Jump to content

M-Kabl
Photo

Izbor zvucnice za Sony PS-6750

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 odgovora u ovoj temi

#1 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 12 мај 2012 - 21:54

Dobar dan svim ljubiteljima vinila.

Ja inace imam onaj Sony sistem sastavljen od digitalnog uzvora zvuka i risivera sa digitanim pojacalima:http://www.hi-files....ster-pro-sistem

Trenutno posedujem Sony PS-636 gramofon, koji je dosao sa mojim prvim "muzickim stubom", u kompletu sa policom, zvucnicima, tjunerom, kasetofonom, integralnim pojacalom i tajmerom, koji ima i RF prijemnik i preko njega ima daljinsku kontrolu nad citavim sistemom.

Posted Image

Ceo sistem osim gramofona i tajmera sam odavno rasprodao. Dugo sam se opirao zelji da uzmem neki ozbiljniji (skuplji) gramofon, jer ploce slusam vrlo retko, a i ove koje imam nisu u nekom narocitom stanju (ostale su iz tinejdzerskih dana). A onda sam kod prijatelja slusao gramofon Rega P3, sa Ortofon Rondo Red zvucnicom, koji je odlicno zvucao, tako da sam pozeleo da i ja uzmem nesto ozbiljnije.

Na kraju sam uzeo ovaj gramofon: http://www.ebay.de/itm/300706660085

Nazalost, nije perjanica PS-8750, vec model ispod, PS-6750, za koji sam cuo da je takodje veoma, veoma dobar (Nemci su ga stavili u Absolute Spitzklasse). Videcemo kako ce da mi se svidi i kako ce da zvuci u mom sistemu. A ako budem zadovoljan, ko zna, mozda onda kupim i PS-8750.

Sad cu morati i gramofonske ploce da kupujem, opet....

Nisam mogao da izdrzim da ga ne kupim i probam, pogotovo sto je ovaj primerak koji sam kupio bukvalno kao nov, od prvog vlasnika, ima cak i originalnu zvucnicu u kutiji :D.

Evo par slika primerka kojeg sam kupio:

Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image
Posted Image

I PS-6750 ima dosta toga lepog na raspolaganju:

- carbon-fiber tonearm
- magnesium SME headshell
- dupla baza (koju ima i Sony TTS-8000) koja je sastavljena od SBMC (Sony Bulk Mold Compound -anti resonantna masa, vecinom od poliestera i fiberglasa), od gore i drveta, na dnu. Vrlo efikasna.
- antistatic lid (poklopac)
- mat punjen fluidom
- nogice punjene gelom,...

Specifications:

Platter: 320mm die-cast aluminium alloy; 1,3kg, internally damped
Drive system: DC servo controlled direct drive motor
Speeds: 33 and 45rpm
Speed control range: +-4%
Starting time: within 1/2 turn
Wow and flutter: <0.045%
Signal to noise ratio: >70dB
Tonearm: statically balanced, lateral magnetic counter balance, height adjustable
Pivot to stylus length: 237mm
Overall arm length: 320mm
Overhang: 15mm
Tracking force: 0 to 3g
Shell weight: 10.5g
Cartridge weight range: 4 to 10g (10 to 15g with weight)
Dimensions: 442 x 182 x 390mm
Weight: 10,5kg

http://www.youtube.com/watch?v=cjOB4NVH3FU

Trenutno cekam da gramofon stigne iz Nemacke (nadam se da ce stici sto pre i pre svega sigurno, dug je put od Nemacke do Srbije).

Sa gramofonom dolaze dve zvucnice: originalna Sony XL15 i Audio Technica AT95E. Nesto sam razmisljao da zamenim zvucnicu nekom boljom zvucnicom, a mozda da kupim i odvojeno pretpojacalo za gramofon.

Sta mislite, da li ovaj gramofon zavredjuje bolju zvucnicu i posebno pretpojacalo i sta bi ste mi preporucili?

Svaka pomoc je dobrodosla. Hvala unapred!

Pozdrav,
Danijel

Install flash.

#2 Woland

Woland

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 1320 Poruka:

Poruka napisana 12 мај 2012 - 21:59

Pufkaš se... Neka, i treba, lepa je to sprava. Prvo da vidimo da li zvučnica treba da bude MM ili MC. Drugo - do koje sume?
U belom plaštu s postavom boje krvi, šepavim konjaničkim korakom, u rano jutro dana četrnaestog prolećnog meseca nisana, pod stubove peristila između dva krila palate Iroda Velikoga izašao je prokurator Judeje Pontije Pilat.

#3 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 12 мај 2012 - 22:16

O gramofonima STVARNO nemam pojma.

Prvo bih probao kako ce gramofon da zvuci sa ugradjenim PHONO ulazom u moj risiver.

evo specifikacija ulaza iz uputstva:

Posted Image

Mislim da je ova osetljivost dovoljna samo za MM zvucnicu (ili se varam?)

A do koliko para? Pa ne znam ni sam. Stvarno se ne razumem. Sta mislite, do koliko para ima smisla ici? Ovo nije neki skup, hi-end gramofon.

Pozdrav

#4 surokvl

surokvl

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 1353 Poruka:

Poruka napisana 12 мај 2012 - 22:30

A onda sam kod prijatelja slusao gramofon Rega P3, sa Ortofon Rondo Red zvucnicom, koji je odlicno zvucao, tako da sam pozeleo da i ja uzmem nesto ozbiljnije.

Ili si to slušao kod Šuce ili ili je Rega sa Ortofonom Rondo Red mnogo rasprostranjena

#5 Woland

Woland

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 1320 Poruka:

Poruka napisana 12 мај 2012 - 22:32

Pametna odluka za početak, dakle budžet MM varijanta - AT95 (29€), i preporuka - AT440Mla (129€). Obe mogu da se kupe kod Tome iz Kruševca.
U belom plaštu s postavom boje krvi, šepavim konjaničkim korakom, u rano jutro dana četrnaestog prolećnog meseca nisana, pod stubove peristila između dva krila palate Iroda Velikoga izašao je prokurator Judeje Pontije Pilat.

#6 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 12 мај 2012 - 22:35

Ili si to slušao kod Šuce ili ili je Rega sa Ortofonom Rondo Red mnogo rasprostranjena

Tako je, slusao sam kod Suce tu Regu.

#7 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 12 мај 2012 - 22:40

Pametna odluka za početak, dakle budžet MM varijanta - AT95 (29€), i preporuka - AT440Mla (129€). Obe mogu da se kupe kod Tome iz Kruševca.

Hvala veliko na preporuci i na pomoci.

A gde bih mogao da nadjem gosn. Tomu iz Krusevca (Da li je to prodavac "majstor" sa KP?)?

Vidjao sam na netu da ljudi na ovaj gramofon stavljaju i zvucnice od 400-500eu i kazu da to odlicno radi (npr. Ortofon 2M Black). Sta mislite, ima li to smisla?

Pozdrav

#8 ras

ras

iskusan mladić

• Članovi
  • PipPip
  • 4015 Poruka:

Poruka napisana 12 мај 2012 - 23:24

Previše je nepoznanica da bi se govorilo o optimalnom izboru zvučnice.
Ne samo meni kome je nepoznat gramofon, kao ni amp odnosno kvalitet ugrađene phono sekcije, već i pokretaču teme.

Prvo sačekaj da gramofon stigne i probaj montiranu AT95 zvučnicu (koju veliki broj članova foruma poznaje), a zatim uporedi zvuk sa onom drugom (XL15) i izvuci zaključke.

Onda razmisli u kom pravcu dalje želiš da ideš, pa da oživimo temu.

U međuvremenu možda se javi i neko ko ima direktnog iskustva sa tim modelom gramofona.

Koncepcijski, a verovatno su i pripadali istom cenovnom rangu PS6750 odgovara PSX60 koji već duže vreme imam prilike da slušam u gostima, a do pre 7-8 dana mi je bio u kući, pa sam ga malo poredio 1 na 1 sa 1210Mk2.

Pogon (PS6750) je dobar, kućište dobro osmišljeno kao kombinacija drveta (prirodnog) i veštačkih materijala, a koliko je efikasno možda ću imati prilike da čujem.
Ruka je prepoznatljiv izdanak Sonyjeve koncepcije, sa opet modernim izborom kompozitnog materijala za cev ruke. Dozvoljava podešavanje i visine lifta i visine ruke (VTA).
Nepoznata mi je njena efektivna masa.
Rupa koju vidiš u plintu, levo od korena ruke je mesto gde stoji dodatni tegić kada nije u upotrebi, potreban za nivelisanje zvučnica veće mase.
Sve u svemu - obećava.

U kvalitet izrade Sonyjevih gramofona gornje srednje, ili više klase ne treba sumnjati, a dodatni plus je što lepo izgledaju.

Minorne (zaista!) primedbe:
-ne dopadaju mi se gumene nogice;
-ne dopada mi se plastični adapter za singlove (ne govorim o njegovoj funkcionalnosti), deluje jeftino i kvari utisak o vrlodobrom proizvodu (ali razumem da je negde i moralo da se štedi, pa neka to bude na bezbolnom mestu).

Potencijalni problemi koji se tiču rukovanja (ovako sa fotografije):

-ne osećam se lagodno kada je on/off prekidač i (još gore) start/stop dugme blizu igle kada je ruka na odmorištu.

Zahteva malo pažnje prilikom rukovanja, a Danijel će nam reći da li preterujem.

Na PSX60 je mehanizam za osiguranje (fiksiranje) ruke u odmorištu (za moj ukus) pomalo nesrećno rešen. Ne vidim na koji je način to implementirano na ovom modelu (6750).

Kad gramofon stigne, postavi ga na policu, uz pomoć libele ga dovedi u horizontalni položaj, gumeni mat sa donje strane verovatno ima protraktor u jednoj tački za podešavanje overhenga, a ravnotežu zvučnice i impementiranje odgovarajuće gazne sile lako ćeš postići uz instrukcije na daljinu (odavde).

Registruj se na VE i skini servisno uputstvo iz biblioteke sajta: http://www.vinylengi...y/ps-6750.shtml

Pogledaj šta na Vintage Knobu pišu o tvom gramu i srodnim Sony dizajnima: http://www.thevintageknob.org/

Slobodno se javi se ako ti bude potrebna konkretna pomoć oko podešavanja gramofona, montiranja zvučnice i sl. Učinićemo da taj lepotan posrami bateriju Sonyjevih DACova, a ukoliko se to ne dogodi, nećemo kriviti Rasov magični dodir, već isključivo Sonyjeve inženjere.

Ubice iz Nemanjine ulice!

#9 Woland

Woland

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 1320 Poruka:

Poruka napisana 13 мај 2012 - 00:10

Hvala veliko na preporuci i na pomoci.

A gde bih mogao da nadjem gosn. Tomu iz Krusevca (Da li je to prodavac "majstor" sa KP?)?

Vidjao sam na netu da ljudi na ovaj gramofon stavljaju i zvucnice od 400-500eu i kazu da to odlicno radi (npr. Ortofon 2M Black). Sta mislite, ima li to smisla?

Pozdrav

Da, Toma je "majstor" sa KP. Stavljaju ljudi štošta na gramofone... Možda je pametno ovo što kaže Ras, da prva zvučnica bude AT95. Da čuješ kako to radi sa phono sekcijom na receiveru. Kvalitet MM zvučnica skupljih od 200€ ne raste istom progresijom kao cena.

#10 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 13 мај 2012 - 01:50

Previše je nepoznanica da bi se govorilo o optimalnom izboru zvučnice.
Ne samo meni kome je nepoznat gramofon, kao ni amp odnosno kvalitet ugrađene phono sekcije, već i pokretaču teme.

Prvo sačekaj da gramofon stigne i probaj montiranu AT95 zvučnicu (koju veliki broj članova foruma poznaje), a zatim uporedi zvuk sa onom drugom (XL15) i izvuci zaključke.

Onda razmisli u kom pravcu dalje želiš da ideš, pa da oživimo temu.

U međuvremenu možda se javi i neko ko ima direktnog iskustva sa tim modelom gramofona.

Koncepcijski, a verovatno su i pripadali istom cenovnom rangu PS6750 odgovara PSX60 koji već duže vreme imam prilike da slušam u gostima, a do pre 7-8 dana mi je bio u kući, pa sam ga malo poredio 1 na 1 sa 1210Mk2.

Pogon (PS6750) je dobar, kućište dobro osmišljeno kao kombinacija drveta (prirodnog) i veštačkih materijala, a koliko je efikasno možda ću imati prilike da čujem.
Ruka je prepoznatljiv izdanak Sonyjeve koncepcije, sa opet modernim izborom kompozitnog materijala za cev ruke. Dozvoljava podešavanje i visine lifta i visine ruke (VTA).
Nepoznata mi je njena efektivna masa.
Rupa koju vidiš u plintu, levo od korena ruke je mesto gde stoji dodatni tegić kada nije u upotrebi, potreban za nivelisanje zvučnica veće mase.
Sve u svemu - obećava.

U kvalitet izrade Sonyjevih gramofona gornje srednje, ili više klase ne treba sumnjati, a dodatni plus je što lepo izgledaju.

Minorne (zaista!) primedbe:
-ne dopadaju mi se gumene nogice;
-ne dopada mi se plastični adapter za singlove (ne govorim o njegovoj funkcionalnosti), deluje jeftino i kvari utisak o vrlodobrom proizvodu (ali razumem da je negde i moralo da se štedi, pa neka to bude na bezbolnom mestu).

Potencijalni problemi koji se tiču rukovanja (ovako sa fotografije):

-ne osećam se lagodno kada je on/off prekidač i (još gore) start/stop dugme blizu igle kada je ruka na odmorištu.

Zahteva malo pažnje prilikom rukovanja, a Danijel će nam reći da li preterujem.

Na PSX60 je mehanizam za osiguranje (fiksiranje) ruke u odmorištu (za moj ukus) pomalo nesrećno rešen. Ne vidim na koji je način to implementirano na ovom modelu (6750).

Kad gramofon stigne, postavi ga na policu, uz pomoć libele ga dovedi u horizontalni položaj, gumeni mat sa donje strane verovatno ima protraktor u jednoj tački za podešavanje overhenga, a ravnotežu zvučnice i impementiranje odgovarajuće gazne sile lako ćeš postići uz instrukcije na daljinu (odavde).

Registruj se na VE i skini servisno uputstvo iz biblioteke sajta: http://www.vinylengi...y/ps-6750.shtml

Pogledaj šta na Vintage Knobu pišu o tvom gramu i srodnim Sony dizajnima: http://www.thevintageknob.org/

Slobodno se javi se ako ti bude potrebna konkretna pomoć oko podešavanja gramofona, montiranja zvučnice i sl. Učinićemo da taj lepotan posrami bateriju Sonyjevih DACova, a ukoliko se to ne dogodi, nećemo kriviti Rasov magični dodir, već isključivo Sonyjeve inženjere.

Zaista hvala na ovako iscrpnom odgovoru, otprilike mi je tako nesto i trebalo. Znam da trcim pred rudu, ali sam hteo da pitam za zamenu zvucnice, pa da se mozda javi i neko ko je imao iskustva sa konkretnim gramofonom.

Naravno da cu prvo probati zvucnice koje stizu sa gramofonom. A odatle cemo videti gde cemo dalje (u svakom slucaju bih probao i predlozenu AT-440MLa zvucnicu).

Sto se tice setovanja gramofona, Aca (HiFiUser se ponudio da mi pomogne u tome, jer bih umesto da ga pravilno setujem, skoro sigurno pokvario nesto na njemu :D.

Da li ce raspored prekidaca uticati na lakocu rada sa gramofonom, ostaje da se vidi kad stigne i kad se malo priviknem na njega.

Servisno uputstvo sam skinuo, ali nigde se ne pominje npr. efektivna masa rucke.

Naravno da necemo kriviti nikoga, nego ce gramofon da proradi onako kako i izgleda (meni je prelep).

A sad jos samo da dodje ;)

Pozdrav

#11 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 13 мај 2012 - 01:59

Da, Toma je "majstor" sa KP. Stavljaju ljudi štošta na gramofone... Možda je pametno ovo što kaže Ras, da prva zvučnica bude AT95. Da čuješ kako to radi sa phono sekcijom na receiveru. Kvalitet MM zvučnica skupljih od 200€ ne raste istom progresijom kao cena.

Razumem, definitivno cu probati AT95 a voleo bih da probam i predlozenu AT-440MLa.

Jos jednom, veliko hvala na pomoci.

Pozdrav

#12 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 23 мај 2012 - 02:53

Da pozdravim domaćina i poželim da novi gramofon dugo traje i služi u sreći i veselju (bar dok ne uleti taj željeni 8750). :wave2

Inače, gramofon sa jeftinom AT95 glavom svira izvrsno (a i izgleda odlično, stanje je mint), neutralno, sa lepom i prostranom zvučnom slikom i posebno lepršavo u višljem opsegu. Mogu da mislim kako će biti sa nekom kvalitetnijom glavom, koju svakako zaslužuje. Zbilja odličan potez sa kupovinom. :thumbsup2

Zdravo svima,

Evo da opet otvorimo temu. Gramofon je stigao prekljuce i vinil se skoro neprekidno vrti :listen

Jos jednom hvala Aleksandru (HiFi User) na utrosenom vremenu i trudu oko namestanja i podesavanja gramofona, kao i na pozajmici MM/MC phono stage-a Simaudio Moon LP3 (najverovatnije cu ga kupiti).

Hvala i Vladi (Suca77) na pozajmljenoj Grado Green zvucnici, sa kojom je gramofon dobio bolji bas, kao i smireniji i prefinjeniji zvuk u odnosu na zvuk sa AT95 zvucnicom, sa kojom je gramofon dosao.

Dakle, ovaj gramofon zaista zasluzuje bolju zvucnicu. Samo je pitanje koju odabrati i do koje cene ici?

Svaki savet i sugestija su vise nego dobro dosli. Naravno, svi ste pozvani da dodjete na druzenje i da cujete kako gramofon (i ceo sistem) svira.

Hvala unapred.

Pozdrav,
Danijel

#13 prophet

prophet

Pure Class-A

• Članovi
  • PipPip
  • 3529 Poruka:

Poruka napisana 23 мај 2012 - 07:52

Šta se dešava sa Sony XL15 zvučnicom, da li ste i nju testirali?

Ako možeš probaj da nabaviš Benz Gold (MC) ili Silver (HO MC) i uporediš je.

Mislim da taj gramofon zaslužuje kvalitetnu zvučnicu i phono stage ali da ne treba preterivati. :wave2

/RME HDSP 9632/ZDDAC/HITACHI HT-L70/TECHNICS SL-10/PIONEER C-21/FORTE AUDIO MODEL 1/      

/2 X SONY MU-A051/2 X EI TORERO/BSD MODULAR 1/

#14 ninja

ninja

Fisherman's Friend

• Članovi
  • PipPip
  • 3850 Poruka:

Poruka napisana 23 мај 2012 - 07:58

Demon Dl-103 ili R verzija koju ja jos uvijek koristim. Može i MB Ace. Obe imaš vrlo povoljno nove ne ebayu. 2juki je prodavac, pouzdan.

Digitalt sa Bill... Vinyl sa Bull

#15 HiFi User

HiFi User

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 1368 Poruka:

Poruka napisana 23 мај 2012 - 11:34

Da budem iskren, zvučnica koja je stigla u kutiji Sony XL-15 nema nikakvu oznaku na sebi i izgleda identično kao AT-95 samo sa crnom plastikom umesto zelene. Moja pretpostavka je da je u pitanju OEM AT-95 glava. Upoređujući sa slikama po netu, glava def. ne izgleda kao XL-15. Uglavnom, nismo je probali.

Inače, gramofon i ručka su odlični, i po mojoj proceni mogu se bez bojazni koristiti glave ranga do 400-500eur.

ps. mislim da se vredi malo poigrati sa izmenom headshell-a, pa dajte i tu neke dobre predloge, ja lično nemam iskustva sa time.

#16 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 23 мај 2012 - 11:38

Šta se dešava sa Sony XL15 zvučnicom, da li ste i nju testirali?

Ako možeš probaj da nabaviš Benz Gold (MC) ili Silver (HO MC) i uporediš je.

Mislim da taj gramofon zaslužuje kvalitetnu zvučnicu i phono stage ali da ne treba preterivati. :wave2

Sony XL-15 izgleda identicno kao i AT95 zvucnica, samo je boja drugacija -crna, tako da je nismo ni probali. Sto ne znaci da necemo. Nego sam i ovako izmaltretirao Aleksandra previse, pa mi bez veze da ga opet cimam. Neka odmori malo :).

Hvala lepo na preporukama.

pozdrav,
Danijel

EDIT: Hahahah, pretece me Aleksandar

Poruku izmenio Danijel: 23 мај 2012 - 11:39

#17 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 23 мај 2012 - 13:00

Demon Dl-103 ili R verzija koju ja jos uvijek koristim. Može i MB Ace. Obe imaš vrlo povoljno nove ne ebayu. 2juki je prodavac, pouzdan.

Hvala na preporukama, lepo izgledaju.

#18 Bujodrag

Bujodrag

Šušumider

• Članovi
  • PipPip
  • 6207 Poruka:

Poruka napisana 23 мај 2012 - 13:18

Valjalo bi uzeti u obzir i Ortofon 2M seriju, recimo, Bronze model.

I svi da se vole i ljube!

#19 Danijel

Danijel

Member

• Članovi
  • Pip
  • 154 Poruka:

Poruka napisana 10 јун 2012 - 03:55

Cao svima,

"mali" update: Uzeo sam Denon DL-103R Low Output MC zvucnicu prosle nedelje. Posle nekog vremena provedenog u podesavanjima gramofona i trazenju najboljeg odnosa dodatne tezine i VTF-a (MNOGO, MNOGO HVALA Aco -HiFi User), zvuk koji je dopirao iz sistema je bio skoro nestvaran -ne pamtim da mi je sistem ikada ovako lepo zvucao. MUZIKA , a onda i detalji, zvucna slika, medjusobni odnos instrumenata, kao i sami instrumenti, pevaci, bendovi, atmosfera, ..., SVE je bilo tu, u mojoj sobi . I sve je to praceno totalnim odsustvom bilo kakvog suma, samo je tisina bila u pozadini.

Ja sam prezadovoljan kako ovo radi i kako se gramofon uklopio u sistem. I to ne mogu dovoljno da podvucem. Divno!!!

Nastavak price, kao i slike, u temi http://www.hi-files....ster-pro-sistem

I naravno, veliko hvala svima na pomoci i preporukama!!!

Pozdrav,
Danijel

#20 HiFi User

HiFi User

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 1368 Poruka:

Poruka napisana 10 јун 2012 - 09:44

Nema na čemu, drago mi je da je operacija uspela. Uživaj. :wave2

AV impuls