Jump to content


UPS...ili ne?


robespierre

Recommended Posts

Malena ispravka, ne zameri...

Kod naglog nestanka protoka elektriÄne energije imamo tzv. prelaznu pojavu u (vrlo) kratkom vremenskom intervalu koju karakteriÅ¡e nagli pad vrednosti struje, ali i kratkotrajni skok napona. Pik je i do nekoliko puta veći od nominalnog napona mreže...

Kod dolaska elektriÄne energije u mrežu, kod ureÄ‘aja koji su ukljuÄeni i vuku struju, takoÄ‘e imamo prelaznu pojavu nižeg napona ali viÅ¡eg pika struje. NaÅ¡ potroÅ¡aÄ ako vuÄe npr. 230 W, kod normalnog snabdevanja će napon biti 230 V i ureÄ‘aj će troÅ¡iti 1 A struje. Ali kod dolaska struje u mrežu, naÅ¡ ureÄ‘aj će povući 230 W u situaciji da u vrlo kratkom vremenskom intervalu napon ide od 0 do 230 V, pa će struja biti od mnogo (teorijski beskonaÄno velika za napon 0) pa do nominalnih 1 A. Ako u tom kratkom vremenskom intervalu naÅ¡ ureÄ‘aj ne može da izdrži struju koja je amplitude nekoliko puta veće od nominalne potroÅ¡nje, može da crkne. To se ponekad i deÅ¡ava. I za ureÄ‘aj je opasniji dolazak struje, kada je ureÄ‘aj ukljuÄen.

Dodatni problem je kada je mreža loša/nestabilna, onda se može desiti u nekoliko sekundi veći broj ovih prelaznih pojava za redom, pa su neki uređaji neminovno osuđeni na bolnu smrt.

Kada nestane struja, iskljuÄujte ureÄ‘aje. UkljuÄujte ih tek kada se struja u mreži stabilizuje. Na to utiÄu i drugi potroÅ¡aÄi. Znamo da je veći problem zimi, u krajevima gde se svi greju na struju.

Link to comment
Share on other sites

Kako se krecu pikovi,to ne znam,ali znam da se cesce desava leti,barem meni (mislim na to seckanje struje). Pretpostavljam da je pretoplo i da osiguraci sami iskoce i vrate se,ili mozda lupetam,ali cele zime mi se to nije desilo koliko u prethodnih nedelju-dve. Samo prekjuce 2x.

Link to comment
Share on other sites

Takav ulaz je bio na mini-linijama iz devedestih godina.. I na tranzistorcima takodje, onda na pojedinim telefonima itd.. Trebalo bi da je lako naci ga.. Ako ti je vec stalo do tog amp-a i planiras da ga zadrzis, moj savet ti je da ugradis IEC. :order

Link to comment
Share on other sites

Ili da preradis APC, tako sto ces iz njega izvesti trozilni kabel 3 x 2,5 mm na cijem ce kraju biti Parkel Multip letva sa tri uticnice, recimo?

Gubis garanciju (ako si kupio nov), ali imas AVR sa tri shuko uticnice u koje mozes ubosti sta hoces.

Link to comment
Share on other sites

Tesko da cu bilo sta da radim na njemu,balavim na neku drugu opremu,koju iako sad ne mogu da priustim,volim da mislim da cu nekada uspeti u tome..mozda me i deda mraz poseti,ionako dugo nije stavio nista ispod moje jelke :xmas

Ili da preradis APC, tako sto ces iz njega izvesti trozilni kabel 3 x 2,5 mm na cijem ce kraju biti Parkel Multip letva sa tri uticnice, recimo?

Gubis garanciju (ako si kupio nov), ali imas AVR sa tri shuko uticnice u koje mozes ubosti sta hoces.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih rekao da je to glupiranje, iako to tebi mozda tako izgleda.

Nema tu „prerade celog uredjaja“.

Sto se tice samog rada i znanja, jednostavnije je staviti tu razvodnu letvu da izlazi iz APC-a, nego montirati IEC na pojacavacu. Sto se tice dodatnih novaca, nije vise nego: kvalitetna IEC uticnica + strujni kabel + muski IEC, koga ces naci u solidnom kvalitetu, u slobodnom zargonu receno, „malo sutra“. :)

Ali poenta je da dobijes AVR na koji mozes zakaciti tri uredjaja sa bilo kakvim kablovima. Ne brines da li je muski, zenski, uski, siroki…

Link to comment
Share on other sites

Bice tako i kod mene,samo moram onda i kablove da jurim,amp nema IEC,nego neki prikljucak koji sam pre vidjao samo na starim tranzistorima (tanak,sa 2 paralelne rupe,kao na uticnici,samo uze),pa moram i to da sredjujem :blah

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Problem kod APC Line-R 1200 je sto on ne spusta i ne dize napon tako da bude uvek ravan 220V. On ima samo 2 koraka(step). Povecava +6% i smanjuje napon za -12% kada treba. Znaci, da ako ti je napon 230V on nece nista uraditi, ali ako predje odredjenu vrednost, onda tek 'klikne'. Ja sam ga cuo mozda 2-3 puta u roku od 2 godine da je skljocnuo i to na kratko, pa vratio. Zivim na Novom Beogradu. Valjda je ovde ok struja onda...

Ja sam jurio neki automatski regulator koji ce uvek drzati 220V, ali sam nailazio na neke kineske modele. Nisam mogao vise da trazim sta kako radi, pa sam kupio APC i zavrsio za neko vreme.

esto muzicari - bendovi vucaraju te regulatore jer sviraju svuda u raznim uslovima, pa tako spasavaju opremu. Tu bi moglo da se zapocne sa potragom za boljim resenjem od APC:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...