Jump to content


Magnetofoni - Trakasi


suca77

Recommended Posts

Ovo prilike da malo prokomentarisemo i vratimo sjaj pomalo nepravedno zaboravljenim spravama iz naslova . Dobro svi znamo koliko je magnetofon zvucno superiornija sprava u odnosu na deck i da je standard za mastering i dalje trakas. Da napomenem i to da je master tape koji moze i dalje se kupi i nabavi a ima trend rasta potraznje kosta oko 500 $ po albumu i zvucno je prakticno nedostizan za bilo koju produkcijsku kucu koja radi vynlle

Ja planiram nabavku jednog dobrog trakasa i on ce morati da se zove iskljucivo Studer ili Tascam.

Svi koji poseduju i vole ovakve sprave koje se zovu magnetofoni - trakasi a verujem da ih nije uopste malo sad imaju priliku i mesto da nesto lepo napisu i prokomentarisu o njima

POZDRAV svim ljubiteljima i vlasnicima ovih prelepih analognih lepotica :wave2 :wave2 :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 759
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Revox lampaÅ¡! Respect :klanjanje Da li je full ispravan, sve radi? Prelepa sprava, svaka Äast :thumbsup2

Sve radi savrseno, prije dvije godine je imao detaljan servis, podesavanje glava, ciscenje dosjeda za lampe i promjenu lampi....ono sto on snimi i izadje van iz njega je carolija, ali stoji mi i nemam trenutno vremena za njega :-(

Link to comment
Share on other sites

Ja sam veoma malo imao iskustva sa trakasima,ali nikad necu zaboraviti jedno iskustvo.Moj prijatelj me zamoli da mu snimim sa cd plejera i ploca na trakasu malo muzike.Donese meni on Teac X7R,ali pazi sad sa VELIKIM KOTUROVIMAdA DOBRO STE PROCITALI SA KOTUROVIMA OD 10 INCA!Naime jedan od prvih vlasnika ga je prepravio,tj.sasiju ,pomjerio osovine i napravio od X7R,X10R.Kad sam ga spojio,pustio jednu traku vec snimljenu primijetio sam drugaciji , prijatniji zvuk,svega ima ali nekako drugacije.Te 93 godine imao sam plejer YAMAHA CDX 820 i AKAI dek GX F91.Dek je bio babaroga,kupio ga od nekog Zorana iz Kumodraske ulice u BGD te godine za 700maraka!Gramofon je bio neki Marantz DD gramofon sa SHURE glavom.Snimao sam istu muziku i na dek i nove BASF CROME MAXIMA II i na neke TDK MA110.Dek je snimio sve fino kako treba,automatska kalibracija,tri glave,dolby c,trte mrte....Kad sam preslusavao snimke i deka i trakasa,otkrio sam veliku razliku u zvuku,meni veliku drugi to mozda ne bi primijetio ali ja jesam direktnim poredjenje.Sa CD -a je bilo bajno i na jedan i na drugi.Trakas je imao ljepsi zvuk,nekako puniji i prijatniji,cak ni suma nije bilo ni malo.Medjutim kad sam uporedio snimke sa gramofona trakas je "pojeo" dek.Na deku,kaseti je bilo suma,tanak zvuk onako vrlo prosjecan.Da dodam da su kasete donijete iz Svedske nove neotpakovane.Na trakasu snimci sa gramofona nijesu imali apsolutno nikakvog suma,sve na svom mjestu,stereo slika fantazija,sve,sve mnogo bolje,ali bas primjetno.I jos nesto,trake koje sam koristio na trakasu bukvalno im se ne zna starost,a momak imao je njih i trakas nekih cetri godine a prethodni vlasnik barem toliko.Trakas bar po meni ima bolji zvuk od deka barem 5 puta,bicu drzak pa cu reci da je poredjenje isto kao da uporedite neki Unitra kasetofon i dobar dek.Tada sam shvatio koliko ekovi zapravo (ne)vrijede.Sjecam se da su trake bile nesto uzasno skupe,snimao sam onom stardardnom brzinom,ploce koje sam koristio bile su skoro ili potpuno nove doduse licencne,moje.

Jos jedna stvar!Ima li ista ljepse od koturova koji se vrte i sviraju.....kako to lijepo djeluje na mozak brate,to je uzivanje.Samo je dobar sex bolji od toga!

Zato pravi meraklija, a ja to nijesam zbog nemastine slusa ploce snima na trakasu i uziva u muzici.Dek kao pomocno stredstvo da se snimi nesto bez veze,a ovi media plejeri Flac-ovi za to necu da znam ne zanima me ostacu u proslom vijeku ocu nosac zvuka da opipa da ga vidim.....e sad uporedite onaj ritual vadjenje ploce iz omota stavljanja na gramofon,siscenje ploce , igle...spustanje rucice,igle na pocetak ploce.....usnjiravanje trake u trakas.......ajde bre..a ne kliknes misom i ono pjeva odnekle...iz ..pi... mat....e.......Analogni zvuk trake je lijek!

Link to comment
Share on other sites

Г36 није најбољи али је најзвучнији, било је и ÐÐ¼Ð¿ÐµÐºÑ Ð¼Ð°Ð³Ð½ÐµÑ‚Ð¾Ñ„Ð¾Ð½Ð° лампаша.

По мени од модернијих Technics 1500 1506 1700 и Akai GX-747.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Moj prijatelj Kule, inaÄe cevni adept, tvrdi da je G36 jedan od najboljih cevnih pretpojaÄala.

Njega kad spojis na bilo sta, ali doslovno bilo sta.....ostajes bez rijeci.....unutra mrcine od motora, rucno izradjene ploce, rucno rezani nosaci....on je inace terenski meg....poznat kod filmasa za razna snimanja...navodno je G Lucas studio iskljucivo njih koristio za razna snimanja...etc.

Link to comment
Share on other sites

Cenjene kolege

Kao Å¡to reÄe kolega Bato trakaÅ¡i imaju neki Äudni magijski efekat na nas malo starije forumaÅ¡e. Posebno kada se priguÅ¡e svetla u sobi, a oko rituala oko oÅ¡niravanja trake da i ne priÄam.

Ja u svojoj maloj Revox kolekciji imam tri trakaša Revox B77. Namerno sam spustio ukrasnu lajsnu da se može videti da se radi o tri modela B77. Ako hoćete da verujete, stalno ih slušam i uživam u magiji trake.

Pozdrav svim forumašima, zaljubljenicima trake i magnetofona

post-15502-0-49640000-1357902569_thumb.j

post-15502-0-42142400-1357902579_thumb.j

post-15502-0-86739000-1357902611_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ovo je dobra cijena da i nema glave.....uvijek od njega moze biti dobar preamp :smile:... ja sam drugog prodao za 450 €

Idler super, hvala na edukaciji...upravo sam jutros kontaktirao prodavaÄa pa se nadam odgovoru, taj meg mi je odavno zapeo za oko ali nisam se baÅ¡ previÅ¡e trudio jer nebih uzeo makar Å¡ta. Ovdje kod nas u Osijeku nema stuÄnjaka iz tog podruÄja, ustvari ima jedan gospodin koji mi je držao A-77 godinu dana i vratio ga u joÅ¡ loÅ¡ijem stanju, sad je na reparaciji kod prodavaÄa ovog drugog G-36 koji Äe ga srediti al baÅ¡ onako da traje joÅ¡ sto godina.

Link to comment
Share on other sites

Cenjene kolege

Kao Å¡to reÄe kolega Bato trakaÅ¡i imaju neki Äudni magijski efekat na nas malo starije forumaÅ¡e. Posebno kada se priguÅ¡e svetla u sobi, a oko rituala oko oÅ¡niravanja trake da i ne priÄam.

Ja u svojoj maloj Revox kolekciji imam tri trakaša Revox B77. Namerno sam spustio ukrasnu lajsnu da se može videti da se radi o tri modela B77. Ako hoćete da verujete, stalno ih slušam i uživam u magiji trake.

Pozdrav svim forumašima, zaljubljenicima trake i magnetofona

A druze sto mi to radis?!Dodje mi da nadjem nesto trake i objesim se o prvo drvo,ti nijesi normalan.....aooooooooo........tri komada B77,pa ti nisi zdrav sigurno.......ti si bolestan...ali znas sto? ZAVIDIM TI! Ne samo ja vec i mnogi sa ovog foruma.Drei sticken ja..ja..fantastish.......

Link to comment
Share on other sites

Moj prijatelj Kule, inaÄe cevni adept, tvrdi da je G36 jedan od najboljih cevnih pretpojaÄala.

Kule je i moj drugar od njega sam kupio moj Accu preamp C 200 L :) koji sam kasnije prepravio i debelo unapredio

Nego kakva je situacija sa nabavkom novih traka za magnetofone. Ima li toga u ponudi i kakve su cene

Link to comment
Share on other sites

Ðека вам колега ГВГРпокаже Ñлике његове колекције магнетофона.

Е ту има шта да Ñе гледа :bounce

:wave2

Link to comment
Share on other sites

По мени од модернијих Technics 1500 1506 1700 и Akai GX-747.

Može li neko od starijih & iskusnijih da mi razreši "Technics 1500 - 1600 - 1700" misteriju?

Revox B77 je bio nacionalna klasa u staroj Jugi - svaki pristojan studio je imao bar po jedan. Bilo je puno Tandberga zbog agilnog uvoznika (sećamo se salona u Makedonskoj?) Studeri i terenske Nagrice su toncima bili alat za rad, Viđao sam puno Akaia i Pionira po kućama, ali velike Tehnikse - jok. Zašto? Da li su bili preskupi, ili je bio neki drugi problem? A bili su DD, i imali onako fensi brušeni perforirani štitnik za glave...

bc79f5dcb2723cea39b56af7d61e43cc.jpg

4d329c7363696989094a043126037444.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eeeeee moj Milose to sto si okacio od Technicsa je zlo i naopako. Izgleda da im je to bilo skupo zato ih i nema. Trenutno se takvi modeli pogotovo ovi jaci placaju suvim zlatom medju ljubiteljima trakasa

I ja bi pre uzeo neki Technics ali su mi nesto preskupi a zasto je to tako neka kazu i neke iskusnije magnetofondzije. I mene zanima

Link to comment
Share on other sites

Леп :facehearts , ал' технички ништа Ñпецијално.

:wave2

Istina: lep i glup :) Za razliku od starije Akai braće ne ume bogznaÅ¡ta da uradi, ali mu je zvuk i dalje odliÄan. Zahvaljujući staklom presvuÄenim glavama. Nepoderive (nepohabljive). Dok ne crknu od starosti (neće valjda) :)

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...