Jump to content


Interkonekti, drugi deo...


空也

Recommended Posts

Zdravo!

Mnogi od vas se verovatno secaju ovog burnog thread-a:

http://www.hifi.co.yu/forum/viewtopic.php?t=2102&postdays=0&postorder=asc&start=0

U medjuvremenu (kada je posao dozvoljavao), probao sam da napravim jos po koji interkonekt...

Ovo je bila jedna varijanta (monokristalo srebro, teflon/pamuk):

http://www.audioasylum.com/scripts/t.pl?f=cables&m=118227

Ali kopkao me je i ovaj dizajn:

cables.jpg

A i Lemic je imao neke ideje na tu temu:

Na osnovu svog iskustva i potrosenih para evo jednog predloga:

Uzmi lak zicu debljine 0,1-0,2mm,razdvoji plus i minus sto vise.Konektorima skini spoljasni omotac.Posto je tanka zica, verovatno bude smotana u krug, predhodno je ispravi preko ivice stola.Radice ti neutralno, bez farbanja, dovljno zivahno i sa detaljima i slika ce ti biti celija bez nekih iskakanja.Poslusaj par dana pa vrati bilo sta,trebalo bi da ti zakljucak bude da je prirodnije.Naravno, demaskirace i sistem.

Prilikom blankiranja budi pazljiv da ne ostetis zicu.Moze upaljacem ali posle je vazno da se ocisti finom smirglom.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

A kako da lemic-ove savete pomirimo sa njegovim tvrdnjama u jednoj ranijoj temi da se cuje razlika kada se kabl savije pa ispravi (a ovde se zica ispravlja preko ivice stola), da je vazan pravac prostiranja signala (kako to odrediti na lak zici?), itd.? Kako da sada sa energetskog kabla od 500 evra predjem na ovu paucinu?

Mislim, uvazeni clanovi sajta, budite dosledni u onome sto napisete i objavite na ovom forumu.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je jako interesantan i inventivan rad.

Znamo da kablovi ne menjaju sistem iz korena, naroÄito to da se iz budget varijanti ne može ni kablom od 500€ dobiti ono Å¡to se može sa sistemom 4x te cene ali se, složićete se raznim kablovima neki registri mogu lako naglasiti u odnosu na druge, so "keep on, till you get what you want".

E, ovo je polje u kojem je draž DIY Hife (bar za mene koji nemam dovoljno znanja da konstruiÅ¡em pojaÄala i pravim kutije), pa i Hife uopÅ¡te.

E sad, gvint je u tome da je kod lak žice lak jedini izolator, vodjice po tom je veoma teško napraviti, te je ovo sa anti-cables i osmicom je superideja. Drugo, induktivnost je manja kad su zajedno, mada je i to stvar ukusa, (kako za interconnect-e tako i za SC) bar kako Allen Wright pripoveda: http://www.tnt-audio.com/books/cable_cookbook_e.html

Obzirom da je to poliuretan, ako se ne varam, ne vidim kako bi uticao neki njemu sliÄan Å¡uplji materijal izmedju (sa malim skin-efektom, polietilen ev. teflon): http://www.moxtone.com/interconnect.htm

Any further suggestions?

Mislim da ovo zaista treba probati, iz gorepomenutih razloga tako da u već sledećih par dana ima da se dam u traganje za lak žicom i zagrejem lemilicu...

Druga stvar su kablovi za zvuÄnike - to je lemic već ranije pominjao na Bi-wire yes/No thread-u... Vidi moj drugi thread - mislim da zaslužuje da bude odvojen.

Å to ne probati viÅ¡e varijanti, Äovek zaista može doći i do neÄega Å¡to mu se svidja koliko god to nemoguće zvuÄalo, a sa minimalnim izdacima.

Nema Å¡ta, ovo je vrlo inspirativno!

Link to comment
Share on other sites

Da li bi bilo neke promene u zvuku kada bi se u Kujinoj varijanti kabla, "+" i "-" zice provukle kroz (termo) buzir a "sirm" motao oko oba buzira zajedno? U toj varijanti lak ne bi bio jedini izolator a izgleda da je cela stvar u tome da jedino lak bude izolator. Ovo mi deluje kao varijanta koja je manje osetljiva na fizicko pomeranje kabla i sl... Kujina varijanta mi deluje previse nezno po tom pitanju.

Cim uspem da pronadjem tanku lak zicu probacu ovaj kabal. Imao sam negde rotor sa vrlo tankom zicom ali ga je izgleda neko poslao u otpad :o.

Pozdrav

Darko

Link to comment
Share on other sites

Hristos Vaskrese.

Ja trenutno nisam u mogucnosti mnogo da budem na netu pa cu verovatno kasniti u ucescu.

Pod izrazom, da se kablovi isprave ili ispruze, podrazumevam u stvari da se kablovi nameste i prilagode fizicki zauzetom polozaju za upotrebu.Naime,kablovi su ili u koturi ili ih savijemo u krug kad ih nosimo i onda ih postavimo u sistem i to opruzavanje je vreme usviravanja u novom obliku.Polovni kablovi,dobijeni od viklera, su presavijani upredeni i lomljeni jer su prakticno otpad u tom poslu i treba ih ispraviti preko ivice stola da bi imali sto manje ostecenja a i da bi se lakse izmerile duzine zica.Prakticno,kabl trazi usviravanje prema fizickoj postavci, pored svoje ajd da kazem, elektricne usviranosti.

Usmerenje kabla se vrsi u proizvodnji samim izvlacenjem zice a u kucnoj varijanti,nekim vremenom proticanjem signala,tako da se i lak zica vremenom na taj nacin orjentise.Postoje i uredjaji za to ali nije toliko bitno jer se isti efekat dobija tokom vremena.

Najbolji izolator je vakum,koji nije lako moguc, pa onda vazduh,ali je on korozivan za provodnik pa nije preporucljiv,zato se primenjuju raznorazni materijali.Zbog elektrostatskog polja,po meni.najbolji su izolatori od prirodnog materijala,makar i sa slabijom dijalektricnom konstantom.

Svako savijanje provodnika uzrokuje promenu induktivnosti.Upredeni vodovi potiru izmedju sebe ukupnu induktivnost ali je ona i dalje prisutna kao pojedinacna.

Sve tek upaljeno u HI-FIju zvuci ostro i prenaglaseno gore sa tanjim basom.Kad se razradi,pojaca se bas i omeksaju visoki.

No da ne raspredam teoriju "relativiteta", odlicno je da si Kujo probao i izneo rezultat.Posto ne kosta nista,10Din.,moze se probati svaka kombinacija i naci dobro resenje prema sistemu i ukusu.Moja ideja je da se primeni najjednostavniji princip jer su tu elektricni parametri svedeni na minimum.Zato predlazem da ipak napravis "sinu" i da odatle krenes.Bice korisna jos necija iskustva,pa cemo sve da komentarisemo i da probamo da pojasnimo.

I meni je bilo tesko da se odreknem skupih "brendova".

Link to comment
Share on other sites

Sto vece rastojanje to bolje jer se smanjuje medjusobni uticaj.Probaj koliko ti se cini razumno a mozes za probu da pustis da slobodno lebde razdvojeni bez distancera i sa samo 2 zice.Mozes i da multiplikujes zice ali uvek grupisane po polaritetu.

Prirodnost i neutralnost,po meni su to dobitne kombinacije,jos ako si dobio neki detalj vise ili da je nesto sto se i ranije culo sada izrazajnije,to je pravi dobitak.

Vokal u nacelu treba da dominira nad orkestrom,ono, solista sa pratecim ansamblom.Na 2-3m kucne pozornice treba da stane mnogo veci ambijent i normalno je da se instrumenti grupisu i da budu slepljeni kako ti kazes.Bitno je da budu "veci" nego sto su bili i da daju puniji zvuk i ako je tako onda je ta slepljenost dobro.Suva i ostra definicija je obicno odraz siromasnog zvuka i cesto se to definise kao dobar prostor.Preslusaj neki akusticki snimak,da li se cuju recimo dodiri prstiju o instrument,struganje noge o patos,skripa stolice...to su tesko reproduktivni detalji cije prisustvo daje prirodnost i prostor.

Zivost sistema je bitna.Ponekad moraju i usi da za bole od tvrdoce,ne moze truba recimo da bude meka.Kad trubac dune u pisak,puca bubna opna.Tvrdoca uglavnom dolazi od digitalije ali sta se moze,malo je d/a konvertera koji mogu da se priblize analogiji.

Odnos bas-visoki je podredjen subjektivnom ukusu uglavnom.Svi mi volimo malo izrazen i naduvan bas i zelimo da je stalno prisutan tokom slusanja neke numere ali u realnosti,bas ne landara non stop.Volimo i ekstrteme u visokim,jednom recju prija nam malo povucena sredina a u sustini,glavna svirka je u sredini pa kad to dominira,cesto ga karakterisemo kao tanak zvuk.Kabl moze da demaskira sistem.

Moje opredeljenje je da se rukovodim za osecajem prirodnosti.

Link to comment
Share on other sites

@Kuja

Nekako je to i moje iskustvo sa pravljenjem kablova. Do neke srednje klase moze da se napravi dobar kabel ali ne mnogo vise od toga. Zato se i nisam nikad zadrzao na tim kablovima.

Kad se "apetiti" povecaju, ma koliko mi to ne zeleli da priznamo, ostaje da se dublje zavuce ruka u dzep...

No, tvoja iskustva su jako korisna a i strekao si mnogo znanja usput!

Nastavi sa dobrim radom i pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Hi-fi nikada nece biti konacna stvar i nikada nece zadovoljiti sve aspekte licnog ukusa a o siroj subjektivnosti da ne govorimo.Filozofsko razmatranje ukusa,istinitosti i mogucnosti,zacinjene sujetom,tvrdoglavoscu i neznanjem bi nas odvela verovatno nikud.Moj jedan drugar,profesinalni muzicar,kada smo ranije imali uredjaje sa ton kontrolama,kud kod bi dosao pojacavao je sa vrata visoke,"volim da cujem ono cak" i smejao se.

Kablovi su izvor jako velike zarade jer je proizvodnja jako jeftina i daje velike mogucnosti za mistifikovanje,a svojom sarolikom konstrukcijom elektricnih parametara moze se prilagoditi svakom ukusu i sistemu i po pravilu nikad ne daje potpunu sliku i na taj nacin nas tera za necim boljim i naravno skupljim i to nema kraja.

Po meni,kabl treba da sto manje prlja sistem,to jest da ne unosi svoj karakter u zvuk pa makar to bilo i po cenu da sistem losije zvuci,a to uglavnom bude zbog komponenti.Dobar kabl,koji ne unosi svoj dominatni "smek", uglavnom razotkrije mane i vrline sistema jer nema tog karakteristicnog "smeka".

-"Kod nekih akusticnih snimaka, naprimer neka istocnjacka muzika, to je stvarno super zvucalo."Kod takozvane suve svirke,izvodjaci daju maksimum i nema mnogo prostora kasnijoj obradi i to je vernije i prirodnije od elektronske i digitalne obrade pri remasterovanju,sto jednostavan kabl otkriva.

-"Stvarno sve deluje vece, ali se i fokus pomalo gubi ".Kabl nije aktivna komponenta pa da nesto moze da pojaca i uveca vec samo da vise ili manje smanji gubitak u prenosu,tako da je to "uvecavanje" u stvari prividno, to jest, menje zagubljivanje informacije sto je dobitak.Krupnoca i fokus su malo u suprotnosti.

Kada sam jednom razgovarao sa fabrikom Kablova u Jagodini i trazio cist bakar, elektroliticki,komercijalista mi je odgovorio suprotno mojim ocekivanjima, da on nije cist vec da se obogacuje sa nekoliko metala a da je cist u lak zici,cevima i raznim bakarnim odlivcima.

Ja licno slusam nesto drugo,ali lak zica je pocetni i jeftin nacin da se udje u problematiku.Raznim konstrukcijama je moguce napraviti odlican rezultat ali sam pristalica minimalisticke topologije ala SE pojacivaci i to mi uvek zvuci najprirodnije i najmirnije sto mi je primarni ukus.Lak zicom su mi preziceni svi uredjaji na primer.

Posle pocetnog odusevljenja,doslo je do razocaranja i zamora.Pa dobro,svako iskustvo je dragoceno.

Link to comment
Share on other sites

Citaj moj stari tred Essex Echo,dosta moze da se shvati i nauci a zagonetka je u zakljucku.Nije problem da kazem, naravno,ali bih vise voleo da se problem shvati a taj link je pravi za to,tim pre sto nisi skeptik sa eksperimentisanjem pa mozda odes jos dalje.Ja se iskljucujem do izjutra pa je brzi i lepsi nacin da procitas literaturu.Cujemo se zorom.

Link to comment
Share on other sites

Citao (pokusao) sam ja taj link jos onomad.

Ali zabole glava od jednacina...

U principu je sve to lepo.

Nazalost nista od onoga sto sam do sada sam napravio nije bilo da je to to.

Mozda nisam imao volje i snage da jurim najkvalitetnije materijale, te su zato moje "kreacije" bile nezadovoljavajuce.

Vec rekoh da sam se malko zamorio i uzeleo slusanja muzike a ne jurenja po svaku cenu sta se cuje/ne cuje, valja/ne valja.

Problem je sto sam kriticniji prema onome sto sam napravim i jurim greske umesto da uzivam i slusam muziku.

Kod fabrickih kablova na razlike u zvuku gledam kao na neciju promisljenu odluku i onda trazim sta mom ukusu/sistemu najvise odgovara.

Vratio sam se trenutno na VdH i cekam da se na drugom sistemu u tishini usviraju dva Siltech-a.

Plasim se da bih daljim eksperimentima potrosio jos vise vremena i para.

Za otprilike isti novac koji sam do sada potrosio na razne eksperimente, poluusvirani Siltech (NewYork MXT) za sada svira bolje.

Zato sam i pitao sta ti koristis, posto mislim da se u neko dogledno vreme necu baviti DIY varijantama.

Nekako te to eksperimentisanje povuce i onda nikada kraja...

...mada nikad se ne zna... :blah

Sa druge strane lepo puknes pare, kazes sebi to je sada to i pocnes da slusas muziku :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...