Jump to content


Koje pesme puštate na slušnim probama?


pustahija

Recommended Posts

Koje pesme vi puÅ¡tate na sluÅ¡nim probama kada hoćete da proverite kojeg su kvaliteta zvuÄnici odnosno neke druge komponente ili sistem u celini? Znam da je ovo relativna i individualna stvar, ali bih voleo da Äujem vaÅ¡ izbor. Posebno me interesuje proveravanje basova, ali i drugih važnih stavki. :banana

Link to comment
Share on other sites

Album za test: "Kula Shaker - K"...

Ja sam, pre nekog vremena, sluÅ¡ajući upravo ovaj album, zakljuÄio da je doÅ¡lo vreme da prionem na posao, i konaÄno sredim svoje bas jedinice. Odnosno, da otklonim grozne smetnje koje su se javljale usled rezonancije unutraÅ¡njosti kutije. Prva intervencija je uÄinila da Kula Shaker zazvuÄi relativno dobro, ali se veći deo problema samo premestio na druge frekvencije. Ima već jedno pola godine kako radim na tome, uz veoma zadovoljavajuće rezultate.

Generalno, za testiranje basova preporuÄujem neÅ¡to sliÄno kao "K", basove koji ne idu previÅ¡e duboko. Najbolje se pokazuje muzika sa akustiÄnim kontrabasom pogotovo onim preglasno snimljenim (Cassandra Wilson).

Sasvim konkretno, najviše mi pomažu ova dva albuma ansambla Muzsikás: "the prisoners song" i "ősz az idő".

post-10074-0-81171100-1326664705_thumb.jpost-10074-0-14001100-1326664736_thumb.j

Ima tu elektriÄnog basa veoma velikog raspona, ali najviÅ¡e kontrabasa sviranog gudalom, kao i vrlo raznovrsnih akustiÄnih instrumenata. Tek, ako zvuÄnici nemaju dobru reprodukciju basova, negde će već poÅ¡teno zatutnjati. Ali, da bi se imalo koristi od testiranja - treba znati Å¡ta se oÄekuje. Treba imati referencu. Konkretno, ja promenim neÅ¡to u kutiji, referenca mi je prethodno stanje. Å to će reći, Äujem da li sam popravio, ili "popravio"... :D

Link to comment
Share on other sites

Koje pesme vi puÅ¡tate na sluÅ¡nim probama kada hoćete da proverite kojeg su kvaliteta zvuÄnici odnosno neke druge komponente ili sistem u celini? Znam da je ovo relativna i individualna stvar, ali bih voleo da Äujem vaÅ¡ izbor. Posebno me interesuje proveravanje basova, ali i drugih važnih stavki. :banana

Zovi Boki Toki Vokija da ti istestira sistem sa svojim muzickim materijalom za takve stvari, pa ako prezive driveri na konju si

Moj Dynaudio 3.3 uspesno preziveo torturu muzickog materijala, neka ti napise sta je pustao kod mene, znam samo da smo expresno izripovali na komp par diskova :wave2

Link to comment
Share on other sites

U masi instrumenata se dosta stvari zabaÅ¡uri. Ako ćeÅ¡ klasiku, korisnije su Bahove svite za Äelo. Ako jedno dobro svira, sviraće i orkestar. :)

Uh, u Devetoj zaista ima svega.PoÄetak prvog stava za zvuk celog orkestra-za dinamiku i detalje, rezoluciju.PoÄetak drugog-za dinamiku, brzinu, bas.Treći stav za detalje, prostor.Prvi deo Äetvrtog za celokupan utisak, vokali u finalu za sve živo.Ako sve to zvuÄi dobro......

Link to comment
Share on other sites

U masi instrumenata se dosta stvari zabašuri.

U tome i jeste štos. Ako su detalji zabašureni (a pretpostavljam da si mislio na detalje), onda je to minus za sistem. Bar kada je ta vrsta muzike u pitanju.

Å to se tiÄe solo instrumenata, ja volim da testiram sa klavirom solo. Opet Bah, i to Engleske svite. Nisam joÅ¡ Äuo sistem na kojem mi to zvuÄi kako bih ja hteo.

Link to comment
Share on other sites

Da, za neki kompletan utisak o sistemu je simfonijski orkestar (i deveta) sasvim u redu. Za svašta je to dobro, pa i za detalje.

Nego je pokretaÄ teme naglasak stavio na basove, a ja sam već mesecima u fazonu "Äišćenja" donjeg spektra. Za tu namenu mislim da je pogodniji jedan instrument, snimljen izbliza, da se Äuje struganje gudala, vibriranje žice, i sve Å¡to uz to ide. U simfonijskom orkestru je to grupa instrumenata u masi. Nije da ne može da posluži svrsi, ali nije to - to. U krajnjem, niÅ¡ta se ne može generalizovati - kutija može imati greÅ¡ku koja će baÅ¡ u toj simfoniji biti uoÄljiva. :lol: Treba sluÅ¡ati svaÅ¡ta neÅ¡to.

RaÄunam da je Äistoća basova jedan od najvažnijih elemenata reprodukcije, jer je nju najteže postići, i najÄešća je falinka sistema. Tojest, ako ih ima (basova) - u suprotnom, nema ni problema. :rolleyes:

Od svega je najvažnije prepoznati manu sistema, kakva god da je. Sada vidim koliko sam stvari ranije olako pripisivao nesavršenom snimku, a na koliko mana uopšte nisam obraćao pažnju.

Link to comment
Share on other sites

Pushtam onu muziku koju inache slusham kod kuce, jer mi nishta ne znache testovi sa silovanim semplerima i test cd diskovima koji uglavnom sluze za konstantno oslushkivanje, a ne za uzivanje.Godinama se kanim da narezem svoj sempler zasnovan za raznolikosti materijala, nezavisno od kvaliteta snimka, ali avaj.Sutra cu... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Meni je vaznije da je opsti utisak, groovie, boogie ili nazovi kako hoces prisutan. Znaci, ako me ponese, to je dobar sound. Onaj sistem koji reprodukuje MC5 ili na primer 25. simfoniju druga Mozarta, onako da nam se svima pije pivo ili da bi ludovali dobro raspolozeni, ima odlican sound....to sam shvatio davno, pa sam posle poceo da mljackam barke, a sada opet, pokajnicki tako mislim. To vazi za sve vrste/pravce/ zanrove muzike. Zato i ne volim da cujem napucane, audiofilske snimke, pogotovu ako nije prisutno ono gore :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ima zaista interesantnih predloga. OduÅ¡evila me je ova ideja sa klasikom, nisam niakd razmiÅ¡ljao na taj naÄin, a usput sam i otkrio neku "novu" muziku.

Verujem da bih ja lako mogao da obrnem:

- nešto monumentalno od Pink Floyd kao na primer Shine On You Crazy Diamond (određene delove)

- nešto masno od Sare K. (zaista, skoro bilo šta)

- nešto puno, kao na primer Sultans Of Swing od Dire Straits

- nešto šareno (Blur - Country House)

- konaÄan sud bi trebao da donese Tom Waits sa, na primer, Chicago i Pay Me (pod utiskom novog albuma sam!), ali i sa neÄim delikatnijim kao Å¡to je Chocolate Jesus. Ako preživi Toma W. preživeće sve. :cheers

Uglavnom, pesme koje Äesto sluÅ¡am. :listen

Link to comment
Share on other sites

Po meni su raznorazni napucani snimci kao Dire Straits izdanja, a posebno razne pevaljke kao Diana Krall i slicno cisto gubljenje vremena. To na svakom sistemu zvuci slicno i nema sistema na kome to zvuci lose - u smislu da se cuje da nesto ne valja. Pravi testovi su :

- Simfonijska dela (deveta je super, ja je obicno nosim) jesu odlican test.

- Zahtevne produkcije (Massive attack je odlican, i njega nosim)

- Losi snimci - jer i oni moraju da zvuce dobro, ili bar slusljivo. Sistem na kome dobro rade samo vrhunci audiofilski snimci je nesto na cemu bi mogao da slusam samo 30% onoga sto inace slusam. Ako nije slusljivo i ono prosecno producirano - to onda nije dobar sistem. Sistem jednostavno mora da bude "forgiving", bar za mene. OK je da se cuje da je to los snimak, ali ne i da smeta.....

Moj spisak:

- Betoven, 9., Chesky izdanje

- Massive Attack - Mezanine

- Iron Maiden - TNOTB

- Alice in Chains - Dirt

- Dream Theater - Awake

- Blind Guardian - Nighfall in Middle Earth

- The Doors - kako koji album, mozda The Soft Parade

- Queensryche - Empire ili Promised Land

- Depeche Mode - Some Great Reward (primer gde bas nije sjajna produkcija - posebno na CD-u)

mozda i jos ponesto....

Link to comment
Share on other sites

ZaÅ¡to je Dire Straits napucan ? Kako bi trebalo da zvuÄe ? Meni se prvo svidja muzika, a ako je produkcija dobra, joÅ¡ bolje. Dire Straits ima produkciju od koje ima Å¡ta da se nauÄi.I Alan Parson, Yello, Eagles ...PlatiÅ¡, pa imaÅ¡ produkciju da te sluÅ¡aju i za sto godina kako valja, a ne da se rade svaki Äas remasteri i sliÄne zahebancije ... (Mada se remasteri rade da se uzme joÅ¡ love, ali ajde, možda stvarno žele da nam doÄaraju muziku Å¡to vernije :blink: )

Link to comment
Share on other sites

ZaÅ¡to je Dire Straits napucan ? Kako bi trebalo da zvuÄe ? Meni se prvo svidja muzika, a ako je produkcija dobra, joÅ¡ bolje. Dire Straits ima produkciju od koje ima Å¡ta da se nauÄi.I Alan Parson, Yello, Eagles ...PlatiÅ¡, pa imaÅ¡ produkciju da te sluÅ¡aju i za sto godina kako valja, a ne da se rade svaki Äas remasteri i sliÄne zahebancije ... (Mada se remasteri rade da se uzme joÅ¡ love, ali ajde, možda stvarno žele da nam doÄaraju muziku Å¡to vernije :blink: )

+1 od mene za ovo Vlajo :thumbsup2 Meni nikad nije bilo previše zabavno da slušam neki snimak k´o iz hodnika ili iz druge sobe.

Link to comment
Share on other sites

Dobri su Straits-i,vrlo kvalitetna produkcija i ne,ne radi dobro sa svim mozda dobro ali ne i odlicno,odlicna je za testiranje i daleko je od toga da svugde zvuci isto,naprotiv pravi velike razlike u sistemima,malo su mi bili dojadili pa sam ih pauzirao na jedno 15 godina ali evo ovih dana slusam Love over gold po 5-6 put sa ploce,tek sa novim snagasem prvi put cujem pri put svu energiju Telegraph Road i odlicne dinamicke prelaze,tranzijente,sjajno usnimljene instrumente na Private Investigation i naslovnoj numeri i narocito prostornost u kome je sistem znacajno napredovao u odnosu na onaj stari.Inace pre 20-tak godina bio je neizostavan muzicki materijal za testiranje gramofonskog i svakog drugog High End-a,sa nekad mnogo lepsim nazivom za to "State of the art".

Ja bih naveo sta ja volim da slusam ne bas pravim redosledom nego kako mi sta padne pod ruku Jimmy Smith,Lionel Hampton,Cliford Brown,Miles Davis,Paco de Lucia,Rosemberg Trio,Stephane Grapelli,Robi Lakatos,Lajko Felix,Al di meola,Pat Metheny,Stanley Clark,Marcus Miler,Gary Burton,Cannonball Aderly,Brad Mehldau,stari snimci Billy Holiday,Hot club de France,Django...kao sto se vidi uglavnom jazz ,ali sve to dzaba dok dobro ne zazvuce i Steely Dan(sabrana dela na americkom vinilu),Santana ili najveci UK muzicar Paul Weller naravno i Boginja (Sade, ko bi drugi).Ovaj drugi deo je jako bitan,da bi sistem bio kompletan mora da "svira" sve,do skoro sam mislio da moj ipak ne moze da odvali muski i rokcinu, postojao je stalno neki zal' za Linn zvucnicima koji sviraju bas sve i drmaju sve po kuci,rusi satove sa zida...,ipak(srecom) dobar amp match me je demantovao.

Mozda sam ovde nabacao i koju vise nego sto treba,ali poenta je da ne trebaju uredjaji da vam prave muzicki ukus pa i izbor pesama na slusnim probama.Treba ih biti sto vise i sto razlicitijih muzickih pravaca i starosti,razlicite produkcije.

Kao nesto stvarno posebno, sjajan snimak i sjanu muziku predlazem vam Modern Jazz Quartet album Pyramid koji sam nedavno kupio bas na ovom forumu,to je mozda i najbolje zvuceci album na mom sistemu i direktno pogadja moj ukus pa je zadovoljstvo duplo.Inace ti albumi iz 60-tih sa pocetka stereo ere nose po meni i neke od najboljih snimaka kad je producentski rad bio cista umetnost ali i odusevljenje stereom kao necim novim,za razliku od danasnjih prilicno bezdusnih napucanih pirotehnickih anti hifi snimaka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...