Jump to content

M-Kabl
Photo

Prvi Sistem

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 odgovora u ovoj temi

#1 Dizastor

Dizastor

Junior member

• Novi članovi
  • 13 Poruka:

Poruka napisana 10 октобар 2011 - 22:21

Pozdrav svima.

Već godinu-dvije dana pratim ovaj forum ali dosad nisam učestovao u diskusijama. Razlog je prozaičan, tek sad kupujem svoju prvu konfig..., pardon, prvi sistem.
Kako živim u shoopku svijeta čak i po nestrogim kriterijumima bivše nam države (BL),izbor je olakšan nepostojanjem istog. Elem, nabavku opreme sam planirao u tri koraka. U prvi mah bih kupio pojačalo, najjeftinije interkonekt i zvučničke kablove (zvučnike sam već kupio, o tome malo kasnije):
  • Kupovina pojačala: Izbor je pao na Yamahu A-S500 (cca 470 ojra). Nahvaljena je u What Hi-Fi-u a slabiji (polu)brat receiver A-S 300 je dobio solidne ocjene u jednom od ranijih brojeva Hi- Files-a.
  • Zvučnici su već kupljeni, riječ je o modelu Tannoy Mercury V1. Također su dobili izuzetno pozitivne kritike u What Hi-Fi. Mimo ovih kutija imao sam još izbor između Yamahinih modela i starijeg brata Tannoy Mercury F1.
  • Kako imam popriličan broj albuma u flac formatu, zasad bi iz jednačine isključio CD player. Kao izvor bi koristio satelitski receiver/media playerAzbox Elite u tandemu sa WD elements hard diskom.
Drugi korak uključuje kupovinu DAC-a i kvalitetnijih kablova. No da krenem redom:
  • HRT Music Streamer II – čini mi se da za 150 ojra nema kvalitetnijeg rješenja a da nije DIY.
  • Zvučnički kabl Chord Carnival Silver Screen (8 EUR)
  • USB kabl – interesantni su mi što jeftiniji primjerci. Red veličina 10-20 ojra...
  • Interkonekt Chord Crimson Plus (55 EUR)

Ovaj drugi korak je još uvijek nije zatvoren finansijski pa nisam ni kontaktirao firmu gdje sam pronašao sve ove stvarčice. Ukoliko je moguće, naručio bih sve ovo pošto mi BG baš i nije blizu. Također, postoji mogućnost da odlepršam do Kroejše ali to za sobom vuče beskonačno pregledanje kataloga a rad bih bio da sve kupim na jednom mjestu.

Za tretji korak ću da pitam u odgovarajućem dijelu foruma, no za to baš ima vremena.

Što se tiče muzike, mostly bi se slušala metalurgija u svim varijacijama, hard i simfo rock uz jednu žličicu Gotan Project-a.

Prostorija je veličine 30 kvadrata (6x5). Zvučnici bi bili na postolju kraj tv-a nekih 40 cm od tla (nepraktično mi je uzimati stalke). Maximalna udaljenost od zida je pola metra.

Zamolio bih vas da iznesete svoje prijedloge odnosno ako neko ima iskustva sa navedenim komponentama, da kaže svoje mišljenje.

I da ne zaboravim, svi dijelovi budućeg sistema će biti novi, iz prostog razloga što se kod nas u BiH prodaju ili prastari primjerci ili često se desi da je polovna roba skuplja od novih uređaja.

Šta reći na kraju, nego hvala svima koji su uspjeli doći do kraja ovog posta a da nisu zaspali. Živjeli i čitamo se...

Install flash.

#2 Senn

Senn

Junior member

• Članovi
  • 80 Poruka:

Poruka napisana 12 октобар 2011 - 23:12

Malo ti je povelika prostorija za te zvucnike

#3 Dizastor

Dizastor

Junior member

• Novi članovi
  • 13 Poruka:

Poruka napisana 13 октобар 2011 - 09:30

Ma uplašio sam se da će ih nestati jerbo kod nas sve dolazi u minimalnim količinama. A kao što rekoh, nahvališe ih u What hi fi-u.
Elem, našao sam u Hrvatskoj na sniženju Marantz PM 5004 (čini mi se tisućuosamsto kuna- cca 240 eura). Isplati li se upariti ga sa ovim zvučnicima ili da ipak idem sa Yamahom.
I da ne zaboravim, hvala ti što si se javio...

#4 Nikolape

Nikolape

Member

• Članovi
  • Pip
  • 204 Poruka:

Poruka napisana 14 октобар 2011 - 09:50

• Kupovina pojačala: Izbor je pao na Yamahu A-S500 (cca 470 ojra). Nahvaljena je u What Hi-Fi-u a slabiji (polu)brat receiver A-S 300 je dobio solidne ocjene u jednom od ranijih brojeva Hi- Files-a.

U celoj ovoj prici bih izbegao kupovinu Yamahe, sem ako imas problema sa obuzdavanjem preteranog basa kod velikih kutija. Poznato je kako Yamaha koristi frekventni opseg, a licno sam imao A-720. Sto se kablova tice nemam iskustva sa njima, a obrati paznju na muzicku kartu ako pustas sa kompa.
:: B&W Matrix 3 S1 :: Sansui AU-G90X :: Philips CD850 :: Technics SH-8066 :: VDH Skyline hybrid ::

#5 machinori

machinori

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 2975 Poruka:

Poruka napisana 14 октобар 2011 - 10:01

Moraces da smanjis prostoriju da bi ti zvunici radili kako treba. ;)
Salim se. Mislim da za dobru muziku nije kljucno da soba bude "taman" za zvucnike, odnosno obrnuto. Ako se dobro postavi, i soba lepo popuni (izdampira), nema razloga da ne uzivas.
Odlicna ti je ideja da ne kupujes CD plejer, ako ti vec veci deo kolekcije stoji na hard disku.
Ja ne znam koje konkretno pojacalo da ti predlozim, ali ti savetujem da trazis nesto polovno sa foruma. Slusao sam neko Sony mosfet pojacalo sa tim kutijama, i to je bilo skroz ok.

#6 Dizastor

Dizastor

Junior member

• Novi članovi
  • 13 Poruka:

Poruka napisana 14 октобар 2011 - 18:59

U celoj ovoj prici bih izbegao kupovinu Yamahe, sem ako imas problema sa obuzdavanjem preteranog basa kod velikih kutija. Poznato je kako Yamaha koristi frekventni opseg, a licno sam imao A-720. Sto se kablova tice nemam iskustva sa njima, a obrati paznju na muzicku kartu ako pustas sa kompa.

"Tonally the A-S500 is slightly bright, but in any sensibly chosen system this only contributes to the sense of sparkle". What hi-fi

Znači ipak su neslajtli brajt. Šteta. Kako ću ipak ići u Hrvatsku, malo gledam po cjenovnicima. Kakvo je tvoje mišljenje o Rotel 04 SE (370 eur). Ponovo pominjem Marantz 5004 (240 eur). Čudno je da nigdje nema novije braće PM 6002 i 6003. Ima samo 6004 ali mi je baš izvan dohvata.

Kompjuter ispada iz ove priče. Za početak koristiću Azbox elite s tim da bi vremenom dodao neki jeftiniji DAC (vjerovatno HRT Music Streamer II).

#7 Dizastor

Dizastor

Junior member

• Novi članovi
  • 13 Poruka:

Poruka napisana 14 октобар 2011 - 19:21

Moraces da smanjis prostoriju da bi ti zvunici radili kako treba. ;)
Salim se. Mislim da za dobru muziku nije kljucno da soba bude "taman" za zvucnike, odnosno obrnuto. Ako se dobro postavi, i soba lepo popuni (izdampira), nema razloga da ne uzivas.
Odlicna ti je ideja da ne kupujes CD plejer, ako ti vec veci deo kolekcije stoji na hard disku.
Ja ne znam koje konkretno pojacalo da ti predlozim, ali ti savetujem da trazis nesto polovno sa foruma. Slusao sam neko Sony mosfet pojacalo sa tim kutijama, i to je bilo skroz ok.

Jednostavno nisam mogao odoliti. Kad sam vidio da i u Banjaluci ima nešto od novije hi-fi opreme a pritom je i relativno jeftino, tu se završila svaka priča. :-)
Što se tiče polovnih stvari, lako bi to bilo da živim u ili makar blizu Beograda. Ovako, čini mi se da je to malo nerealna opcija. Al pokušaću i to... A koliko dilema... Uvijek sam mislio da je slaganje kompjuterske konfiguracije žešće frustrirajuća stvar, kad ono, ima nešto još i grđe...

Nikolape & Machinori, Machinori & Nikolape, šta da drugo kažem nego ogromno hvala. Znam da ne znači puno ali cijenim što mi pomažete...

#8 bane025

bane025

Member

• Članovi
  • Pip
  • 380 Poruka:

Poruka napisana 14 октобар 2011 - 19:24

Sa Tannoy zvucnicima probaj jos koji amp,pored yamahe,mogu se upariti sa dosta toga...Gledaj da poslusas pre bilo kakve kupovine.
Recenzije ne treba uzimati zdravo za gotovo...uradices jako losu stvar sa unapred kupljenim "malo boljim kablovima" u tvom slucaju sa Chord-om...Oni mogu jako da ti zeznu sound celog sistema.Za pocetak su ti dobri i neki jeftini,pa kad skontas kakav imas sistem,onda uzmes kablove koji ce da cucnu na to sto imas.

Rega RP1 Ortofon 2M Red,Monitor Audio Silver RX2,Audioquest type 8,Arcam FMJ A18,Audioquest King Cobra,CA DacMagic,Oehlbach nf113,NAD C 542,FTA Route66

meseceve mene  lecenje

posni kolaci

#9 trouble

trouble

Member

• Članovi
  • Pip
  • 412 Poruka:

Poruka napisana 15 октобар 2011 - 17:21

pozdrav BL kod mene u brodu mozes cuti kako zvuce tannoyi sa marantzom i harmanom plus dacmagic.ukoliko prolazis ovuda poziv uvijek vazi.

Pro-Ject Debut III,Logitech Squeezebox,CA DacMagic,Mogami,Arcam FMJ A28,Rotel RB990,Audioquest x2,

Bowers Wilkins CM7

#10 Dizastor

Dizastor

Junior member

• Novi članovi
  • 13 Poruka:

Poruka napisana 15 октобар 2011 - 18:29

Sa Tannoy zvucnicima probaj jos koji amp,pored yamahe,mogu se upariti sa dosta toga...Gledaj da poslusas pre bilo kakve kupovine.
Recenzije ne treba uzimati zdravo za gotovo...uradices jako losu stvar sa unapred kupljenim "malo boljim kablovima" u tvom slucaju sa Chord-om...Oni mogu jako da ti zeznu sound celog sistema.Za pocetak su ti dobri i neki jeftini,pa kad skontas kakav imas sistem,onda uzmes kablove koji ce da cucnu na to sto imas.

Mislio sam početkom sledeće sedmice zamoliti omladince u Yamahinom salonu da mi dozvole da malo poslušam Yamahu a za sledeći vikend razguliću u Hrvatsku pa šta bude...

Međutim, ima tu nešto drugo. Moj uši su od devedeset i druge slušale reprodukciju preko: a) linije Aiwa (ili to bi onaj Camacrown- ne mogu se više sjetiti), B) Sharp cd-ba 1500 (ovo i dalje služi) i c) creative labs jeftinjara 4.1 sistem Zvuči šašavo, ali kako da prepoznam manjkavosti u zvuku kad sam slušao tj. slušam smetje uređaje. Kako da za deset minuta minuta "testiranja" skontam da mi to pojačalo paše... Zato ja i ovoliko smaram, jednostavno u takvoj sam poziciji da više vjerujem novinarima i vama, iskusnim audiofilima, nego svojim neistreniranim ušima...

Vezano za kablove, opet sam pod uticajem određenog magazina koji se bavi audio-video tehnikom. Znači, ili chord ili qed... Em jeftino, em (navodno) dobro, pa ako se i zahebem, lako je kupiti druge ...

#11 Dizastor

Dizastor

Junior member

• Novi članovi
  • 13 Poruka:

Poruka napisana 15 октобар 2011 - 18:31

pozdrav BL kod mene u brodu mozes cuti kako zvuce tannoyi sa marantzom i harmanom plus dacmagic.ukoliko prolazis ovuda poziv uvijek vazi.

Trouble, zahvaljujem se na pozivu. Šta god da (ne) kupim, javljam ti se kad budem išao na tu stranu...

#12 trouble

trouble

Member

• Članovi
  • Pip
  • 412 Poruka:

Poruka napisana 15 октобар 2011 - 18:51

Mislio sam početkom sledeće sedmice zamoliti omladince u Yamahinom salonu da mi dozvole da malo poslušam Yamahu a za sledeći vikend razguliću u Hrvatsku pa šta bude...

Međutim, ima tu nešto drugo. Moj uši su od devedeset i druge slušale reprodukciju preko: a) linije Aiwa (ili to bi onaj Camacrown- ne mogu se više sjetiti), B) Sharp cd-ba 1500 (ovo i dalje služi) i c) creative labs jeftinjara 4.1 sistem Zvuči šašavo, ali kako da prepoznam manjkavosti u zvuku kad sam slušao tj. slušam smetje uređaje. Kako da za deset minuta minuta "testiranja" skontam da mi to pojačalo paše... Zato ja i ovoliko smaram, jednostavno u takvoj sam poziciji da više vjerujem novinarima i vama, iskusnim audiofilima, nego svojim neistreniranim ušima...

Vezano za kablove, opet sam pod uticajem određenog magazina koji se bavi audio-video tehnikom. Znači, ili chord ili qed... Em jeftino, em (navodno) dobro, pa ako se i zahebem, lako je kupiti druge ...

sto se tice yamahe ima komplet u HR na oglasima (njuskalo) S500,cd700 i tuner iz te linije relativno povoljno,mada mislim da je bolje da poslusas savjete iskusnijih i poslusas par pojacala prije kupovine.

Pro-Ject Debut III,Logitech Squeezebox,CA DacMagic,Mogami,Arcam FMJ A28,Rotel RB990,Audioquest x2,

Bowers Wilkins CM7

#13 Dizastor

Dizastor

Junior member

• Novi članovi
  • 13 Poruka:

Poruka napisana 15 октобар 2011 - 19:14

Hvala na obavještenju. CD player i tuner mi ne trebaju, jer ću koristiti Azbox (multimedijalni dio umjesto cd-a a satelitski umjesto tunera). A nova oprema mi više odgovara , jer bih imao povrat pdv-a od cirka 20%.

#14 trouble

trouble

Member

• Članovi
  • Pip
  • 412 Poruka:

Poruka napisana 15 октобар 2011 - 19:29

BL imas PP

Bowers Wilkins CM7

#15 Senn

Senn

Junior member

• Članovi
  • 80 Poruka:

Poruka napisana 15 октобар 2011 - 21:48

I Yamaha moze da zvuci magicno sa tannoyem, poslusaj ako mozes

AV impuls