Jump to content


Prvi Sistem


Dizastor

Recommended Posts

Pozdrav svima.

Već godinu-dvije dana pratim ovaj forum ali dosad nisam uÄestovao u diskusijama. Razlog je prozaiÄan, tek sad kupujem svoju prvu konfig..., pardon, prvi sistem.

Kako živim u shoopku svijeta Äak i po nestrogim kriterijumima bivše nam države (BL),izbor je olakšan nepostojanjem istog. Elem, nabavku opreme sam planirao u tri koraka. U prvi mah bih kupio pojaÄalo, najjeftinije interkonekt i zvuÄniÄke kablove (zvuÄnike sam već kupio, o tome malo kasnije):

  • Kupovina pojaÄala: Izbor je pao na Yamahu A-S500 (cca 470 ojra). Nahvaljena je u What Hi-Fi-u a slabiji (polu)brat receiver A-S 300 je dobio solidne ocjene u jednom od ranijih brojeva Hi- Files-a.

  • ZvuÄnici su već kupljeni, rijeÄ je o modelu Tannoy Mercury V1. TakoÄ‘er su dobili izuzetno pozitivne kritike u What Hi-Fi. Mimo ovih kutija imao sam još izbor izmeÄ‘u Yamahinih modela i starijeg brata Tannoy Mercury F1.

  • Kako imam popriliÄan broj albuma u flac formatu, zasad bi iz jednaÄine iskljuÄio CD player. Kao izvor bi koristio satelitski receiver/media playerAzbox Elite u tandemu sa WD elements hard diskom.

Drugi korak ukljuÄuje kupovinu DAC-a i kvalitetnijih kablova. No da krenem redom:

  • HRT Music Streamer II – Äini mi se da za 150 ojra nema kvalitetnijeg rješenja a da nije DIY.

  • ZvuÄniÄki kabl Chord Carnival Silver Screen (8 EUR)

  • USB kabl – interesantni su mi što jeftiniji primjerci. Red veliÄina 10-20 ojra...

  • Interkonekt Chord Crimson Plus (55 EUR)

Ovaj drugi korak je još uvijek nije zatvoren finansijski pa nisam ni kontaktirao firmu gdje sam pronašao sve ove stvarÄice. Ukoliko je moguće, naruÄio bih sve ovo pošto mi BG baš i nije blizu. TakoÄ‘er, postoji mogućnost da odlepršam do Kroejše ali to za sobom vuÄe beskonaÄno pregledanje kataloga a rad bih bio da sve kupim na jednom mjestu.
Za tretji korak ću da pitam u odgovarajućem dijelu foruma, no za to baš ima vremena.
Što se tiÄe muzike, mostly bi se slušala metalurgija u svim varijacijama, hard i simfo rock uz jednu žliÄicu Gotan Project-a.
Prostorija je veliÄine 30 kvadrata (6x5). ZvuÄnici bi bili na postolju kraj tv-a nekih 40 cm od tla (nepraktiÄno mi je uzimati stalke). Maximalna udaljenost od zida je pola metra.
Zamolio bih vas da iznesete svoje prijedloge odnosno ako neko ima iskustva sa navedenim komponentama, da kaže svoje mišljenje.
I da ne zaboravim, svi dijelovi budućeg sistema će biti novi, iz prostog razloga što se kod nas u BiH prodaju ili prastari primjerci ili Äesto se desi da je polovna roba skuplja od novih ureÄ‘aja.
Šta reći na kraju, nego hvala svima koji su uspjeli doći do kraja ovog posta a da nisu zaspali. Živjeli i Äitamo se...
Link to comment
Share on other sites

Ma uplašio sam se da će ih nestati jerbo kod nas sve dolazi u minimalnim koliÄinama. A kao što rekoh, nahvališe ih u What hi fi-u.

Elem, našao sam u Hrvatskoj na sniženju Marantz PM 5004 (Äini mi se tisućuosamsto kuna- cca 240 eura). Isplati li se upariti ga sa ovim zvuÄnicima ili da ipak idem sa Yamahom.

I da ne zaboravim, hvala ti što si se javio...

Link to comment
Share on other sites

Moraces da smanjis prostoriju da bi ti zvunici radili kako treba. ;)

Salim se. Mislim da za dobru muziku nije kljucno da soba bude "taman" za zvucnike, odnosno obrnuto. Ako se dobro postavi, i soba lepo popuni (izdampira), nema razloga da ne uzivas.

Odlicna ti je ideja da ne kupujes CD plejer, ako ti vec veci deo kolekcije stoji na hard disku.

Ja ne znam koje konkretno pojacalo da ti predlozim, ali ti savetujem da trazis nesto polovno sa foruma. Slusao sam neko Sony mosfet pojacalo sa tim kutijama, i to je bilo skroz ok.

Link to comment
Share on other sites

U celoj ovoj prici bih izbegao kupovinu Yamahe, sem ako imas problema sa obuzdavanjem preteranog basa kod velikih kutija. Poznato je kako Yamaha koristi frekventni opseg, a licno sam imao A-720. Sto se kablova tice nemam iskustva sa njima, a obrati paznju na muzicku kartu ako pustas sa kompa.

Link to comment
Share on other sites

Moraces da smanjis prostoriju da bi ti zvunici radili kako treba. ;)

Salim se. Mislim da za dobru muziku nije kljucno da soba bude "taman" za zvucnike, odnosno obrnuto. Ako se dobro postavi, i soba lepo popuni (izdampira), nema razloga da ne uzivas.

Odlicna ti je ideja da ne kupujes CD plejer, ako ti vec veci deo kolekcije stoji na hard disku.

Ja ne znam koje konkretno pojacalo da ti predlozim, ali ti savetujem da trazis nesto polovno sa foruma. Slusao sam neko Sony mosfet pojacalo sa tim kutijama, i to je bilo skroz ok.

Link to comment
Share on other sites

Sa Tannoy zvucnicima probaj jos koji amp,pored yamahe,mogu se upariti sa dosta toga...Gledaj da poslusas pre bilo kakve kupovine.

Recenzije ne treba uzimati zdravo za gotovo...uradices jako losu stvar sa unapred kupljenim "malo boljim kablovima" u tvom slucaju sa Chord-om...Oni mogu jako da ti zeznu sound celog sistema.Za pocetak su ti dobri i neki jeftini,pa kad skontas kakav imas sistem,onda uzmes kablove koji ce da cucnu na to sto imas.

Link to comment
Share on other sites

Sa Tannoy zvucnicima probaj jos koji amp,pored yamahe,mogu se upariti sa dosta toga...Gledaj da poslusas pre bilo kakve kupovine.

Recenzije ne treba uzimati zdravo za gotovo...uradices jako losu stvar sa unapred kupljenim "malo boljim kablovima" u tvom slucaju sa Chord-om...Oni mogu jako da ti zeznu sound celog sistema.Za pocetak su ti dobri i neki jeftini,pa kad skontas kakav imas sistem,onda uzmes kablove koji ce da cucnu na to sto imas.

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam poÄetkom sledeće sedmice zamoliti omladince u Yamahinom salonu da mi dozvole da malo poslušam Yamahu a za sledeći vikend razguliću u Hrvatsku pa šta bude...

MeÄ‘utim, ima tu nešto drugo. Moj uši su od devedeset i druge slušale reprodukciju preko: a) linije Aiwa (ili to bi onaj Camacrown- ne mogu se više sjetiti), B) Sharp cd-ba 1500 (ovo i dalje služi) i c) creative labs jeftinjara 4.1 sistem ZvuÄi šašavo, ali kako da prepoznam manjkavosti u zvuku kad sam slušao tj. slušam smetje ureÄ‘aje. Kako da za deset minuta minuta "testiranja" skontam da mi to pojaÄalo paše... Zato ja i ovoliko smaram, jednostavno u takvoj sam poziciji da više vjerujem novinarima i vama, iskusnim audiofilima, nego svojim neistreniranim ušima...

Vezano za kablove, opet sam pod uticajem odreÄ‘enog magazina koji se bavi audio-video tehnikom. ZnaÄi, ili chord ili qed... Em jeftino, em (navodno) dobro, pa ako se i zahebem, lako je kupiti druge ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...