Mission MV 4

 

5. Wharfdale diamond 9 SR

 

6. Klipsch pro media 2.1 computer speakers.

 

Ima tu jos puno modela, koji mogu da se "udenu" u zadatu cifru,   akcija u "4audio", u "BGB-studio..." 

 

 Slobodno mi predlozite nesto po Vasem misljenju, jer je ovo samo sto sam iskopao sinoc, verovatno postoji jos mnogo boljih zvucnika.

 

Na nekom forumu sam procitao da je npr. KEF bolji od Mission-a i Wharfdale-a u klasi, a da je MA bolji od sva tri. Osetljivost u dB je koliko sam shvatio vrlo bitna, jer samo par dB vise cini zvucnik mnogo snaznijim.

 

 

Priznajem, ne razumem se mnogo, sludjen sam jer ceo vikend citam, trazim, poredim a nisam uspeo nista da zakljucim.

 

Neki su mi predlagali i da kupim dva sistema jedan 5.1 za zurke, a ove "hi-fi" "kineze" da koristim kada slusam jazz i klasiku. Licno, ne cini mi se kao najsrecnije resenje.

 

 

 

I na kraju, oprostite jos jednom zbog preopsirnog post-a, nadam se da cete uspeti da mi pomognete.

 

 

P.S. sigurno ce mi neko predloziti nesto polovno, posto je suma niska ali negde sam procitao, da zvucnike treba kupovati NOVE a pojacala i receivere polovne, jer za zvucnike nikada ne mozes da procenis u kakvom su stanju...

 

 

Da li popraviti "KIneze" za 2.000rsd pa ih dodati uz ta dva buduca fronta?  

 

 

receiver ima 7.1 

 

p.p.s.  soba u kojima ce se sve to slusati je dnevna, spojena sa kuhinjom i i ma oko 35 kvm.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto si pomenuo, bitna je osetljivost zvucnika.... sto vise dB, to znaci da pri istoj snazi pojacala dobijas objektivno glasniji zvuk.

Drugo, zurke.... nikada, ne treba preterivati sa potenciometrom, jer to znaci da je velika sansa da nesto crkne (pojacalo ili zvucnici). 

Negde sam davno citao da bi trebalo da bude odnos ovakav - pojacalo do 50% snage da radi, a zvucnici do max 20% i to je garancija da neces nikada imati problem (niti sa izoblicenjima niti da se nesto pokvari)... To je (ako imas pojacalo sa skalom u dB - da ne bude pojacano preko -10dB)...

 

Za izbor allarround zvucnika - nek ti glavni parametar bude osetljivost (recimo 91dB ili vise), impendansa (jer 6OHM zvucnik je tezi za pokretanje od 8 OHM-a za pojacalo) i snaga koju zvucnici mogu da prime kontinualno. Za dosta basa - velika povrsina membrane(membrana) na bas zvucnicima.

Link to comment
Share on other sites

NiÅ¡ta Å¡to si naumio nije za žurke i bojim se da ćeÅ¡ i kad kupiÅ¡ dobre zvuÄnike uÄiniti istu greÅ¡ku i "odpanjiti" risiver i opet spaliti zvuÄnike (a možda i risiver ispusti "beli dim"). :roll:

 

...niti je budzet koji imas dovoljan za bilo kakvo novo,a kvalitetno resenje...

Link to comment
Share on other sites

U vezi Pure Acoustics  konkretno model Pro 837 .......ovde su uradili jedan zanimljiv eksperiment i kažu da to radi tako da su se upitali na kraju " jel smo to bili sve ove godine u skrivenoj kameri " .

  Konkretno se radi o dva para od kojih jedan radi sa zatvorenim tunelom , dakle klasiÄna kompresija , dok drugi par radi u basrefexu ali nisko rezan i nisko postavljen , na pod . Filter je modifikovan tako da bas ide komletan opseg dok visokotonac ima 2.2uf i  0.25mh .

  Imteresantna ideja koja opet da ponovim  bar prema navodima kaže da radi odliÄno i to za samo 400 evra .

 

PS  o Äemu se radi ....pa to da opseg od prvih 150-200hz rade zajedno dva bas zvuÄnika od 20 cm Å¡to je ekvivalentno jednom dobrom od 30 cm Å¡to nije uopÅ¡e naivno ....zatim srednjo niske i sve do ukrÅ¡tanja sa visokotoncem radi jedan od 20 sm Å¡to opet govori da dinamike neće faliti ....visokotonac onaj od drugog para koji je na zemlji je rezervni deo :-)

 

 

http://www.hifi-forumlibero.it/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=3408    tema u kojoj su se zezali sa tim

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...