Jump to content


Tozin sistem


Toza

Recommended Posts

2 sati ranije, vdzele said:

Ključna rečenica mu je da Nomijev sistem pliva u moru ranih refleksija koje su pod kontrolom.

Bravo, Vdzele. Znao sam da ima na forumu nekog razumnog. Već sam se pitao da li pišem nerazumljivo, da li da u buduće koristim maximum prosto proširene rečenice, nisam bio pametan. To jeste ključna rečenica i oslikava suštinu manipulacije.

Kada ne otkloniš prve bliske refleksije, to su četiri pravca odakle one dolaze. Problem nije preteran, ali se preporučuje tretiranje, jer menja zvučnu sliku.

Ako imamo posla sa dve bliske refleksije, problem se umnogostručava, jer parazitski zvuci dolaze sa svih strana.

Kada imamo veoma neadekvatnu prostoriju kao kod Nomimasena, još uvek možemo napraviti takav razmeštaj da se rane refleksije svedu na primarne i sekundarne, s tim da ih adekvatno tretiramo apsorberima ili difuzorima.

Ali, ne. Kod njega je napravljen takav razmeštaj gde gospodare i tercijarne rane refleksije. SVE refleksije u tom prostoru spadaju u parazitske, i menjaju zvuk na razne, nepredvidive načine.

@Woland nemoj da mešaš near-field slušanje sa ovim sistemom, njegova glavna odlika je u nečem sasvim drugom. Near-field podrazumeva minorno učešće bilo kakvih refleksija, a kamoli bliskih. Osnovna svrha near-fielda je upravo minorizacija refleksija.

Pitam se da li ljudi koji ovo čitaju, posle svega, uopšte razumeju razliku između "refleksija" i "ranih refleksija"?

Link to comment
Share on other sites

Nije me na forumu bilo neko duže vreme, kad ono, baš se lepo razvila diskusija na svim frontovima! :D

On 7/24/2017 at 13:14, Nomimasen said:

Ljudi koje si citirao svakako nisu šalabajzeri. Ali, ne mogu da ti dovoljno markantno dočaram koliko mene savršeno ne zanimaju takva pisanija. Sa live instrumentima, muzikom i muzičarima imam svakodnevan dodir, puno radno vreme. Ono što oni čuju ili ono što se smatra relevantnim u tim krugovima je za mene polazna tačka. Drugim rečima - kako reprodukcijom preneti što celovitiju nameru onih koji muziku iznose. Sistem na kom radim je postavljen sa pruža ruku upravo toj nameri. Sistem ima mana koje pokušavam da otklonim, to mi je kredo od kog nikada ne odustajem, najvećim delom se tiču čistoće gore.

Nikada mi nijedan muzičar nije rekao da kod mene čuje nešto čega u njegovom sviranju nema. Moguće je da ti znaš više od njih.

 

 

Na preskok sam čitao razne teme i postove koje sam propustio dok me nije bilo, pa sam naleteo i na ove slike tvog sistema:

d.jpg

e.jpg

 

 

U kontekstu cele priče o uticaju refleksija na zvuk, i kako su iste neizostavne ako se želi rekreirati prostornost, boja i sočnost istog, nešto me na ovim slikama buni:

leva kutija je smeštena uz otvoren pianino koji će pri iole glasnijem slušanju zvečati i rezonovati "sve u šesnaest", dok je desna kutija smeštena uz goli zid i kotur sa kablovima.

 

On 7/24/2017 at 13:14, Nomimasen said:

Nikada mi nijedan muzičar nije rekao da kod mene čuje nešto čega u njegovom sviranju nema.

 

Recimo da nekom muzičaru prezentuješ miks.

Da li će njegov instrument na sistemu sa slike zvučati isto u oba slučaja - ako bi u miksu njegov instrument pozicioniran potpuno levo, ili ako bi miks bio urađen tako da zvuk njegovog instrumenta dolazi samo iz desnog zvučnika.

Naravno primer je ekstreman, ali meni je zanimljiv način uspešnog postizanja savršene vernosti u rekreaciji muzike/prostora/zvuka, ako kutije, svaka za sebe, imaju potpuno drugačije površine koje kreiraju njihove prve refleksije?

Sa leve strane imamo pianino koji "svira" zajedno sa levom kutijom (ok pretežno, verovatno na njegove vibracije ima uticaj i desna), dok sa desne strane imamo goli zid i kotur sa kablovima koji verovatno malo doprinosi dufuziji zvuka desne kutije.

 

Kakav je ovde balans zvuka (ne samo glasnoće) levog i desnog kanala?

 

Pitanje nije tendenciozno, već stvarno ne znam, pošto nemam iskustva sa ovako malim prostorom.

Možda se sve unakrst izmeša, pa razlika između levog i desnog kanala u praksi ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

Balans nije savršen, razume se, niti sam ikada dao sebi slobodu da ga takvim nazovem. To su prepreke sa kojima se nekako nosim i kojih sam svestan, te ih u radu post-kompenzujem, mentalno. Čistina na nekim drugim poljima pokušava kompenzovati disbalans po pitanju LR-simetrije. Na primer, ceo sistem je pomeren više ka desnom zidu. 

Primer koji pominješ je zanimljiv - nisam u stanju da čujem nedostatke po pitanju karaktera instrumenta, ako se on nalazi levo i desno, koji bi me nervirali. Uglavnom nije potrebno da je problem velik da bi me nervirao, povod je često i mnogo manji.

Pijanino je sastavljen od velike rezonantne ploče koja svakako svira. Žice ne sviraju drastično, jer je pedala podignuta i filc se prislanja na sve žice, dampirajući ih. Na nekom mikro-nivou, rade i one, naravno.

Dopada mi se sa kojom detaljnošću analiziramo postavku kod mene.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, vdzele said:

1. Prva refleksija

2. Rane refleksije (druga, treća, četvrta)

3. Kasne

4. Reverb (ukupnost svih kasnih)

Trebalo bi naglasiti da je veoma važno vreme posle kojeg refleksija stiže do uha, u odnosu na vreme pristizanja direktnog talasa. Podela koju si naveo opisuje samo geometriju putanja. U suštini, veoma često ni prve refleksije nisu štetne, zbog te vremenske komponente.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Toza said:

Ajd sad zdravo. Odoh da odmorim malo od foruma jer smoriste za medalju.

Ja sam kriv za ovo zakuvavanje, ali mi se učinilo da nemaš ništa protiv. Osim toga, za to što se ovde piše o svemu i svačemu osim o onome što sam pokrenuo, nisam ja kriv. Pogotovo ne za neprijatne komparacije.

Elem, "ovi" me vuku za uši da čujem tvoj sistem, pa da vidim kako to treba da zvuči. Da ne ispadne kako ja to izbegavam, samo da napomenem da nikada ne odbijam druženja ovakvog tipa, ali se ne sećam da li si i ti uputio poziv? 

Pogotovo iz razloga što, ako je zaista u pitanju izuzetno muzikalan sistem, za to nije zaslužan nikakav hokus-pokus, nego su u pitanju neki ovozemaljski razlozi.

Link to comment
Share on other sites

Ok, hvala na odgovoru.

 

42 minuta ranije, Nomimasen said:

Dopada mi se sa kojom detaljnošću analiziramo postavku kod mene.

Ko se mača lati od mača i gine! :D Šala, naravno!

Video sam da se ovde raspravljalo i o dramatičnom i ključnom uticaju imbus vijaka u polici na zvuk, dok bi ovako nešto potencijalno moglo imati mnogo veći uticaj.

Ja ne pridajem toliko pažnje (re)kreiranju prostora, neke druge su mi stvari daleko bitnije, pa bi takva detaljna analiza bila suvišna u slučaju moje postavke.

Sa druge strane, stekao sam utisak da ti i Turbo gajite izuzetnu i iscrpljujuću posvećenost svim detaljima i praktikujete svakodnevnu "negu" sistema, 
te da su akustika prostorije i pažljivo odmerene refleksije od ključnog značaja (bitno je i da li je zavesa na prozoru od sintetike ili pamuka),
tako da mi je ovaj detalj u tom kontekstu i u kontestu vaših komentara tuđih sistema privukao pažnju.

 

Link to comment
Share on other sites

Ima i dvoseklih mačeva.

Ne znam koja se predstava nametnula. Bilo je nekoliko članova kod mene. Nemam laboratoriju. Manje je kompromisa nego u prostorijama gde se stanuje, ali ih ima, naravno. Ne raspolažem sredstvima koja bi, za sada, mogla da naprave situaciju koju sanjam. Idemo ka tome ali svakako ne čekamo skrštenih ruku taj čas.

Link to comment
Share on other sites

Volim da bacim pogled na etablirane koncertne sale, manje ili veće. Ako se u njima nađem, osmotrim oko sebe.

Materijali koji se nalaze tamo gde nastaje muzika mi deluju kao prilično dobar povod da ih u nekom obliku upotrebimo i tamo gde nam je sistem. Bukvalno prenošenje ne bi bilo rešenje, svakako.

Najvećim delom su ti materijali prirodni.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Nomimasen said:

Ne znam koja se predstava nametnula

Sa jedne strane se insistira na imbus vijku u polici, dok se sa druge strane dopušta mentalna kompenzacija tonskog disbalansa kanala usled neravnomerne akustike prostorije.

Ne znam, možda bi mentalna kompenzacija i u slučaju pogrešnog vijka ili sintetičke zavese na prozoru bila takođe dovoljna? :)

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, vdzele said:

Hoćeš da kažeš da pamuk u azmafonu nije prirodan? Nisam te razumeo.

Pamuk jeste prirodan, ali tu nije jedini sastojak. Mislim da se gura neka vrsta lepka koji sve povezuje. 

Što se azmafona tiče, ostajem kategoričan. Nikada mi nije zvučao dobro, gde god da sam ga čuo. Guraju ga i u prostorije za probe u većim količinama, taj zvuk je nepodnošljiv.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, 空也 said:

Sa jedne strane se insistira na imbus vijku u polici, dok se sa druge strane dopušta mentalna kompenzacija tonskog disbalansa kanala usled neravnomerne akustike prostorije.

Ne znam, možda bi mentalna kompenzacija i u slučaju pogrešnog vijka ili sintetičke zavese na prozoru bila takođe dovoljna? :)

Satje  pane tepanje... :banana....:banana

Link to comment
Share on other sites

Kujo, tvoj standardni potprcavački pristup (koji standardno gradualno uvodiš, najpre sasvim nevino, svaki put) me samo još više navodi da predpostavljam da je zvuk koji imaš kod kuće kesa.

Recimo, koje god bile moje zamerke na zvuk kod Beata ili Vdzelea (alternativna postavka), smatram da u njihovim sistemima itekako ima čari.

Tvoj nisam čuo, ali za sada polazim od toga da je kesa.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, 空也 said:

Sa jedne strane se insistira na imbus vijku u polici, dok se sa druge strane dopušta mentalna kompenzacija tonskog disbalansa kanala usled neravnomerne akustike prostorije.

Ne znam, možda bi mentalna kompenzacija i u slučaju pogrešnog vijka ili sintetičke zavese na prozoru bila takođe dovoljna? :)

Ne integriši, Imbus je u mom sistemu, pijanino u njegovom. Zahvaljujući mentalnoj kompenzaciji smo u stanju i da uočimo i da prevaziđemo problem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...