Jump to content


Kvalitet pojedinih vinil izdanja


Srle

Recommended Posts

Nov sam na ovom forumu , procitao sam ovu temu i mogu reci da je jako zanimljiva.Posto trenutno nemam gramofon iznecu iskustvo  koje sam doziveo kod prijatelja.U pitanju je bilo testiranje istog albuma ali razlicitih izdavaca.Naslov Oscar Peterson -We get requests, stara Verve(nemacka) i nova "audiofilska" Pure Pleasure.Stara je zvucala mnogo puta bolje, puna zivota i atmosfere dok je ova audiophile bila potpuno pogresna.Verovatno ima i obrnutih slucajeva.

Link to comment
Share on other sites

Nov sam na ovom forumu , procitao sam ovu temu i mogu reci da je jako zanimljiva.Posto trenutno nemam gramofon iznecu iskustvo  koje sam doziveo kod prijatelja.U pitanju je bilo testiranje istog albuma ali razlicitih izdavaca.Naslov Oscar Peterson -We get requests, stara Verve(nemacka) i nova "audiofilska" Pure Pleasure.Stara je zvucala mnogo puta bolje, puna zivota i atmosfere dok je ova audiophile bila potpuno pogresna.Verovatno ima i obrnutih slucajeva.

 

Koliko ja znam "We get... " nema na Pure Pleasure etiketi. 

 

opa! Sad proverih... ima!

To je izgleda novije izdanje, dak sam pratio, do pre nekog vremena nije bilo ili ja nisam video dobro. Sorry. 

Link to comment
Share on other sites

Da ,verovatno je stigao do Koetsu Urushi u zivotu,a kao ljubitelj jazz-a i vinila,a da ne stigne poslusati obe price.Btw. imam par starih Pablo izdanja,zvuce bas sjajno!Krseva je naravno bilo i bice ih uvek,ali ako naidjem na ocuvan primerak star 40-50 godina i on ne pucka naspram nove ploce koju preslusam 7-8 puta i ona propucka imam pravo na svoje zakljucke.

Svakako.

Ipak, razne priÄe postoje, i jako ih je pogreÅ¡no svoditi samo na jednu vodenicu - starije je dobro, novo ne valja.

A Å¡to se presluÅ¡avanja stare i nove priÄe tiÄe, nije potrebno imati glavu od 4000 USD - drljavosti i oÄaji se Äuju i na glavama od 50 EUR.

P.S. Lepo je kada neko ima toliko novca za kupovinu određene skupocenosti.

Ipak, to sa džezom nema nikakve veze.

Link to comment
Share on other sites

Pre neku nedelju sam se žalio na Warner reizdanja ploÄa "Fire On Ice" i "Turn You To Love" Terija Kalijera. Istina je da ova reizdanja izgledaju siromaÅ¡no (loÅ¡ print omota, ne postoje unutraÅ¡nji omoti sa tekstovima) u odnosu na originalna izdanja, ali zvuÄe pristojno i normalno (na mom skromnom sistemu). Malo su glasnija i imaju neÅ¡to puniji bas u odnosu na originalna izdanja i ne koÅ¡taju puno (oko 12 eura), pa ih treba razmotriti za dodavanje u kolekciju, makar zbog pesama "Turn You To Love", "Occasional Rain", "Martin St Martin", "Butterfly" i "African Violet". Obe ploÄe su, srećom, presovane u EU i ta Äinjenica me ohrabruje da ploÄe neće degradirati u VG- stanje nakon 6-7 presluÅ¡avanja, kao Å¡to se desilo sa nekim Terijevim reizdanjima koja su presovana u US.

 

Sa druge strane, na Ebay-u se original UK izdanje "Turn You To Love" iz 1979. u mint stanju može kupiti za 9.99 funti, plus troškovi dostave. Ovo izdanje ima inner sleeve sa tekstovima, štampa omota je kvalitetnija a zvuk je nešto svetliji nego kod njene mlađe sestre. Ostalo je još 6 komada na stanju.

Link to comment
Share on other sites

ploca "melodije festa", kompilacija razne filmske muzike tipa "poslednji tango u parizu", "paklena pomorandza" itd

 

vidim plocu kod cigana danas, i paznju mi skrene cinjenica da to zapravo nije domaci presing. izdanje je domace ali nije ni PGP ni jugoton i RTVLJ ni suzy ni diskos, nego je neka stranska etiketa i na omotu i na nalepnici. pise: SAAR-joker.

 

 

ovo

http://www.discogs.com/Various-Artist-Melodije-Festa-Fest-74/release/2798503

 

kakav je kvalitet presinga, zna neko?

Link to comment
Share on other sites

ploca "melodije festa", kompilacija razne filmske muzike tipa "poslednji tango u parizu", "paklena pomorandza" itd

 

vidim plocu kod cigana danas, i paznju mi skrene cinjenica da to zapravo nije domaci presing. izdanje je domace ali nije ni PGP ni jugoton i RTVLJ ni suzy ni diskos, nego je neka stranska etiketa i na omotu i na nalepnici. pise: SAAR-joker.

 

 

ovo

http://www.discogs.com/Various-Artist-Melodije-Festa-Fest-74/release/2798503

 

kakav je kvalitet presinga, zna neko?

Evo na tvoj 6000-ti post da ti ja odgovorim. To su ploÄe radjene u reklamne svrhe , povodom festa i delile su se džabe. Joker je nizerazredna kuća, izvodjenja su loÅ¡a kao i produkcija. Ne se uzbudjavaj oko te ploÄe.
Link to comment
Share on other sites

ploca "melodije festa", kompilacija razne filmske muzike tipa "poslednji tango u parizu", "paklena pomorandza" itd

 

vidim plocu kod cigana danas, i paznju mi skrene cinjenica da to zapravo nije domaci presing. izdanje je domace ali nije ni PGP ni jugoton i RTVLJ ni suzy ni diskos, nego je neka stranska etiketa i na omotu i na nalepnici. pise: SAAR-joker.

 

 

ovo

http://www.discogs.com/Various-Artist-Melodije-Festa-Fest-74/release/2798503

 

kakav je kvalitet presinga, zna neko?

Ja imam dve ploÄe Joker izdavaÄke kuće. Generalno kvalitet otiska nije loÅ¡, ali je "folirantsko" izdanje - muzika koja bi trebala da bude originalna, preraÄ‘ena je, dok je iskorišćeno tuÄ‘e ime (Louis Armstrong). To donekle ukazuje Å¡ta su sve bili spremni da urade.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Primetio sam da priliÄno novca, živaca i energije troÅ¡im na nove ploÄe. Možda je stvar u tome Å¡to je procenat feleriÄnih izdanja, koja mi u poslednje vreme zapadaju, iznad nekog statistiÄkog proseka. Dobra stvar u vezi s tim je da mi se popravio pisani engleski, obzirom da puno vremena provodim u prepisci sa customer service-om ovog ili onog online retailer-a.

 

Sa Amazona mi, recimo, nedavno stigla Gil Scott-Heronova ploÄa "I'm New Here". Omot od finog tvrdog kartona, uz to i gatefold. Nema tekstova pesama, ali Å¡ta da se radi. Umesto tekstova, tu je Gilova poruka (Å¡tampana ogromnim fontom preko cele strane inner sleeva) o tome kako bi trebalo dublje da doživljavamo muziku. Vinil na oko deluje besprekorno, vrlo je Äist i crn i sjajan, i bez vidljivih anomalija.

Onda stavio ploÄu na gram i pustio je. Tek kad se zavrtela provalio sam koliko je kriva, i koliko glava fura gore-dole pri reprodukciji i odvraća pražnju od svirke. Srećom, Äinjenica da je vinil kriv nema presudan uticaj na zvuk: ploÄa svira normalno, bez preskanja. Isto tako, ploÄa je vrlo tiha, liÅ¡ena surface noise-a i ostalog.

 

A juÄe mi stiglo i ovo:

cinorchalt.jpg

 

Prekrasna kompilacija na kojoj je zastupljena fenomenalna ekipa: Teri Kalijer, Å agi Otis, Nik Drejk i da ne nabrajam dalje.

Å to se tiÄe tehniÄkih detalja, u pitanju je half speed master, 2 LP + CD, deviÄanski 180 gr vinili i te munje. Lepo "audiofilsko" i kolekcionarsko izdanje, nema Å¡ta. Oba vinila zvuÄe fino a surface noise gotovo da ne postoji.

Problem je u tome Å¡to mom primerku nedostaje buklet od 12 stranica :(

Nisam bio siguran u vezi tog bukleta, pa sam pustio mejl izdavaÄu i on mi potvrdio da uz box set dolazi i buklet.

Box set je bio sealed kad je stigao, dakle niko nije trkeljisao po njemu pre mene.

Ok, bez bukleta se može preživeti, ali opet...

 

Ne znam Å¡ta da radim. Deo mene najradije bi oba izdanja vratio prodavcu.

Link to comment
Share on other sites

Ja tacno znam sta treba da radis,uz sve te baksuzluke koji ti se desavaju,steta sto nisi iz Novog Sada bilo bi ti blize.Pravac Kacka petlja.

Ja sam btw.danas pazario jednu novu plocu,zvuci sasvim pristojno,cak i audifilski,jedino sto je mono- Thelonus Monk,180g Wax Time,sa oznakom DMM(direkt metal mastering.Nema puckanja,nije kriva.Mnogo bitnije od zvuka i kvaliteta ploce je ono sto je i ko je na njoj.U pitanju je album Brilijant corners ,jedna od najvaznijih jazz ploca svih vremena...prema Downbeat-u najvaznija Riverside ploca ili jos jedan komentar sa omota "No serious jazz collection should be without it".Bas me je obradovala kad sam slucajno danas otiso do Mungosa bez namere da kupim plocu vec po neki stylus cleaner.Juce sam na Mezzo TV gledao neku biografsku emisiju o Monk-u i bas taj album su pominjali,jedan jazz kriticar i kolekcionar ju je izvadio iz ogromne gomile ploca,bila je first press sa potpisima.Pomislih kako bi sjajno bilo ovo imati, i eto odem danas poslom do centra,svratim do Mungosa i uverim se po kozna koji put da nista nije slucajno u zivotu.Prednja stana omota je nesto drugacija,da zavara trag,ali sam zapamtio naslov i numeru posvecenu Monkovoj partnerki plave krvi Nici "Pannonica".Muzika je predivna,muzicari sjajni ,pored odlicnog Monka svraju jos Sonny Rollins,Clark Terry,Paul Chambers i Max Roach od poznatijih imena.Nije bila ni preskupa, 20evra.

Link to comment
Share on other sites

Ja tacno znam sta treba da radis,uz sve te baksuzluke koji ti se desavaju,steta sto nisi iz Novog Sada bilo bi ti blize.Pravac Kacka petlja.

Ja sam btw.danas pazario jednu novu plocu,zvuci sasvim pristojno,cak i audifilski,jedino sto je mono- Thelonus Monk,180g Wax Time,sa oznakom DMM(direkt metal mastering.Nema puckanja,nije kriva.Mnogo bitnije od zvuka i kvaliteta ploce je ono sto je i ko je na njoj.U pitanju je album Brilijant corners ,jedna od najvaznijih jazz ploca svih vremena...prema Downbeat-u najvaznija Riverside ploca ili jos jedan komentar sa omota "No serious jazz collection should be without it".Bas me je obradovala kad sam slucajno danas otiso do Mungosa bez namere da kupim plocu vec po neki stylus cleaner.Juce sam na Mezzo TV gledao neku biografsku emisiju o Monk-u i bas taj album su pominjali,jedan jazz kriticar i kolekcionar ju je izvadio iz ogromne gomile ploca,bila je first press sa potpisima.Pomislih kako bi sjajno bilo ovo imati, i eto odem danas poslom do centra,svratim do Mungosa i uverim se po kozna koji put da nista nije slucajno u zivotu.Prednja stana omota je nesto drugacija,da zavara trag,ali sam zapamtio naslov i numeru posvecenu Monkovoj partnerki plave krvi Nici "Pannonica".Muzika je predivna,muzicari sjajni ,pored odlicnog Monka svraju jos Sonny Rollins,Clark Terry,Paul Chambers i Max Roach od poznatijih imena.Nije bila ni preskupa, 20evra.

 

jazz-baroness-1024.jpg

 

Žena, imućna na Äijem je imanju utoÄiÅ¡te naÅ¡la Monkova porodica, ali je bila pokrovitelj i prijatelj mnogih džez umetnika, koji su je voleli, a mnogi su svirali, pa i komponovali u njenu Äast: http://www.hbo.com/documentaries/the-jazz-baroness/index.html

 

InaÄe najpoznatiju temu Nica's Dream komponavao je Horace Silver.

 

Ako mi dobaciš metal mogu da uradim direktan mastering ove kompilacije koju sam za sebe pravio pre nekoliko meseci:

post-10064-0-82109400-1363637917_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo, napravio sam foto-aparatom snimak ploÄe "I'm new here" koju sam nedavno kupio kod US Amazona (izvinjavam se Å¡to je kvalitet slike/zvuka bzvz). 

Molim kolege da ga pogledaju i kažu da li se ovo može smatrati krivom (warped) ploÄom i da li je bezbedno (za glavu gramofona) puÅ¡tati je?

Napominjem da ploÄa svira ok, bez preskakanja, zvuk je normalan i nema nikakvih distorzija. PloÄa je, sa poÅ¡tarinom, plaćena $15.

Da li, u principu, zadržati ovakvu ploÄu (ako svira normalno), ili tražiti zamenu?

 

Link to comment
Share on other sites

Ma, ako dobro zvuÄi, sluÅ¡aj i uživaj, nemoj se cimati oko vraćanja.

Kakve si sreće, poslaće ti još gori primerak.

 

Ma da, meni je tata stalno govorio, bolje da se rodis bez qrca nego bez srece,

ako imas srece mozda ti i poraste! :)

Link to comment
Share on other sites

Možda izgleda kao da nemam sreće sa ploÄama. Nije baÅ¡ tako crno. Evo, recimo, nekoliko kvalitetnih noviteta kojima sam u potpunosti zadovoljan:

 

Roy Eldridge - Happy Time

royfront.jpg

 

royback.jpg

 

Za mene, ovaj album predstavlja suÅ¡tinu džeza. Fenomenalan album, najtoplija preporuka. Sjajna ekipa, izvrstan izbor standarda, super zvuk. Imam ovu ploÄu i kao RTB-ovu domaćicu, ali ova US (remasterovana) varijanta iz 1991. najlepÅ¡e svira.

 

 

 

Dark Tranquillity - Fiction

fiction1001.jpg

 

fiction2001.jpg

 

Å ta reći... melodic death-metal u svom najÄistijem vidu. Lepo i bogato uraÄ‘eno izdanje. Gatefold omot od nekog debelog luksuznog papira. Uz ploÄu se dobija poklon poster i CD.

 

 

 

Tracey Thorn - Love And Its Opposite

tracey1001.jpg

 

tracey2001.jpg

 

Carica. Obožavam. "Late in the afternoon" je jedna od najlepÅ¡ih pesama koje sam ikad Äuo.

 

 

 

Terry Callier - Essential

terry1001.jpg

 

terry2001.jpg

 

Dupli album, single sleeve. NM stanje. U principu nisam pristalica kompilacija i the best of-ova, ali kad je u pitanju Teri pravim izuzetak. Uz to, izbor pesama je interesantan, a neke stvari prvi i jedini put su zastupljene baÅ¡ na ovom albumu; tako recimo, pesma "Blues" (koja zatvara album) je dirljiva i ogoljena prvobitna verzija neÄega Å¡to će kasnije prerasti u remek-delo zvano "You goin' miss your candyman". 

Link to comment
Share on other sites

Možda izgleda kao da nemam sreće sa ploÄama. Nije baÅ¡ tako crno. Evo, recimo, nekoliko kvalitetnih noviteta kojima sam u potpunosti zadovoljan:

 

Roy Eldridge - Happy Time

royfront.jpg

 

royback.jpg

 

Za mene, ovaj album predstavlja suÅ¡tinu džeza. Fenomenalan album, najtoplija preporuka. Sjajna ekipa, izvrstan izbor standarda, super zvuk. Imam ovu ploÄu i kao RTB-ovu domaćicu, ali ova US (remasterovana) varijanta iz 1991. najlepÅ¡e svira.

Hm, da. U to doba radili su oni seriju remastera (preciznije, reizdanja starijih i novijih albuma, jer, npr, ne znam Å¡ta bi 1991. moglo znaÄiti remaster sa npr. mono jednokanalnih izvora kakvih je bilo u ovoj seriji) i mnoge od njih je radio Phil De Lancie, koji je tih godina vrlo pristojno obavljao svoj posao "digitalnog masterovanja" (!). 

Kako god bilo, neke od tih ploÄa/CDova su zaista fantastiÄno zvuÄeće, iako je bilo i brljotina (uglavnom sa novijom produkcijom).

I, svakako su - esencija džeza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...