Jump to content


Clash Of The Dacs Iii - Rezultati


pera451

Recommended Posts

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Hifi=High Fidelity=Visoka vernost.N razumem kako neko uopste moze da zna da li uopste ima "visoku vernost" u kuci ako ne ide redovno na koncerte,a sluh "ostri" prema raznoraznim uredjajima umesto prema prirodnom zvuku instrumenta na koncertu.Licno cesto primecujem da je prirodan zvuk audiofilima cesto neprijatan kao sto je Pera pomenuo,a koncertno iskustvo vrlo malo, kako da verujem onda u njihov sluh(ne mislim na nikoga odavde vec uopsteno).To sto je pomenuto da je Scorpio cesto na koncertima meni uliva vise poverenja od nekog ko je cuo velik broj sprava."even better than the real" virus je jako opasna boljka.

p.s.Gde bas nadje Kraftwerk,i koji je to prirodni zvuk sintisajzera? NHF :)

Link to comment
Share on other sites

Evo i ja sacekao malo mira u kuci...

10 od 10 na 1dB, ali sa slusalicama. Sa zvucnicima nisam probao posto klinac pokusava :smile: da spava.

Na 0.5dB, 4 od 10! :plakanje

Nishta od mene. :(

Bolje da ja na vreme rasprodam sav ovaj krsh.

Daleko sam od tih, za pravog audiofila pozeljnih 0.2dB, sto znaci da nije ovo za mene. :order

.

Link to comment
Share on other sites

@Prophet,

mada dve violine zvuce razlicito, razlika izmedju njih mnogo je manja nego razlika izmedju njih i predstave o violini koju ima neko ko je ne slusa uzivo, nego zamislja kako ona zvuci.

Cikica u tramvaju takodje drzi koncert, koncert ne mora da se drzi u Carnegie Hall-u da bi bio koncert.

Link to comment
Share on other sites

@Prophet,

mada dve violine zvuce razlicito, razlika izmedju njih mnogo je manja nego razlika izmedju njih i predstave o violini koju ima neko ko je ne slusa uzivo, nego zamislja kako ona zvuci.

Cikica u tramvaju takodje drzi koncert, koncert ne mora da se drzi u Carnegie Hall-u da bi bio koncert.

Link to comment
Share on other sites

Autori testa kazu:

"If you didn't pass this test with a score equal to 9 or higher, you possibly reached the limits of your hearing."

Znaci samo ako imas rezultat 9/10 ili 10/10, prosao si test.

Meni je na 0,5dB bilo mnogo lakse da cujem promenu zvuka od normalnog ka glasnijem.

U suprotnom pravcu, normalno ka tishem, nisam mogao da cujem jasnu razliku u odnosu na zvuk bez promene glasnoce.

Uzmite u obzir da smo napregnuto i skoncentrisano slusali cist test signal, u zoni u kojoj je nase uvo najosetljivije.

Pri slusanju "prave" muzike, ne verujem da bi tih 1dB razlike bilo primetno cujno.

Vecina proizvodjaca uzima 3dB kao standard, kao nesto sto se uvek jasno i nepogresivo cuje, verovatno sa razlogom.

Link to comment
Share on other sites

Evo i ja sacekao malo mira u kuci...

10 od 10 na 1dB, ali sa slusalicama. Sa zvucnicima nisam probao posto klinac pokusava :smile: da spava.

Na 0.5dB, 4 od 10! :plakanje

Nishta od mene. :(

Bolje da ja na vreme rasprodam sav ovaj krsh.

Daleko sam od tih, za pravog audiofila pozeljnih 0.2dB, sto znaci da nije ovo za mene. :order

.

Link to comment
Share on other sites

ne smeta mi nista, sem da se nekako uspostavi korelacija izmedju naziva teme (i sadrzaja na prvim stranama) i ovoga o cemu pisete. za cije babe zdravlje nekoga zanima kako i koliko cujete?

evo ja cu da se vratim na temu. zapravo kritika koju je scorpio uputio na racun naim ndaca vezano za sum trake koji se ne cuje nema veze sa frekventnim odzivom nego sa pomenutim zapazanjem o rezoluciji uredjaja, posto sam i sam u testu protiv m2tech younga (koji se tu nije dobro proveo, pisali smo o tome) cuo na private investigation u srednjem delu gde se cuje nekakav sum u pozadini da se to bolje cuje na youngu nego na naimu. sto je meni inace prilicno nebitno jer nisam ljubitelj forenzicne reprodukcije nego me vise zanima opsti dojam ali pominjem zato sto mislim da nije slucajnost da smo potpuno nevezano primetili slicnu stvar. ja se zapravo spremam da krenem dalje ka boljoj digitaliji i ndac mi je verovatno glavni kandidat ali me ozbiljno baguje nekoliko stvari koje sam ovde pomenuo. zapravo bi trebalo da cujem weiss minervu (ili slicno, to ipak ne radi kao young kao sto se prvo pisalo) i neki reprezentativni proizvod baziran na sabre32.

a taj audiolab koji ste slusali, ne kapiram, jel to ovaj novi 8200CD ili neki raniji proizvod?

poslednje pitanje: da li ima neki info iz 4audia kada ce imati audiolabov M-DAC i po kojoj ceni?

Link to comment
Share on other sites

Hm. :)

Ja kod sebe u sistemu, sa nDAC-om, manje ili vishe jasno cujem razne shumove traka na raznim starim snimcima.

Da li je mozda razlika u nivou/primetnosti shuma tokom clash-a,

bila delom uslovljena i nivoima glasnoce slusanja koji nisu bili idealno usaglaseni izmedju DAC-ova?

Kod tako slabog nivoa signala (odnos signal-shum) u odnosu na osnovni muzicki zapis

opsti nivo glasnoce moze imati veliki uticaj na primetnost samog shuma.

Veoma je moguce da je u pitanju glasnoca slushanja, kao i kompozicija datog sistema. Opet, kao shto sam i u toku slushanja predmetne numere naglas primetio, na tihim deonicama, shum trake nije bio cujan (barem sa moje pozicije slushanja) - dok je isti jasno reprodukovan od strane ostalih uredjaja sa Clash-a.

Sto se tice tog moguceg "farbanja" zvuka i podeshavanja tona, tipa EQ "na uvo", od strane Naim-a, nije me mrzelo da upravo napravim sledecu probu:

U Cool Editu sam generisao white noise .wav fajl na 32bit @192kHz.

Snimio sam ga na USB stick, koji sam zatim ubo u nDAC.

Na analogne izlaze nDAC-a sam direktno povezao analogne ulaze M-Audio USB Audiophile eksterne kartice

i taj white noise fajl sam snimio na 24bit @96kHz (sto je maksimum koji kartica moze snimiti).

Od ranije je poznato da analogni filteri na izlazu nDAC-a pocinju da naglo obaraju frekventni odziv na nekih 30 kHz,

sto sam upravo dobio i na ovom testu:

(kliknuti na sliku za punu rezoluciju)

00whitenoise32192record.gif

Izabrao sam detaljniji prikaz vishih frekvencija, poshto nas on sada najvise i interesuje.

Prikazani frekventni odziv je linearan otprilike sve do 18kHz, a na 20kHz imamo pad od oko 1dB.

Ovde je bitno napomenuti da sama M-Audio kartica ima slicnu frekventnu karakteristiku tj. pad od nekih 0,5 do 1dB kako se priblizava 20kHz

(utvrdjeno prilikom kalibracije kartice za upotrebu sa Room EQ Wizard softverom),

tako da je frekventi odziv samog nDAC-a u stvarnosti jos linearniji na 20kHz.

Znaci nema ni traga bilo kakvom krojenju frekventnog odziva, "EQ" farbanja, tj. stimovanja zvuka potenciranjem ili ublazavanjem pojedinih delova zvucnog spektra.

Prisutna je samo sitna "izreckanost" grafikona zato sto je beli shum koriscen kao test signal.

A evo i drugacije podesenog CoolEdit frequency analysis prozora, gde se i dalje ne vidi nikakvo podesavanje na uvo frekventnog odziva nDAC-a:

unled1.gif

:) Frekventni odziv je potpuno ravan, a cak i ako prenebegnemo karakteristike same USB zvucne kartice

i ipak zakljucimo da postoji neki pad od 0,5 do 1dB preko 18kHz, niko od nas nije u stanju da cuje tu razliku.

Znaci sto se tice nDAC-a, on najverovatnije nije svojom frekventnom karakteristikom potiskivao shum trake.

Mozda su ga preostala dva DAC-a potencirala, ili je u pitanju ipak bila neusaglasenost nivoa zvuka, te je shum u pojedinim slucajevima bio primetniji?

Za pocetak, nisam siguran da je ovakav nacin merenja definitvni odgovor kako odredjeni uredjaj zvuci (npr. pomenute su i promene u fazi).

Opet, voleo bih da vidim krive odziva i druga dva uredjaja koji su testirani, odnosno, koliko bi oni odstupali od idealnog odziva (verujem da razlike u merenjima ne bi bilo, narocito u cujnom delu spektra), poshto smo za za njih nedvosmisleno utvrdili da zvuce drugacije od nDAC-a.

Sama cinjanica da se nDAC izricito istice svojim tonskim potpisom u odnosu na sve slushane uredjaje, ipak verujem da govori neshto o njegovoj neutralnosti...

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Veoma je moguce da je u pitanju glasnoca slushanja, kao i kompozicija datog sistema. Opet, kao shto sam i u toku slushanja predmetne numere naglas primetio, na tihim deonicama, shum trake nije bio cujan (barem sa moje pozicije slushanja) - dok je isti jasno reprodukovan od strane ostalih uredjaja sa Clash-a.

Za pocetak, nisam siguran da je ovakav nacin merenja definitvni odgovor kako odredjeni uredjaj zvuci (npr. pomenute su i promene u fazi).

Opet, voleo bih da vidim krive odziva i druga dva uredjaja koji su testirani, odnosno, koliko bi oni odstupali od idealnog odziva (verujem da razlike u merenjima ne bi bilo, narocito u cujnom delu spektra), poshto smo za za njih nedvosmisleno utvrdili da zvuce drugacije od nDAC-a.

Sama cinjanica da se nDAC izricito istice svojim tonskim potpisom u odnosu na sve slushane uredjaje, ipak verujem da govori neshto o njegovoj neutralnosti...

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...