Jump to content


Harman Kardon HK6800, problem


aleksandar

Recommended Posts

Pozdrav forumasi, i zaljubljenici u HI FI uredjaje! Posto sam i ja jedan od vas, molio bih za pomoc, naime imam HK 6800 i do skoro je super radio, medjutim pre neki dan mu se posle dva sata slusanja muzike upalila crvena lampica i pojacalo je prestalo da radi. Kada sam ga iskljucio i ponovo ukljucio radilo je par minuta i ponovo se lampica upalila, i tako nekoliko puta !!!! Pomoc, sta je u pitanju???? Unapred zahvaljujem na odgovorima!

Link to comment
Share on other sites

Ajd prekini da lupetas ko Maksim po diviziji...ali blage veze ti nemas sta je hladni lem.

Хладан лем је један од најчешћих кварова који Ñе јавља у електронÑким уређајима. Калај као оÑновни везивни материјал-метал Ñе, у раÑтопљеном Ñтању, при темеператури око 270 Ц, наноÑи на штампану плочу да би оÑтварио електро-проводни Ñпој између компонети и штампане плоче.

Хладан лем је недовољно раÑтопљени и загрејани калај који Ñе криÑтализује и Ñтвара Ñе веза која има прелазни отпор јер контакт између метала није оÑтварен у пуном ÑмиÑлу. Временом долази до окÑидације Ñпоја те Ñе прелазни отпор повећава док не дође до Ñталног или повремених прекида. При томе је тај прекид углавном невидљив голим оком.

Пошто Ñе на штампану плочу поÑтаве компоненте иÑте Ñе, било ручно – лемилицама, било машинÑки на калајним купатилима, Ñпајају Ñа штампаном плочом да би Ñе оÑтварила одређена електрична шема.

У моменту наношења раÑтопљеног калаја потребно је да Ñама операција лемљења траје колико треба – пар Ñекунди јер дужи временÑки период може да оштети компоненте (прегоревање) и штампану плочу (кривљење) а Ñувише кратак период за поÑледицу има појаву хладног лема.

Повремени прекиди Ñу нарочито тешки за уочавање јер Ñе јављају као прекид тек када Ñе уређај загреје а некада Ñе могу, привремено, отклонити ударањем уређаја.

Хладни лемови Ñе могу избећи предгревањем компонети које Ñе леме, коришћењем квалитетног калаја Ñпецијално предвиђеног за ове намене, Ñтручним лемљењем као и одговарајућим квалитетним алатом.

Izvor : http://sr.wikipedia.org/sr/Хладан_лем

Jer me je mrzilo da kucam

Link to comment
Share on other sites

МиÑлим да у причу о хладном лему треба убацити и окÑидацију извода елемената.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

pa nema veze opet je dobio pokvareno pojaÄalo koje mora da popravlja,bez obzira da li sam ja u pravu ili ti. naravno ko nadje hladan lem na njegovoj ploÄi dobije nagradu od Älana uzvarb. teÅ¡ko da je u fabrici napravljen hladan lem prema tome i dalje tvrdim da ga je neko popravljo al loÅ¡e

Link to comment
Share on other sites

pa nema veze opet je dobio pokvareno pojaÄalo koje mora da popravlja,bez obzira da li sam ja u pravu ili ti. naravno ko nadje hladan lem na njegovoj ploÄi dobije nagradu od Älana uzvarb. teÅ¡ko da je u fabrici napravljen hladan lem prema tome i dalje tvrdim da ga je neko popravljo al loÅ¡e

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...