Jump to content


Re�-Dve O Forumašima


beatgoeson

Recommended Posts

Ja sam imao jedan period u životu bez filmova (otprilike 3 godine) kad su deca bila istovremeno i dovoljno mala da ne spavaju noću i dovoljno velika da ih ne možeš lako uspavati... Posle toga i najstupidnije teenage komedije su mi bile dobre za gledanje.

:D

Kada odem kod nekoga u posetu, a na teveu ima film, gledam u ekran kao urođenik koji je upravo banuo negde iz Papue Nove Gvineje.

Link to comment
Share on other sites

Poznata mi je i ova izjava, ja sam jedan od izjavljivaÄa! :lol: Ne znam kako drugi, ali moj motiv za neposedovanje nije samo loš program, nego i ordinarna lenjost. Naime, neposredno pre doseljavanja u Karlovce mi je crk'o televizor, pa je, osim dovlaÄenja kabla bila potrebna i nabavke novog TV-a. No, sredio bih ja to, da sam imao jaku želju. InaÄe, nemam stav glede gledaÄa televizije. ÄŒak, već neko vreme planiram da nabavim gomilu DVD-ja sa vrhunskim filmovima pa da ih u kontinuitetu, sa uživanjem odgledam. Ima li na forumu još nekoga ko već osam godina nije odgledao ni jedan film? :o

Nemam nameru da promovišem tv, ja ga gledam strogo kontrolisano, samo mi je upadljiva pojava o kojoj priÄamo na forumu.

:klanjanje Ja sam imao jedan period u životu bez filmova (otprilike 3 godine) kad su deca bila istovremeno i dovoljno mala da ne spavaju noću i dovoljno velika da ih ne možeš lako uspavati... Posle toga i najstupidnije teenage komedije su mi bile dobre za gledanje.

Ja sam radio 4 godine u dvd klubu i filmovi su mi se ogadili :heat . Tada sam gledao u proseku 2 filma dnevno pa ti vidi... A nisam gledao svasta. ProÄ‘e od tad 5 godina i za to vreme sam pogledao procentualno kao za 2% jedne godine dok sam radio u dvd klubu. ÄŒekam da mi se vrati to o Äemu priÄaš.

Link to comment
Share on other sites

Ja jako retko gledam TV,vec mesecima pauziram(blenem u internet, to je jos gore),ako izuzmem poneki koncert na mezzo i crtace sa decom.Danas ukljucim iz bezveze kad ono ladno Brian Ferry u nasem talk sou,nisam mogao da verujem,ukljucim preko pojacala zvuk i na Slave to love,skoro ne mozes da skontas jel' to sviraju ili je play back.Jel' oni to cesto na tom kanalu uspeju da svrate pre arene neku megazvezdu,jel da sad ocekujem Sade,ima da postanem pasionirani TV blejac.

Nego da nedavim o TV,muzika je najvaznija. :)

Naravno da ljudima nije do pisanja o svojim nesto kvalitetnijim sistemima,kad ce neko da ti objasni da kako si prevaren i izjavi saucesce, ili da to i radis da bi posle to prodao(ima i toga doduse),to je losa strana ovog foruma.Kad je poslednji put bio prikaz nekog vrhunskog gramofona poput Lemicevog Gyrodeca.Meni je licno pojava Stradi varija na Vinil podforumu i njegovi tekstovi o Lencu pravo osvezenje.Sto se sad neko nebi javio i napisao nesto o Roxanu,Pinku,VPI,Oraclu,Soti,...svom ili nekom koga je slusao,ja sam na pr. pre neki dan prvi put uzivo video Kuzma reference(90kg :klanjanje ) ,i Zanden Cd player(oko 30000E) ,jedan nas projekt koji ga vec nadsvirava.Cemu pisanje o tome kad sam ismejan vec u svom pokusaju da prenesem jedno obicno slusno iskustvo sa obicnim malim pmc-om,ispao sam tehnicki nepismen i "naucno je brojkama i grafikonima" dokazano da je to sto sam cuo i preneo pokretacu teme bilo potpuno beznacajno.Malo karikiram naravno,ali setite se i Laletove teme nova iskustva,od onda covek vise nema vremena za forum.

Link to comment
Share on other sites

Sto je najgore, brzo bi se pojavila gomila njih voljnih da mu objasne kako je bacio novac, kako je sve to prevara - i kako su dobre sprave prestale da se proizvode pre 20 godina, pa je on, budala, mogao da za 10 puta manje pare kupi nesto mnogo bolje. Naravno, tu je i gomila onih koji su to uradili i koji znaju da imaju to bolje, jer oni su pametni - a ne kao on, jadan glup. :D

Doduse, verujem da bi dobio i pregrst PP-ova sa ponudama sta moze da mu neko pomogne da kupi povoljno, a zapravo bi mu bas leglo u sistem i sa cim bi njegov sistem konacno prosvirao, da ne bude vise zrtva. Eksta-super-samo za prijatelje, bez garancije na papiru i fiskalnog, ali na cvrstu rec, doneto pravo iz inostranstva.

Like this!

btw zasto postovi stuff-a ne mogu da se "lajkuju"? Vise nema bojazni od tendencioznog i zlonamernog "dislajka".

Link to comment
Share on other sites

Još jedna od mojih omiljenih poruka/izreka je ova:

"Vidiš, ovaj (tvoj) ureÄ‘aj zvuÄi kao najogavniji motokultivator, a ovaj (moj) zvuÄi kao najfiniji muziÄki instrument"

Alternativno, postoji i nešto blaža varijanta ove izjave:

"Pre nego što sam na tom i tom ureÄ‘aju uradio to i to, zvuÄao je kao kanta. Basovi su bili mlitavi, srednjih nigde, a visoki su prštali. ZvuÄna slika je bila uzana kao jednosmerna ulica, dok je izvoÄ‘enje kasnilo u ritmu i note nisu bile na pravom mestu. (sic!) :rolleyes:

Sada, posle intervencije, je, meÄ‘utim, sve postalo savršeno. Preporodio sam se. ÄŒujem kako zvuÄi znoj ispod pazuha izvoÄ‘aÄa. Basovi su utegnuti, srednji su muzikalni, dok su visoki diskretni i uopšte ne zamaraju oštrinom. Cela zvuÄna slika dobila je toplinu, pozornica na kojoj su izvoÄ‘aÄi dubine je 300 kilometara, instrumenti su prodisali i mogu da Äujem vazduh oko svakog od njih. Ali meni ništa od svega toga nije bitno. Najbitnije je da slušam muziku"

:1038:

Link to comment
Share on other sites

Eto vidis, ni ja ne gledam tv pune tri godine! Stoji u podrumu, podrum otkljucan, i niko da ga odnese! A, evo pisao sam i magistarski, skocim u podrum po neke knjige i samo premestam onaj prasnjavi tv - znaci, vise smeta neg' sto koristi. Moracu da rasturim to cudo i vidim ima li nesto od delova da se iskoristi...

Istina, ima i dokonih i zavidnih ljudi, pa ne cudi da ''opletu'' po tudjim uredjajima samo zato sto su skuplji. Ali u kojoj sferi zivota nije tako? Pola komsiluka ima skuplje uredjaje od mene, ali ti cujes da to ne moze da radi kako valja sa kineskim kablovima i losim pozicioniranjem. Svrate kod mene da cuju sistem od 400 evra i odma' osmeh na lice. Malo kurvamo i ostavljamo na slusanje uredjaje kad nismo u Bg-u, i svi zadovoljni 100% !

Na Forumu valja znati kako i sta pitati ! Ako pokusavate da uparite neke kutije sa pojacalom, ne bas tako pametno pitanje bi glasilo 'kako se slazu ove kutije sa tim pojacalom', dok bi pametno pitanje bilo 'u prilici sam da kupim to i to, molim da oni koji su slusali samo ovu kombinaciju napisu utiske...' ! Prvo pitanje vodi u raspravu ili bezbroj komentara tipa... ok zvuci, ali bolje ti je da probas sa tim i tim, pa se pojavi peti lik i kaze, ma kakvi, slusao sam tu komb. i to tek nista ne valja. Onda ovaj odg. 'ne lupaj, ja sam to slusao u Kopenhagenu 1978., i odlicno je zvucalo'! I, tako, ti sedis i citas prepucavanja koja se u sustini svode na moj ''stojadin'' je veci od tvog !

Ono sto je jos primetnije na Forumu... pojave se novi ljudi i sa toliko bojazni postavljaju pitanja, kao da ce glava da im odleti zbog toga! I, to ne bez razloga. Opet se pojave neki tamo koji jedva cekaju da nadju neku neznalicu, ne bi li pokazali svoje znanje (a pre ce biti opsednutost) na tu temu! Ali na koji nacin? Tako sto ce da izvredja coveka i da se ovaj postidi sto je postavio pitanje, te da se ne vrati vise nikad ovde! Zasto??? Dobija li se za to neka lova, godine staza, medalja? Koga briga sta tebe interesuje u zivotu, i pre ce ljudi da pobegnu od ovih sa manicnom potrebom dokazivanja i preserav.nja, nego od ovih sto zele da nauce nesto! U par navrata su clanovi lepo skrenuli paznju novajlijama - prvo se predstavi pa onda postavljaj pitanja! Covece, sad videh... pa ja se nisam predstavio! :thumbsup2

Zato, vi koji tek postajete clanovi... Ako hocete da naucite nesto o tehnikalijama, kupite muziku ili uredjaje, onda je ovo pravo mesto za to. Ali to valja raditi pazljivo! Gledaj, trazi, citaj, i ne postavljaj pitanja na koja vec imas odg.! A, sto se tice ovih mudrosera, ne primajte to k srcu i pojacajte tu Betovenovu devetu!

Link to comment
Share on other sites

O savetodavcima bih malo opreznije. Dobar savet para vredi. LiÄno sam sklon glupim izvalama, ali pazim da se ne dešavaju prilikom davanja nekog saveta. Moji saveti gotovo nikada nisu u domenu uparivanja ureÄ‘aja, jer tu uvek ima i previše struÄnjaka,

Mislim da je mana forumaša i slaba tolerancija na "pljuvanje" po sopstvenim ureÄ‘ajima. Naravno, ako dotiÄno pljuvanje oÄigledno ide uz zle namere, tolerancije ne treba ni da bude, ali, nije loše razmisliti o neÄijem mišljenju, može da bude korisnije od uobiÄajene preporuke "uživaj!". Naravno da svakome zaigra oÄni nerv kada neko ukaže na neku manu, Äak i ako je svestan postojanja iste, ali, tolerancija je iz raja izašla.

Pravi poznavaoci se retko pojavljuju kao savetodavci. Postoji više mogućih razloga za to - negativan stav forumaša prema "pljuvaÄima" (savetodavcima), nemešanje sa obiÄnim smrtnicima (neznalicama), strah od moguće greške, odnosno, kompromitacije.

Na primer, nedavno sam negde izneo generalno mišljenje o OB konceptu, zasnovano na slušnoj impresiji, da je, barem u domenu basova, zvuk neprirodan. ÄŒak, uprkos tvrdnjama da je baš prirodan bas najjaÄi argument ovih zvuÄnika. Mnogi ovo ne bi napisali, jer potencijalno izazivaju odijum OB obožavalaca. Ja mislim da treba napisati da, recimo, "taÄkasti" zvuk crkvenih orgulja iz OB zvuÄnika nije veran prikaz tog instrumenta, pa kome se sviÄ‘a - sviÄ‘a, a kome ne,... ali treba da se zna. B)

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je mana forumaša i slaba tolerancija na "pljuvanje" po sopstvenim ureÄ‘ajima. Naravno, ako dotiÄno pljuvanje oÄigledno ide uz zle namere, tolerancije ne treba ni da bude, ali, nije loše razmisliti o neÄijem mišljenju, može da bude korisnije od uobiÄajene preporuke "uživaj!".

To nechije mishljenje je relativna stvar, jer bi trebalo razlikovati mishljenje zasnovano na sopstvenim iskustvima, od onog, danas toliko uobichajeno nadmenog Google iskustva...od kojeg boluju svi forumi, bilo kog profila, pa i ovaj.

Link to comment
Share on other sites

A propos misljenja, mene je svojevremeno "odusevio" jedan forumas koji je tumacio review iz strane stampe.

Prvo je bilo ocigledno da tekst nije razumeo, posle je rekao da je misljenje reviewer-a i njegovo.

Misljenje je proizvod licnosti, znanja i iskustva. Ja mogu da se slozim sa necijim misljenjem, ali nicije misljenje ne moze da bude moje. Nisam ni u vreme komunizma isao u Gradski komitet po misljenje, pa necu ni sad. Dva coveka tesko da mogu da imaju misljenja koja se u svemu poklapaju, pogotovo ako jedan o necemu zna dosta, a drugi nista.

Ali to je parola jednog dela "mlade" generacije (ukljucujuci i ove od 30 godina) - "nemam pojma, ali imam stav", da ne kazem, misljenje, o svemu.

Link to comment
Share on other sites

da se vrnem na kratko na temu "ja sam tu samo radi muzke"

istina je kao i uvek negde izmedju.

Postoje momenti kad sam se zasitio slusanja muzike... kao da su mi se usi napunil zvukoval. Onda stanem, neko vreme nista ne slusam i tako... u jednom momentu mi ni te pauze ne pomazu pa pocnem da krivim moj sistem za to, i mislim kako nema dobrog sistema bez xxxxxxx para... tada obicno nesto promenim, pa cak ne mora da bude na bolje, moze i prost raspored uredjaja, gore-dole levo-desno... i eto, ponovo otrkivam ono u cemu uzivam...

a isto, kad promenim neku od komponenti, vuce me neki crv da promenim i sledecu koja je u lancu sa prvom....

vrzino kolo, sto vise slusam muziku vise zelim neke jace uredjaje a i ako promenim nesto, zelim da cujem jos muzike...

jedino sta mi je krivo kad vidim kod nekoga uredjaje vredne obzira a stoji tamo "pro forme"

Link to comment
Share on other sites

da se vrnem na kratko na temu "ja sam tu samo radi muzke"

istina je kao i uvek negde izmedju.

Postoje momenti kad sam se zasitio slusanja muzike... kao da su mi se usi napunil zvukoval. Onda stanem, neko vreme nista ne slusam i tako... u jednom momentu mi ni te pauze ne pomazu pa pocnem da krivim moj sistem za to, i mislim kako nema dobrog sistema bez xxxxxxx para... tada obicno nesto promenim, pa cak ne mora da bude na bolje, moze i prost raspored uredjaja, gore-dole levo-desno... i eto, ponovo otrkivam ono u cemu uzivam...

a isto, kad promenim neku od komponenti, vuce me neki crv da promenim i sledecu koja je u lancu sa prvom....

vrzino kolo, sto vise slusam muziku vise zelim neke jace uredjaje a i ako promenim nesto, zelim da cujem jos muzike...

jedino sta mi je krivo kad vidim kod nekoga uredjaje vredne obzira a stoji tamo "pro forme"

Bude dana da mi se ništa ne sluša. Ili mi je dovoljno samo da u pozadini sviraju moji stari Dual-i, sa kompa. Mnoga muzika uopšte ne zahteva kvalitetan zvuk, pa da ipak izaziva dobar ugoÄ‘aj. Stoga ti preporuÄujem da, kada te krene svrabež za nekom promenom, potražiš na net-u neku novu muziku, umesto da tražiš novi zvuk.

A to što malo-pomalo trošiš na te hirove - ostavljaj za (jednu po jednu) komponente iz neke više klase. Uz dobru strategiju i odgovarajuće planiranje, eto dobrog sistema. :)

Link to comment
Share on other sites

ÄŒinjenica, neki vešt psiholog bi o svakom od forumaša moga da sastavi odeÄ‘en psihoportret - ureÄ‘aji mu tu doÄ‘u kao vrsta medijatora do liÄnosti "imaoca", posedovaoca istih.

Kad već govorimo o filozofijama HiFi-ja treba uoÄiti i da se one menjaju od vremena do vremena, od doba do doba. ÄŒini se da su danas svi koncepti u igri, Äak i oni koji su bili prezirani tokom dugog niza godina razvitka ovog sporta.

Odatle valjda, ponekad, ljudi izgube tu famoznu trku sa novÄanikom, jer se u HiFi-ju može biti ukoliko se stalno nešto ulaže. "Isplatljiv" HiFi je nekako pojam koji ne postoji, najÄešÄ‡e smo na gubitku. ÄŒak i ako uspemo da pristojno udomimo ureÄ‘aj koji nam je prestao da bude interesantan, dobijeni novci se ulažu u nešto veće, bolje, jaÄe, muzikalnije, skuplje i lanac sreće se dalje zalanÄava.

Onda ta izreka "ma meni je bitna samo muzika" ostane kao uteha, kao traÄak nade i želja da će se "stara slava" sa izuzetnim ureÄ‘ajima povratiti jednog dana, pošto smo prethodno bili žrtve ishitrenih ili nesmotrenih odluka.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒinjenica, neki vešt psiholog bi o svakom od forumaša moga da sastavi odeÄ‘en psihoportret - ureÄ‘aji mu tu doÄ‘u kao vrsta medijatora do ličnosti "imaoca", posedovaoca istih.

Kad već govorimo o filozofijama HiFi-ja treba uočiti i da se one menjaju od vremena do vremena, od doba do doba. Čini se da su danas svi koncepti u igri, čak i oni koji su bili prezirani tokom dugog niza godina razvitka ovog sporta.

Odatle valjda, ponekad, ljudi izgube tu famoznu trku sa novčanikom, jer se u HiFi-ju može biti ukoliko se stalno nešto ulaže. "Isplatljiv" HiFi je nekako pojam koji ne postoji, najčešÄ‡e smo na gubitku. ÄŒak i ako uspemo da pristojno udomimo ureÄ‘aj koji nam je prestao da bude interesantan, dobijeni novci se ulažu u nešto veće, bolje, jače, muzikalnije, skuplje i lanac sreće se dalje zalančava.

Onda ta izreka "ma meni je bitna samo muzika" ostane kao uteha, kao tračak nade i želja da će se "stara slava" sa izuzetnim ureÄ‘ajima povratiti jednog dana, pošto smo prethodno bili žrtve ishitrenih ili nesmotrenih odluka.

Dakle, ne postoje ljudi kojima oprema služi isključivo za uživanje u muzici?

Link to comment
Share on other sites

Dakle, ne postoje ljudi kojima oprema služi iskljuÄivo za uživanje u muzici?

Teško je odgovoriti na ovo pitanje, jer postoje mnogi aspekti.

Recimo da neko baš voli muziku, pa se onda odluÄi na kupovinu dobrih ureÄ‘aja, po neÄijem savetu, i to bude baš dobro, i on srećan i zadovoljan, sluša muziku do kraja života. Reklo bi se da je ovo jasan sluÄaj Äoveka kome ureÄ‘aji služe upravo za ono Äemu i treba da služe. MeÄ‘utim, dobri duh koji ga prati, nesumnjivo bi bio u prilici da zabeleži situacije, gde bi dotiÄni, kod nekoga, Äuo muziku na ureÄ‘ajima koji su lošiji od njegovih, pa bi bio ponosan na svoje, a možda bi se i glasno pohvalio. Ili bi posumnjao u nivo svoga uživanja, kada bi, negde, Äuo bolje sprave.

Prava dilema je kada neko ima odliÄne ureÄ‘aje, u prilici je da "iz sve snage" uživa u muzici, pa onda nabavi bolje. Tu već ima više materijala za analizu, po pitanju motiva za kupovinu.

U nekim ranijim diskusijama su iznošene tvrdnje da mnogi muziÄari nemaju bogznakakve sprave, oni muziku "Äuju u sebi". :cool: Što je, za mene, teza na staklenim nogama, a trebala je da opravda tvrdnju da je "muzika najvažnija". Ja i sada tvrdim da takav sluÄaj znaÄi da:

1. Taj muziÄar još nije otkrio Äari HiFi-ja, ili nije u mogućnosti da ga nabavi.

2. Muzika ga "van posla" ne interesuje

U uvodnom postu sam naveo da izrada sopstvenog uređaja ima dodatnu draž, koja je, nesumnjivo, zadovoljstvo samo za sebe.

Fakat je, ipak, da se na dobrim ureÄ‘ajima sve bolje Äuje, prijatnije je slušati, a krajnji rezultat mora biti veće uživanje u muzici, kod onih koji je slušaju.

Link to comment
Share on other sites

naravno da postojimo ali nismo toliko bucni pa ne upadamo u oci

E, to me zanima - otkud znaš da ti služi iskljuÄivo za uživanje? Možda je pitanje pogrešno, možda je retoriÄko? Ako ima (a ima) neko ko sluša samo ureÄ‘aje, interesuje ga samo zvuk, šta je kontraprimer? Neko ko sluša muziku, a ureÄ‘aji ga ne zanimaju? Zašto ih je onda kupio (kada može da posluži i mini-linija)? Do koje mere je zvuk, ipak, interesantan? Itd. :cool:

Evo, ja sebe ne ubrajam u hi-fi manijake, za 35 godina sam postavu menjao samo jednom, i sada je u toku druga izmena, uz nešto veća ulaganja. Ipak, ne bih smeo eksplicitno da odgovorim na pitanje - a Äemu sve to? :lol: Sve zvuÄi dovoljno dobro i na ovome što sam do sada koristio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...