Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

23 sati ranije, Krca44 said:

Domaci vinyl je jako puno recikliran a moguce da ni u startu nismo imali vrhunske formule, pa takozvana licencna izdanja obicno zvuce malo losije od od evropskih.  Kod evropljana takodje postoje gradacije, za ono sto imam UK su najbolja, pa onda Nemci, Holandezi,  Italijani navodno iz nekih perioda jesu dobri a Grke bije losha reputacija, po mom misljenju nezasluzena.

Nase licence u odnosu na nemacka izdanja zvuce malo mutno, kao da smo mi dobili dalju kopiju sa koje smo onda stampali ploce.  Ovo izgleda nije slucaj, vec kako je objasnio gospodin Willi Studer ( Scepina emisija ),  sam vinil jeste bio losiji i samim tim davao na kraju losiji snimak.

Tokom 80ih definitivno nismo pratili trend ka tankim plocama, 120gr, kako su to radili u Evropi.  Mnogi ne vole ove "tanke" ploce,  ali ja nalazim da su evropska izdanja jednostavno bolja sto ukljucuje i Grke.

USA su verovatno najbolja izdanja,  Japanci su takodje vrlo cenjeni u jazz krugovima.

Ovo gore napisano vazi za RTB, koliko je meni bar poznato, imam neke Jugoton ploce klasicne muzike koje su fantasticne.

Iz mog nekog iskustva do sada sam zaključio da od svih ex-YU izdavačkih kuća najbolje vinile je imao Jugoton, ako je neka Jugotonova ploča odlično očuvana ona tako i svira dok kod PGP-a ploča može biti i mint a pucketa mnogo, izdanja iz 1970-ih nisu toliko pucketala dok ova izdanja iz 1980-ih da, jedina zamerka Jugotonu vezano za ploču Haustor-Bolero je ta što su verovatno loše narezali master za presovanje tako da cela ploča zvuči uštrojeno, plus pri slušanju se S pretvara u Š i pored kvalitetne glave i igle.
Inače moram pohvaliti i Suzy licence koje po meni zvuče dobro npr. AC/DC-Highway to hell, za njih je Jugoton presovao ploče koliko znam, jedini problem kod licenci je bio taj što se dešavalo da neke ploče zvuče mutno kao što je već napisano gore, da li su dobijali lošije master trake ili je nešto drugo u pitanju zaista ne znam.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, HMrules said:

PGP-a ploča može biti i mint a pucketa mnogo

Moze da bude nova i da pucketa, to je od recikliranja, vinyl gubi elasticnost koja mu je potrebna prilikom reprodukcije.  Kad igla prolazi stvara se toplota i brazda, sam upis zapravo, siri se i skuplja kako igla prodje, a kod recikliranog vinyla taj proces je ogranicen i brazda ... daje pucketanje.

Imam i danas G.B.H. greatest hits kupljen u Nemackoj 1990.te i prvi put kad sam stavio na gramofon, imao sam pucketanje... isti razlog.

Kazu da je recikliranje vinyla pocelo masovno od sredine 70'ih godina pa naovamo.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zbrujic said:

Verovatno s ovim povezano: 

Svaka cast ZBrujicu !

Znam da je OPEC pravio frku tada ali stvarno nisam znao da su time pogodili i vinyl.

Koliko sam citao USA ploce 50ih i ranih 60ih su radjene na 150gr tehnologiji i mnogi misle da je to vise nego dovoljno za kvalitetan vinyl, pod uslovom da je formula vinyla dobra.

Hvala & Pozdrav od Krce

Link to comment
Share on other sites

Плоче од 180 или чак 200 грама имају тенденцију ка тањирастом кривљењу много више него стандардне од 120гр. Други велики недостатак је много дуже неопходно хлађење након пресовања, мислом да је осам сати. Произвођачи немају толико времена, отворе пресу раније и она повуче мало винила са површине што ствара чујна оштечења која имају стручан назив на енглеском. Мој Вили Нелсон од 180гр. има таква оштећења, додуше не драстична.Многи познати мастеринг инжињери сматрају тешке плоче маркетиншком манипулацијом.Имам доста плоча из времена нафтне кризе, и све су осим једне нормалне тежине од око 120гр

РТБ је претапао непродате плоче заједно са етикетама, па одатле потиче то пуцкетање. Југотон је имао бољи винил ,али често са мало неравном површином због неадекватног пресовања што је изазивало јак хујни хук. Нека њихова издања звучо потпуно тупо.

Данашњи произвођачи плоча немају квалификоване кадрове за ту индустрију, па ангажују бивше запослене, пензионере у  озбиљним годинама да им пренесу своја знања , и тиме признају да имају проблема са квалитетом.

Link to comment
Share on other sites

Најквалитетнији, тј најтиши винил код стандарних издања имали су Холанђани, без изузетка. Са немачким винилом немам најбоља искуства, често је пуцкетао. Амерички мастеринг је увек добар, а винил осредњег квалитета. Интересантно је да сами Американци много више цене европска издања од сопствених.Британски винил је у седамдесетим био одличан, а касније је наступио пад. Нека француска и италијанска издања су импресивна. Код класичне музике Филипс из седамдесетих је убедљиво најбољи, следи Дека и ЕМИ. Јапански винил је углавном прецењен.

Све у свему , на берзама плоча се још увек могу наћи регуларна издања плоча из прошлости која вреди купити.Први албум Сантане произведен у Холандији купљен на берзи звучи савршено у сваком погледу.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Solderer said:

Плоче од 180 или чак 200 грама имају тенденцију ка тањирастом кривљењу много више него стандардне од 120гр. Други велики недостатак је много дуже неопходно хлађење након пресовања, мислом да је осам сати. Произвођачи немају толико времена,

Da ovo je veliki problem, ja ga zovem "tanjir za supu" i 2016. godina je bila apsolutno najgora, zbog velikog povratka vinyla... moja pretpostavka sem gore navedenih jeste da fabrike rade u tri smene i da izbacuju 10x vise ploca od maksimalnog kapaciteta

Hvala na podeljenima podacima !

Link to comment
Share on other sites

On 13.1.2018. at 17:25, Solderer said:

РТБ је претапао непродате плоче заједно са етикетама, па одатле потиче то пуцкетање.

To sam i ja čuo.
Čuo sam takođe da su celokupnu opremu za proizvodnju vinila prodali da bi 1997 kupili opremu za proizvodnju diskova.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, HMrules said:

celokupnu opremu za proizvodnju vinila prodali da bi 1997 kupili opremu za proizvodnju diskova.

Prodali su oni to odavno a prodali su i neka autorska prava ili minimum licencu za izdavanje jazz muzike koje su imali snimljene gospodinu Zeljku Kerleti, koji je u Londonu izdao par ploca na sopstvenoj etiketi Cosmic Sounds.   Web site jos uvek postoji pa mozes videti deo izdanja koja su uradjena.  Nazalost Cosmic Sounds nije docekao preporod vinyla tj. barem nema novih izdanja vec par godina.

Sto se ticek reciklaze i etiketa u nekim ekstremnim slucajevima mogla je da se delimicno skine etiketa i da se vidi sta je bilo ispod.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Krca44 said:

Sto se ticek reciklaze i etiketa u nekim ekstremnim slucajevima mogla je da se delimicno skine etiketa i da se vidi sta je bilo ispod.

Ne mogu oni da istope vinil okolo etikete pa da presuju novi zapis, tako da etiketa ostane. Oni su, ako su to zaista radili,  seljoberski bacali u dozer/kazan ploče sa etiketama i prašinom na njima i topili sve u jednu istopljenu smesu koja se specijalnim fiderima sa kalibratorom iscede pod specifičnom temperaturom na presu gde se dalje presuje.

Ako je ovo sa ubacivanjem starih vinila sa etiketama uopšte tačno, što ja verujm da nije slučaj, onda smo zaista dno dna svesti po pitanju kvaliteta i pameti uopšte. Dovoljno je strašno za zvuk i šum na ploči to što se koristi stari jednom ohlađeni vinil koji se meša sa nekim delom novog ili Virgin vinila. Odatle i čuveni Virgin label, verujem :rolleyes: obzirom da se u Americi jako puno radila reciklaža. Inače vinil hlađenjem gubi svoja svojstva i nikada ne postiže virgin kvalitet kao na primer PVC koji može da se reciklira do mile volje.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Father said:

Ne mogu oni da istope vinil okolo etikete pa da presuju novi zapis, tako da etiketa ostane. Oni su, ako su to zaista radili,  seljoberski bacali u dozer/kazan ploče sa etiketama i prašinom na njima i topili sve u jednu istopljenu smesu koja se specijalnim fiderima sa kalibratorom iscede pod specifičnom temperaturom na presu gde se dalje presuje.

Ako je ovo sa ubacivanjem starih vinila sa etiketama uopšte tačno, što ja verujm da nije slučaj, onda smo zaista dno dna svesti po pitanju kvaliteta i pameti uopšte. Dovoljno je strašno za zvuk i šum na ploči to što se koristi stari jednom ohlađeni vinil koji se meša sa nekim delom novog ili Virgin vinila. Odatle i čuveni Virgin label, verujem :rolleyes: obzirom da se u Americi jako puno radila reciklaža. Inače vinil hlađenjem gubi svoja svojstva i nikada ne postiže virgin kvalitet kao na primer PVC koji može da se reciklira do mile volje.

FYI, vinil je samo odomaćen naziv za PVC...

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Father said:

Vinyl and PVC can often be confused with one another, but the truth is that these two materials are not the same.

http://www.bestvinyl.com/blog/is-vinyl-the-same-thing-as-pvc/

Mislio sam da pričamo o gramofonskim pločama, a ne o plastičnim ogradama...:rolleyes:

https://en.wikipedia.org/wiki/Phonograph_record

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Father said:

Ako je ovo sa ubacivanjem starih vinila sa etiketama uopšte tačno, što ja verujm da nije slučaj, onda smo zaista dno dna svesti po pitanju kvaliteta i pameti uopšte.

Zaista ne znam kako ide ide proces ali znam sigurno da su iz kojeg god zelite razloga etikete bile jedna preko druge, nije bilo nimalo lako skinuti gornju da bi se nazrela donja ali desavalo se ponekad.  E sad kad sam ovo rekao ne znam da li je uopste moguce sacuvati etiketu celu prilikom reciklaze pa je samim tim moguce da je ovo sa etiketama indikator nekakve druge akcije a ne reciklaze.  Inace da je reciklaza radjena sa sve etiketom pricaju ljudi jos iz onog vremena tj. 80tih, ja samo kazem da je radjena reciklaza.

Link to comment
Share on other sites

Umam utisak da su prelepljene etikete dale povod za pricu o vinylu recikliranom sve zajedno sa etiketama, s druge strane pada mi na pamet ako je proces reciklaze bio na bilo koji nacina automatizovan onda je veliko pitanje da li su etikete skidane ili nisu,  verovatno da je moguce i jedno i drugo u zavisnosti od procesa.   Meni licno je tesko da zamislim skidanje etiketa bez neke masine koja to radi jer ako bi taj deo posla radili ljudi onda bi se sve jako usporilo.   Isto tako ako su ljudi ti koji su bacali u kazan, ako je proces takav, tesko mi je da zamislim da bi se zezali sa skidanjem etiketa.   Ali ne znam na kraju krajeva.

Poenta je da je vinyl recikliran i samo to je dovoljno da on izgubi karakteristike potrebne za kvalitetne ploce,  danas kad vidis da pise Virgin vinyl, to zapravo naglasavaju da nije recikliran.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Krca44 said:

Umam utisak da su prelepljene etikete dale povod za pricu o vinylu recikliranom sve zajedno sa etiketama, s druge strane pada mi na pamet ako je proces reciklaze bio na bilo koji nacina automatizovan onda je veliko pitanje da li su etikete skidane ili nisu,  verovatno da je moguce i jedno i drugo u zavisnosti od procesa.   Meni licno je tesko da zamislim skidanje etiketa bez neke masine koja to radi jer ako bi taj deo posla radili ljudi onda bi se sve jako usporilo.   Isto tako ako su ljudi ti koji su bacali u kazan, ako je proces takav, tesko mi je da zamislim da bi se zezali sa skidanjem etiketa.   Ali ne znam na kraju krajeva.

Poenta je da je vinyl recikliran i samo to je dovoljno da on izgubi karakteristike potrebne za kvalitetne ploce,  danas kad vidis da pise Virgin vinyl, to zapravo naglasavaju da nije recikliran.

Etikete nisu skidane, nego je centralni deo sa etiketom izbijan pomoću punch prese, a ostatak samleven i pretopljen. Ne znam šta se radilo kod nas, ali obično se reciklirani PVC mešao sa tim "virgin" PVC granulatom.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Zexx said:

Etikete nisu skidane, nego je centralni deo sa etiketom izbijan pomoću punch prese, a ostatak samleven i pretopljen. Ne znam šta se radilo kod nas, ali obično se reciklirani PVC mešao sa tim "virgin" PVC granulatom.

Izbijanje centralnog dela ima smisla,  a ako su reciklirani PVC / Vinyl mesali sa Virgin / Novim Vinylom opet nisu dobijali CIST  NOVI VINYL,  meni lici da su pokusali da ustede i iskoriste reciklirani materijal a da pri tom umanje efekte reciklaze ubacivanjem novog virgin vinyla.  

Zexx Hvala Ti na informacijama, ja zaista nisam strucnjak, ono gore je samo pretpostavka.

Sustinski treba nam neko ko je radio u samom procesu i znao tacno sta rade i kakav rezultat hoce da dobiju.

Kad nadjemo takvog coveka moramo da ga "uhapsimo" i odvodemo na ispitivanje za nam sve kaze i "prizna" sta su radili   :D

Pozdrav od Krce  :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...