Jump to content


Bowers & Wilkins


Pavlaka

Recommended Posts

POsedujem vec punih 12 godina B&W 602 S2 + Accoustitune pasivni subwoofer, u kombinaciji sa Magnum MF125 monoblokovima i Linx Wega preampom u sobi od 36m2. Prezadovoljan. Jedino je skretnica na 602S2 malo upgrajdovana - stavljeni su Mundorf MCap kondovi i kabinet je malo ucvrscen (mermerne ploce ispod i preko kabineta). Zvuk - ja sam i vise nego zadovoljan.

Imao sa tu priliku da uporedim zvuk u mojoj sobi sa zvukom kod Ace Ribona u RAAL demo sobi/studiju (nekih 15-20m2). Jeste cuje se kvalitetnije i za 2-3 nijanse bolje kod Ace ali tamo sam slusao near-field monitore (pravi high-end 2-sistemac neki pro mid-bass drajveri u kombinaciji sa Acinim ribon visokotoncem u bas-refleks kabinetima od 15L - kutije vrede ccc 3000 eur) sa ultra skupom amplifikacijom (originalni Nelson Pass sa potpisom J-Fet 25W ciste A klase + digitalna skretnica DAC od 2500 eur) a kao izvor koriscen je FLAC/WAV sa PC-ija. Demo soba je akusticki tretirana samo tako - paneli difuseri sa strane, odozgo, itd. Kad je to pustio Aca ja se oduzeo - nisam mogo da verujem kakav bas dolazi iz tih malisana - bem ti toliko mali mid-bass a toliko veliki bass - cudo! Pitam ja Acu koji frekventi odziv imaju ove kutije - on mi kaze 50Hz pa na gore a ja auuuu tek tada sam bio potpuno zbunjen. Visokotonski spektar u poredjenju sa onim sto mogu cuti u svojojj sobi je tu negde, ali ono gde su Boweri pali za nekih 5-10% jeste taj srednji opseg i taj mid-bass. No, tu treba uzeti i druge faktore u razmatranje kao sto su velicina moje sobe i cinjenice da soba nije akusticki tretirana kao RAAL demo soba i razdaljina sa koje slusam svoje Bowere (nekih 3-3.5m) u poredjenju sa near-field monitorima koje sam slusao na nekih 1.5-2m razdaljine. Naravno sva oprema U RAAL studiju je mozdai 10 x puta skuplja od onog sto ja posedujem tako da i ta razlika u kvalitetu zvuka od 5-10% ne cudi. Na kraju krajeva i posle tog vrednog iskustva, ja sam i dalje zadovoljan sa svojim Bowerima i trenutnim set-upom !

Link to comment
Share on other sites

da se upisem, imam vec dugi niz godina DM302, sviraju u popularno receno `B sistemu`...

sjajne kutijice! mnoga pojacala sam kacio na njih i sa svakim rade odlicno, ne biraju, kako narod kaze od biraca nema j... :)

nista ozbiljnije nisam imao, sve sto sam cuo mi se nije posebno dojmilo, mozda sam previse ocekivao, a na moju zalost 800 seriju nisam do sada cuo...

Link to comment
Share on other sites

POsedujem vec punih 12 godina B&W 602 S2 + Accoustitune pasivni subwoofer, u kombinaciji sa Magnum MF125 monoblokovima i Linx Wega preampom u sobi od 36m2. Prezadovoljan. Jedino je skretnica na 602S2 malo upgrajdovana - stavljeni su Mundorf MCap kondovi i kabinet je malo ucvrscen (mermerne ploce ispod i preko kabineta). Zvuk - ja sam i vise nego zadovoljan.

Imao sa tu priliku da uporedim zvuk u mojoj sobi sa zvukom kod Ace Ribona u RAAL demo sobi/studiju (nekih 15-20m2). Jeste cuje se kvalitetnije i za 2-3 nijanse bolje kod Ace ali tamo sam slusao near-field monitore (pravi high-end 2-sistemac neki pro mid-bass drajveri u kombinaciji sa Acinim ribon visokotoncem u bas-refleks kabinetima od 15L - kutije vrede ccc 3000 eur) sa ultra skupom amplifikacijom (originalni Nelson Pass sa potpisom J-Fet 25W ciste A klase + digitalna skretnica DAC od 2500 eur) a kao izvor koriscen je FLAC/WAV sa PC-ija. Demo soba je akusticki tretirana samo tako - paneli difuseri sa strane, odozgo, itd. Kad je to pustio Aca ja se oduzeo - nisam mogo da verujem kakav bas dolazi iz tih malisana - bem ti toliko mali mid-bass a toliko veliki bass - cudo! Pitam ja Acu koji frekventi odziv imaju ove kutije - on mi kaze 50Hz pa na gore a ja auuuu tek tada sam bio potpuno zbunjen. Visokotonski spektar u poredjenju sa onim sto mogu cuti u svojojj sobi je tu negde, ali ono gde su Boweri pali za nekih 5-10% jeste taj srednji opseg i taj mid-bass. No, tu treba uzeti i druge faktore u razmatranje kao sto su velicina moje sobe i cinjenice da soba nije akusticki tretirana kao RAAL demo soba i razdaljina sa koje slusam svoje Bowere (nekih 3-3.5m) u poredjenju sa near-field monitorima koje sam slusao na nekih 1.5-2m razdaljine. Naravno sva oprema U RAAL studiju je mozdai 10 x puta skuplja od onog sto ja posedujem tako da i ta razlika u kvalitetu zvuka od 5-10% ne cudi. Na kraju krajeva i posle tog vrednog iskustva, ja sam i dalje zadovoljan sa svojim Bowerima i trenutnim set-upom !

Kada je bilo to slusanje kod Ace ? On je pre par godina imao male monitore sa svojim manjim visokotoncem uparenim sa PHL mid basom mislim model 1361...Inace taj midbas je iz PA segmenta, tj ide u ozvucenja... Pa onda naka kazu da nista iz PA ne treba u hifi.Zamisli da si cuo Acin 140-15 i to sa amorfnim jezgrom u nekoj kombinaciji...

Link to comment
Share on other sites

@Milovan1963

Proslog leta je to bilo a inace jeste taj mid-bass djavlocic bio u pitanju - tacnije bas taj model PHL 1361 (francuski proizvodjac profi opreme za ozvucenje po Acinom kazivanju).

http://www.e-speaker...PHL-1361/Detail

Opet da se ponovim - ono sto je mene oborilo sa nogu je upravo taj PHL mid-bass drajver a onaj Acin ribon visokotonac (valjda je bio onaj manji model 70-10) je svirao ok ali to je zvucalo meni maltene isto kao i alu visokotonac na mojim Bowerima - ja licno nisam cuo neke razlike - za moje uho to je sviralo isto ili priblizno isto. Na drugoj strani, ovaj malisan PHL potukao je samo tako mid-bass drivere na mojim Bowerima to moram da priznam. Posle tog slusanja shvatio sam da bez nekog profi mid-bass drajvera iz tog PA segmenta profi ozvucenja, nema ni dobrog zvuka u celini. Stoga mnostvo kutija (ne samo Boweri) u HiFi padaju na tom mid-bass (ustvari i nama slusaocima) najbitnijem zvucnom spektru. Eto mnogi audiofili kukaju na metalni (pri)zvuk Bowera kako ovih iz budget serija tako i za ove iz visih klasa - ali u sustini to zaista jako, jako slicno zvuci kao i RAAL ribon visokotonac - ono bas ima taj studisjki, analiticki, kristalno jasan i pomalo metalan prizvuk. Ja licno i preferiram takav visokotonski zvucni spektar - nasuprot onom svilenkastom i mekanom - pa zato se valjda vec toliko godina i druzim sa Bowerima.

Link to comment
Share on other sites

to ovo :)

http://www.audiohard...php?f=10&t=1251

ono su Volt bassovi ako se ne varam, jako zanimljivi drajveri, korpa im je napred, a pozadi nista- samo membrana i magnet :D

http://www.proaudiostash.co.uk/product/audio-accessories/speakers/volt/rv3823-volt-15in-500w-radial-bass-chassis/15407.shtml

ne mogu sad nadjem sliku odnazad, al bas trip izgleda

Link to comment
Share on other sites

Ja sam dvostruki član ovog "kluba". Prvo sam 2001. godine kupio nove DM602 S2 crne boje koji su svirali sa B&O risiverima 2400 i 6000. I danas mislim da je to sjajan zvučnik u svojoj klasi, pravi allrounder na kome sam najviše slušao klasičnu muziku, sa kojom se pokazao sjajno, ali su rokale i žurke; i tu se dosta dobro snalazio. Zatim sam 2004. kupio CDM7 NT koji je bio uparen sa pojačalom Revox B251. Ovo je takođe sjajan zvučnik, doduše manje allrounder i više namenjen klasičnoj i akustičnoj muzici. Njegova najveća vrlina je srednji opseg. Oko basa koji ume da bude razliven i kome nedostaje punch, treba se potruditi pozicioniranjem, dok se eventualno oštri visoki (mada generacija visokotonaca NT nema taj problem izražen kao prethodna, SE) mogu umiriti odgovarajućim kablovima.

Lično volim B&W zvuk iako on ima svoje probleme: masan bas i izražene visoke. Zbog ovih poslednjih, nije ih lako upariti sa novim pojačalima koja su mahom svetlog karaktera. Sa druge strane, malo zvučnika peva sredinu i reprodukuje klavir kao Bowers&Wilkins na način koji se meni dopada.

Slike su s interneta.

post-9017-0-21978700-1341747721_thumb.jp

post-9017-0-35489100-1341747743_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

@Milovan1963

Proslog leta je to bilo a inace jeste taj mid-bass djavlocic bio u pitanju - tacnije bas taj model PHL 1361 (francuski proizvodjac profi opreme za ozvucenje po Acinom kazivanju).

http://www.e-speaker...PHL-1361/Detail

Opet da se ponovim - ono sto je mene oborilo sa nogu je upravo taj PHL mid-bass drajver a onaj Acin ribon visokotonac (valjda je bio onaj manji model 70-10) je svirao ok ali to je zvucalo meni maltene isto kao i alu visokotonac na mojim Bowerima - ja licno nisam cuo neke razlike - za moje uho to je sviralo isto ili priblizno isto. Na drugoj strani, ovaj malisan PHL potukao je samo tako mid-bass drivere na mojim Bowerima to moram da priznam. Posle tog slusanja shvatio sam da bez nekog profi mid-bass drajvera iz tog PA segmenta profi ozvucenja, nema ni dobrog zvuka u celini. Stoga mnostvo kutija (ne samo Boweri) u HiFi padaju na tom mid-bass (ustvari i nama slusaocima) najbitnijem zvucnom spektru. Eto mnogi audiofili kukaju na metalni (pri)zvuk Bowera kako ovih iz budget serija tako i za ove iz visih klasa - ali u sustini to zaista jako, jako slicno zvuci kao i RAAL ribon visokotonac - ono bas ima taj studisjki, analiticki, kristalno jasan i pomalo metalan prizvuk. Ja licno i preferiram takav visokotonski zvucni spektar - nasuprot onom svilenkastom i mekanom - pa zato se valjda vec toliko godina i druzim sa Bowerima.

Oh,...boze, šta sve internet može da istrpi.

Izvini, niÅ¡ta liÄno, ali kome visokotonac iz B&W serije 6 (pa Äak i iz jaÄih serija) zvuÄi sliÄno kao RAAL ribbon, ne bi trebao javno da istiÄe nemogućnost da Äuje.

Sa druge strane, verovatno je sretan audiofil koji to Äuje kao sliÄno, i koji ne mora, niti želi da troÅ¡i znatno veće novce na bolji sistem.

PHL jeste proizvoÄ‘aÄ Profi jedinica, ali ovaj 17 cm mid-bass nije klasiÄna Pro jedinica. Ima solidno labav kretni sistem, gumeno veÅ¡anje i bliža je klasiÄnim HiFi mid-basovima, uz malo veću efikanost od proseka.

B&W mid-bass u seriji 6 je znatno niža klasa jedinice.(kao i visokotonac) Taj PHL je oko 175$/kom. dok je B&W plafon 1/5 te cene (kada bi ga bilo u prodaji).

ZakljuÄak da je za dobar zvuk potrebna jedinica iz PA segmenta je potpuno pogreÅ¡an. Za dobar zvuk treba kvalitetnija jedinica, a zatim i dobro izvedena zvuÄna kutija.

Link to comment
Share on other sites

Da li je neko sluÅ¡ao B&W PM1? Po ocenama i po ceni ozbiljno se približio hi-end zvuÄnicima, kutija od tek 33cm visine, 13 cm kevlarski mid-bas, cena 2000 funti + stalci 400 funti, kod nas videh jedan par u koratu u ćoÅ¡ku stidljivo ÄuÄe, cena koliko se sećam oko 400.000 din, zna li neko neÅ¡to viÅ¡e o njima? Na youtube vudeh neke klipove sa stranih sajmova, te kutije uparuju sa Rotelom 1520.

Link to comment
Share on other sites

Oh,...boze, šta sve internet može da istrpi.

Izvini, niÅ¡ta liÄno, ali kome visokotonac iz B&W serije 6 (pa Äak i iz jaÄih serija) zvuÄi sliÄno kao RAAL ribbon, ne bi trebao javno da istiÄe nemogućnost da Äuje.

Sa druge strane, verovatno je sretan audiofil koji to Äuje kao sliÄno, i ne mora, niti želi da troÅ¡i znatno veće novce na bolji sistem.

InaÄe, taj 17 cm PHL nije klasiÄna Pro jedinica. Ima solidno labav kretni sistem, gumeno veÅ¡anje i bliža je klasiÄnim HiFi mid-basovima, uz malo veću efikanost od proseka.

B&W mid-bass u seriji 6 je znatno niža klasa jedinice.(kao i visokotonac) Taj PHL je oko 175$/kom. dok je B&W plafon 1/5 te cene (kada bi ga bilo u prodaji).

ZakljuÄak da je za dobar zvuk potrebna jedinica iz PA segmenta je potpuno pogreÅ¡an. Za dobar zvuk treba kvalitetnija jedinica, a zatim i dobro izvedena zvuÄna kutija.

Bokac da te naucim ja nesto, nema potrebe ni smisla za takim recnikom/reakcijom, jerbo time samo sebe srozavas a mislis da se uzdizes :P

nego ima slucajeva da cena nema veze sa kvalitetom, evo ti primer Kenjdzija, komad kosta 15 evra, a posto volis merenja izvoli :lol:

http://www.diy-hifi-...5&postcount=457

Link to comment
Share on other sites

Bokac da te naucim ja nesto, nema potrebe ni smisla za takim recnikom/reakcijom, jerbo time samo sebe srozavas a mislis da se uzdizes :P

nego ima slucajeva da cena nema veze sa kvalitetom, evo ti primer Kenjdzija, komad kosta 15 evra, a posto volis merenja izvoli :lol:

http://www.diy-hifi-...5&postcount=457

Ne mislim da je text neodgovarajući.

Pokušaj da smisliš bolju formu da napišeš koliko je besmisleno porediti visokotonce koji se cenom i kvalitetom razlikuju 20x.

Pri tome je neodgovorno prema RAAL-u napisati tako nešto....baška nema veze sa stvarnosti.

Shvatam da te i liÄno pogaÄ‘aju reakcije kao moja, jer već neko vreme promoviÅ¡eÅ¡ jeftine jedinice kao High-End.

Ti sluÄajevi da cena nema veze sa kvalitetom egzistiraju samo u virtuelnom svetu.

Da i ja tebe neÅ¡to nauÄim - drži se teme!

Link to comment
Share on other sites

@Milovan1963

Proslog leta je to bilo a inace jeste taj mid-bass djavlocic bio u pitanju - tacnije bas taj model PHL 1361 (francuski proizvodjac profi opreme za ozvucenje po Acinom kazivanju).

http://www.e-speaker...PHL-1361/Detail

Opet da se ponovim - ono sto je mene oborilo sa nogu je upravo taj PHL mid-bass drajver a onaj Acin ribon visokotonac (valjda je bio onaj manji model 70-10) je svirao ok ali to je zvucalo meni maltene isto kao i alu visokotonac na mojim Bowerima - ja licno nisam cuo neke razlike - za moje uho to je sviralo isto ili priblizno isto. Na drugoj strani, ovaj malisan PHL potukao je samo tako mid-bass drivere na mojim Bowerima to moram da priznam. Posle tog slusanja shvatio sam da bez nekog profi mid-bass drajvera iz tog PA segmenta profi ozvucenja, nema ni dobrog zvuka u celini. Stoga mnostvo kutija (ne samo Boweri) u HiFi padaju na tom mid-bass (ustvari i nama slusaocima) najbitnijem zvucnom spektru. Eto mnogi audiofili kukaju na metalni (pri)zvuk Bowera kako ovih iz budget serija tako i za ove iz visih klasa - ali u sustini to zaista jako, jako slicno zvuci kao i RAAL ribon visokotonac - ono bas ima taj studisjki, analiticki, kristalno jasan i pomalo metalan prizvuk. Ja licno i preferiram takav visokotonski zvucni spektar - nasuprot onom svilenkastom i mekanom - pa zato se valjda vec toliko godina i druzim sa Bowerima.

Dobro razmisljas, samo neki ljudi preporucuju da se RAAL sece na min. 3k pa sve do 5k, da bi se po njima izgubio taj, sto ti kazes malo metalni zvuk visokih...Mada 99 posto ljudi i preko i ovde kaze da su njegovi riboni totalni vrh...Ne verujem da grese...

@Boki,

Ja nisam rekao da su iskljucivo PA srednjaci najbolji. Niko ne iskljucuje Akutone, Revelatore, Excele, A. Tehnolodzi...

Cak naprotiv. Ali i kod PA ima jako dobrih, i oni sa lakocom pobedjuju mnostvo hifi srednjaka i cak ravnopravno se nose sa najboljima. Pogledaj Zaph audio- PA srednjak :18 sound 6nd 430 po karakteristikama na testu najbolji, bolji od Revelatora, dobar kao i Ushera . Ali ni test na papiru ne znaci nista, ako on tebi slusno ne lezi...

Za po mnogima najbolje napravljene srednjake- Akutone, na mnogim forumima rekose da uprkos njihovoj superiornosti uopste ne zvuce prirodno, i ako hoces od njih deo prirodnosti moras imati lampasa. Ja ne znam, nisam ih cuo, ali po njima bez papirne membrane nema prirodnog zvuka...Na kraju, ko je sad tu pametan...

Link to comment
Share on other sites

Ajd da i ja napisem jos nesto .... nit mi je cilj da nekog ili neki brend promovisem, nit neciji trud ili umece da minimiziram nego sam jedino hteo da iznesem svoje subjektivno opazanje i ubedjenje iza kog cvrsto stojim. Cuo sam, uverio se i to je to. E, sad dal ce nekom to da sve svidja ili ne - briga me. Ko hoce RAAL izvolte, ko hoce B&W izvolte. Ko hoce high-end izvolte, ko hoce PA izvolte, ko hoce low-fi izvolte. Ko hoce da istrese par XXXX eur/$ izvolte, ko hoce da ustedi i da ima pristojan zvuk - isto izvolte. Svako ima neku svoju filo(s)ofiju u Hi-Fi.

Kad sve saberem i oduzmem ja sam svojim set-up zadovoljan pa makar i taj set-up cinili budzet Boweri i u njima mid/bass drajveri od 35$ + metalni alu visokotonci od ajd priblizno isto toliko 35$. Pre bih dao i tih 100-ak eur/$ za tako sklepane Bowere nego li 3000 eura za neki high-end tek onako na slepo sto se kaze samo zbog imena ili cega vec a da to pre toga ne cujem/probam u svojoj sobi. Istina ponekad malo zaboli - ako hocete posteno ti PHL mid/bassici da gruvaju gruvaju (i rekoh da se neponavljam pojesce Bowere i njihov mid/bass iz serije 6 samo tako). Na drugoj strani RAAL ribon svira bez pardona ali bogme ni po cemu ne zaostaju ni Bowerovi alu visokotonci (koliko znam u toj seriji s2 cak i u 6-ici se ugradjuju nautilus visokotonci iz visih klasa - ispravite me ako gresim).

Jos necega sam se setio interesantnog .... pojedine stvari koje sam ja doneo na fleski za slusanje u RAAL studiju (FLAC 16b/44.1 numere kao npr. Patricia Barber - Nardis, Supertramp - The Logical Song, Rebbeca Pidgeon - The Spanish Harlem, John McLaughlin - Lost and Found, itd.) su zvucali meni manje vise isto (zaista bez preterivanja) kao i kad slusam na svom set-up u svojoj sobi.Razlika je postala primetna kad je pustan wav sa pc-ija i kad je sve to proslo kroz softwersku obradu u samoj digitalnoj skretnici to jest kad je izvrseno dodatno podesavanje kroz mixing software same digitalne skretnice DAC-a. Setio sam se da je bila neka aktivna digitalna sretnica tipa DEQX - nesto kao na linku dole:

http://www.deqx.com/products_hdp4.php

Sa ovakvom makinom uz malko podesavanja i fine tuninga istaknes ono sto treba da cuje slusaoc a sakrijes ono sto ne treba da izbija u prvi plan ;-) Kladim se da i sa najgorim drajverima na svetu sa ovakvom digitalijom moz da izvuces 'zvuk' da se smrznu i najokoreliji audiofili HEHEHEHEH

A evo i slike malisana PHL mid/bass + RAAL ribbon:

post-10803-0-74798100-1341767470_thumb.j

Ehhh kaki su ruzni ... jes da sviraju za medalju ali kad bolje razmislim koliko kostaju ja ipak radije biram ovo:

post-10803-0-56586700-1341767911_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

POsedujem vec punih 12 godina B&W 602 S2 + Accoustitune pasivni subwoofer, u kombinaciji sa Magnum MF125 monoblokovima i Linx Wega preampom u sobi od 36m2. Prezadovoljan. Jedino je skretnica na 602S2 malo upgrajdovana - stavljeni su Mundorf MCap kondovi i kabinet je malo ucvrscen (mermerne ploce ispod i preko kabineta). Zvuk - ja sam i vise nego zadovoljan.

Možeš li ukratko opisati kakvu promenu je donela promena kondenzatora?

Link to comment
Share on other sites

Bio sam kod Ace i sluÅ¡ao taj zvuÄnik o kome priÄate, sluÅ¡ao sam dosta Bowera, imao 802 matrix S2.Bowerse visoko cenim, imaju svoje mane ali mislim da kod nas imaju neadekvatan renome.MeÄ‘utim PoreÄ‘enje RAAL zvuka sa Bowersima i većinom klasiÄnih zvuÄnika je nemoguće.Svaka sliÄniost je sluÄajna Acin ribon je ne samo apsolutni vrh već jedna sasvim druga dimenzija zvuka

Link to comment
Share on other sites

@Boki,

Ja nisam rekao da su iskljucivo PA srednjaci najbolji. Niko ne iskljucuje Akutone, Revelatore, Excele, A. Tehnolodzi...

Cak naprotiv. Ali i kod PA ima jako dobrih, i oni sa lakocom pobedjuju mnostvo hifi srednjaka i cak ravnopravno se nose sa najboljima. Pogledaj Zaph audio- PA srednjak :18 sound 6nd 430 po karakteristikama na testu najbolji, bolji od Revelatora, dobar kao i Ushera . Ali ni test na papiru ne znaci nista, ako on tebi slusno ne lezi...

Za po mnogima najbolje napravljene srednjake- Akutone, na mnogim forumima rekose da uprkos njihovoj superiornosti uopste ne zvuce prirodno, i ako hoces od njih deo prirodnosti moras imati lampasa. Ja ne znam, nisam ih cuo, ali po njima bez papirne membrane nema prirodnog zvuka...Na kraju, ko je sad tu pametan...

Tehnika se razvija i zbog napretka u raznim drugim oblastima. Ako se stvari postave na pravilan naÄin, onda i razvoj novih boljih jedinica treba da ide u tom pravcu (membrane, motorni mehanizmi,...). Poznato je da je idealna konusna membrana idealno kruta membrana (o idealnom obliku membrane nekom drugom prilikom), a to je teÅ¡ko postići sa Äisto kartonskim. Membrana treba da je Å¡to Ävršća i kruća, jer veliki problem predstavlja uvijanje membrane u toku rada. Scan-Speak je krenuo u pravcu da kartonske membrane pojaÄa provuÄenim karbonskim vlaknima. Dok Accuton ide na keramiÄke membrane. U paleti modela, od novijih, i Scan-Speak meÄ‘u basovima ima modela sa metalnim legurama, jer su Ävrće i manje se uvijaju. Seas Excel jedinice sa membranama od magnezijumske legure se koriste u mnogim vrhunskim modelima. Magico pravi svoje jedinice sa raznim kombinovanim materijalima (oni to zovu nano tehnologija). A koriste i jedinice nekadaÅ¡njeg Gorliha, sendwich, sa Al folijom.

To kako ko doživljava Å¡ta je to prirodno, i koje jedinice tako zvuÄe ima toliko faktora da se ne mogu nabrojati. Za poÄetak, zaÅ¡to bi taj koji piÅ¡e o prirodnosti zvuka u situaciji malih razlika meÄ‘u vrhunskim jedinicama bio u pravu? Kako znamo da to Å¡to neko smatra prirodnim zvukom i jeste najbliže prirodnom zvuku?

Najdalje je u temeljnom razvoju tehnologija vezanih za vrhunske jedinice odmakla firma Klippel koja radi i merenja i/ili custom hardware za firme koje proizvode zvuÄnike (i zvuÄne jedinice). Lista muÅ¡terija je ogromna, meÄ‘u njima i B&W. link: http://www.klippel.d.../customers.html

Treba proći po sajtu da se vidi šta se sve od merenja radi, a sve to nije izmišljeno da bi se nekoga impresioniralo.

Klippel izmeÄ‘u ostalog radi vrhunski posao upravo u tesnoj saradnji sa Accuton. Sa tim jedinicama zvuÄnike rade firme koje mnogi smatraju High-End-om, kao Kharma, Marten, Avalon, itd. Naravno, puteva ima mnogo, koncepcija mnogo, i ljudima se sviÄ‘aju razliÄite stvari, jer u krajnjem sluÄaju u audiofiliji ima i mnogo hedonizma. Nije neophodno da se ima 100%-tna prirodnost i neutralnost, već da se nekome neÅ¡to svidi, i da je to spreman da plati.

18sound 6nd430 jeste dobra jedinica, ali treba napomenuti nekoliko stvari.

1. većina drugih jedinica je predviÄ‘enja da se koristi i u dvosistemcima, imaju teži kretni sistem, niži Fb u bass-reflex kutiji, i nižu efikasnost. vidimo da je jedinica pogodna za odreÄ‘enu namenu, a to je srednjetonsko podruÄje u trosistemcu. Pitanje je koliko je primereno poreÄ‘enje sa jedinicama drugaÄije namene, niže efikasnosti koje su predviÄ‘ene za klasiÄan dvosistemac

2. 18sound je praktiÄno srednjetonac, efikasnosti je oko 91,5 dB, ima lagan kretni sistem, oko 9,3 g i po meni ga je najbolje koristiti na podruÄju 200 Hz do 2 kHz. Prvi break-up membrane (dip u freq. odzivu) je malo iznad 1 kHz, dok iznad 2 Khz imamo cirkus sa sopstvenom rezonancom membrane, pa bi tu jedinicu treba seći sa barem 12 dB/oct., već negde na 1,5 kHz da bi iznad 2 kHz imali znaÄajan pad odziva, i da nam se taj krÅ¡ iznad 2 kHz ne meÅ¡a u rad visokotonca.

3. košta 130 $ tako da je to nešto niže od jedinica sa kojima se poredi u testu, a ne nekoliko puta manja cena

U nekoj varijanti klasiÄnog trosistemca, verovatno bih i ja koristio ovu jedinicu kao srednjetonac.

Link to comment
Share on other sites

Bio sam kod Ace i sluÅ¡ao taj zvuÄnik o kome priÄate, sluÅ¡ao sam dosta Bowera, imao 802 matrix S2.Bowerse visoko cenim, imaju svoje mane ali mislim da kod nas imaju neadekvatan renome.MeÄ‘utim PoreÄ‘enje RAAL zvuka sa Bowersima i većinom klasiÄnih zvuÄnika je nemoguće.Svaka sliÄniost je sluÄajna Acin ribon je ne samo apsolutni vrh već jedna sasvim druga dimenzija zvuka

A sto to nije za usporedbu i poredjenje? Zasto ste tako iskljucivi i odmah tvrdite da je nesto nemoguce? Po toj logici onda je zvuk na nekom live-koncertu ili cvrkut ptica u prirodi treca dimenzija u odnosu na klasican pa i u odnosu na najbolji i najskuplji studisjki zvucnik. Zvuk u sobi kod prijatelja audiofila, zvuk sa mini-linije u sobi kod sincica/ili cerkice, zvuk u lokalnom kaficu/kafeteriji, zvuk na live-koncertu na otvorenom/u hali, zvuk i buka koji dolaze sa ulice, zvuk tj. cvrkut ptica u sumi, itd ....... sve ovo moze se i te kako porediti (doduse subjektivno) sa onim sto svako od nas moze cuti na svom set-up u svojoj sob!

Link to comment
Share on other sites

A sto to nije za usporedbu i poredjenje? Zasto ste tako iskljucivi i odmah tvrdite da je nesto nemoguce? Po toj logici onda je zvuk na nekom live-koncertu ili cvrkut ptica u prirodi treca dimenzija u odnosu na klasican pa i u odnosu na najbolji i najskuplji studisjki zvucnik. Zvuk u sobi kod prijatelja audiofila, zvuk sa mini-linije u sobi kod sincica/ili cerkice, zvuk u lokalnom kaficu/kafeteriji, zvuk na live-koncertu na otvorenom/u hali, zvuk i buka koji dolaze sa ulice, zvuk tj. cvrkut ptica u sumi, itd ....... sve ovo moze se i te kako porediti (doduse subjektivno) sa onim sto svako od nas moze cuti na svom set-up u svojoj sob!

Uz pojaÄanu dozu koncentracije ne shvatam smisao ovog posta.Nepotrebno ulazimo u demagoÅ¡ku polemiku u kojoj se dokazuje da kvadrat ima tri ugla iako svi tvrde da ima Äetiri.Ne znam Å¡ta da ti odgovorim, već su ti drugi Älanovi dali odgovor.Ako ti ne ÄujeÅ¡ razliku izmeÄ‘u Bowersa serije 6 i RALL-a ti si sretan Äovek .Onda verovatno ne ÄujeÅ¡ razliku izmeÄ‘u ni izmeÄ‘u Bowers serije 6 i 7 ili ne daj bože 8.Zato lepo uživaÅ¡ u tom setapu koji imaÅ¡, niko nije osporavao njegove kvalitete u okviru klase kojoj pripada
Link to comment
Share on other sites

Ma nema potrebe da ulazimo u demagosku ploemiku. Vi to gledate tako ja imam apsolutno pravo da na te iste stvari gledam potpuno drugacije. To sto vi ovde na forumu delite zvucnike i ostale HiFi komponente na klase i cenovne rangove to je drugi padez i naravno vase pravo da tako sagledavate stvari u HiFi vodama. A to da li sam je sretan sa svojim set-up ili ne to je relativna stvar i nije tema za ovaj forum. Nedavno sam napravio jedan mali eksperiment. Pozvao sam jednog prijatelja audiofila (covek ima i bolju i skuplju opremu iz te vise klase sto kazete) iz mog mesta i odradili smo jedan A/B test sa kablovima - zvucnickim i interkonekcijskim. Prvo smo na mom skromnom postojecem sistemu slusali sa Audioquest Viper kablovima kao interkonekscijskim i Audioquest Type8 kao zvucnickim = sve to zvucalo kako je zvucalo. Zatim sam ga uz duzno postovanje zamolio da na 10-15 min izadje iz sobe kako bih ja nesto malo tweakovao po sistemu, naravno ni rec mu nisam spomenuo da cu zameniti kablove i to kojim?? Umesto ovih AudioquestType 8 stavim ja obican telefonski bakarni kabl (puna zica onaj plavo-beli od 15 din metar) a umesto Vipera od 100 eur stavim DIY interkonekt kabl (izradjen od nekog mikrofonskog kabla) sa najobicnijim RCA konektorima. Udje drug audiofil, sedne, pustam iste te stvari a on poceo da koluta ocima i pomalo 'blene' u mene kao da hoce da me pita sta se desilo u medjuvremenu pa se sad cak sta vise malkice nekako jasnije i cistije cuje - nema onog farbanja zvuka ???? A ja se samo smejem pa se mislim dal da mu kazem kakve zmije od kablova se usetale u sobu u medjuvremenu ...... HEHEHHEHEHEH :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Uf, polako se blizi kraju i ovaj radni dan pa da napisem jos koju ..... kakav renome ima ovaj brand kod nas nemam pojma ali sve u svemu ono sto sam od tog brenda imao prilike cuti (CDM1 SE, CDM7 SE, DM580, DM 602, DM 603, DM 602 S2, DM 302 - nisam imao prilike cuti nesto iz high-end serije :cool: meni je zvucalo sasvim OK. Neke modele sam mogao direktno da uporedim sa drugim brend kutijama i za moj ukus Boweri su mi bili blize "uvcetu" i jednostavno meni je taj B&W koncept zvuka i all-round kutija sasvim korektan/razuman za ulozeni novac. Naravno (narocito to vazi za ove jeftinije budzet serije Bowera) gde uvek ima prostora da se uz neki mali tweak i upgrejd skretnice ili samih kabineta izvuce jos bolji zvuk iz postojecih tj. ugradjenih zvucnickih jedinica. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Uz pojaÄanu dozu koncentracije ne shvatam smisao ovog posta.Nepotrebno ulazimo u demagoÅ¡ku polemiku u kojoj se dokazuje da kvadrat ima tri ugla iako svi tvrde da ima Äetiri.Ne znam Å¡ta da ti odgovorim, već su ti drugi Älanovi dali odgovor.Ako ti ne ÄujeÅ¡ razliku izmeÄ‘u Bowersa serije 6 i RALL-a ti si sretan Äovek .Onda verovatno ne ÄujeÅ¡ razliku izmeÄ‘u ni izmeÄ‘u Bowers serije 6 i 7 ili ne daj bože 8.Zato lepo uživaÅ¡ u tom setapu koji imaÅ¡, niko nije osporavao njegove kvalitete u okviru klase kojoj pripada

Nisam rekao da nije bilo razlike u korist PHL/RAAL kutija. Bilo je razlike. Nesporno je da je ta high-end kutija nadsvirala budzet Bower kutiju iz serije 6 ali kad se malo bolje razluci i razmisli da li za taj napredak u zvuku od nekih 5% (max 10%) vredi izdvojiti 10 puta vise para ?? U tome je poenta. Rekao sam samo da nije bil neke drasticne razlike izmedju RAAL ribona (model 70-10) i alu nautilus visokotonca (iz B&W 602 S2) i da me je onaj mali PHL drajver oborio s'nogu mnogo vise nego sto me je impresionirao ribon visokotonac a ocekivao sam zapravo suprotno da se desi. Nema ljutis to je samo moje subjektivno opazanje.

Link to comment
Share on other sites

Nesporno je da je ta high-end kutija nadsvirala budzet Bower kutiju iz serije 6 ali kad se malo bolje razluci i razmisli da li za taj napredak u zvuku od nekih 5% (max 10%) vredi izdvojiti 10 puta vise para ??

Onda je razlika u zvuku između B&W 602 i B&W 805 oko 3%. Dobro je da smo i to utvrdili. :lol:

P.S. Još jedna tema u pogrešnoj sobi. Sve u svemu, većina tema se pogrešno nalazi u "High-End Oprema".

Istina, kada bi se odstanilo sve Å¡to ne spada u High-End, knjiga bi spala na dva slova. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kad smo vec ustanovili da je 805 bolja za 1.5% od 705 a da je ova za 1.5% bolja od serije 6 ... :blah .. jel neko imao prilike da se licno uveri kakav je visokotonac ugradjivan npr u model 602 (obican prvi model), zatim u 602 S2(S3) , CDM1 SE i CDM1 NT i da li je neko uporedjivao, merio, testirao tehnicke pa i zvucne karakteristike tih drajvera?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...