Jump to content


Asus xonar stx ili nesto bolje za ~ 160 evra


milunka

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sad citam dalje,ma bolje ipak da ne zurim,ja se sad napalio ko mazga brze bolje da bacim pare i zavrsim posao...

Nadjoh takodje poredjenja i sa emu 0404 pci verzijom,koja nova kod nas kosta 10 000 ... sto je ipak mislim odlicna kupovina....

Inace STX nema nigde,nadjoh st i to jedva na stanju u 2-3 radnje... Ali opet,sumnjam da je st toliko bolji od npr emu 0404 da dam za njega oko 7000 dinara vise... ?

Link to comment
Share on other sites

Pa svakako,nisam hteo da izdvajam pozamasnu sumu za zvucnu kartu,a sa dacovima jos nemam iskustva,tako da otom potom,konacno sklopih sistem koji mi se svidja...

Kupih veceras Esi prodigy 7.1 hifi... Ono prvo sto sam zeleo,da nestane metalni prizvuk,i brljavljenje sa creative-om je nestalo ! :-) Nesmem puno da odvrcem sad posto je kasno,ali na tihom slusanju,primetio sam da konacno muzika ima bas..Tu sada sve zvuci daleko bolje...Ceo opseg je tu,i muzika se polako siri svuda oko mene ... Za pocetak sasvim dovoljno. :-) Sutra sledi normalno i malo glasnije slusanje/testiranje...

Jedina mana mi je bila malo teza instalacija drajvera na windows 7. Ali kad se provali fazon,posle ide lagano.

I ja isto imam i Lampuceru i Asus STX

Lampucera bolje radi

Link to comment
Share on other sites

Ono sto me je najvise nasmejalo i iznenadilo,je jacina signala...

Iako Creative navodi 114dB, za moju prethodnu Creative xfi usb hd... A esi za prodigy smesnih 102 dB za analogno,i 108dB za digitalno slusanje.... Ova karta je daleeko glasnija od predhodne.. Kako,neznam,sve mi je na default u podesavanjima,a potenciomar sad pomeram bukvalno u milimetar,koliko je postao osetljiv i jak ton...

Link to comment
Share on other sites

Ono sto me je najvise nasmejalo i iznenadilo,je jacina signala...

Iako Creative navodi 114dB, za moju prethodnu Creative xfi usb hd... A esi za prodigy smesnih 102 dB za analogno,i 108dB za digitalno slusanje.... Ova karta je daleeko glasnija od predhodne.. Kako,neznam,sve mi je na default u podesavanjima,a potenciomar sad pomeram bukvalno u milimetar,koliko je postao osetljiv i jak ton...

Dobro je da nisi kupio neku zvuÄnu kartu sa preko 120dB, da ne ogluviÅ¡... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pa upravo zato su mi u radnji govorili kao da bi ova karta bila tisa posto mi na analognim izlazima daje 102 db... MEdjutim daleko od toga,karta daleko bolje reaguje na potenciometar,i sad tek shvatam koliko je sr@nj$ creative....

uvek sam imao njihove zvucne,i jednom asus xonar d2 koja je zvucna za home theatre... nije za audiofilski zvuk, i tamo ima 120 db,ali je karta secam se dobro brljavila ako stavim jacinu signala preko 75%... E sad karta je bila prakticno nova,pa sumnjam da je do mog primerka....

Al ono sto me odusevljava je kvalitet zvuka... Nema brljavljenja,nema pucketanja,nikakvih gresaka,a zvuk bolji,100 puta... Nemam vise metalne prizvuke,nikakve distorzije zvuka,nikakve greske,tonovi malko nezniji,i kad su tiho pojacani tu je ceo opseg,ne nedostaje basa.

Stvarno sam bio i skeptik,posto je ova karta jeftinija od moje,ali sam je kupio sa cinjenicom,da su ove skuplje dosta precenjene, i znam da se ESI dobro pokazao,i da za male pare daju mnogo. Ali ova karta,izuzetno robusnog izgleda,me vise ne privlaci samo izgledom ;-) Znao sam da su sve komponente na njoj tu sa razlogom :-)

Nasmejao si i mene: podatak koji navodiš je odnos signal/šum (SNR - signal noise ratio) :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Kapiram ja da je to odnos signal sum,ali je to podatak koji se navodi.... Ako se pitas zasto evo objasnicu ti....

Svaki model asusa,a sad i creativa to radi, navodi 120 db,pa onda novi model 124,pa uskoro ce biti i 130... Zasto,pa zato sto se rade za PC hardver... I kao takve stvari privlace kupce...

Ako pogledas kompjuterske zvucnike,svuda se navodi snaga,ne u RMS,vec u PMPO snazi,koji oni mogu da izdrze bukvalno u sekundi signal a da ne pregore,ako uopste mogu...

Primer toga, logitech z5500,rms 505w,pmpo 1010w... Genius 3600,5,1 sistem, 120w RMS, i 3600 w PMPO,takodje genius 5005 , najpopularniji sistem kod nas,radi na citavih 150w rms,i u PMPO 5005w...

Kod grafickih karti,tu ima takvih cifri,sve se navodi u MHZ, ljudi cesto navode samo ima 1gb rama, 2,3,5 gb.... A to takodje ne karakterise graficku karticu,jer to sto neki model ima 3gb gddr5,ne znaci da ce biti jaci od nekog koji ima 1gb-1,5gb ddr3...Cak najjeftinije kartice imaju 1gb,2gb rama,a nemozes sa njima ni PES da odigras,dok sa postenom nekom od 512 mb,pa i 256mb mozes i te kako...Necu da spominjem sirinu magistrale memorije,itd,gde odredjene karte kod nas se cene zbog toga,a takodje nema veze sa mozgom...

Monitori,ili ekrani ....To su najvece zablude koje sam u zivotu video... Npr moj monitor,samsung f2380,ima staticki contrast od 3000:1, i to je izuzetan podatak,znajuci da drugi imaju do 1000:1... MEdjutim dinamicki je 150000:1...Molim,pa to je skoro pa nemoguce,ali to je kao bojagi razlika izmedju najtamnije i najsvetlije nijanse crne i bele boje...

Svaki novi monitor samo zato sto je LED,ima milionski,tj npr 20 000 000 :1 ... 20 miliona e,dali to ima veze sa kvalitetom, i naravno taj monitor nije ni primeti mom,jer vecina koristi TN matricu,koja je dno dna.... Kada je u pitanju ips,pva,ili neki tv,situacija je drugacija,ali takodje se opet navodi dinamicki kontrast...

DELL ima monitor koji je jeftiniji od mog i vecine,a ima IPS panel,brz odziv i izuzetnu sliku,kosta smesnih 160 evra.. U pitanju je u2311hm...Nazalost kada sam ja kupio monitor,ovaj model jos nije izasao,ali na primer,mozete dati duplo vece pare za TN model,koji nemoze da se poredi sa ovim modelomo po pitanju slike

Pa onda odziv,svi kvalitetni monitori sa IPS panelom,pa i PVA koji rade na 8ms,su kao TN na 5ms,i manje, a IPS sa 6ms su kao TN od 2 ms...

A ono sto je najvaznije ljudima je velicina,npr 24 incha,to je uuuuu...

Ljudima je to merilo kvaliteta,kao da birate auto,i uzmete sto veci,a nemate pojma nista o njemu,neznate ni kako izgleda...

Zatim misevi, koji imaju brzinu od 5600 i vise dpija.... Mislim cemu poenta takvih miseva,i takvih podataka... Za standardno koriscenje i brzinu mozete koristiti 800dpi-ja, sa nekom osrednjom osetljivoscu,na maksimumu nema sanse...

Ali zamisliti maksimalnu osetljivost, i 5600 tacaka po inchu u sekundi... takodje ima novih miseva koji imaju preko 6000 dpija... Mozda da imam sistem od 24 ili 48 monitora i da radim za NASU,mogao bih da proverim dali bi tamo mogao to da iskoristim...Ali cisto sumnjam...

Najbanalnija stvar kod nas koju sam video je kuler za kuciste koji radi pod vodom, koji se i reklamira tako,kuler za kuciste,radi pod vodom 0.o... Posto jos uvek ne postoji racunar koji je napunjen vodom,pomenuti kuler vam se moze odlicno pokazati jedino ako pored kompa imate akvarijum i onda nekako izvucete napajanje,i gledate kako se polako jedva okrece u vodi...

Nasmejao si i mene: podatak koji navodiš je odnos signal/šum (SNR - signal noise ratio) :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ja za sad nikakv problem,stari drajver je dobar za 7,1 a novi za stereo. Manje opcija,ali lakse za rukovanje...

Za sad nikakvih bagova,nikakvih gresaka,cista i kvalitetna reprodukcija.

Taj Audiotrak sada ima povoljnu cenu.

Najveca mana su drajveri, koji su prilicno bagoviti. :(

Link to comment
Share on other sites

Takodje zadnji drajver, kada recimo reprodukuje muziku koristeci ASIO, i "uleti" neki Windows sound (recimo zvuk za neki error i slicno), dolazi do nestanka zvuka iz muzickog plejera (sam plejbek ide i dalje, ali bez zvuka).

Primetio sam jos iritirajucih stvari, ako se setim napisacu.

Link to comment
Share on other sites

Pa jutros sam jedva zaspao oko 5h, slusajuci muziku, i od nekih 12h, samo preslusavam :-)

Dobio sam jaci bas,koji se itekako cuje,od izuzetno tihog slusanja,pa na dalje.. Detaljnost,i najvaznije nema metalnih prizvuka :-D to me je ranije izludjivalo... A sad, sve zvuci prelepo ...Prosto nemogu da verujem da konacno nema gresaka u sviranju na koje sam navikao.

Naravno nisam imao stx, a ni neki skuplji dac,najjace sto sam imao je xonar d2 , ali sa njom uopste nisam bio zadovoljan. A i nije ni namenjena za stereo,to je bas za 5,1; 7,1...

Ovo sto sam sad imao od creativa je bas stereo karta. Sa THX pro efektima,itd :-DDDD... Ako ovo ima igde veze sa zvukom, neznam sto uopste navode toliko THX i na karticama i na logitech zvucnicima...

Takodje i stereo separacija je bolja,mogu lepo da cujem gde se nalazi koji instrument,gde su vokali, takodje moze i razdaljina da se oseti,sto ranije bas nije bio slucaj.

Od kada sam uzeo nove kutije,nemogu da se odvojim od muzike,a sad...Tesko :-)

Sad sam slusao Alice Cooper - poison... Bas ima odlican atak, pogotovo kod prelaza,cela scena zagrmi kako treba,ostavljajuci me bez daha...

Sad svira jazz,i tu se cuje svaki detalj,tacno cujem kako trzaju zice...

Dobro, danas je sutra od juche, i sada nam reci kako ti zvuchi kartica.Nadam se da si je testirao malo ozbiljnije?

Link to comment
Share on other sites

neznam koji OS imas, ja imam win 7, od kad se bila pojavila zvanicna verzija, i od tad mi je sve mutirano osim onoga sto slusam ... Tako da nisam imao pomenutih problema od tad...

Znaci samo kliknes dole na zvucnik,pa system sounds,i mutiras i zavrsio si sa windows zvukovima. Takodje i msn ume da iritira,pa i to mutiram...

Takodje zadnji drajver, kada recimo reprodukuje muziku koristeci ASIO, i "uleti" neki Windows sound (recimo zvuk za neki error i slicno), dolazi do nestanka zvuka iz muzickog plejera (sam plejbek ide i dalje, ali bez zvuka).

Primetio sam jos iritirajucih stvari, ako se setim napisacu.

Link to comment
Share on other sites

Hm,predpostavljam da je neka 5,1 kombinacija ? ja sam zakleti stereofil,tako da nemogu to da osudim,niti imam bas iskustva sa 5,1 zvukom...

Ono sto mogu da ti pomognem oko podesavanja ... Jel imas windows 7 ?

Za to resenje znam, ali ovo gore ne bi smelo da se desava.

Link to comment
Share on other sites

dosta sam preslusao muzike koju ranije nisam,jer se nije bas najjsjajnije culo,i takodje slusao sam nesto sto sam skoro skinuo,kolekciju od 36 cd-ova, Va greatest hits of the millenium (1999) . Ima muzike iz 50.-ih,60,70,80,90.-ih...

Ali ono sto sam ranije dosta slusao,npr numera David Guetta- delirius, na prvom prelazu,culo se krljanje i greske. Sad su one potpuno nestale....

A Lenny Kravitz,sad zvuci daleko bolje,npr numera American Woman,tu mi bas tuce jace nego na predhodnim zvucnicima , gde je bas bio 12 "... I jos sam bas bio pojacao na 5.-ti podeok na pojacalu,sad mi je na default...Pritom nema muljanja,nema krcanja,nema nikakvih anomalija...Kao da imam vufer,koji bije,ali izuzetno prijatno,tacno,precizno...

Link to comment
Share on other sites

hm,prvo proveri dali ti je u properisu od izlaza dali ti je stiklirano exclusive mode, i allo applications to take exclusive control....

Mada to treba da ti bude i na default tako....

http://imageshack.us/photo/my-images/685/podesavanje.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/713/mainlm.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/59/configcx.png/

ja sam stavio i najvecu latenciju od 1000 ms, i takodje u foobaru sam stavio 1000... posto samo slusam muziku treba mi sto bolji kvalitet,manje treba kod produkcije...

Takodje nisam stavljao asio,imam opciju za wasapi,sto je jedno isto,ali onda svira u 44,1 khz, nece u 192Khz.. Tako da drzim Ds output za fron stereo izlaz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...