Jump to content


Protraktor? (tema o podešavanju zvučnica gramofona)


Bato - hi - fi

Recommended Posts

Zaboravih da napomenem...

i SL-Q3 koji ima istu rucicu kao i SL-1200Mk2 (sa izuzetkom podesavanja VTA)

sam bez problema podesio po Baerwald-u (sa sve originalnim headshell-om).

Ni tu nemam nikakvih distorzija sa Ortofonom.

Ono sto je bitno znati je da ni svi primerci istog modela zvucnice mozda nisu jednako dobro i precizno napravljeni.

Kantilever moze biti montiran u nepravilnom polozaju u odnosu na telo zvucnice, a i igla moze fabricki biti krivo zalepljena na isti.

Recimo, vizuelno podesavanje azimuta, samo na onovu polozaja tela zvucnice, moze biti pogresno

ako igla nije idealno vertikalno zalepljena na kantilever.

Znaci gleda se polozaj same igle a ne zvucnice.

Ako to zanemarimo, za los rezultat podesavanja ponekad mozemo pogresno optuziti nesto drugo.

 

 

 

Ako vas bas ne mrzi i analni ste tip ;), podesavanje azimuta je blize idealnom uz test plocu sa delom za preslusavanje kanala.

Naravno, problem je ako je i test ploca kriva...  :D

.

Link to comment
Share on other sites

Dakle, danas mi je u poseti bio Igor i na žalost nije uspeo da montira Ortofon MC20 Super glavu, a osnovni problem je njena težina. Glava je priliÄno teža od AT95E, a s obzirom da joj je gazna sila 1,6-2,0g (optimalno 1,8g) potrebno je da se kontrateg na ruÄici priliÄno "odÅ¡rafi", ali onda postoji problem zatvaranja poklopca + sam teg je na ivici i priliÄno je nestabilan, Å¡to nije dobro. Jedino reÅ¡enje je dodavanje opterećenja, po Igorovoj proceni joÅ¡ bar 10-15g na originalni teg.

E sad, moje pitanje za one koji znaju.

Da li su svi kontrategovi na Technics gramofonima isti, a ako nisu ima li neki model teži, ali da paše na ovaj navoj? Možda je kod 1210 teži?

Pošto su sva ostala rešenja budženje (a ja to ne volim), jedino ako postoji teži teg, a da paše, to bi mi rešilo problem.

Dakle, da li ovako nešto može i ima li neko da mi ustupi jedan na probu?

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... Možda zamolim Tomu da mi pošalje jedan, pa da se proba, ni sam ne znam šta da radim.

Kada se na ovaj headshell stavi Ortofon i kontrateg odvrne do kraja vaga pokazuje gaz od celih 2,5g, a trebao bi da bude 1,8g (idealno), ne više od 2,0g.

E sad, da li će lakši shell dsa paše?

Ne znam, videćemo, ako neko ima još neki predlog samo napred, tebi VU puno hvala na predlozima, kao i ostalima. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Valjda su ove digitalne i lakse za koriscenje?

 

Да Ñу ваге типа кантар ваљале и даље би биле у употреби!?

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...