Jump to content


Izbor zvucnice za Sony PS-6750


Danijel

Recommended Posts

Dobar dan svim ljubiteljima vinila.

Ja inace imam onaj Sony sistem sastavljen od digitalnog uzvora zvuka i risivera sa digitanim pojacalima:/index.php?/topic/23529-sony-s-master-pro-sistem">http://www.hi-files....ster-pro-sistem

Trenutno posedujem Sony PS-636 gramofon, koji je dosao sa mojim prvim "muzickim stubom", u kompletu sa policom, zvucnicima, tjunerom, kasetofonom, integralnim pojacalom i tajmerom, koji ima i RF prijemnik i preko njega ima daljinsku kontrolu nad citavim sistemom.

p030i1.jpg

Ceo sistem osim gramofona i tajmera sam odavno rasprodao. Dugo sam se opirao zelji da uzmem neki ozbiljniji (skuplji) gramofon, jer ploce slusam vrlo retko, a i ove koje imam nisu u nekom narocitom stanju (ostale su iz tinejdzerskih dana). A onda sam kod prijatelja slusao gramofon Rega P3, sa Ortofon Rondo Red zvucnicom, koji je odlicno zvucao, tako da sam pozeleo da i ja uzmem nesto ozbiljnije.

Na kraju sam uzeo ovaj gramofon: http://www.ebay.de/itm/300706660085

Nazalost, nije perjanica PS-8750, vec model ispod, PS-6750, za koji sam cuo da je takodje veoma, veoma dobar (Nemci su ga stavili u Absolute Spitzklasse). Videcemo kako ce da mi se svidi i kako ce da zvuci u mom sistemu. A ako budem zadovoljan, ko zna, mozda onda kupim i PS-8750.

Sad cu morati i gramofonske ploce da kupujem, opet....

Nisam mogao da izdrzim da ga ne kupim i probam, pogotovo sto je ovaj primerak koji sam kupio bukvalno kao nov, od prvog vlasnika, ima cak i originalnu zvucnicu u kutiji :D.

Evo par slika primerka kojeg sam kupio:

my_1.jpgmy_2.jpg

my_3.jpgmy_4.jpg

my_5.jpg

I PS-6750 ima dosta toga lepog na raspolaganju:

- carbon-fiber tonearm

- magnesium SME headshell

- dupla baza (koju ima i Sony TTS-8000) koja je sastavljena od SBMC (Sony Bulk Mold Compound -anti resonantna masa, vecinom od poliestera i fiberglasa), od gore i drveta, na dnu. Vrlo efikasna.

- antistatic lid (poklopac)

- mat punjen fluidom

- nogice punjene gelom,...

Specifications:

Platter: 320mm die-cast aluminium alloy; 1,3kg, internally damped

Drive system: DC servo controlled direct drive motor

Speeds: 33 and 45rpm

Speed control range: +-4%

Starting time: within 1/2 turn

Wow and flutter: <0.045%

Signal to noise ratio: >70dB

Tonearm: statically balanced, lateral magnetic counter balance, height adjustable

Pivot to stylus length: 237mm

Overall arm length: 320mm

Overhang: 15mm

Tracking force: 0 to 3g

Shell weight: 10.5g

Cartridge weight range: 4 to 10g (10 to 15g with weight)

Dimensions: 442 x 182 x 390mm

Weight: 10,5kg

http://www.youtube.com/watch?v=cjOB4NVH3FU

Trenutno cekam da gramofon stigne iz Nemacke (nadam se da ce stici sto pre i pre svega sigurno, dug je put od Nemacke do Srbije).

Sa gramofonom dolaze dve zvucnice: originalna Sony XL15 i Audio Technica AT95E. Nesto sam razmisljao da zamenim zvucnicu nekom boljom zvucnicom, a mozda da kupim i odvojeno pretpojacalo za gramofon.

Sta mislite, da li ovaj gramofon zavredjuje bolju zvucnicu i posebno pretpojacalo i sta bi ste mi preporucili?

Svaka pomoc je dobrodosla. Hvala unapred!

Pozdrav,

Danijel

Link to comment
Share on other sites

O gramofonima STVARNO nemam pojma.

Prvo bih probao kako ce gramofon da zvuci sa ugradjenim PHONO ulazom u moj risiver.

evo specifikacija ulaza iz uputstva:

phono_input.jpg

Mislim da je ova osetljivost dovoljna samo za MM zvucnicu (ili se varam?)

A do koliko para? Pa ne znam ni sam. Stvarno se ne razumem. Sta mislite, do koliko para ima smisla ici? Ovo nije neki skup, hi-end gramofon.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

PreviÅ¡e je nepoznanica da bi se govorilo o optimalnom izboru zvuÄnice.

Ne samo meni kome je nepoznat gramofon, kao ni amp odnosno kvalitet ugraÄ‘ene phono sekcije, već i pokretaÄu teme.

Prvo saÄekaj da gramofon stigne i probaj montiranu AT95 zvuÄnicu (koju veliki broj Älanova foruma poznaje), a zatim uporedi zvuk sa onom drugom (XL15) i izvuci zakljuÄke.

Onda razmisli u kom pravcu dalje želiš da ideš, pa da oživimo temu.

U međuvremenu možda se javi i neko ko ima direktnog iskustva sa tim modelom gramofona.

Koncepcijski, a verovatno su i pripadali istom cenovnom rangu PS6750 odgovara PSX60 koji već duže vreme imam prilike da slušam u gostima, a do pre 7-8 dana mi je bio u kući, pa sam ga malo poredio 1 na 1 sa 1210Mk2.

Pogon (PS6750) je dobar, kućiÅ¡te dobro osmiÅ¡ljeno kao kombinacija drveta (prirodnog) i veÅ¡taÄkih materijala, a koliko je efikasno možda ću imati prilike da Äujem.

Ruka je prepoznatljiv izdanak Sonyjeve koncepcije, sa opet modernim izborom kompozitnog materijala za cev ruke. Dozvoljava podešavanje i visine lifta i visine ruke (VTA).

Nepoznata mi je njena efektivna masa.

Rupa koju vidiÅ¡ u plintu, levo od korena ruke je mesto gde stoji dodatni tegić kada nije u upotrebi, potreban za nivelisanje zvuÄnica veće mase.

Sve u svemu - obećava.

U kvalitet izrade Sonyjevih gramofona gornje srednje, ili više klase ne treba sumnjati, a dodatni plus je što lepo izgledaju.

Minorne (zaista!) primedbe:

-ne dopadaju mi se gumene nogice;

-ne dopada mi se plastiÄni adapter za singlove (ne govorim o njegovoj funkcionalnosti), deluje jeftino i kvari utisak o vrlodobrom proizvodu (ali razumem da je negde i moralo da se Å¡tedi, pa neka to bude na bezbolnom mestu).

Potencijalni problemi koji se tiÄu rukovanja (ovako sa fotografije):

-ne osećam se lagodno kada je on/off prekidaÄ i (joÅ¡ gore) start/stop dugme blizu igle kada je ruka na odmoriÅ¡tu.

Zahteva malo pažnje prilikom rukovanja, a Danijel će nam reći da li preterujem.

Na PSX60 je mehanizam za osiguranje (fiksiranje) ruke u odmoriÅ¡tu (za moj ukus) pomalo nesrećno reÅ¡en. Ne vidim na koji je naÄin to implementirano na ovom modelu (6750).

Kad gramofon stigne, postavi ga na policu, uz pomoć libele ga dovedi u horizontalni položaj, gumeni mat sa donje strane verovatno ima protraktor u jednoj taÄki za podeÅ¡avanje overhenga, a ravnotežu zvuÄnice i impementiranje odgovarajuće gazne sile lako ćeÅ¡ postići uz instrukcije na daljinu (odavde).

Registruj se na VE i skini servisno uputstvo iz biblioteke sajta: http://www.vinylengi...y/ps-6750.shtml

Pogledaj šta na Vintage Knobu pišu o tvom gramu i srodnim Sony dizajnima: http://www.thevintageknob.org/

Slobodno se javi se ako ti bude potrebna konkretna pomoć oko podeÅ¡avanja gramofona, montiranja zvuÄnice i sl. UÄinićemo da taj lepotan posrami bateriju Sonyjevih DACova, a ukoliko se to ne dogodi, nećemo kriviti Rasov magiÄni dodir, već iskljuÄivo Sonyjeve inženjere.

Link to comment
Share on other sites

PreviÅ¡e je nepoznanica da bi se govorilo o optimalnom izboru zvuÄnice.

Ne samo meni kome je nepoznat gramofon, kao ni amp odnosno kvalitet ugraÄ‘ene phono sekcije, već i pokretaÄu teme.

Prvo saÄekaj da gramofon stigne i probaj montiranu AT95 zvuÄnicu (koju veliki broj Älanova foruma poznaje), a zatim uporedi zvuk sa onom drugom (XL15) i izvuci zakljuÄke.

Onda razmisli u kom pravcu dalje želiš da ideš, pa da oživimo temu.

U međuvremenu možda se javi i neko ko ima direktnog iskustva sa tim modelom gramofona.

Koncepcijski, a verovatno su i pripadali istom cenovnom rangu PS6750 odgovara PSX60 koji već duže vreme imam prilike da slušam u gostima, a do pre 7-8 dana mi je bio u kući, pa sam ga malo poredio 1 na 1 sa 1210Mk2.

Pogon (PS6750) je dobar, kućiÅ¡te dobro osmiÅ¡ljeno kao kombinacija drveta (prirodnog) i veÅ¡taÄkih materijala, a koliko je efikasno možda ću imati prilike da Äujem.

Ruka je prepoznatljiv izdanak Sonyjeve koncepcije, sa opet modernim izborom kompozitnog materijala za cev ruke. Dozvoljava podešavanje i visine lifta i visine ruke (VTA).

Nepoznata mi je njena efektivna masa.

Rupa koju vidiÅ¡ u plintu, levo od korena ruke je mesto gde stoji dodatni tegić kada nije u upotrebi, potreban za nivelisanje zvuÄnica veće mase.

Sve u svemu - obećava.

U kvalitet izrade Sonyjevih gramofona gornje srednje, ili više klase ne treba sumnjati, a dodatni plus je što lepo izgledaju.

Minorne (zaista!) primedbe:

-ne dopadaju mi se gumene nogice;

-ne dopada mi se plastiÄni adapter za singlove (ne govorim o njegovoj funkcionalnosti), deluje jeftino i kvari utisak o vrlodobrom proizvodu (ali razumem da je negde i moralo da se Å¡tedi, pa neka to bude na bezbolnom mestu).

Potencijalni problemi koji se tiÄu rukovanja (ovako sa fotografije):

-ne osećam se lagodno kada je on/off prekidaÄ i (joÅ¡ gore) start/stop dugme blizu igle kada je ruka na odmoriÅ¡tu.

Zahteva malo pažnje prilikom rukovanja, a Danijel će nam reći da li preterujem.

Na PSX60 je mehanizam za osiguranje (fiksiranje) ruke u odmoriÅ¡tu (za moj ukus) pomalo nesrećno reÅ¡en. Ne vidim na koji je naÄin to implementirano na ovom modelu (6750).

Kad gramofon stigne, postavi ga na policu, uz pomoć libele ga dovedi u horizontalni položaj, gumeni mat sa donje strane verovatno ima protraktor u jednoj taÄki za podeÅ¡avanje overhenga, a ravnotežu zvuÄnice i impementiranje odgovarajuće gazne sile lako ćeÅ¡ postići uz instrukcije na daljinu (odavde).

Registruj se na VE i skini servisno uputstvo iz biblioteke sajta: http://www.vinylengi...y/ps-6750.shtml

Pogledaj šta na Vintage Knobu pišu o tvom gramu i srodnim Sony dizajnima: http://www.thevintageknob.org/

Slobodno se javi se ako ti bude potrebna konkretna pomoć oko podeÅ¡avanja gramofona, montiranja zvuÄnice i sl. UÄinićemo da taj lepotan posrami bateriju Sonyjevih DACova, a ukoliko se to ne dogodi, nećemo kriviti Rasov magiÄni dodir, već iskljuÄivo Sonyjeve inženjere.

Link to comment
Share on other sites

Da, Toma je "majstor" sa KP. Stavljaju ljudi Å¡toÅ¡ta na gramofone... Možda je pametno ovo Å¡to kaže Ras, da prva zvuÄnica bude AT95. Da ÄujeÅ¡ kako to radi sa phono sekcijom na receiveru. Kvalitet MM zvuÄnica skupljih od 200€ ne raste istom progresijom kao cena.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da pozdravim domaćina i poželim da novi gramofon dugo traje i služi u sreći i veselju (bar dok ne uleti taj željeni 8750). :wave2

InaÄe, gramofon sa jeftinom AT95 glavom svira izvrsno (a i izgleda odliÄno, stanje je mint), neutralno, sa lepom i prostranom zvuÄnom slikom i posebno leprÅ¡avo u viÅ¡ljem opsegu. Mogu da mislim kako će biti sa nekom kvalitetnijom glavom, koju svakako zaslužuje. Zbilja odliÄan potez sa kupovinom. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Å ta se deÅ¡ava sa Sony XL15 zvuÄnicom, da li ste i nju testirali?

Ako možeš probaj da nabaviš Benz Gold (MC) ili Silver (HO MC) i uporediš je.

Mislim da taj gramofon zaslužuje kvalitetnu zvuÄnicu i phono stage ali da ne treba preterivati. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Da budem iskren, zvuÄnica koja je stigla u kutiji Sony XL-15 nema nikakvu oznaku na sebi i izgleda identiÄno kao AT-95 samo sa crnom plastikom umesto zelene. Moja pretpostavka je da je u pitanju OEM AT-95 glava. UporeÄ‘ujući sa slikama po netu, glava def. ne izgleda kao XL-15. Uglavnom, nismo je probali.

InaÄe, gramofon i ruÄka su odliÄni, i po mojoj proceni mogu se bez bojazni koristiti glave ranga do 400-500eur.

ps. mislim da se vredi malo poigrati sa izmenom headshell-a, pa dajte i tu neke dobre predloge, ja liÄno nemam iskustva sa time.

Link to comment
Share on other sites

Å ta se deÅ¡ava sa Sony XL15 zvuÄnicom, da li ste i nju testirali?

Ako možeš probaj da nabaviš Benz Gold (MC) ili Silver (HO MC) i uporediš je.

Mislim da taj gramofon zaslužuje kvalitetnu zvuÄnicu i phono stage ali da ne treba preterivati. :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cao svima,

"mali" update: Uzeo sam Denon DL-103R Low Output MC zvucnicu prosle nedelje. Posle nekog vremena provedenog u podesavanjima gramofona i trazenju najboljeg odnosa dodatne tezine i VTF-a (MNOGO, MNOGO HVALA Aco -HiFi User), zvuk koji je dopirao iz sistema je bio skoro nestvaran -ne pamtim da mi je sistem ikada ovako lepo zvucao. MUZIKA , a onda i detalji, zvucna slika, medjusobni odnos instrumenata, kao i sami instrumenti, pevaci, bendovi, atmosfera, ..., SVE je bilo tu, u mojoj sobi . I sve je to praceno totalnim odsustvom bilo kakvog suma, samo je tisina bila u pozadini.

Ja sam prezadovoljan kako ovo radi i kako se gramofon uklopio u sistem. I to ne mogu dovoljno da podvucem. Divno!!!

Nastavak price, kao i slike, u temi /index.php?/topic/23529-sony-s-master-pro-sistem">http://www.hi-files....ster-pro-sistem

I naravno, veliko hvala svima na pomoci i preporukama!!!

Pozdrav,

Danijel

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...