Jump to content


Tagovanje muzike


Iron man

Recommended Posts

Siroma mi je dao ideju da otvorimo zasebnu temu o tagovanju i uređivanju muzičkih kolekcija.

Evo mog iskustva:

Osnovno pravilo: keep it simple. Nazive foldera i fajlova opteretite sa što manje podataka kako bi bili čitljivi na ekranu i omogućili brzu pretragu. Ja sam usvojio pravilo za foldere: <kompozitor> - <album>

Ukoliko album ima više diskova, oni su podfolderi nazvani CD1, CD2 i sl.

Izvođači ili godina mi nisu neophodni u nazivu foldera.

Fajlovi su nazvani na sledeći način: <kompozitor> - <album> - <kompozicija>

Na slici 1 se vidi kako su organizovani folderi i fajlovi.

Svi ostali metapodaci su sadržani u samom fajlu i čitljivi su iz plejera, odakle se radi i sortiranje i pretraga, kao na drugoj slici. Nisam video potrebu da suviše komplikujem folder tree jer muzici pristupam iz iTunesa a ne preko fajlova i foldera.

post-9017-0-30469200-1329474269_thumb.pn

post-9017-0-12354600-1329474281_thumb.pn

Link to comment
Share on other sites

Wilti,

sta se desava ako imas vise izvodjenja istog dela. Ako u nazivu foldera nemas ni godinu, ni izvodjace, po cemu ihh razlikujes. A i ne mozes da imas dva foldera sa identicnim imenom.

Na primer:

Bach - Musikalisches Opfer (chamber) - ovo je izvođenje za četiri instrumenta sa Savallom

Bach - Musikalisches Opfer (orchestral) - ovo je za drugu postavku sa ansamblom Fretwork

Ili:

Beethoven - Symphony No. 9 (Gardiner)

Beethoven - Symphony No.9 (Karajan)

ÄŒisto da bi mogli da stoje u istom folderu, ali je ovo nebitno za pretragu koja se radi iz plejera.

I opet, ne pristupam muzici iz Findera nego iz plejera. ne treba ni da otvaram foldere.

Link to comment
Share on other sites

Cuvanje klasike predstavlja problem u svakom pogledu - imenovanja, tagovanja i sl.

Dva primera:

1. Perlman svira Beethoven-a, Mendelssohn-Bartholdy-ja i Kreissler-a. Sta staviti u naslov foldera - sve autore i sva dela? To je nekoliko stotina karaktera.

2. Wagner - Lohengrin. Izvdjaci su Solti (dirigent), Wiener Philharmoniker i jos dva orkestra, Placido Domingo, Jessye Norman i jos gomila solista. Koga staviti u ime folder-a?

Meni je to ubedljivo najveci problem u stvaranju velike kolekcije klasike (sto mi je vec duze cilj).

BTW, Willi, sta si uradio sa onom ogromnom kolekcijom koju si jednom doneo na AudioBerzu?

U prvom slučaju ćeš navesti kompozitore i dela međusobno odvojene zarezima.

Drugi slučaj je još jednostavniji:

Wagner - Lohengrin

Ne trebaju mi izvođači ni godina u imenu foldera niti fajla, dovoljni su kompozitor i delo.

Pola kolekcije sam rasprodao a drugu polovinu, osnovni repertoar, sam poklonio kabinetu za muzičko u mojoj osnovnoj školi.

Link to comment
Share on other sites

Molim za preporuku za nekakav tag editor.

Prvo moraš da koristiš fajl format koji podržava sve ove metapodatke i sliku omota. Koliko znam, to su AIFF, FLAC i, naravno, MP3! Za WAV znam da ne može.

Na Mac platformi najbolji su XLD i iTunes. XLD je pandan EAC-u za PC koji, mislim, da može takođe da konvertuje i taguje postojeće fajlove a ne samo da ripuje. Na PC-u možeš da koristiš i iTunes pod uslovom da ne konvertuješ FLAC.

Link to comment
Share on other sites

U FLAC formatu imam najviše muzike. Na PC-u. Dakle ipak iTunes?

Koliko znam, iTunes nativno ne čita FLAC. Postoji ekstenzija Fluke koja se instalira i to omogući ali samo za Mac. Trebalo bi istražiti da li je nešto slično napravljeno za PC. Jesi li probao da otvaraš i taguješ FLAC fajlove u EAC-u?

Link to comment
Share on other sites

Koliko znam, iTunes nativno ne Äita FLAC. Postoji ekstenzija Fluke koja se instalira i to omogući ali samo za Mac. Trebalo bi istražiti da li je neÅ¡to sliÄno napravljeno za PC. Jesi li probao da otvaraÅ¡ i tagujeÅ¡ FLAC fajlove u EAC-u?

EAC bez eventualnih dodataka ne Äita FLAC. Dodaje tagove tako Å¡to ih traži u freedb. Problem nastaje je kada CD kog ripujem nije registrovan na freedb. OK, naći ću već neÅ¡to.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Tagovanje klasike mi i dalje predstavlja problem. Zahteva ima mnogo ali sam se odrekao organizacije po ( suvislim ) folderima. Neka se folderi zovu kako hoce samo da imam dobre alatke za pretrazivanje.
Evo dva kandidata za konacno resenje. ( Jedan je specijalno pogodan za klasiku i jazz)

 

http://www.getmusicbee.com/

http://www.musichi.eu/

Musichi ima  neka vrlo pogodna polja za klasiku (Instruments, Composition, Period, Performers, Style, Audio spec) i jos 4 custom polja.

Link to comment
Share on other sites

Musichi ima  neka vrlo pogodna polja za klasiku (Instruments, Composition, Period, Performers, Style, Audio spec) i jos 4 custom polja.

Ma ne treba ti to. Drži svoju kolekciju u glavi i svi podžanrovi će ti biti tu. Preterano podvrstavanje dovodi do zabuna i dvosmislenosti. Na primer, Bahova "Pasija po Mateju" se svrstava i u barok, i u autenitčno izvođenje i u vokalnu muziku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...