Jump to content


Å ta ste udomili u 2012. ?


prophet

Recommended Posts

Zoki,

probaj neki DIN>RCA kabl. Ja sam ranije eksperimentisao sa raznim RCA kablovima na Naim CD 5X i prošle godine na NDX-u i uvek sam dobija lošiji zvuk neko kada sam koristio DIN izlaz na ova dva uređaja.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 575
  • Created
  • Last Reply
Kao jedina opcija je ostalo usviravanje ili obracanje Naimu sa pitanjem kako su mogli nesto ovako da naprave i ima li pomoci.

Zapoceo sam usviravanje u sesijama od po nekoliko casova (izgleda da seTwonky Media server na mreznom disku resetuje s vremena na vreme, pa ne mogu da ga usviravam 24/7). Na svakih 8-12 casova imam jednu sesiju slusanja od 3-5 minuta, kako se ne bih navikao na zvuk, a normalno slusam druge uredjaje ciji mi je karakter potpuno poznat. Moram priznati da nikada nisam sreo uredjaj kojem treba toliko vremena da se usvira, a to je ocigledno slucaj sa ovim plejerom. Razlike su, posle nekih 20-30 casova rada... drasticne. Jos nisam zadovoljan, mislim da cu ga usviravati bar 100-200 casova pre ponovnog slusanja.

Ono sto je najinteresantnije jeste da, kada se koristio kao DAC, ND5XS je od pocetka radio odlicno... sto znaci da je problem negde u strimerskom delu uredjaja. Ili mi se mrezni disk usvirava :). Za sada nemam objasnjenje za ovu pojavu.

Link to comment
Share on other sites

Prvo, Nenad je u pravu - RCA izlaz nikad nije bio na nivou DIN izlaza. Ne radi se o rutiranju, vec o kvalitetu konekcije. Uzmi najjevtiniji Chord Cobra DIN->RCA i proveri, nije neki trosak.

O usviravanju necu, ali ako ti se server resetuje "s'vremena na vreme", ja ozbiljno mislim da ti imas neki mrezni problem. Da li si siguran da su ti aktiva i pasiva dobri? Nemas mrezne kablove od 20m ili tako nesto? Da li si probao drugi server, makara sa laptopa? Ne koristis, nadam se, wireless - kabl je jedina ozbiljna opcija.

Apsolutno nevezano za opremu, takvo ponasanje mrezne opreme je, sa moje tacke gledista, neprihvatljivo. Resi prvo taj problem.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetima, napomenuo bih da ipak nisam 'tica od juce :)

1. Uredjaj je kupljen nov.

2. FW Naima je poslednja verzija.

3. Duzina kablova ne bi smela da utice jer Naim strimer ima veliki bafer i radi rekloking. Bafer ne opada niti jednog momenta. Ali, cak i da utice... ne, nisu duzi od 5m.

3. Sumnjao sam na Twonky Media server ali jos uvek nisam uspeo da ga licno uhvatim da se resetuje, drugi strimer radi bez problema.

4. Testirao sam na USB, LAN, WiFi konekciji - isti rezultati. Moj zakljucak je da je do uredjaja.

Ne mogu da se slozim da je WiFi inferioran u odnosu na LAN - bar kada je Naim u pitanju. Testirao sam do sada tri Naim strimera (ne racunajuci ovaj) i svi su perfektno radili na obe konekcije. Poslednji koji sam testirao bio je kod mene do pre nekih deset dana.

Jos jednom hvala svima na komentarima, na neko vreme cu iskoristiti pravo da se povucem iz diskusije, dok ne vidim sta je po sredi :).

Link to comment
Share on other sites

Zapoceo sam usviravanje u sesijama od po nekoliko casova (izgleda da seTwonky Media server na mreznom disku resetuje s vremena na vreme, pa ne mogu da ga usviravam 24/7). Na svakih 8-12 casova imam jednu sesiju slusanja od 3-5 minuta, kako se ne bih navikao na zvuk, a normalno slusam druge uredjaje ciji mi je karakter potpuno poznat. Moram priznati da nikada nisam sreo uredjaj kojem treba toliko vremena da se usvira, a to je ocigledno slucaj sa ovim plejerom. Razlike su, posle nekih 20-30 casova rada... drasticne. Jos nisam zadovoljan, mislim da cu ga usviravati bar 100-200 casova pre ponovnog slusanja.

Link to comment
Share on other sites

Momci pozdravljam Vas cisto da ne mislite da se na nekog ovde ljutim,il se primam bitno na sve cesce provokacije da obavestim da me na par dana nece biti iz "tehnickih" razloga.Jos da jednom pojasnim,nisam naim brandoman u svakom bozjem slucaju vec fan starih naim uredjaja koji su zvucno moj "cup of tea" i da me prakticno ni jedan njihov uredjaj posle 2000 ne zanima,ajd' da nebudem na kraj srca mozda Ndac budi znatizelju zbog Zoranovog testa u hifiles-u i zadovoljstva nekih uglednih forumasa kojima naim nije bio prirastao k srcu vec su ga ipak odabrali iskljucivo zbog zvuka.Moj najnoviji naim uredjaj mi ima 17g,a najstariji 40, u slucaju i da dobijem na loto opet ne bih pazario verovatno ni jedan nov,vec samo jos vecu gomilu starih.Mislim da nema tu nista lose sto neko ceni i brani svoj omiljeni brand(btw.vise volim Linn),uostalom takvih je i Exosure-Farlowe era fanova dosta,volim da preterujem u necemu sto volim,i volim da motivisem ljude pozitivnim stavom,to je jace od mene,svestan sam da mnogima to smeta,provocira,ali za povecanje broja fanova sve to na kraju ispadne uvek dobro.Nedavno mi jedan momak na moje cudjenje sto je kupio nait,po meni losiji od njegovog ampa,sto ga je kupio rekao "opsta je fama oko tog naima,moram da probam",ne mogu da se nacudim-ima vec super amp,nije nikakav napredak,da je barem odvojena pre/power kombinacija,visa klasa ,bilo sta...naravno prodao naim i kupio ga drugi,jos jedan novi "fan",boze kakva zaraza...Meni licno odgovaraju cak i razocarani, to samo uvecava broj linn-naim polovnjaka na trzistu koji mene zanimaju i cene su korektne,nemoram da preplacujem i jurcam po ebay.Linn Sare sam na primer cekao 10-15g,potpisujem niodkud nijedan par za sve to vreme, totalno egzoticna zverka do skoro,sad ih ima dva komada na KP,( sad sto mozda ima koji mrtav los amp iza njih ko im kriv sto ne citaju Republiku,2ohm je za neki los amp problem za naim nije,mogli su tamo da procitaju).

@sonik tvojih provokativnih postova (sve uz uz smajli naravno) je verovatno otprilike vise od pola,tako funcionises,tvoj izbor,zauzimas dobar deo L&N republike ,a bogami ima te dosta i u DY temi.navikli smo vec.nekad moramo malo da se i primimo na provokaciju,prustimo ti dusevno zadovoljstvo, vidim cak i ovaj Zokijev peh ti je bas legao kao kec na 11,zbog njegovog verujem potpuno iskrenog komentara.Mozda bavljenje brandovima koje ne zastupas po forumu i donese neku kintu,licno sumnjam, probaj malo i sa "svojim".

Meni licno je pre svega zao sto je neko od nas ovde potrosio jako velike pare,za nase bedne zivotne prilike narocito,i nije zadovoljan spravom, mnogo vise nego sto je to fuckin' naim.Jos jednom mu od srca zelim da je u pitanju neka tehnicka greska,neispravnost koju ce resiti reklamacijom,ili mozda taj pmenuti burn in period.NAVIJAM za to ne zbog brenda vec,vec zbog velikih para da ne ispadnu "bacene" zbog toga sto se nije skupa sprava uzela na probu,jedan "razradjen" primerak bi morao biti spreman kod dilera,kao i strucna instalacija da se izbegne tehnicka greska.

Vidimo se za 5-6 dana,taman i Zoki pravi pauzu.

Link to comment
Share on other sites

Sondek, ne budi na kraj srca, ja sam se samo šalio - prosto se se namestilo. Pokušao sam da zamislim kako bi neko normalan (imun na hifi) reagovao na rituale koje sprovodimo. Verujem da će i Zoki to shvatiti kao šalu.

Zoranovo nezadovoljstvo novim Naimom tumaÄim prevelikim oÄekivanjima uslovljenim visokom cenom ureÄ‘aja. Siguran sam da je Naim napravio izvanrednu spravu i da će Zoran na kraju biti zadovoljan.

Link to comment
Share on other sites

@sonik tvojih provokativnih postova (sve uz uz smajli naravno) je verovatno otprilike vise od pola,tako funcionises,tvoj izbor,zauzimas dobar deo L&N republike ,a bogami ima te dosta i u DY temi.navikli smo vec.nekad moramo malo da se i primimo na provokaciju,prustimo ti dusevno zadovoljstvo, vidim cak i ovaj Zokijev peh ti je bas legao kao kec na 11,zbog njegovog verujem potpuno iskrenog komentara.Mozda bavljenje brandovima koje ne zastupas po forumu i donese neku kintu,licno sumnjam, probaj malo i sa "svojim".

Link to comment
Share on other sites

Momci pozdravljam Vas cisto da ne mislite da se na nekog ovde ljutim,il se primam bitno na sve cesce provokacije da obavestim da me na par dana nece biti iz "tehnickih" razloga.Jos da jednom pojasnim,nisam naim brandoman u svakom bozjem slucaju vec fan starih naim uredjaja koji su zvucno moj "cup of tea"

Link to comment
Share on other sites

Jedan od razloga zasto je Zokijev komentar zanimljiv ljudima je taj sto se u vasoj republici ne mogu prochitati losi komentari . :nono

Tapsanje po ramenu,bravo majstore itd. Oglusio si se i o molbu za komentarom o kovanici u Linn cd playeru.Pogledaj sta je bilo u DY clubu,rat .

Link to comment
Share on other sites

audioquest zamjenjen heybrook heywire-om i spojen u biwire,brz i utegnut bas i naglašeniji visoki.instrumenti jasnije odvojeni jedan od drugog.

kabal za svaku preporuku u tamnijim sistemima.

Suffocation nije odavno bolje zvucao,svi slojevi gitara lijevo i desno,Äist bubanj u sredini jasno odvojen od ostalih instrumenata,ko slusa pomenuti i slican band zna o cemu govorim,zvucna slika vise nije zbijena u sredinu,dionice instrumenata i razni efekti koji su prije bili tu sada se lakÅ¡e prate.

Link to comment
Share on other sites

Nevezano za pricu o mreznom plejeru, veoma mi je zao sto je zapocela prozivka ljubitelja Naim proizvoda (podvlacim "ljubitelja", ne "fanatika").

Jos jednom podvlacim da je pomenuti plejer u test fazi i da cu saznanje o njegovom zvuku imati tek za neko vreme, ovo su bili prvi utisci.

Nikada nisam citao "Linn i Naim republika" ili kako se vec zove tema, tako da ne shvatam stos za Rolling Stounse, a svakako su i njihovi albumi na spisku za usviravanje, tu su i Billy Idol, The Cult, Sisters of Mercy, pa do Mozarta, Vivaldija, Straussa itd.

Moram da kazem da bi trebalo da razmislimo o necemu: Naim je izvorno evropska (dobro... britanska) firma, jedan od malog broja evropskih proizvodjaca koji ne prave uredjaje u Kini. Apsolutno nemam nista protiv kineskog naroda i kineskih proizvodjaca audio ili bilo koje druge opreme, ali tendencija kojom se ide ukazuje da ce izvorni evropski proizvodjaci nestati prilicno brzo. Pre par dana je Philips prodao svoje odeljenje za proizvodnju televizora... kineskoj kompaniji u kojoj ima ucesce od 30% sto znaci da nema vecinu u odlucivanju, a televizori ce i dalje biti marke Philips iako to sa Philipsom kakvim ga poznajemo skoro sigurno nece imati blage veze. U SAD-u je Funai = Philips, na slican nacin. Samo da podsetim da je Funai osamdesetih godina u odnosu na Philips bio ono sto je danas Dacia prema Mercedes-Benz-u, srednja firma osrednjih proizvoda i sa par vrednih ideja. Prisustvujemo sunovratu dobrog dela zapadne industrije zbog neprestane alavosti kapitalista i beskonacne gladi za profitom, da ne ulazim u detalje...

Vratimo se na Naim-u: proizvodi su dizajnirani i proizvedeni u Britaniji. Paznja kojom je svaki njihov nov uredjaj sklopljen je uglavnom visa nego sto sam vidjao kod onih koji poticu sa kineskog proizvodnog podrucja. Inzenjering njihovih uredjaja je mesavina klasicnog i naucne fantastike: neka resenja su tvrdoglavo "po starom", dok su druga (ona koja se cesto manje spominju) trud velikog rada i izuzetno savremenih resenja.

Da su ruzni, ruzni su (licno misljenje). Da treba da koriste informativnije displeje - treba. Da su bezobrazni sa politikom cena za dodatna napajanja koja su mi uvek izgledala kao obicna pljacka... jesu! Ali, briga o gomili sitnica koja nije vidljiva na prvi pogled svakako ih odvaja od gomile, a posebno navale dalekoistocnih kompanija. Nemam licna iskustva, ali pretpostavljam da je i podrska slicna. Pogledajte, za razliku od Naim-a, kinesku kompaniju koja pravi uredjaje pod imenom Cayin. Solidno deluju, spolja i iznutra. Pre nekoliko dana na oglasima se pojavi plejer CDT-16A. Interesantno. Pokusam o njemu da nadjem nesto na netu... nista... lici na CDT-15A, lici na CDT-23 (iznutra), lici na... Dobro... idem na sajt proizvodjaca. Nigde slike, nigde podrske, nigde traga da se proizvodio. Model CDT-23 je njegov naslednik, kaze proizvodjac. Toliko o saznanjima, skoro da sam posumnjao da je greska u oglasu!!! Na sajtu kao karakteristika CDT-23 i drugih plejera pise "CD plejer". Zamislite??? A firma je jaka, veliki broj modela. Prave ih kao lizalice, kupi i zaboravi. Sutra nema vise CD plejera sa ukusom maline, sada je u modi limun. Malina? Izvinite... nije trenutno sezona... ne znamo da li smo je ikada i proizvodili...

Nisam "Naimovac", kao sto nisam ni "Revoksas", "Nakamicijanac" i sta ti znam jos sta... ali cenim proizvode Naima: od 5i pojacala i CD plejera koji su kod mene radili odlicno, preko Uniti-ja i SuperUniti-ja, XS pojacala i CD plejera... Ne treba kupovati uredjaje zato sto su evropski, vec zato sto su kvalitetni. A u isto vreme ne treba napadati svoje (evropsko) ako valja jer ce sutra doci Kinez pa je pitanje da li cete se moci uklopiti u njihov sistem vrednosti jer oni mozda nece zeleti, niti morati da se adaptiraju u vas sistem.

Ne kazem da nema solidnih kineskih proizvodjaca, ali raznovrsnost je ono sto je odrzalo Hi-Fi: razliciti pristupi, filozofije, traganje za novim resenjima. Ukoliko vecina toga potice iz jedne oblasti zemljine kugle, od naroda koji ima sebi svojstvenu filozofiju, onda raznovrsnost otpada kao motor razvoja.

Mozda deluje kao isuvise crno razmisljanje, ali razmislite o ovome.

Link to comment
Share on other sites

Cisto da dopunim, a da ne otvaram posebnu temu... i da ne zaboravim sta sam cuo. Zvuk Naima, na samom pocetku i posle par casova rada bio je, zaista, na nivou jevtinih MP3 plejera. Najcudnije je sto je reprodukcija FLAC i WAV formata bila upravo takva - kao da se reprodukuje MP3 na 128 kbps. Bas je bio snazan ali okrugao kao lopta i nedovoljno dubok, jednom recju "nabudzen".

Jos gore je sa 3D zvucnom slikom: pozornica kao homogena celina uopste nije postojala, samo leva, desna strana i sredina. Pevac je imao mek glas ali kao da je pevao iza cebeta. Najgori su bili visoki tonovi: grubi, prstavi, nikakvi, sa nekakvim detaljima, ali... kao da su brzo iskakali iz vode, pa uranjali u nju. Posle pola sata slusanja osecao sam se kao da sam se rvao sa Godzilom. Boze sakloni i sacuvaj.

Link to comment
Share on other sites

@Wolande,

DEQ2496 + mikrofon od cenjenog forumasa N. Cakum-pakum.

Onda se danas javio i drugi cenjeni forumas, Z., za SRC (potpuno neocekivano), pa sam brze-bolje i to pokupio. Kutija i stiropori...

Mesecima nista, onda ovo :).

Razmisljam o jos nekim nabavkama, ali moram dobro da razmislim sta bih - jos DAC-ova ili amplifikacija, hm...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...