Jump to content


Sistem by Sten


Sten

Recommended Posts

I ja sam bio minimalista jedno godinu i po dana. Air Tight i Wadia 860 direktno u njega jer sam mislio da je sto manje prepreka signalu to bolje za zvuk. Znao sam da se u toj varijanti mnogo vise cuje CD player i da od njega ipak realno u takvoj postavci vise zavisi krajnji proizvod, imao sam i Primare CD 31, Micromegu stage 3. i jedan player jako kratko a to je Cayin CDA 17T koji je u ovoj grupi po meni mozda i najbolji ili bar egal sa Wadiom. Prosto neverovatno koliko je dobar a koliko je jeftin, meni to ni dan danas ne dopire do mozga. Ali kada je stigao preamp shvatio sam da moze bolje od ciste golotinje.

Da napomenem najbitnije, tada nisam imao ni gramofon ni magnetofon, CD je bio jedini izvor.

Voleo bih jednom da ti ispricam kako sam se ja otarasio gramofona, i kako se ponovo uselio u moju kuci od kada sam ja vise gramofondzija nego digitalac(ali sam i dalje i digitalac). Jer mislim da je prica mozda klasicna ali jako poucna za buduce mlade audiphile jer ce se tehnologije pustanja muzike i nadalje menjati.

budi mi pozdravljen

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Dosta godina sam i ja držao da ili pasiva ili CD direktno u izlaz je najbolje rješenje. Onda se nekako ipak pokazalo da kad sjedne dobar preamp u sistem, da je to ipak bolje. Sad imam pasivu, ali tražim preamp.

No, unatoÄ tome joÅ¡ uvijek sam miÅ¡ljenja da je pasiva bolja od barem 80% preampova. Barem je meni tako. A neki ne baÅ¡ jeftini i priznati premapovi su se bogme i poÅ¡teno obrukali ili barem nisu prikazali niÅ¡ta posebno.

A grem (ponovo) ... bilo bi zanimljivo Äuti priÄu, kao Å¡to bi bilo zanimljivo Äuti bilo koju hifistiÄku priÄu na hifi forumu, ali smatram da se toliko poznajem, i da grem sigurno neće (opet) u sistem. Prije bi to bilo neÅ¡to od novijih tehnologija, bolje reÄeno formata.

Btw. Teac ti se pokazao bolji od Wadije, ili je nešto drugo bilo u pitanju?

Link to comment
Share on other sites

Mislim da me nisi razumeo, ja sam shvatio da grem kod tebe nece ponovo i nisam imao niti imam bilo kakvu nameru da te ubedjujem u suprotno. Ja sam vise ispricao detalj iz moje price sa minimalizmom, i bar ja sam se prevario sto sam tako olako sutnuo jedan izvor da bih bio u trendu tada osamdesetih godina pa sam mislio jednom da ti ispricam vise detalja, zbog onoga ko bude citao tvoju temu mozda nesto nauci da ne lupa sam glavom o zid kao sto sam ja tada lupio, Najvise sto bih voleo da neki buduci klinci nauce je da treba sami da razmisljaju, sami da slusaju i da nije sve sto je u trendu ili novo i apriori bolje, Kod mene se to desilo sa gramofonom pa evo desava se i sa CD-om budimo realni i desvace se jos mnogo puta za zivota ljudske rase na planeti i verovatno sa nekim buducim izvorima zvuka. Tu je gramofon uzet samo kao primer koji postoji ali za pricu je ne bitno da li se zove gramofon ili Enterprize.

Sto se tice Teac-a ovako stoje stvari, Jesam prodao Wadiu zbog njega iz dva razloga. Jedan je sto je transport Teac-a u Wadi-ji, a ja `em volim ono sto je original i mislim da 5 x vise para za Wadiu onda gubi svaki smisao koji se naravno jos pojacao na kraju zbog zvuka.

Da li je bolji,hm. Jako su slicni, ali tu manu koju Teac ima a to je malo otvoreniji zvuk,svetliji ili narodski receno ima visak visokih je izrazen i kod Wadie ali manje. Ona nesto dublje gura bas ali to retko cujes jer je nenormalno malo pesama sa tako dubokim basom i taj bas je neko mozda ali samo mozda bolje zaokruzen, ne definisam nego bas zaokruzen, a sve ostalo je isto ili na strani Teac-a. Sada, bar po meni , gde ljudi grese, Kada neko hoce da kupi Wadiu on vec ima jako dobar i obicno skup sistem jer ne kupuje se Wadia svaki dan, i znaci da joj u startu pruzi odlicne uslove i onda naravno da takvi ljudi kada pisu komentare je i hvale. Sa Teac-m je druga prica, to je dosta star CD, koga danas kupi obicno ima prosecne ili nesto iznad proseka uredjaje koji po obicaju vec imaju problem viska visokih i kada njega nakacis dobijes sto jedan moj drugar kaze "u al se dere" Kada mu das uslove iste kao Wadia on obicno toliko zaseni da se pitas sta ima unutra. Ali obicno oni koji kupuju skupu opremu malo drugacije razmisljaju nego ja sada, sto je i tebi verovatno poznato, Ima jos jedan problem a taj je da ih je neverovatno malo na nasim prostorima cak manje nego Wadia cini mi se, i mislim da su svi doneti iz inostranstva. Sa te strane Wadie bije glas kod nas da su izakane jer su se slusale do besvest dok su Teac-ovi izgleda kod stranaca bili malo vise pazeni jer tamo puno ljudi ima para pa kupi sta hoce a kod nas je mnogo ljudi to htelo da cuje jer ne moze da kupi pa su radile dosta. Sva tri modela. Teac-a i 10.20 i 25 su jako dobra i to kao CD -i , a samo kao transporti su potpuno isti kao Wadia i ako nakacis Wadia DAC neces nikada cuti razliku.(na slepom testu) Ja sam ga prvobitno uzeo da mi bude transport ali evo vec 2 godine radi sam i jos nisam kupio DAC jer on radi svoj posao vise nego dobro, Imace da kazem da sam bio fan Audio Research CD playera jer imaju malo te topline kao i Micromega ali i Primare CD 31 koji je isto izuzetno dobar ali mozda su mu malo umanjili rezolutnost da bi dobili tu toplinu. Elem tema je bio Teac.

Voleo bih da smo bar jednom slusali neku muziku zajedno, mislim da bih onda mogao bolje da znam kako da ti opisem neki uredjaj jer bih znao kakav ti je soul, ovako moras da nastavis sa pitanjima da bi ja ako mogu bio od neke pomoci.

Link to comment
Share on other sites

Accu ... taj Rotel Michi nisam sluÅ¡ao, ali neće u sistem jer, pazi sad audiofilskog razloga, nema daljinski. Tako da ... prijedloge možete lijepiti, iako mislim da tema baÅ¡ i nije za to, ali za ono "Äika" ćeÅ¡ dobiti :order po prstima ovako preko foruma :angry::)

Btw. ono prvo vjerujem da je digitalni ÄitaÄ ploÄa. Hvala lijepo, poklanjam ti ga. :D

Btw. neka mi administracija oprosti, ali nekako mi fali dobrih smajlića + ima dosta istih ili jako sliÄnih. Možda da se poradi malo na tome. Stavio sam primjedbu ovdje jer mi je malo bez veze otvarati neku temu o tome ... tako, Äisto, dojam, nakon zadnjih par dana intenzivnijeg pisanja ovdje.

Stradivari ... ne, nisam mislio da agitiraÅ¡ ili tako neÅ¡to, samo stvarno nemam Å¡to pisati/odgovoriti glede grema, a ne želim da ispadnem da nikako ne odgovorim. A za grem-priÄu sam se izjasnio, zar ne.

Teac nisam nikad sluÅ¡ao (barem te serije), tako da ono Å¡to si napisao ću jednostavno "umemorirati" i to je sve. Wadije sam sluÅ¡ao, kod drugih (znaÄi, skoro pa niÅ¡ta ne važi), Äak sam o jednoj i razmiÅ¡ljao (861) negdje poÄetkom godine, no bila mi je malo preskupa, pa je nisam htio ni nanaÅ¡ati doma. Ako je tako Å¡to kažeÅ¡, tim i bolje.

Zapravo, sad se sjetih da je ova imala CD ROM drive, ako se dobro sjećam, znaÄi možda i gora stvar. Ma, ionako nema veze viÅ¡e. CD je 99,9% svrÅ¡ena priÄa.

Sad ću ja biti malo bahat pa ti neÅ¡to predložiti, 100% dobronamjerno, a siguran sam da ćeÅ¡ tako i shvatiti. Probaj malo, malÄice Äešće lupiti ENTER tipku, radi razlomka texta. Onda je puno lakÅ¡e Äitati, mislim da i ne samo meni, pogotovo kod dužih tekstova koje preferiraÅ¡ (i kakve i ja volim pisati). Eto, nije zahtjev, nije molba, tek mala opaska ... ma shvaćaÅ¡.

Vidiš, takav sam ti ja, nismo se ni upoznali, a već ti solim pamet. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Sten... ja to "Äika" svima, onako iz miloÅ¡te a pride se osećam mlaÄ‘e !

Michi se ne uštekava u struju(nema on/off) a za selektor ulaza, pa ionako moraš do plejera, kada rućno stavljaš diskove u cd-plejer, zar ne ?

A ono "zlatno gore" jeste laserski Äitać ploÄa, ali radi u potpuno analognom domenu, oni retki srećnici, koji su ga sluÅ¡ali, kažu da je "audiophile dream"...

:listen

Link to comment
Share on other sites

Accu ... da, moram do playera, ali ajde ti pogodi kad si kod playera koji je optimalan položaj pota za ono za što ćeš slušati. Poanta je VOLUME CONTROL, ne selektor ulaza.

Svima je valjda poznato da ima dosta albuma gdje su pojedine stvari osjetno tiÅ¡e ili glasnije od veÄine drugih. A meni se ne diže 100 puta da bih to sve iskorigirao. Mislim, kad već ima more preampova, da ne kažem svaki drugi, koji imaju daljinac uza sebe. Ne znam zaÅ¡to bi se onda igrao mazohiste i uzimao neki bez toga.

Link to comment
Share on other sites

Moja greÅ¡ka onda, vjerojatno je to bio 581 model (SE, i ili obiÄni, ne sjećam se viÅ¡e). Znam da je bio SACD (i da mu je trebalo malo vremena dok on "preÅ¡alta" laser iz jednog moda u drugi) i da je imao taj comp-drive unutra (zagledah ga onda baÅ¡ po netu).

No, nema veze više, iako su mi uvijek bili zgodni ti playeri sa varijabilnim izlazom. Skoro kod svih se to dalo lijepo iskoristiti.

Link to comment
Share on other sites

Eto druze, sustina je da sada svi guraju pricu da je CD ili DVD rom savrsenstvo za player, a pre 10 pa i 5 godina je bilo takve pljuvacine po tome i ako se secas govorilo se pa to bi bilo kao da slusate PC.

A danas je to savrsenstvo a u stvari radi se o tome da se uzme sto vise para. Zbog tog nikakvog kvaliteta a astronomskih cena i pada prodaja novih a kazu da raste trziste SH.

Taj CD rom u Wadia 581 fabricki kosta 2 dolara a ceo uredjaj (Wadia 581) kosta malo manje od 9000 USD, pa ti vidi.

Ok, ja zaboravljam da su i plate na zapadu porasle ali stvarno mislim da ovi iz Hi Fi industrije procene da nesto kosta 1000 eura i stave cenu u maloprodaji 10.000 eura.

Kada je to uradio jedan onda/sada rade svi jer `fala Bogu oni su slozni jer to svima ide u dzep i ne zatvara fabrike da bi ljudi i njihove porodce ostajale na ulici.

Ali sve to SH trziste dovede na svoje(dovede u red) jer je po meni SH trziste pravi odraz/dokaz vrednosti uredjaja narocito sa istoriskom distancom jer istorija najbolje pokaze sta stvarno valja.

Link to comment
Share on other sites

Hifi je poskupio i to gadno, tamo negdje krajem 90-ih, Å¡to ozbiljnijim Å¡irenjem surrounda Å¡to pojavom eura. To je Äinjenica.

U detalje poskupljenja ne bih ulazio, jer uglavnom nemam baÅ¡ nekog uvida, a ne volim pisati tek toliko da se piÅ¡e, pa makar i na forumu kao tipu neobaveznog druženja. U krajnjem sluÄaju poskupljenje nema veze sa samim hifijem, sa kvalitetom, pa tim viÅ¡e.

Å¡to se tiÄe SH i njegovih zakonitosti tj. "suda" o komponentama ... ne znam, svega sam viÄ‘ao.

U zadnje vreijeme možda mi najviÅ¡e upada u oÄi isfuravanje "nekad je praktiÄno sve bilo bolje nego danas", pa se po oglasnicima prodaje (pardon, nudi) kojeÅ¡ta za sulude cifre. Sigurno da i u meÄ‘u vintage ureÄ‘ajima ima jako dobrih ureÄ‘aja, i onih koji vrije traženih novaca, ali to je zapravo neka druga tema.

I ono Å¡to mi je zapravo najÄudnije, kad sam se polako poÄeo "navlaÄiti" na panele, iznenadila me niska cijena u SH-u. Pogotovo tada Megija na ebayu npr. A u zadnje vrijeme i na ovim mojim prostorima.

Ne znam, je li ljudi to ne vole, ili su puni predrasuta pokupljenih s neta, ili se boje jer zvuÄnici "lako odlaze", pa onda treba mijenjati panel ... moram priznati da sam iznenaÄ‘en.

Negdje prije, ML SL3 u dobrom stanju - 700 eura, Cijena novog je bila 4000 eura. Dobro, to je ipak iznimka, ali Megije 1.5, 1.6 model za 1000 eura nije problem dobiti. Novi su bili oko 3000 eura. Takav odnos se rijetko naÄ‘e kod klasiÄnih kutija. Jako rijetko. ObiÄno je u pola cijene, manje-viÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

Pa SH je i uredjaj star 6 meseci godinu dana, ne mora da bude vintage.

Ali jeste tacno da danas preteruju da je sve staro bolje, nije bas tako ali nije bas ni daleko od istine.

Kupci su ti koji ipak odlucuju da li ce nesto biti prodato po nekoj ceni, pa ako nesto drzi cenu trebalo bi da znaci da ima kvalitet, jer ima kupaca.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ne, zasad nema, tema se našla ponovo na vrhu greškom, samo sam htio lagano modificarati uvodni post, ali vidim da se na ovom forumu, na žalost, to ne može. Ok, ništa strašno. A novih iskustava gotovo uvijek ima, no ništa što bi me natjeralo da mjenjam išta u sistemu.

Doduše, malo intenzivnije ovih dana gledam u pravcu nekog "poštenijeg" preampa, pa tko zna ... :xmas Sve me više nervira nedostatak daljinca i našlo se nekih para ... vidjet ćemo.

Btw. ako netko ima baÅ¡ neki dobar prijedlog za preamp (svakako da ga je Äuo u poznatom okruženju) možemo lagano o tome ovdje, Äisto da malo Äaskamo, ako niÅ¡ta drugo. Uvjet je samo daljinac, ne pretjerana cijena, i ne baÅ¡ neÅ¡to od prije 20 godina. I, naravno, da svira vrhunski :D

Link to comment
Share on other sites

Btw. ako netko ima baÅ¡ neki dobar prijedlog za preamp (svakako da ga je Äuo u poznatom okruženju) možemo lagano o tome ovdje, Äisto da malo Äaskamo, ako niÅ¡ta drugo. Uvjet je samo daljinac, ne pretjerana cijena, i ne baÅ¡ neÅ¡to od prije 20 godina. I, naravno, da svira vrhunski :D

Link to comment
Share on other sites

U patriotskoj nameri da poboljÅ¡am trgovinski bilans Srbije sa Hrvatskom ( :) ), predlažem neko od SolajaAudio pretpojaÄala.

http://www.solajaaudio.com/pre.html

Ja sam, od pre kojeg meseca, vlasnik modela SA-1. Nisam u životu promenio neko mnoÅ¡tvo pretojaÄala, pa ne znam koliko vredi moja preporuka, ali sam u nekoj fazi audiofilskog razvoja kada mogu da ocenim da li neÅ¡to valja. Od kvalitetnijih stvari sam liÄno koristio (i joÅ¡ uvek koristim) AVC Dave-a Slagle-a, i ovaj SA-1 mi je i zvuÄno bolje legao, osim Å¡to mi je za novi sistem trebalo aktivno pretpojaÄanje.

O skupljem modelu nisam ni razmiÅ¡ljao, jer sam trenutno pomalo frustriran Äinjenicom da sam već za oko 100% prekoraÄio prvobitni, doduÅ¡e odokativno procenjeni budžet za sistem. TakoÄ‘e, u fazi sam kada svaka intervencija na zvuÄniku rezultuje poboljÅ¡anjem koje se ne može postići zamenom komponenti. Elem, kupovinom ovog preampa sam dobio sjajno definisan, transparentan zvuk, i to mi je, za sada, dovoljno. InaÄe, joÅ¡ od nabavke AVC-a, potpuno sam ubeÄ‘en da je pretpojaÄalo mnogo važnija karika od snagaÅ¡a. Neverovatno koliko ono može da popravi, odn. pokvari zvuk, kako se uzme.

Meni daljinac za glasnoću takoÄ‘e postaje aktuelan, g.Å olaja kaže da ćemo to odraditi. Dakle, postoji mogućnost upgrade-a osnovnog modela. Ne znam kako bi iÅ¡lo sa sluÅ¡anjem u sopstvenom sistemu, nisam vlastan. U svakom sluÄaju, trebalo bi ga ozbiljno uzeti u razmatranje.

Link to comment
Share on other sites

pa..tesko ce se naci internacionalni revjui za ovo:

http://www.avx.hu/fo...35899-aq1-ap11/

ali ako valja uz jedan ML532,ML Summit X,SME 20 uz Mellorn Anachron,uz napomenu da bi se moglo doneti iz ducana po bratskoj ceni i neki VTL,Ayre,C.Johnson i sl.moguce da ce odgovarati i uz jedan Aerius...cena sto se trazi je nekih 600 eura.ima daljinac sa time,simetricna izrada... :D

Link to comment
Share on other sites

beatgoeson ...

Bojim se da je sa Å olajom kao i sa onim Å¡to je Paja959 postao. Sve su to zanimljivi potencijalni kandidati, ali to kod nas nema, ni novo ni SH, tako da ...

No, ako mi išta od toga naleti u SH opciji, bio bih sigurno zainteresiran.

A to da premp jako ujeÄe na zvuk se slažem. DoduÅ¡e, ne baÅ¡ s izjavom da je bitniji od izlaza, ne mislim da je iÅ¡ta bitnije od neÄeg drugog. Ja bih, recimo, rekao da sam Äuo puno viÅ¡e loÅ¡ih preampova nego loÅ¡ih izlaza, ali i to je malo nategnuta izjava.

Meni se tokom vremena ova moja pasivica iskristalizirala kao neki, ajmo reći, etalon prema Äemu sudim ostalo. Razlog je vrlo jednostavan - zvuÄi bolje od barem 80% prempova koje probah, koji god sustav imao dosad, a u svom stažu sam se namjenjao dosta toga.

Link to comment
Share on other sites

Svojedobno sam "izvalio" da je preamp najveće "zlo" u sistemu. Toliko malo donosi u odnosi na pasivu koja se sastavi za 20 eura, a tako lako zna zvuÄati i nevjerojatno loÅ¡ije. No, kad sjedne dobar preamp, onda to svakako vrijedi novaca.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

U međuvremenu je bilo nekih preinaka, pa kad je sistem već predstavljen, eto i nadopune.

Od zadnjeg javljanja prvo je promijenjena polica, nakon toga preamp, nakon toga i izlaz, tako da je sadašnji postav:

CD player: Gamut CD3

Preamp: Electrocompaniet 4.7 (mk II)

Izlaz: YBA Passion 400

ZvuÄnici: Martin Logan Aerius i

IC kabeli: Sumić Audio SCBH (prijelazni primjerci sa Silver Cotton na Black Hole seriju)

ZvuÄniÄki kabeli: Wireworld Eclipse 5

Mrežni kabeli: DIY ("vulgaris" Eurocable PP kabel, 2x2,5mm)

Polica: Solidtech Radius 3

Razvodna letva: Supra DB 06-EU (modificirana iznutra žicom mrežnih kabela)

Eto i koja sliÄica ...

post-9893-0-95262300-1354042303_thumb.jppost-9893-0-06553800-1354042336_thumb.jp

Koliko je bolje u odnosu na ono prije?

Naravno, to se ne može izraziti u brojkama. Meni je bolje toliko da viÅ¡e ne razmiÅ¡ljam o komponentama koje sam zamijenio, niti mi je žao novaca, znaÄi dovoljno je bolje da je opravdalo investiciju.

Ukratko, polica je zamijenjena, jer se na duže staze pokazalo da staklo ipak nije najbolje rješenje.

Preamp je ionako već onda bio "u zraku" (i najlošija karika), pa je nova akvizicija bila prirodni slijed stvari.

Izlaz je zamijenjen jer iz Classea nikako nisam mogao izvući zvuk koji sam smatrao zadovoljavajućim. Bio je vrlo blizu, ali nikako da zadovolji u nekim parametrima, pa je morao van. Nakon što je došao novi izlaz, sad mi je žao što ga se nisam i prije riješio. Eto ...

post-9893-0-95262300-1354042303_thumb.jp

post-9893-0-06553800-1354042336_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...