Jump to content


popravka vintage radio aparata "Savica 56"


kefalo81

Recommended Posts

Ne znam koliko je hifi, doduše jeste hifi bio u to doba ali je sigurno vintage :D

Kupio moj tata radio Savica 56, mislim da je slovenac.

http://www.radiomuse...w/kolekcija/332

Savica_56_a.jpg

Uglavnom ne radi , nisam ni oÄekivao da će raditi.

Bilo kako bilo , on ima želju da to popravi, razumije se priliÄno u radio tehniku ali se time nije bavio barem ne profesionalno.

Sada bi se u penziji zabavio sa tim, a moje pitanje je preporuka za dobre radnje za radio opremu i lampe prevashodno jer ovom radio aparatu fali jedna lampa.

On je naÅ¡ao taÄnu oznaku radio aparata jer ih ima dvije pod modelom "56" kao i sve oznake lampi ali neću sa tim daviti.

Ja bih da nadjem radnju u kojoj to može da nabavi to što mu treba od djelova, da se zabavi malo :)

Link to comment
Share on other sites

Те лампе је тешко наћи а да Ñу бар колико толико нове и иÑправне. Мада и оÑтали елементи у ко зна каквом Ñу радном Ñтању?

Кутија је лепа.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Beograd.

Moja prva zamisao je da ga možda uputim na servisera koji će dati opštu ocjenu isplativosti.

Ako postoji šansa da se nešto napravi onda bi mu uzeo te lampe da se zabavlja.

InaÄe lame su 2 puta ech 21, ebl 21, e21, em11 a oznaka aparata je savica 56 RA27A

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

+ za elektrolit. To može da ukoka trafo i ispravljaÄicu ako je prespojio.

I sve kondenzatore. Tih godina su kondovi rađeni sa papirnim dielektrikom koji propadne u roku od 5, kamoli 50 godina...

Kad se sve to zameni, napraviti produžni kabl gde je na jednoj žili REDNO vezano sijaliÄno grlo. Ubaciti sijalicu 40w i ukljuÄi radio preko tog produžnog. Ako svetli jako, imaÅ¡ kratak spoj, proveri trafo i kabl. Ako svetli blago, gurni Å¡teker radia u struju, okreni skalu na 1503kHz, prikljuÄi uzemljenje i srednjetalasnu antenu i ukljuÄi maÅ¡inu. Ako ÄujeÅ¡ program radia Beograd 202, aparat radi.

InaÄe, lampaÅ¡ki superhet radio prijemnici (kakav ti imaÅ¡) imaju odliÄan prijem kratkih talasa i mogu se koristiti za nalaženje signala iz celog sveta.

Plus Å¡to Radio Moskva ima predajnik koji pokriva pola planete na oko 220-240 kHz.

Ako ti je skala u metrima, podeliš 300 000 sa ovim brojkama i dobiješ talasnu dužinu u metrima.

Link to comment
Share on other sites

A Å¡to bi ti neko pomogao? Treba neko da ti kaže: Promeni ovo i ovo i joÅ¡ ovo,a ti onda to promeniÅ¡ i onda si neÅ¡to ,kao, nauÄio. Daj,bre,prvo naÄ‘i Å¡emu i Äitaj je. Zatim meri instrumentom,pazeći da ne nastradaÅ¡ od mrežnog napona i zakljuÄuj gde je greÅ¡ka.Tako se uÄi,nikako drugaÄije.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...