Jump to content


Par pitanja


peconi83

Recommended Posts

Pozdrav svima na ovom Hi-Fi Forumu! Zaista sam prijatno iznenadjen brojem tema i kolicinom informacija u vezi cele hi-fi oblasti.

Posto nemam ama bas nikakvog iskustva, tj. ne razumem se u audio tehniku ni elektriku/elektroniku, da li bi neko mogao da mi da smernice u vezi kupovine nove ili nabavke polovne hifi opreme?

Dakle, budzet je oko 1000eur pa me zanima da li je za te pare moguce kupiti ista solidno, jer gledao sam po nekim domacim sajtovima (da ih sad ne reklamiram) cene su astronomske. Medjutim postoje i neki jeftiniji brendovi kao npr NAD, pa ne znam da li to cudo valja ili ne?

Sta mi je sve potrebno od komponenti da bih mogao da uzivam u klasicnoj muzici, jazz-u, ali i nekim pop pesmama (CD/mp3 format)? Koje oznake da gledam tj. sta je bitno a sta ne za dobar zvuk? Tako me je blam jer ne znam nista! :( Da li postoji neka literatura za iz hifi oblasti?

Kako stvari stoje sa polovnom opremom? Da li je mozda bolje novac uloziti u neke vintage komponente? Meni je od svega najbitniji zvuk, uopste me ne zanima kako sprava izgleda jer treba da opremim svoj atelje da mi nesto svira u pozadini, tise/srednje jacine ali jasno, ne zelim sebi ni komsiji da razbijam prozore bukom.

Kakav je kvalitet zvuka sa iPod-a? Video sam da postoje kao neki DockStation-i gde se stavi to cudo pa prenosi na zvucnik. Valja li to cemu?

Koje Sennheiser slusalice da uzmem? Ili neke druge ali da su kvalitetne? Klasika i jazz zvuk!

Molim vas jos jednom za pomoc, relativno mi je hitno!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 386
  • Created
  • Last Reply

Za 1000 eu mozes da kupis sve sto si naveo i to jako kvalitetno, srednja mozda cak i visa srednja klasa. Naravno, pod uslovom da kupis polovno. Ja sam trenutno u vintage vodama i mogu te posavetovati samo sa te strane. Iskustvo mi je skromno ali nekome ko je tek usao u hi-fi moze biti korisno.

Moj sistem koji je u nastanku bi trebalo da izgleda ovako:

Marantz 2252 risiver

Acoustic Research AR11 zvucnici

Thorens TD 145 gramofon

Esi Dr Dac Nano dac

820 eu

Bice gotov za koji dan pa cu ti reci kako se sve uklopilo.

Link to comment
Share on other sites

Moje polulaicko misljenje glasi ovako:

Hi fi nije drasticno napredovao sa godinama, sigurno ne koliko su napredovali racunari ili televizori npr. Cak neki misle da je nazadovao sto se tice kvaliteta izrade. Logika je sledeca, zvucnik koji sad polovan kosta 300 eu u svoje vreme je kostao deset puta vise a tehnologija nije napredovala toliko drasticno, sto ce reci da bi nasao ekvivalent u savremenom zvucniku te kalse moras da das basloslovno mnogo novca.

Plus vintage zvuk ima neki poseban smek. :facehearts

Link to comment
Share on other sites

Da, sto se zvuka tice,evo slusam sad na youtube-u Marantza, nekako je mekan, valjda zato sto je to analogna tehnologija, zar ne?

Kao laik iso tako mislim, to je na kraju krajeva samo zvuk, merni instrumenti su napredovali ali ljudsko uho nije, tako da prikazivati neke podatke u specifikacijama i gadjati 5 decimalu je boles`no! :)

Link to comment
Share on other sites

Da, sto se zvuka tice,evo slusam sad na youtube-u Marantza, nekako je mekan, valjda zato sto je to analogna tehnologija, zar ne?

Kao laik iso tako mislim, to je na kraju krajeva samo zvuk, merni instrumenti su napredovali ali ljudsko uho nije, tako da prikazivati neke podatke u specifikacijama i gadjati 5 decimalu je boles`no! :)

Link to comment
Share on other sites

Nemo` u film i vizuelne umetnosti da me diras, time se bavim, ako sad opletem protivu korporacijskih klanova, ostacemo do zore...hehehe!

Ne salim se, ko je npr. fotografisao analognim fotoaparatima zna o cemu pricam...to je sto se vizuelnog kvaliteta tice. A sto se tice vizuelnog utiska u npr filmskoj industriji bas sam polemisao pre neki dan sa jednim drugarom u vezi shvatanja prostora/vremena u filmovima 80tih (dotakli smo se Predatora (1987.) i ovih danasnjih gde sve prsti na sve strane, boje luduju, akcija je nenormalna za ljudsku percepciju, itd itd...Slozismo se da su svi filmovi posle Terminatora 2 *****! :D

Alan Silvestri, majstor:

http://www.youtube.com/watch?v=n38zz9byASY

Link to comment
Share on other sites

Da, sto se zvuka tice,evo slusam sad na youtube-u Marantza, nekako je mekan, valjda zato sto je to analogna tehnologija, zar ne?

Kao laik iso tako mislim, to je na kraju krajeva samo zvuk, merni instrumenti su napredovali ali ljudsko uho nije, tako da prikazivati neke podatke u specifikacijama i gadjati 5 decimalu je boles`no! :)

Link to comment
Share on other sites

Da, sto se zvuka tice,evo slusam sad na youtube-u Marantza, nekako je mekan, valjda zato sto je to analogna tehnologija, zar ne?

Kao laik iso tako mislim, to je na kraju krajeva samo zvuk, merni instrumenti su napredovali ali ljudsko uho nije, tako da prikazivati neke podatke u specifikacijama i gadjati 5 decimalu je boles`no! :)

Link to comment
Share on other sites

Jes ti to ozbiljan, il trpas raju. Kako boga ti preko youtube mozes da cujes zvuk neke sprave. Mozes da vidis kako radi, al da cujes mozes samo ono sto je krzljava kamera zabelezila na tamo nekim zvucnicima, a ti to slusas kuci preko kompjutera...na?

Ako stvarno verujes da si cuo zvuk tog Marantza....ne kupuj nista.

Link to comment
Share on other sites

Ovde. UplatiÅ¡ na Ljubin žiro raÄun lovu za par gajbi piva i kurs može da poÄne. E, sad, Å¡to se tiÄe profesora, ovde su svi vanredni osim par sa stalnom katedrom i najvećim iskustvom. PrepoznaćeÅ¡ ih sam.

Srećno pohadjanje

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Jes ti to ozbiljan, il trpas raju. Kako boga ti preko youtube mozes da cujes zvuk neke sprave. Mozes da vidis kako radi, al da cujes mozes samo ono sto je krzljava kamera zabelezila na tamo nekim zvucnicima, a ti to slusas kuci preko kompjutera...na?

Ako stvarno verujes da si cuo zvuk tog Marantza....ne kupuj nista.

Link to comment
Share on other sites

Zanima me da instaliram neki zvucni sistem kod mene (jedan u stanu, dimenzije prostorije 8x4 visina 2.5m, jedan u podrumu 10x5 visina 3.5m) do 1000eur vrednosti (svaki sistem ponaosob), na kojem ce vrhunski da zvuci klasika i jazz. Da li vintage varijanta (ne zelim vinil), da li nesto novo, da li nesto sto strimuje sa interneta, da li iPod dock, vise ne znam ni sam jer nemam iskustva sa ovim uredjajima, a njih vala ima kod nasih prodavaca mnogo.

Nisu mu jasni zbog cega gomila zluradih pitanja i komentara kada ja zaista nisam strucan u ovoj oblasti. Nikad ne bih potcenjivao nekoga ko se ne bavi mojim oblastima interesovanja. Citam knjigu Hi-Fi Osnove, stvari se polako razabiru, ali ovo je stara knjiga, osim teorije ne znam koliko je ona i dalje prakticno u upotrebi. Mislim na kasete i magnetofone?

U vezi kurseva mislio sam da ljudi koji rade po prodavnicama hifi opreme moraju da su iz neke literature i neke prakse naucili ono sto znaju, pa sam mislio da mozda neko ne organizuje neka predavanja/praksu u vidu kursa gde bih to mogao da naucim. Nije mi jasan koncept da se ovde znanje stice slusajuci razlicite uredjaje kada ne znam kako da dodjem da tih uredjaja, osim da ih kupujem i prodajem.

Link to comment
Share on other sites

Da bi se dobio toÄan rezultat treba pravilno postavit zadatak. U hi fi-u je to malo teže postići kako zbog razliÄitog tumaćenja pojma "visoka vijernost" tako i zbog razlićitog doživljaja istog. BaÅ¡ budem otvorio novu temu po pitanju toga. Nije toÄno da se ne može odrediti "karakter" zvuka na "yubitu"ako je snimljen prosjećnim stereo mikrofonom.Naravno da je u sound ukljućen i prostor. Znaći Äuje se odprilika kako to zvuÄi kak temelj od kud se i kamo kreće. Naravno da bi se kad se postavljaju ovakva pitanja osoba trebala deklarirati u smislu -volim tamniji-svjetliji-saviÅ¡e detadja itd... . Ali gdje je tu onda "visoka vijernost" jeb.ga i tako u okrug. Naravno kad bi postojali etaloni HI FI-a ovaj forum bi bio neÅ¡to kao dnevnik - izvjeÅ¡taj ,a mi bi uzeli "metar" i kupili za kolko imamo novaca hi fi -ja i nitko nam ne bi mogel "pemetovat" da to nije dobro posloženo itd itd..... :order Stvarno treba reći CAR JE GOL. taman netko i nahebo ;-):plakanje:wave2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...