Jump to content


Nove VINTAGE komponente u Vasem domu


ZoranBG

Recommended Posts

Mada imam omanju gomilu Nak uredjaja, sebe ne ubrajam u njihove fanove.

Interesantno je koliko je svajcarski inzenjering (Studer/Revox) bio ispred Nakamichija. Japosi su toliko voleli da natrpaju elektroniku u malu kutiju, da je muka raditi skoro svaki njihov uredjaj. Evo poslednjeg primera: risiver SR4E ima karticu za mikroprocesorsku kontrolu tjunera i sekciju kontrole pojacala na istoj ploci... koja se nalazi iznad glavne ploce (koja, opet, sadrzi deo tjunera, sekcije napajanja i izlaznu sekciju). Da bi se bilo koji element koji se nalazi u "sendvicu" zamenio, potrebno je skidati gornju (mikrop.) plocu pomocu cetiri zavrtnja, nema plasticnih sarki, nema nicega. Uzas.

A glavna sekcija napajanja je na posebnoj plocici za koju je zalemljena posebna, velika, plocica sa osiguracima. Elementi na plocici napajanja su maltene jedni drugima na glavi. U slucaju zamene nekog elektrolita, cela ploca mora da se vadi, ne moze da se pristupi odozdo jer nema donjeg poklopca koji moze da se skine. Idiotski. Dragon, CR7, Nak BX300, 680ZX... sve je to nepristupacno. Kao da im je neka usteda bila da naprave 5 cm dublju/visu kutiju i reorganizuju stampane ploce.

Da ostavimo mazohizam na stranu... bez obzira na navedeno, popravka ili prepravka skoro svakog Nak uredjaja mi je cinila veliko zadovoljstvo. Zasto? Nisam bas u stanju da shvatim, ali mislim da je zato jer je nagrada u vidu dobrog zvuka ono sto (skoro) uvek ocara na kraju.

Link to comment
Share on other sites

Da ostavimo mazohizam na stranu... bez obzira na navedeno, popravka ili prepravka skoro svakog Nak uredjaja mi je cinila veliko zadovoljstvo. Zasto? Nisam bas u stanju da shvatim, ali mislim da je zato jer je nagrada u vidu dobrog zvuka ono sto (skoro) uvek ocara na kraju.

У томе и јеÑте драж Винтаге уређаја, увек нешто треба Ñређивати, ал' на крају задовољÑтво!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Mada imam omanju gomilu Nak uredjaja, sebe ne ubrajam u njihove fanove.

Interesantno je koliko je svajcarski inzenjering (Studer/Revox) bio ispred Nakamichija. Japosi su toliko voleli da natrpaju elektroniku u malu kutiju, da je muka raditi skoro svaki njihov uredjaj. Evo poslednjeg primera: risiver SR4E ima karticu za mikroprocesorsku kontrolu tjunera i sekciju kontrole pojacala na istoj ploci... koja se nalazi iznad glavne ploce (koja, opet, sadrzi deo tjunera, sekcije napajanja i izlaznu sekciju). Da bi se bilo koji element koji se nalazi u "sendvicu" zamenio, potrebno je skidati gornju (mikrop.) plocu pomocu cetiri zavrtnja, nema plasticnih sarki, nema nicega. Uzas.

A glavna sekcija napajanja je na posebnoj plocici za koju je zalemljena posebna, velika, plocica sa osiguracima. Elementi na plocici napajanja su maltene jedni drugima na glavi. U slucaju zamene nekog elektrolita, cela ploca mora da se vadi, ne moze da se pristupi odozdo jer nema donjeg poklopca koji moze da se skine. Idiotski. Dragon, CR7, Nak BX300, 680ZX... sve je to nepristupacno. Kao da im je neka usteda bila da naprave 5 cm dublju/visu kutiju i reorganizuju stampane ploce.

Da ostavimo mazohizam na stranu... bez obzira na navedeno, popravka ili prepravka skoro svakog Nak uredjaja mi je cinila veliko zadovoljstvo. Zasto? Nisam bas u stanju da shvatim, ali mislim da je zato jer je nagrada u vidu dobrog zvuka ono sto (skoro) uvek ocara na kraju.

trebate vidjeti Nakamichi 420 power amp iznutra. U kutiju mini dimenzija ugraÄ‘en full size ureÄ‘aj. s prednje vanjske strane se nalazi hladilo, a iza u kućiÅ¡tu zgurano 16 tranzistora, Å¡tampane ploÄe...sve na doslovno milimetar...Stvarno ne znam gdje je tim Japancima bila pamet. Valjda su mislili da to nikad neće pokvariti...

Link to comment
Share on other sites

trebate vidjeti Nakamichi 420 power amp iznutra. U kutiju mini dimenzija ugraÄ‘en full size ureÄ‘aj. s prednje vanjske strane se nalazi hladilo, a iza u kućiÅ¡tu zgurano 16 tranzistora, Å¡tampane ploÄe...sve na doslovno milimetar...Stvarno ne znam gdje je tim Japancima bila pamet. Valjda su mislili da to nikad neće pokvariti...

Ðије баш тако, унутрашњоÑти доминира један повећи Ñ‚Ð¾Ñ€ÑƒÑ Ð¸ два филтерÑка електролита. Оба појачавача Ñу на хладњаку тј. на предњој плочи.

Потребно је одврнути Ñамо 4 бочна завртња и цела предња плоча Ñе одваја од кућишта.

Милина за радити!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Evo i slika novopridoslog Akai GXC-570D II deka... i u drustvu svog ratnog druga - Nakamichi 700 Tri Tracer deka.

Ima sam tu Äast da sluÅ¡am, i jednog i grugog.

Lep je Akai,ali Nak je Nak !

Bar Å¡to se zvuka tiÄe...

To je moje mišljenje,možda se neko neće složiti,ali menu više mi prija stari Nakamichi.

Skoro sam nabavio Nakamichi LX-3,neverovatno je kako ovaj jeftini, dvoglavi kasetaš snima i svira...

Za svakodnedno drndanje,mašina bolja od mnooooogih izvikanih troglavaša...

Topla preporuka!

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Skoro sam nabavio Nakamichi LX-3,neverovatno je kako ovaj jeftini, dvoglavi kasetaš snima i svira...

Za svakodnedno drndanje,mašina bolja od mnooooogih izvikanih troglavaša...

Topla preporuka!

Pozdrav!

A tek sto je lepppp...dugo sam slusao starijeg brata LX-5 i i dalje po meni jedna od najlepsih komponenti koje sam imao u kuci...

Poz.,

G.

Link to comment
Share on other sites

A tek sto je lepppp...dugo sam slusao starijeg brata LX-5 i i dalje po meni jedna od najlepsih komponenti koje sam imao u kuci...

Poz.,

G.

Иамао Ñам давно давно и јеÑте машина за целодневно акање.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Evo i slika novopridoslog Akai GXC-570D II deka... i u drustvu svog ratnog druga - Nakamichi 700 Tri Tracer deka.

post-9475-0-81382900-1306057420_thumb.jppost-9475-0-48035000-1306057425_thumb.jppost-9475-0-72728100-1306057422_thumb.jppost-9475-0-13643900-1306057424_thumb.jppost-9475-0-73069100-1306057426_thumb.jppost-9475-0-43431100-1306057436_thumb.jp

post-9475-0-42187500-1306057438_thumb.jppost-9475-0-54409400-1306057439_thumb.jppost-9475-0-71055300-1306057440_thumb.jp

post-9475-0-10094700-1306057442_thumb.jp

Zorane, kakva je razlika između mk1 i mk2 verzija ???

S druge strane, Akai takođe poput Nakamichi 680/680zx ima "samo" level cal a nema bias cal, kako se "nosi sa zahtevnim kasetama"...

Link to comment
Share on other sites

@Accu

Nisam uspeo da provalim razliku, ali nemam servisno uputstvo za Mk II verziju, samo za obicnu.

Nazalost, zbog obaveza jos nisam stigao da snimim bilo sta ozbiljnije na njega.

Dodatak:

Zavrsio sam sa intervencijom na SR4E (izmena manjih i srednjih elektrolita u napajanju itd.) i stavio ga u pogon. Radio mu je zaista dobar, bas su se potrudili.

Sada ide najzanimljiviji deo: kao izvor sam koristio MB-4S (CD-2E mi je spakovan) i iznenadilo me je sto nije bilo nikakvih prenaglasenih visokih tonova, koji se cuju na mom sistemu. Detalji su bili odlicni, cak ponekada i povuceni dok je sredina skale toplo i detaljno opisana, sa puno finih detalja, dok cela slika obiluje onom tipicnom Nakamichi muzikalnoscu, koja opusta dusu. Ukupan zvuk je neocekivano dobar.

Donji kraj kod ove kombinacije je sa dobrim atakom i ide do jedne prilicno postene dubine, no kako se spusta dublje to vise krece da muti u odnosu na high end uredjaje.

Sto se samog karaktera SR4E tice, moje misljenje je da je na tamnijoj strani i trazi pazljivo uklapanje sa CD plejerima i interkonekcijskim kablovima. Bas je, kao sto mi se preko slusalica i ucinilo, malo naglasen, bez tonskih kontrola i sa varijabilnim loudness-om na "normal" poziciji. Tonske kontrole su efikasne, dobio sam zeljeni zvuk pomerajem bas kontrole za pola podeoka (mislim da je to -0.5 dB).

Medjutim, zvuk sam ipak resio da "krojim" kablovima i koriscenjem posrebrenih Oehlbach, uspeo sam da dobijem svetliju sliku.

I... pazite sad: sa maksimalnih 200-220 evra, dobio sam sistem (risiver bez daljinca, treba neki univerzalac + CD changer sa daljincem) koji je nekada kostao 4.500 DEM (da zaokruzimo na 2.200 EUR). Kao rezultat, sistem daje zvuk vrlo dobrog Hi-Fi-ja po danasnjim merilima i malo toga moze da mu se zameri. Ovo postavlja odlicnu polaznu tacku bilo kojem ljubitelju audio uredjaja koji ne zeli da proda kucu i kupi komponente. Umesto da se odvoji gomila novca, veliki deo planirane sume sada moze da se preusmeri na kablove (mala stavka) i dooooobre zvucnike i eto uzivanja u muzici na neodredjeno vreme.

Mozda cu da pisem tekst o ovome :)

Link to comment
Share on other sites

Lepo, lepo... btw pitao sam engleza kaže se vintidž a ne vintejdž :cheers

U poslednje vreme je popularan izgovor "vintaž". ;)

Zvuci onako malo kao francuski, otmenije. :)

Dsoduse rec je u engleski jezik dosla putem kombinacije francuskih reci, koje opet vode poreklo iz latinskog jezika:

http://www.word-origins.com/definition/vintage.html

http://www.thefreedictionary.com/vintage

Link to comment
Share on other sites

Imam jedan Hrvatski kompilacijski Cd Ri-Rock na kojemu je jedna pjesma od grupe Cacadou Look u kojoj su visoki tonovi takvi da ja na svom Nakamichi CDPlayer3 i CD4 to nisam mogao sluÅ¡ati. ÄŒitavom pjesmom dominira taj vriÅ¡teći visoki digitalni ton zbog kojeg je bolje promijeniti CD. Ne da meni vrag mira nego ja odnesem cd kod kolege koji ima trgovinu hi-fi opremom (www.justsound.hr) da Äujem o Äemu se radi. Cd smo sluÅ¡ali na sustavu od 15.000 eura. ZvuÄnici Audio Epilog Cocoa 2, Cd Norma Revo CDP1, amp Norma Revo IPA 70, kabeli i letva KL Audio. Norma Revo CD je ureÄ‘aj s najmanje reproduciranih koloracija koji sam ikada Äuo. Uglavnom ti nesluÅ¡ljivi visoki tonovi su zvuÄali gotovo identiÄno kao na Naku i nismo mogli sluÅ¡ati pjesmu već smo morali ugasiti.

btw Cacadou Look nikad nisam Äuo u normalmoj varijanti, te izgleda da nemaju normalan snimak, osim ako negde ne postoji originalna master traka. Sve zvuÄi kao najbedniji obogaljeni Mp3. Å teta.

No ne treba se uzbuđivati zbog toga, ima na kugli zemaljskoj još mnogo dobre muzike.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:crno-na-belo E pa rekoh svojedobno da sam nešto nabavio. Malo sam se zezao sa estetikom, ble su i kalotice na visokim „malo†ulubljene. Jesu tvrde, al dobar majstor može to da sredi, naravno ako zna.

JBL L16 Decade dobiÅ¡e nov furnir (stolari ga zovu ZEBRANO !?!), nije baÅ¡ jeftin, no ima i skupljih. Posle poliuretanski lak (podloga u nekoliko slojeva i onda finiÅ¡ 30% sjaja). Naravno oni stari konektori (maleÄkim jadni) zamenjeni onima koji iole ozbiljniju žicu primiti mogu (opet to primanje), a unutra živÄice od 2,5mm. Jedino nemam znaÄke na platnima, al valjda ću negde iskopati.

:hdphones Zvuk? Pa onakav kakav treba da ima JBL. Skoro smo ga upoređivali (pre Face lifting-a) sa 4301b i to je tu negde, uz minorne razlike, takoreći zanemarljive. Svakako veoma su upotrebljive u radu, a to mi je i bilo najvažnije.

Cena? Pa bila je 130€ na kupujem-prodajem. A sad više nije, jerbo za prodaju nisu.

Eve i sliÄkice: :wave2

post-11050-0-02504000-1307702488_thumb.j

post-11050-0-70404900-1307702502_thumb.j

post-11050-0-98459600-1307702514_thumb.j

post-11050-0-81262700-1307702529_thumb.j

post-11050-0-80438000-1307702549_thumb.j

post-11050-0-91370100-1307702565_thumb.j

post-11050-0-05228400-1307702583_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...