Jump to content


Thorens


Spachek

Recommended Posts

Ko zna, mozda je u nekom od tih studija bio sakriven i poneki Thorens u EMT koži? :)

 

 

 

Za one koji ne znaju, EMT je jos 1966 kupio vecinu deonica Thorens-a tako da je isti prakticno bio u njihovom vlasnistvu.
 
Neki modeli su zajednicki razvijani tako da je EMT 928 u sustini isto sto i Thorens TD-125 (iz kojeg je nesto kasnije sa manjim kozmetickim i funkionalnim izmenama izveden TD-126)...

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Elektro-Mess-Technik
 

Franz slowly tightened its relations with Thorens until, in 1966, he bought a majority stake in the firm. The production of their excellent turntable was then relocated from Wettingen to Lahr’s Gerätewerk (Germany’s labor cost was far lower than Switzerland’s, though quality was on par). It was also this close co-operation that carried, in 1969, to the birth of the first EMT tonearm, the fabulous ‘929’ (introduced in 1971 on the new ‘928’ and, since July of the same year, on the ‘930st’), loosely based on Thorens' 9†‘TP-14’/BTP-12S’ arms.


EMT 928 was based on the excellent Thorens TD125, using its bearing, stroboscope, platter/subplatter arrangement and two-part sturdy chassis: both were designed and developed in the laboratories of the Gerätewerk.
EMT modified the electronics, fitted their own RIAA-curve compensating circuitry and preamplifier, stiffened the suspension of the main chassis.

 
emt-928-244993.jpg
 
Thorens%20TD-125-Old-1.jpg

Thorens_TD125_and_arm.JPG

EMT%20928%20G-all.jpg
 
img_0117.jpg
 

EMT%20928%20UniWisc-G.jpg
 
 
td125_mkii_6.jpg

 

 

 

 

Kasnije su proizvodili i DD gramofon (zasto da ne!) koji je u razlicitim varijantama bio brendiran ili kao EMT ili kao Thorens...

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 555
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

nek se nadje u foto albumu: 126/3+SME M2-9+Stanton 881S/JICO Shibata

:thumbsup2   :loveface

 

Da li si nekada koristio Ortofon OM zvucnice?

 

Interesuje me kako sviraju Stanton + Jico Shibata u odnosu na njih...

 

Imam Super OM 30 i 40 na SME-u na Thorensu,

ali bih na SME-u na Technics-u SL-151MkII mozda probao moju staru Stanton 681EEE koja mi cami vec 30 godina u fijoci.

 

Nadam se da Stanton 681 sa Jico Shibata iglom ne lici previse na Shure V15 Vxmr, koja mi je bila nekako mutnjikava i bezzivotna....

Link to comment
Share on other sites

@Stradi:thanx

 

@Kuja imao sam OM20 i OM 30 sa SME 3009/III i 3009/IIIS,ali je to bilo jako davno,al imam kuci i jednu  681EEE jos sa oridji iglom,za koju sam dokupljivao neku aftermarket iglu,cisto da vidim koja je istina oko price 681/881..681 je zvucnica nesto toplijeg karaktera,meni se barem tako cini,vise me podseca na VMS30/II no na OM20/+30 sad ovako po secanju,ali ta dokupljena igla sigurno nema kvalitet ni priblizan originalu ili ono sto radi JICO..

 

V15/5 serije su malo povucenijeg, karaktera od Stanton681/881,nisu toliko "direktne u zvuku" pa se moze steci dojam da su mozda muljave,ali ne bih to okarakterisao tako,vise je to razlika u nacinu prezentacije.

 

Uzimajuci u obzir gde su se katapultirale cene danasnjih zvucnica,to sto radi JICO je bargain,jedino ne treba uzimati one Urushi verzije,naravno strogo pov...LP Gear zaobidji u najsirem luku,jest to u neku ruku kako oni rade oko carinjenja "lakse",al kvalitet je diskutabilan..

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Taj gramofon se isporucivao sa Ortofonkama iz LM serije,vizuelno vrlo slicnim OM zvucnicima ali koliko ja znam laksim.Poznate su bile po tome sto su bile mozda i najlakse zvucnice u to vreme.Slusao sam 115 sa Ortofonom svojevremeno i to je bilo vrlo solidno.mozda nebi nilo lose da poslusas nekad i tu glavu,zamenskih igala verujem ima.Jako je bitno i u kakvom stanju je gramofon,ipak mu je bas  mnogo godina.Nas bivsi clan foruma GroovyGavra otvorio je servis u NS koji ti nije daleko i ekspert je za Thorense,jedan pregled i servis mnogo znace za gramofon tih godina(i za mladje naravno).Ja sam se takodje konsultovao oko kupovine mog gramofona.

Link to comment
Share on other sites

Sondek, hvala na savetu. Gramofon radi OK, mada je znao da "odmara" po nekoliko godina. Trenutno ga slabije sluÅ¡am zbog nezgodne police na koju zbog plazme na vrhu nije moguće nikako ubaciti gramofon. Zato obiÄno stoji na podu ispod, originalni kablovi su dosta kratki (oko 65 cm), pa planiram da ih zamenim novim. Nekakav predlog? Imam malo iskustva sa gramofonima, pa je svaka sugestija dobrodoÅ¡la.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...
  • 7 years later...

Pozdrav ljudi, treba da dobijem Thornes TD145 MK 1. E sad, zanima me koja je razlika izmedju MKI i MKII kao i koja zvucnica igla najbolje paše. Da li moze da se kaci Ortofon concorde na onaj ulaz na rucki? Izvinite na laickim pitanjima. Evo i fotografije, sledi mi sredjivanje poliranje i svaki savet je dobrodosao. :)))))

Na drugoj fotografiji se vidi zvucnica ali ne znam da li ima iglu i koja je zvucnica. Lik koji ce da mi donese gramofon je totalna neznalica za gramofone. 

 

Thorens TD145.jpeg

Thorens TD145MKI.jpeg

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, picturesd said:

E sad, zanima me koja je razlika izmedju MKI i MKII kao i koja zvucnica igla najbolje paše.

Razlika bi trebala biti u rucici. MK1 ima tezu rucicu (16.5g) od MK2. Ako gledas preporuke, najbolje da trazis za TD-160 MK1, koji je dosta cesci, a koristi istu rucicu. 

Moja preporuka bi bila AT-95ML glava, koju koristim na TD-145. U obzir dolaze i AT-3600/91, koje imaju odgovarajucu komplijansu, ako je VM-95ML van budzeta. 

Pozdrav. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Scorpio(DDMF)! said:

Razlika bi trebala biti u rucici. MK1 ima tezu rucicu (16.5g) od MK2. Ako gledas preporuke, najbolje da trazis za TD-160 MK1, koji je dosta cesci, a koristi istu rucicu. 

Moja preporuka bi bila AT-95ML glava, koju koristim na TD-145. U obzir dolaze i AT-3600/91, koje imaju odgovarajucu komplijansu, ako je VM-95ML van budzeta. 

Pozdrav. 

Hvala Scorpio. E sada, taj gramofon treba da mi donese prijatelj. Na sta paznju da obratim da ne uzmem neki krs? Inace mi je on obecao gramofon pa da li da uzmem ovaj ili da cekam neki Luxman koji isto tako moze da naidje? Zahvaljujem na odgovorima. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...