Jump to content


Re�-Dve O Forumašima


beatgoeson

Recommended Posts

Šteta što nisam psiholog, pa da pišem seminarski rad. Ovako ću samo da nabacam neka svoja zapažanja o forumu, tj. o forumašima. Nemojte sve shvatiti suviše ozbiljno, niti previše primati k srcu.

Zanimljivo je, gotovo apsurdno, da na jednom hi-fi forumu ne postoji jasan stav o tome, da li je dobro imati dobre ureÄ‘aje, ili ne? Preciznije – ako je OK imati dobre ureÄ‘aje, to ima smisla samo do neke granice, a sve preko toga je preterano, Äak i bolesno. Granica je, uglavnom, individualno odreÄ‘ena, i predstavlja iznos koji je „dohvatljiv“ potencijalnim prihodima. Onima koji već imaju zaokružen sistem, normalno, sve preko toga nivoa je preterano.

Ako se i slože s tim da postoje mnogi ljudi (mada takvih kod nas ima nešto manje nego u belom svetu) kojima par stotina hiljada neÄega ne igra ulogu, neki će, teška srca, prihvatiti da kupovina skupih ureÄ‘eja, imidža radi, ima nekog smisla, a većina će se slažiti da ti ljudi imaju „deset CD-ova, od toga pet testnih“.

Zamislite da se na forumu pojavi neko sa takvim ureÄ‘ajima? On ne bi smeo reÄ da napiše, a da se to ne shvati kao qrÄenje. Svaka sugestija, komentar ili savet od strane dotiÄnog, bio bi shvaćen kao pokušaj dokazivanja liÄne superiornosti.

S tim u vezi, u raznim diskusijama se, u poslednje vreme sve ÄešÄ‡e, javlja reÄenica „najvažnija je muzika“. ObiÄno potpuno van konteksta, zazvEÄi, onako, baš šuplje. Šta, zaista, znaÄi ta reÄenica usred debate o tehniÄkim detaljima nekih ureÄ‘aja? Svrha je jasna – hoće se reći : „Zamlaćujete se oko ureÄ‘aja, ja sam iznad toga, jer slušam muziku“. To se može uporediti sa situacijom da ste Älan fudbalskog kluba, a na sastanku gde se raspravlja o strategiji za sutrašnju utakmicu, prekidate raspravu reÄima „baš ste dosadni, bitno je da se bavimo sportom, i vodimo zdrav život“. Pretpostavljam da je svaka takva izjava izraz neke liÄne frustracije.

Elem, sama misao da je muzika važna, ili, Äak, najvažnija, sama po sebi je sasvim u redu, ali na forumu okupljenom oko pitanja kvalitetnog zvuka predstavlja ćisti trol, osim u odeljku „muzika“, ili u offtopic-u.

Analizirajući razloge zbog kojih sam se upustio u gradnju svog novog sistema (a to, tj. analiza, nije baš jednostavan posao), došao sam do sledećeg zakljuÄka: Muzika s tim nema (gotovo) nikakve veze. Cilj mi je, iskljuÄivo, da doÄ‘em do što boljeg zvuka, za neku sasvim prihvatljivu sumu novca. Potpuno razumem samograditelja koji nema ni tih famoznih deset CD-ova. Samogradnja je hobi koji ima svoje specifiÄne Äari. I nemo’ da bi mi neko rekao da je to zaludan posao, jer je muzika najvažnija. I nemo’ da bi mi neko prebacio da dotiÄni sistem spominjem samo da bih se qrÄio. Ne kažem, ima i toga... malo. I slikar voli da mu slike budu viÄ‘ene.

Link to comment
Share on other sites

Zamislite da se na forumu pojavi neko sa takvim ureÄ‘ajima? On ne bi smeo reč da napiše, a da se to ne shvati kao qrčenje. Svaka sugestija, komentar ili savet od strane dotičnog, bio bi shvaćen kao pokušaj dokazivanja lične superiornosti.

Sto je najgore, brzo bi se pojavila gomila njih voljnih da mu objasne kako je bacio novac, kako je sve to prevara - i kako su dobre sprave prestale da se proizvode pre 20 godina, pa je on, budala, mogao da za 10 puta manje pare kupi nesto mnogo bolje. Naravno, tu je i gomila onih koji su to uradili i koji znaju da imaju to bolje, jer oni su pametni - a ne kao on, jadan glup. :D

Doduse, verujem da bi dobio i pregrst PP-ova sa ponudama sta moze da mu neko pomogne da kupi povoljno, a zapravo bi mu bas leglo u sistem i sa cim bi njegov sistem konacno prosvirao, da ne bude vise zrtva. Eksta-super-samo za prijatelje, bez garancije na papiru i fiskalnog, ali na cvrstu rec, doneto pravo iz inostranstva.

Link to comment
Share on other sites

Beat, zaboravio si na "ukusi su razliÄiti" poštapalicu, ubicu interesantnih analiza i kartu za bekstvo iz napetih rasprava.

Ipak, ne mislim da se te fraze koriste iz naroÄito loših namera.Prosto, mnogo toga u samom HiFi-ju je maglovito, a ovaj je, opet, povezan sa imovinskim stanjem, obrazovanjem, društvenim položajem. U komunikaciji Äesto dolazi do "razmene argumenata" pa se ljudi, nenaviknuti, osete ugroženo, možda malo osujećeno, Äak i kad su argumenti na njihovoj strani.Reći "Muzika je najvažnija" i/ili "O okusima se ne raspravlja" je najÄešÄ‡e samo relativno pristojno povlaÄenje iz nezgodne situacije ili eskivaža.Nije to toliko strašno.Ne poznajem nikoga potpuno oslobodjenog od sujete.

Link to comment
Share on other sites

МиÑлим да на форуму поÑтоје колеге Ñа веома квалитетном опремом, веома Ñкупома и добро звучећом. Они најмање пишу.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

МиÑлим да на форуму поÑтоје колеге Ñа веома квалитетном опремом, веома Ñкупома и добро звучећом. Они најмање пишу.

:wave2

Dodao bih samo i da VAN foruma postoji puno ljudi sa veoma kvalitetnom opremom, veoma skupom, i dobro zvuchecom.Oni uopshte ne pishu, ne zanima ih patkometrija, vec uzivaju u zvuku i muzici...takodje ko i mi sa foruma. :listen

Link to comment
Share on other sites

Dodao bih samo i da VAN foruma postoji puno ljudi sa veoma kvalitetnom opremom, veoma skupom, i dobro zvuchecom.Oni uopshte ne pishu, ne zanima ih patkometrija, vec uzivaju u zvuku i muzici...takodje ko i mi sa foruma. :listen

Mada, mislim da pisanje ne podrazumeva obavezno patkometriju. Kao što i nepisanje ne podrazumeva nepatkometriju, praktikovanu na neki drugi naÄin. Meni je drago što se o HiFi-ju piše, jer inaÄe ne bih nikad saznao da mogu i sam da napravim dobre zvuÄnike.

Link to comment
Share on other sites

МиÑлим да на форуму поÑтоје колеге Ñа веома квалитетном опремом, веома Ñкупома и добро звучећом. Они најмање пишу.

:wave2

Možda ne pišu iz razloga koje sam naveo u uvodnom postu. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Meni je drago što se o HiFi-ju piše, jer inaÄe ne bih nikad saznao da mogu i sam da napravim dobre zvuÄnike.

Naravno,mada se o HI-FI-ju uvek pisalo, ovako ili onako. Mozda je ranije (pre net faze) chak bilo i vishe dobrih, t.j. ozbiljnijih recenzija nego danas. Ja sam saznao josh neke 79'-80' da mogu sAm da napravim vrhunske zvuchnike chitajuci chasopis SAM. Dynaudio i tako to... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ljudi pišu u onoj meri u kojoj im to odgovara, mislim da koliÄina postova nije u nekoj neposrednoj vezi sa kvalitetom ili cenom sistema koji se poseduje. A da ima forumaša sa wow sistemima - ima.

Naravno, koliÄina postova je u vezi samo sa tim koliko ko voli da piše. :) Nepisanje je, izmeÄ‘u ostalog, jedan od boljih naÄina da se izbegnu neprijatnosti svake vrste.

Link to comment
Share on other sites

Naravno,mada se o HI-FI-ju uvek pisalo, ovako ili onako. Mozda je ranije (pre net faze) chak bilo i vishe dobrih, t.j. ozbiljnijih recenzija nego danas. Ja sam saznao josh neke 79'-80' da mogu sAm da napravim vrhunske zvuchnike chitajuci chasopis SAM. Dynaudio i tako to... ;-)

Nikada svojim rukama nisam napravio nešto materijalno, a korisno, Nisam kupovao te Äasopise. Bio sam tek latentni hi-fi manijak - muzika mi je bila najvažnija. :rolleyes: Tek sluÄajno zabasavanje na ovaj forum mi je omogućilo spoznaju, da novac mogu da utrošim mnogo beskorisnije nego što bih to inaÄe uÄinio. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tako si fino opisao ono o Äemu ponekad razmišljam. Ima zavisti, ima dosta gluposti. Voleo bih kad bi ovaj forum bio "u svetu postoji jedno carstvo", ali jbg. kockica se odavno ne snima. Trudim se da budem pošten prema sebi i prema drugima. ÄŒesto mi to i uspeva.Tako doživljavam i ovaj forum.Ne kao puko preseravanje, već kao mesto gde se okupljaju ljudi koji vole muziku i svoje uredjaje.Ja volim muziku a bogami i svoje uredjaje.Naravno, to je što se tiÄe materijalnog sveta ...

Link to comment
Share on other sites

Zavisti, gluposti i sujete ima svuda, pa tako i ovde. Niko od nas nije svetac a daleko je i od stanja svesti jednog Zen majstora po pitanju pogleda na zivot, da se ne lazemo mnogo. Svidelo se to nama ili ne, niko nije savrsen, a najmanje oni koji za sebe to izricito tvrde, znam gomilu takvih budaletina, srecem ih po nekoliko svaki dan...

Ima jos jedna zanimljiva pojava pored ove koju je Beat primetio na forumu, a to je popularnost izjave "ja ne gledam tv". To povlaci odredjene konotacije u vezi onih koji gledaju tv, valjda. Sad se svi informisu na internetu, tv je bljak.

Vecim delom i jeste, to tvrdim. Ipak, niko nikoga ne tera sta ce da prati na tv-u. Reci da je tv zaglupljujuca kutija jednostavno nije tacno. Postoje i kvalitetni sadrzaji. Internet se, posle pocetne euforije, polako priblizava stupidnosti televizije sa svim tim drustvenim mrezama i ostalim odvratnim sadrzajima. Pazite na decu.

Link to comment
Share on other sites

Ima jos jedna zanimljiva pojava pored ove koju je Beat primetio na forumu, a to je popularnost izjave "ja ne gledam tv".

Poznata mi je i ova izjava, ja sam jedan od izjavljivaÄa! :lol: Ne znam kako drugi, ali moj motiv za neposedovanje nije samo loš program, nego i ordinarna lenjost. Naime, neposredno pre doseljavanja u Karlovce mi je crk'o televizor, pa je, osim dovlaÄenja kabla bila potrebna i nabavke novog TV-a. No, sredio bih ja to, da sam imao jaku želju. InaÄe, nemam stav glede gledaÄa televizije. ÄŒak, već neko vreme planiram da nabavim gomilu DVD-ja sa vrhunskim filmovima pa da ih u kontinuitetu, sa uživanjem odgledam. Ima li na forumu još nekoga ko već osam godina nije odgledao ni jedan film? :o

Link to comment
Share on other sites

Ima li na forumu još nekoga ko već osam godina nije odgledao ni jedan film? :o

:klanjanje Ja sam imao jedan period u životu bez filmova (otprilike 3 godine) kad su deca bila istovremeno i dovoljno mala da ne spavaju noću i dovoljno velika da ih ne možeš lako uspavati... Posle toga i najstupidnije teenage komedije su mi bile dobre za gledanje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...