Jump to content


HTPC...


kameleon

Recommended Posts

  • Replies 370
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Velim, veliko, pa i bolje zbog hladjenja.

То је модерна технологија и не греје Ñе претерано. Све би Ñтало у Ñтандардну кутију од неког појачавача.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

A zašto misliš da je cena 50% veća nego što bi trebala?

Ako pogledaš kvalitet celokupne mašine, uz koju dobijaš i potpuno legalan OSX, videćeš da ne možeš mini da upoređuješ sa nekim hand made htpc-om u kome se vrti piratski Win.

E sad, da li će neko sam sklapati maÅ¡inu i uÅ¡tedeti neÅ¡to novca ili kupiti gotovo reÅ¡enje po sistemu plug'n'play to je na svakom pojedinaÄno da odluÄi.

Sa legalnim OS opravdava cenu, ne bih dalje o legalnosti OS-a u privatne svrhe ;-)

Link to comment
Share on other sites

I ja sam se neko vreme ostrio na te AMD Brazos mini itx ploce.

Posto ih nema ovde, promenio sam plan i uzeo Mac Mini kao gotovo resenje,

koje i hardverski dosta jace (quad core i7),

pa kompjuter ima mnogo univerzalniju namenu - koristim ga i za posao i za zabavu.

То је модерна технологија и не греје Ñе претерано. Све би Ñтало у Ñтандардну кутију од неког појачавача.

Pitanje samo da li se stvarno mogu koristiti bez ikakvih ventilatora.

Ja sam na Amazonu u review-ovima korisnika nalazio da se te pasivne e-450 ploce dosta greju:

http://www.amazon.co...iews/B005T3TKGS

Was really hoping this would be the perfect NAS / media PC combo. Unfortunately its just not;

First off it should not be passively cooled. It will run at up to 40C-50C in an open environment, throw it in a case and without serious cooling (ie noisy) its going to overheat. Throw 5 disks into an ITX case and you probably wont be able to keep it from overheating fan or not.

Second the drivers are not stable under Ubuntu. XBMCBuntu, and OpenELEC will say theyre supported, but its just not the same as the ION. There are also SATA BIOS issues that will cause problems in GRUB.

Ja nikada nisam bio fan Apple-a, cak nasuprot -

mnoge stvari me u njihovom zatvorenom "ekosistemu"

i marketinskom pristupu IZUZETNO nerviraju.

Da o cenama periferija ne govorim - zicana USB tastatura kosta 5000din,

malecki firewire adapterski kabl od nekoliko cm kosta 2000din (valjda zato sto je bele boje i moderno kockast), itd.

Ipak Mac Mini je prava stvar za ono sto mi treba,

tako da sam teska srca progutao gorku pilulu i kupio proizvod omrazene firme. :)

.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje samo da li se stvarno mogu koristiti bez ikakvih ventilatora.

Ja sam na Amazonu u review-ovima korisnika nalazio da se te pasivne e-450 ploce dosta greju:

120 Ñ… 120мм вентилатор напојен Ñа 6-7 волти ÑаÑвим довољно да направи идеалну промају а да бука буде далеко мања од женÑког говора :roll:

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Itekako moze za 450e potpuno besumna masina. ;)

Evo sta sam ja sastavio:

- ploca Asus E35M1-M, pasivno hladjena, iako je mATX (ne miniITX) uzeo sam je zbog PCI slotova, da bih mogao da stavim zvucnu kartu tipa ESI Julia ili neku slicnu,

cena 100e

- memorija Mushkin 4GB DDR3 sa hladnjacima,

cena 20e

- SSD Patriot Torqx 2 64GB, tada nije bilo modela od 32GB kao sto je recimo Crucial V4 32GB (cena oko 40e), pa sam uzeo ovaj

cena 70e

- napajanje Winmate DD-24AX DC-DC 130W (40e) + Liteon AC adapter 120W (20e)

cena: 60e

Dakle sve ovo zajedno me kostalo 250e, ostaje mi 200e da uzmem neko predrkano kuciste i legalan OS koji pominjete. WIn 7 Starter je 50e a dovoljan je za HTPC primenu. ;)

Kuciste na koje sam bacio oko je Lian Li PC-C37B, cena 125e, ali je vrh kuciste, ne znam kakvo je Mac Mini kuciste ali sa slike deluje kao mala plasticna kutijica (mozda gresim :) ).

0TuqYBalgdrwXN1D_500.jpg

130w00.jpg

85471.jpg

Link to comment
Share on other sites

Konkretni predlozi... Super!

Ploca deluje ki secer!

Hard sam vec kupio. WD 1TB Caviar Green, 3,5". Da li je bolja varijanta neki 2,5" zbog buke? SSD je preskup...

Ovo kuciste od 250e je pravo, ali ... 250. Gde ovaj Streacom ima da se kupi?

Posto je Lasala 13 ogromno, varijanta Grandia GD06?

Manje je, ali nista jeftinije.

http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=293&area=en

Link to comment
Share on other sites

Streacom kod nas u principu nema, ali jedna firma moze da ih nabavi sa caseking.de a tamo ima Streacom. :) Inace Streacom je nova firma, nemaju puno modela i sva su u fazonu ovih koje sam okacio gore, full alu, miniITX ili mATX, "hi-fi look"...

@kameleon

WD Green kao disk velikog kapaciteta pritom "usporen" nije za poredjenje sa SSDom. Meni SSD sluzi iskljucivo za OS, u principu bio bi mi dovoljan i SSD od 8GB da takav postoji.

Inace za OS mislim da je bolje uzeti neki 2.5" HDD manjeg kapaciteta nego WD Green 1TB koji je klasican storage disk. Mada je ok i varijanta imati samo WD Green kao OS+Storage disk.

Meni je storage NAS, pa ga zato ne pomenuh.

Silvestone je takodje super, veoma kvalitetan brend, i njega sam razmatrao ali su im kucista povelika za moje potreba. Uglavnom su SECC steel sa alu frontom.

Link to comment
Share on other sites

Koji OS koristis i da li ti je komp samo za muziku ili i filmove? Jesi napisao negde konfiguraciju?

Post broj #34, napisao sam konfiguraciju, doduse ne kompletnu, treba dodati Asus GT520 1GB Silent graficku kartu i ESI (Audiotrak) Prodigy 7.1 HiFi zvucnu.

Da je masina samo za muziku ne bih uzimao dodatnu graficku, ali posto ce se koristiti povremeno i za filmove (ne gledam cesto) uzeo sam ovu pasivno hladjenu koja je pritom dovoljna za 1080p uz LAV ili CoreAVC dekoder i MadVR video renderer (najbolji kvalitet slike na PCju trenutno). :)

OS je debelo customized XP, izbaceno sve sem onoga sto treba za audio, video i mrezu, .iso image je manji od 200MB, kad se instalira zauzme manje od 1GB. :)

Pored toga optimizacija je radjena i prema uputstvu sa CPlay sajta (uz minlogin mod, ovo radi izuzetno dobro).

Od softvera tu je (pored drajvera) samo XMPlay za muziku, MPC-HC za filmove (+ madVR i LAV filters), EAC za ripovanje CDova i MP3Tag. :)

Sav audio i video materijal je na NASu koji je u drugoj prostoriji. :)

P_500.jpg

Link to comment
Share on other sites

OS je debelo customized XP, izbaceno sve sem onoga sto treba za audio, video i mrezu, .iso image je manji od 200MB, kad se instalira zauzme manje od 1GB. :)

Јел има негде где је такÑативно наведено шта и како урадити да Ñе непотребно избаци.

Лаик Ñам за те Ñтвари, Ñамо Ñам кориÑник ОС-а.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Јел има негде где је такÑативно наведено шта и како урадити да Ñе непотребно избаци.

Ima.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ja sam to radio na osnovu svog iskustva sa XP i nLite, nema sanse da se setim sta sam sve izbacivao. :)

Благо теби Ја немам ни то :plakanje , погледај шта недоÑтаје :roll:;-)

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Sadrzi li taj tvoj image dovoljno driver-a u sebi da se moze smatrati "opstim"?

Odstranjivao sam neke ultra matore drajvere koji su built in a znam da mi nece u zivotu trebati, tipa tape drive ili Brother printers. :)

Sem toga tu su "osnovni" drajveri tako da sigurno taj moj XP moze da se podigne na bilo kojoj masini.

Znaci nisam izbacivao nista od "kriticnih" drajvera, ali sam dodao tj morao sam da dodam AMD sata drajvere da bi instalacija uopste videla SATA HDD/SSD koji ne rade u IDE modu (rade u AHCI modu).

Ono sto se secam da mnogo prostora se oslobodi ako se izbace jezici (svi sem Engleskoj naravno), i tastature, to cini mi se skida preko 200MB od originalnog .iso image-a.

Link to comment
Share on other sites

Post broj #34, napisao sam konfiguraciju, doduse ne kompletnu, treba dodati Asus GT520 1GB Silent graficku kartu i ESI (Audiotrak) Prodigy 7.1 HiFi zvucnu.

Da je masina samo za muziku ne bih uzimao dodatnu graficku, ali posto ce se koristiti povremeno i za filmove (ne gledam cesto) uzeo sam ovu pasivno hladjenu koja je pritom dovoljna za 1080p uz LAV ili CoreAVC dekoder i MadVR video renderer (najbolji kvalitet slike na PCju trenutno). :)

OS je debelo customized XP, izbaceno sve sem onoga sto treba za audio, video i mrezu, .iso image je manji od 200MB, kad se instalira zauzme manje od 1GB. :)

Pored toga optimizacija je radjena i prema uputstvu sa CPlay sajta (uz minlogin mod, ovo radi izuzetno dobro).

Od softvera tu je (pored drajvera) samo XMPlay za muziku, MPC-HC za filmove (+ madVR i LAV filters), EAC za ripovanje CDova i MP3Tag. :)

Sav audio i video materijal je na NASu koji je u drugoj prostoriji. :)

Simpaticno resenje. Problem buke hdd resio sam uz pomoc Data severa koji se nalazi u drugoj prostoriji ali komp pored mlatimudijalnog i sluzi i za rad.

Kuciste je potpuno necujno, pored sistema a monitor je sa 5m kablom na drugom kraju. Tastature i mis su bezicni.

Nekako sam pre za 7 ali ona zauzima vise prostora. Glavni codec za sliku ti je koji od ta 3?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...