Jump to content


Tozin sistem


Toza

Recommended Posts

nisam ljubitelj nearfield postavki - ali, to je sasvim legitimna postavka - "monitorska", na taj način se u velikoj meri poništavaju eventualni negativni uticaji prostorije, ako komponente sistema nemaju izrazitu slabu tačku, tada zvuk može biti i više nego prihvatljiv po mom subjektivnom ukusu.. ali i nearfield ima svojih kompromisa, za mene je najznačajnija umanjenje prostora - scene, sweetspot je uži, praktično za samo jednu osobu.. moj prostor je daleko od idealnog (prostorija nije namenjena samo za muziku poput one kod nomimasena), postavka uslovljava slušanje po kraćoj strani itd.. ipak trougao ima obim ne manji od 8,5 metara.. probao sam, eksperimenta radi, da izmestim sistem na kraću stranu, trougao se povećao za dodatna 3 metra i više mi se svidelo.. na žalost takva pozicija nije mogla da se ostvari bez teških posledica na osnovnu funkciju prostorije..

meni se prosto više sviđa kada zvuk treba da "doputuje" do mene, što bi nomimasen verovatno sa indignacijom odbio, ali njegov odnos prema muzici se razlikuje od mog - shvatio sam da se bavi nečim iz domena produkcije, tako da je njegov sistem i mesto za slušanje koncipirano u tom kontekstu.. moj kontekst je drugačiji, muzika mi nije posao, njom se ne bavim kao izvođač, već kao pasionirani slušalac, koji će i da zažmuri nad lošim snimkom ukoliko mu se dopada izvođenje.. dakle sve je to individualno i svaka postavka ima svojih prednosti i mana.. 

uzgred, moja iskustva sa izvođačima i njihovim sistemima na kojim slušaju muziku su različita od ovde iznetih - u osnovi im je bitno da informacija bude "čitljiva", o prostoru, sceni, dubini, visini itd, ne razmišljaju na način prosečnog hifilističara

Link to comment
Share on other sites

Ja sam nekoliko puta pročitao ono što je Beat napisao jer je i meni nejasno šta je autor želeo da kaže. Ključna rečenica mu je da Nomijev sistem pliva u moru ranih refleksija koje su pod kontrolom. Kako on kaže rađen je vrlo precizan razmeštaj nameštaja, zvučnika i pozicije za slušanje kako bi se dobio neki balans.

Interesantno je ovo viđenje jer nikad do sada nisam slušao ovakav tip uligavačkog zvuka, pa sad nisam siguran da li je to ulagivanje dolazi od karaktera sistema ili prezasićenja ranih refleksija koji su pod kontrolom.

U nekoj temi je Filip postavio dve fotografije pejzaža prirode: sa i bez puno boja. Meni je zvuk kod Nomija isti kao na drugoj fotki sa puno boja. Negde sam napisao da mi zvuči kao gust vanilin puding. (Doduše i za njega moj sistem zvuči kolorisan. Iako su Yamahe dizajnirane pre svega za studijski monitoring, e sad ko boji a ko ne....)

Trebalo bi sistem postaviti u neku krštenu sobu pa onda dokučiti koliko on realno boji. Ovo napominjem jer mu sistem stoji na desetak cm od drvenog klavira. Gomila refleksija od drvo može biti izvorište topline koja eskalira u prezasićenje boja. Svaki isntrument ima svoj oreol topline, a oreoli obično dolaze od refleksija. To jest, kod skupih sistema sam se navikao da čujem kremast zvuk, ovaj mi je bio nešto iznad proseka.

 

Link to comment
Share on other sites

Tako je. Ajmo sad jedan po jedan da se složimo da to kod Nomimasena ništa ne valja, a da je kod Beatgoesona ono pravo, a kod Dragojlova i mene totalna papazjanija od zvuka. Kod mene pogotovo jer nije ni nirfild a ni zvuk ne putuje ko zna koliko daleko plus što su podnostojeći trosistemci od meter visine :lol:

Nisam siguran koliko su tu dobri Laletov i Filipov sistem jer ni to nije, pretpostavljam, rješenje jer zaboga, nema tu basa i muškog pristupa. :P

Koga bre više zajebavate s tim osim sebe same?

Beatgoesonov sistem radi ono što on smatra da je visoka vjernost. Koliko god se mi trudili da isapdnemo nešto fini i učtivi, taj sistem jedino što radi dobro je visoka vjernost zvuka ozvučenja (razglasa) na koncertu i ništa više ni manje od toga. Čovjek tako voli i to je to.

Mene to fascinira, ali ja tražim visoku vjernost neamplificiranog instrumenta sa svom svojom suptilnošću. I to je to.

Dva različita, ali ne i nepomirljiva pristupa, naprotiv!

Ajd sad zdravo. Odoh da odmorim malo od foruma jer smoriste za medalju.

Link to comment
Share on other sites

Tozo ne preteruj, malo spusti emocije. Po standardima nekog zapadnjaka isuviše si Touchy.

Ja sa moje strane želim da budem kontruktivan bez želje da vređam ničiji sistem. Valjda imam pravo da napišem ono što mislim.

Slobodno mogu da kažem da se njima ništa nije svidelo kod mene. To su mi rekli kod mene i ja to cenim. Po njima je zvuk: zgužvan, obojen, prljav od akustike, monohromatski, praistorijski,.....

Misliš da bi bilo smisla da pišemo da nam sve sviđa šta negde čujemo?

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, vdzele said:

. . .

Slobodno mogu da kažem da se njima ništa nije svidelo kod mene. To su mi rekli kod mene i ja to cenim. Po njima je zvuk: zgužvan, obojen, prljav od akustike, monohromatski, praistorijski,.....

. . .

Ako moze pojasnjenje.

Kome se to nije svidelo kod tebe ?

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Woland said:

nisam ljubitelj nearfield postavki - ali, to je sasvim legitimna postavka - "monitorska", na taj način se u velikoj meri poništavaju eventualni negativni uticaji prostorije, ako komponente sistema nemaju izrazitu slabu tačku, tada zvuk može biti i više nego prihvatljiv po mom subjektivnom ukusu.. ali i nearfield ima svojih kompromisa, za mene je najznačajnija umanjenje prostora - scene, sweetspot je uži, praktično za samo jednu osobu.. moj prostor je daleko od idealnog (prostorija nije namenjena samo za muziku poput one kod nomimasena), postavka uslovljava slušanje po kraćoj strani itd.. ipak trougao ima obim ne manji od 8,5 metara.. probao sam, eksperimenta radi, da izmestim sistem na kraću stranu, trougao se povećao za dodatna 3 metra i više mi se svidelo.. na žalost takva pozicija nije mogla da se ostvari bez teških posledica na osnovnu funkciju prostorije..

meni se prosto više sviđa kada zvuk treba da "doputuje" do mene, što bi nomimasen verovatno sa indignacijom odbio, ali njegov odnos prema muzici se razlikuje od mog - shvatio sam da se bavi nečim iz domena produkcije, tako da je njegov sistem i mesto za slušanje koncipirano u tom kontekstu.. moj kontekst je drugačiji, muzika mi nije posao, njom se ne bavim kao izvođač, već kao pasionirani slušalac, koji će i da zažmuri nad lošim snimkom ukoliko mu se dopada izvođenje.. dakle sve je to individualno i svaka postavka ima svojih prednosti i mana.. 

uzgred, moja iskustva sa izvođačima i njihovim sistemima na kojim slušaju muziku su različita od ovde iznetih - u osnovi im je bitno da informacija bude "čitljiva", o prostoru, sceni, dubini, visini itd, ne razmišljaju na način prosečnog hifilističara

sve sam mislio isto kao i ti ...onda sam prosetao do Nimimasena i ono crno boldovano je nestalo kao argument je scena probija zidove sobe  a ovo crveno stoji , mada to njemu uopste ne smeta jer covek radi i sedi na stolici i nema tu nikog vise ...

Link to comment
Share on other sites

Ovde, kao da se brani  devojacka cast i postenje pred udadbu...:ph34r:

Kad smo vec kod toga,moje pojacalo mi se malo kurv...lo dok nije zavrsilo kod mene,:wub:

a CD Player je bio detaljno ispipkan od ovdi uvazenog clana,i to meni nista ne smeta.:wub:

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, vdzele said:

Slobodno mogu da kažem da se njima ništa nije svidelo kod mene. To su mi rekli kod mene i ja to cenim. Po njima je zvuk: zgužvan, obojen, prljav od akustike, monohromatski, praistorijski,.....

Misliš da bi bilo smisla da pišemo da nam sve sviđa šta negde čujemo?

Odnosilo se na zvuk s Yamahama. Imaš ti i druge zvučnike.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, zoranzu said:

Ovde, kao da se brani  devojacka cast i postenje pred udadbu...:ph34r:

Kad smo vec kod toga,moje pojacalo mi se malo kurv...lo dok nije zavrsilo kod mene,:wub:

a CD Player je bio detaljno ispipkan od ovdi uvazenog clana,i to meni nista ne smeta.:wub:

 

 

A kabinete kriješ...ko zmija noge !

Link to comment
Share on other sites

@lalelala za ono crno, pa još i bold - možda je ta scena kod njega "izuzetak koji potvrđuje pravilo" :) moja (vidim da nisam jedini) neposredna iskustva sa nearfieldom, uključujući i ona koja sam imao sa mojim sistemom kada sam ga tako postavio, su takva.

5 minuta ranije, zoranzu said:

Ovde, kao da se brani  devojacka cast i postenje pred udadbu...:ph34r:

pa.. baš liči :)

 

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, lalelala said:

sve sam mislio isto kao i ti ...onda sam prosetao do Nimimasena i ono crno boldovano je nestalo kao argument je scena probija zidove sobe  a ovo crveno stoji , mada to njemu uopste ne smeta jer covek radi i sedi na stolici i nema tu nikog vise ...

Jedan od razloga za izvlačenje zvučnika u prostor je rekreacija 3D iluzije.

Link to comment
Share on other sites

@vdzele - hvala na pojasnjenju o kojem se dvojcu/paru radi.

Btw, i dalje sam pod impresijom njihovih termina vezanih za vas zvuk sistema.

" . . . zguzvan . . . praistorijski . .  obojen, a u isto vreme i monohromatski (?) . . . mada mi je definitivno od svega toga highlight  - "prljav od akustike" . . . "

 

Dogovorimo se vec za slusanje.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, traumatolog said:

@vdzele - hvala na pojasnjenju o kojem se dvojcu/paru radi.

Btw, i dalje sam pod impresijom njihovih termina vezanih za vas zvuk sistema.

" . . . zguzvan . . . praistorijski . .  obojen, a u isto vreme i monohromatski (?) . . . mada mi je definitivno od svega toga highlight  "prljav od akustike" . . . "

 

Dogovorimo se vec za slusanje.

 

Vlado ja bi na tvom mestu ozbiljno razmislio o nekoj mini liniji,posle onakvog opisa,

mora da si im stavio so umesto secera u Black Coffe

Link to comment
Share on other sites

Ja uopšte nemam zamerke na njihove kritike, ja svima naglasim kad dođu da želim samo kritiku. Tapšanje po ramenu mi ništa ne pomaže. Rado čitam njihove komentare, doduše sada pod lupom stavljam njihova opažanja.

Tebi sam Zoki nekoliko puta uputio poziv. Daj malo izađi iz tog grada :P

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, traumatolog said:

@vdzele - hvala na pojasnjenju o kojem se dvojcu/paru radi.

Btw, i dalje sam pod impresijom njihovih termina vezanih za vas zvuk sistema.

" . . . zguzvan . . . praistorijski . .  obojen, a u isto vreme i monohromatski (?) . . . mada mi je definitivno od svega toga highlight  - "prljav od akustike" . . . "

 

Dogovorimo se vec za slusanje.

 

Nije rečeno da je praistorijski i obojen. Jeste zarobljen u nekom vremenu (što ne mora da bude nimalo loše i može da radi na neku vrstu nostalgije) i jeste monohromatski, jednobojan. Druga postavka sa KSN zvučnicima me je skroz zaintrigirala. Taj sistem ima soka.

Prekomerna apsorpcija materijalom koji smatram smrtonosno nemuzikalnim, azmafonom, čini da prostorija zvuči prljavo i šupljikavo, izvlačeći sadržinu iz muzičkog tona. Poznat mi je taj efekat, čuo sam ga mnogo puta. Ako već moramo nešto apsorbovati, kvalitetan (ne predebeo) tepih od vune je super izbor, ili neke laneno-pamučne (šta god) zavese. U većini slučajeva je to više no dovoljno.

1 sat ranije, Woland said:

@lalelala za ono crno, pa još i bold - možda je ta scena kod njega "izuzetak koji potvrđuje pravilo" :) moja (vidim da nisam jedini) neposredna iskustva sa nearfieldom, uključujući i ona koja sam imao sa mojim sistemom kada sam ga tako postavio, su takva.

pa.. baš liči :)

 

Ako te zanima da čuješ jedan nearfield koji se možda ponaša drugačije od tebi poznatih, pozivam te.

Link to comment
Share on other sites

Zvuk mog sistema:

Nije bitno gdje si u prostoriji, da li ručkiš za trpezariskim stolom, da li nešto petljaš po kuhinji, stojiš u ćošku pored prozora između desnog zvučnika i kauča, stojiš iza zvučnika, da li si leđima okrenut ili anfas, da li sjediš na terasi i piješ kafu... muzičari u prirodnoj veličini sa svojim instrumentima su na pozornici i ne pomjeraju se osim ako im na nekom koncertu tako padne na pamet.

Nije bitno da li je žena stavila ogledalce na zvučnik i sređuje obrve na svijetlu od prozora, da li stoji ispred zvučnika ili sa strane, muzičari su i dalje na sceni. Jedino se scena pomjeri u suprotnu stranu kad stane tik ispred zvučnika i prekrije drajvere. 

U svit spotu to prelazi u čisto zadovoljstvo.

E sada moj sistem tako svira.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Woland said:

meni se prosto više sviđa kada zvuk treba da "doputuje" do mene, što bi nomimasen verovatno sa indignacijom odbio, ali njegov odnos prema muzici se razlikuje od mog - shvatio sam da se bavi nečim iz domena produkcije, tako da je njegov sistem i mesto za slušanje koncipirano u tom kontekstu.. moj kontekst je drugačiji, muzika mi nije posao, njom se ne bavim kao izvođač, već kao pasionirani slušalac, koji će i da zažmuri nad lošim snimkom ukoliko mu se dopada izvođenje.. dakle sve je to individualno i svaka postavka ima svojih prednosti i mana.. 

uzgred, moja iskustva sa izvođačima i njihovim sistemima na kojim slušaju muziku su različita od ovde iznetih - u osnovi im je bitno da informacija bude "čitljiva", o prostoru, sceni, dubini, visini itd, ne razmišljaju na način prosečnog hifilističara

Ne bih odbio ono što si pomenuo. Slušao sam jedan veliki sistem tako godinama. Onda sam slušajući, prilično postupno, otkrio da me nearfield mnogo više zanima.

Uz rad, provodim podosta vremena samo slušajući muziku sa kojom nisam imao nikakve veze. To se uvek podrazumevalo i ne funkcionišem bez. Nekada i po 10 sati dnevno, ako postoji prilika. 

Koncentrisano slušanje traje do 3 sata i podrazumeva izostanak priče, korišćenja telefona ili bavljenja bilo čim drugim. Tada mi je namera da bilo šta eksterno izolujem i koliko god je moguće dobro razumem šta se dešava dok slušam jedan muzički komad, razumevajući ga. Nearfield mi pruža upravo to, jer mi je cilj da sistem ne čujem i njim se u tom trenutku ne bavim. 

Slušam i mnogo, baš mnogo, vrlo loših snimaka, po svim kriterijumima. Ako me muzika očarava, u stanju sam da potpuno apstrahujem tehničke nedostatke. Na dobrom sistemu (za moje pojmove dobrom) svaki snimak zvuči bolje, suprotno nekim tvrdnjama.

Drugi boldovani deo jeste istinit. Velika većina muzičara koje tehnički aspekti snimljene muzike ne zanimaju, uglavnom ne obraća pažnju na scenu. Ono o čemu razmišljaju je ton, tu su prilično osetljivi. Poučna rabota, komunikacija sa njima.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Ja uopšte nemam zamerke na njihove kritike, ja svima naglasim kad dođu da želim samo kritiku. Tapšanje po ramenu mi ništa ne pomaže. Rado čitam njihove komentare, doduše sada pod lupom stavljam njihova opažanja.

Tebi sam Zoki nekoliko puta uputio poziv. Daj malo izađi iz tog grada :P

Hvala ali tek sada nisam za posete i komentare,uzimam anti depresiv supstance....:blink:

Gazdaaa me pritiska:blah ,nije se nista prodalo....

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Nomimasen said:

Ako te zanima da čuješ jedan nearfield koji se možda ponaša drugačije od tebi poznatih, pozivam te.

zahvaljujem na pozivu, kad se vratim sa odmora usaglasićemo se

20 minuta ranije, Toza said:

E sada moj sistem tako svira.

a ti Tozo baš troluješ o svom sistemu i to u temi o tvom sistemu :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...