Jump to content


Most...


barti

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

swear2.gif

Prokletinja je do sada koštala grad (pardon, građane) koliko tri prosečna mosta; plus troškovi Avalskog tornja i u nekoj normaln(ij)oj državi bio bi rešen problem manjka mostova u glavnom gradu.

Ako izuzmemo The Most, sviđa mi se implementacija panoramskog pogleda. :)

Link to comment
Share on other sites

Demokratska Atina je, pod Periklovim vodjstvom, obnovila i izgradila Akropolj.Perikle je bio naroÄito prilježan u tome i neÅ¡tedimice je troÅ¡io gradski budžet.Kad ga je skupÅ¡tina zbog toga oÅ¡tro krtitikovala, odgovorio im je, manje viÅ¡e, ovako:"Dobro, ako vi nećete, ja ću Akropolj zavrÅ¡iti sam, svojim novcem, a na hramu će stajati moje ime i sva će slava pripasti meni."

Skupština mu je dopustila da budžetom raspolaže kako god hoće.

Na kraju, sve se svodi na to ko će se potpisati na most.

Link to comment
Share on other sites

Градимо најÑкупљи моÑÑ‚ на Ñвету?

МоÑÑ‚ преко Ðде је најбеÑмиÑленије, а уједно и најбезобразније, бацање пара грађана у новијој иÑторији Београда. Ðе Ñамо што је изабран најÑкупљи пројекат, него је у питању мегаломанÑко (да не кажем комплекÑашко) решење које Ñе не уклапа у Ñредину, ни еÑтетÑки, ни по функцији коју би требало да обавља.

Од Ñамог доношења одлуке да Ñе гради “Ñловеначки†моÑÑ‚, било је јаÑно да ћемо добити финанÑијÑког и архитектонÑког монÑтрума. Гради Ñе на погрешном меÑту, очигледно нико, па ни пројектант, није размишљао како да уклопи приÑтупне Ñаобраћајнице. Гради га фирма (СЦТ), чији је влаÑник у међувремену оÑуђен на затворÑку казну у Ðемачкој због корупције, и која је банкротирала. Планирани трошкови изградње Ñу Ñе попели Ñа преÑкупих 118 милиона на ненормалних 400 милиона евра, а да ни пола није завршено. Ð£Ð¿Ñ€ÐºÐ¾Ñ Ñ‚Ð°ÐºÐ¾ катаÑтрофалним резултатима, ÑрпÑки медији Ñамо најпозитивнијим епитетима чаÑте овај подухват.

Шта Ñмо Ñве могли да изградимо

Пошто још увек влада блага еуфорија ÑрпÑких медија по питању изградње новог моÑта, предлажем да погледају шта Ñу друге државе, за мање или иÑто пара, изградиле:

ПенобÑкот моÑÑ‚, СÐД

Ðмеричка држава Мејн, моÑÑ‚ на реци ПенобÑкот је изграђен 2006. године, Ñкроман али функционалан.

PNB_1.jpg

Дужина: 646 метара

ВиÑина: 136 метара

Цена: 65.000.000 евра

За један моÑÑ‚ преко Ðде, могло је да Ñе направи шеÑÑ‚ оваквих, “америчкихâ€, моÑтова.

Зихоумен моÑÑ‚, Кина

Спаја два оÑтрва у облаÑти Жоушан, на иÑточној обали Кине. Отворен 2009. године.

Xihoumen_Bridge.jpg

Дужина: 2700 метара (најдужи раÑпон 1650м)

ВиÑина: 211 метара

Цена: 289.000.000 евра

Да је моÑÑ‚ преко Саве коштао, по метру дужине, као овај кинеÑки, не би прешао 100 милиона евра.

Ð¡Ñ‚Ð¾ÑƒÐ½ÐºÐ°Ñ‚Ñ€Ñ Ð¼Ð¾ÑÑ‚, Кина

МоÑÑ‚ “каменорезац†у Хонгконгу, отворен крајем 2009. године, повезује два оÑтрва.

Stonecutter_main.jpg

Дужина: 1596 метара (најдужи раÑпон 1018м)

ВиÑина: 298 метара

Цена: 274.000.000 евра

Поново Кинези, овога пута Хонгконг. Оваквом градњом биÑмо премоÑтили Саву два пута.

МоÑÑ‚ Балинге, Кина

Отворен крајем 2009. године, премошћује долину реке Балинг.

Balinghe.jpg

Дужина: 2237 метара (најдужи раÑпон 1088м)

ВиÑина: 375 метара

Цена: 173.000.000 евра

ПремоÑтили биÑмо и Саву и Дунав неколико пута, да је цена градње била у овим оквирима.

МоÑÑ‚ Пумипун, Тајланд

МоÑÑ‚ из два дела, повезан Ñаобраћајницом која виÑи 50м у ваздуху, је отворен у Бангкоку 2006. године.

bhumibol-bridge-rama3.jpg

Дужина: 1284 метара (најдужи раÑпон 398м)

ВиÑина: 173 метара

Цена: 240.000.000 евра

За дупло мање пара, Тајланђани Ñу изградили два моÑта и Ñпојили их Ñаобраћајницом која лебди у ваздуху. Свака прича о компликованим приÑтупним путевима изгледа Ñмешно поÑле овог моÑта.

МоÑÑ‚ Мијо, ФранцуÑка

Ðајвиши друмÑки моÑÑ‚ на Ñвету, отворен је 2004. године, део аутопута који Ñпаја Париз и БарÑелону. Чине га Ñедам пилона.

Millau-Viaduct.jpg

Дужина: 2460 метара (најдужи раÑпон 342м)

ВиÑина: 343 метара

Цена: 400.000.000 евра

С обзиром да има Ñедам пилона, и најдужи раÑпон Ñличан моÑту на Ðди (Ñ Ñ‚Ð¸Ð¼ што је Ñкоро дупло виши), можемо закључити да би Французи премоÑтили Саву најмање Ñедам пута за иÑте паре колико Ð½Ð°Ñ ÐºÐ¾ÑˆÑ‚Ð° моÑÑ‚ преко Ðде.

МоÑÑ‚ преко Ðде, Србија

Ðа крају, Београд, моÑÑ‚ преко реке Саве, Ñа једним, јединим, пилоном.

Most_preko_Ade_septembar_2010.jpg

Дужина: 929 метара (најдужи раÑпон 376м)

ВиÑина: 200 метара

Цена: 400.000.000+ евра

МоÑÑ‚ преко Ðде, Ñкупљи од Ñвих горенаведених моÑтова. Дакле, најбезобразније и најбеÑмиÑленије бацање пара у новијој иÑторији Београда и Србије. УмеÑто да неко одговара за оволику крађу, вероватно ће добити награду, “најевропљанин†и Ñл.

Edit Chowek: bolje da zaobiÄ‘emo imena. Tako možemo da pljujemo u globalu do mile volje bez opasnosti od zakljuÄavanja teme. :wink:

Link to comment
Share on other sites

УмеÑто да неко одговара за оволику крађу, вероватно ће добити награду, “најевропљанин†и Ñл.

Link to comment
Share on other sites

Jeftin most je ceo svoj život (decenije su u pitanju) samo jeftin most. Praktičnost "pokriva" dnevnu politiku, ali Beogradu trebaju i "važni" objekti. Simbolika mosta je u tom smislu neprocenjiva.

Ako na nečemu ne treba štedeti, to su mostovi.

Drugo je pitanje da li je most na Adi lep (ne insinuiram).

A, pare za ostale mostove bih mnogo pre tražio u "korupcijskim kovertama" nego u tonama čelika ovog mosta.

P.S. Možda uporediti cenu sa ovim: http://baybridgeinfo.org/

Slažem se da na tako vitalnim infrastrukturnim objektima ne treba štedeti, u smislu da ih ne treba praviti tek da se naprave. Stara engleska poslovica: "Nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftine stvari" mnogo toga objašnjava. No, poenta je da ja nisam ni pričao o jeftinim mostovima, već stabilnim, izdržljivim i funkcionalnim, kao što je npr. Brankov most. Lepota je u ovom slučaju na poslednjem mestu, kao što i priliči zemlji sa vrlo sumornom ekonomskom situacijom. To pogotovo znaju stanovnici prestonice koji rade na suprotnoj obali u odnosu na onu na kojoj žive. Ovakvi projekti, krajnje nedolični u odnosu na situaciju u u zemlji, "novi simboli Beograda" kako ih nazivaju političari, pomalo podsećaju na Rumuniju za vreme Čaušeskua, kada je narod jedva imao hleba da jede, ali su se zidale megalomanske gluposti sve u 16. Lepo reče Bujodrag gore - sve se svodi na to ko će se na kraju potpisati...

P.S. Neodržavanje je već nešto sasvim deseto i tu ne bi pomogao ni most od 400 milijardi evra...

Link to comment
Share on other sites

Slažem se da na tako vitalnim infrastrukturnim objektima ne treba Å¡tedeti, u smislu da ih ne treba praviti tek da se naprave. Stara engleska poslovica: "Nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftine stvari" mnogo toga objaÅ¡njava. No, poenta je da ja nisam ni priÄao o jeftinim mostovima, već stabilnim, izdržljivim i funkcionalnim, kao Å¡to je npr. Brankov most. Lepota je u ovom sluÄaju na poslednjem mestu, kao Å¡to i priliÄi zemlji sa vrlo sumornom ekonomskom situacijom. To pogotovo znaju stanovnici prestonice koji rade na suprotnoj obali u odnosu na onu na kojoj žive...

P.S. Neodržavanje je već nešto sasvim deseto i tu ne bi pomogao ni most od 400 milijardi evra...

Link to comment
Share on other sites

swear2.gif

Prokletinja je do sada koÅ¡tala grad (pardon, graÄ‘ane) koliko tri proseÄna mosta; plus troÅ¡kovi Avalskog tornja i u nekoj normaln(ij)oj državi bio bi reÅ¡en problem manjka mostova u glavnom gradu.

Ako izuzmemo The Most, sviđa mi se implementacija panoramskog pogleda. :)

Link to comment
Share on other sites

Most Slobode je, pak, bio (i ponovo je) lep most. Bio je to i neracionalno skup most (raÄunajući i prilaze). Njegovo ruÅ¡enje je kod NovosaÄ‘ana poreÄ‘eno sa gubitkom nekog/neÄeg dragog. Nije ta žalost imala nikakve direktne veze sa politikom tih dana. ViÅ¡e kao nepravda.

Link to comment
Share on other sites

Možda suviše subjektiviziram...

Novi Sad je imao tri mosta preko Dunava pre bombardovanja, a sva tri su bombama srušena.

Jedan je bio posleratni "sklepani" petrovaradinski. SruÅ¡en je prvi. Svima je bilo žao, svi su se prisećali koliko su ga puta peÅ¡ke preÅ¡li vraćajući se s Äave... Ali, decenijama ranije su već priÄalo kako bi morao biti zamenjen drugim. Nije bio lep, nije bio u dobrom stanju, a bilo je i "izdajnika" koji su odmah prokomentarisali "korist" ruÅ¡enja.

Treći je sruÅ¡en luÄni "Žeželjev". Bila je to betonska grdosija primarno namenjena železniÄkom i tranzitnom saobraćaju. Budući da je, u ranama, dugo odolevao bombama, privukao je sve simpatije "otpora" i "inata". Ali, taj most je nekako na kraju grada, njegovu lepotu je vreme brzo pregazilo, a i motiv njegove gradnje, tamo pre 5 decenija, nije bio baÅ¡ "moralno održiv".

Most Slobode je, pak, bio (i ponovo je) lep most. Bio je to i neracionalno skup most (raÄunajući i prilaze). Njegovo ruÅ¡enje je kod NovosaÄ‘ana poreÄ‘eno sa gubitkom nekog/neÄeg dragog. Nije ta žalost imala nikakve direktne veze sa politikom tih dana. ViÅ¡e kao nepravda.

BaÅ¡ juÄe sam napravio i ovu fotografiju. Ni ovo nije bio jeftin most.

post-9577-0-27857600-1303764772_thumb.jp

Naravno da ne želim da pravdam niÄiju kraÄ‘u ovim. Daleko bilo.

Samo hoću da kažem, još jednom, da mislim da ne treba graditi jeftino, ni samo racionalno.

Takođe, iako verujem da postoje "nenamenski" potrošene pare, ne treba medijima mnogo verovati kad su pare u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Budžet za most je 500 miliona evra sa sve pristupnim saobraćajnicama. Koliko je zaista potrošeno od te cifre nisam siguran ali bih voleo da vidim izvor odakle je ova cifra od 450 miliona.

Koga zanima cena SAMO mosta, ima na forumu Beobuild. Ne sećam se taÄno koliko ali to je tek deo gore pomenute cene.

Najveći deo cene su saobraćajnice. Sledeća stvar je da taj most ima 6 traka plus dve trake za Å¡inski sistem odnosno za budući metro. Tim Å¡inama će saobraćati tramvaji dok se ne bude izgradio metro kada će biti postavljene Å¡ine za isti. Dakle preko njega će ići onoliko saobraćaja koliko sada ide preko Gazele i novog železniÄkog zajedno tj. vredi za dva.

Da se ne bi gaÄ‘ali pretpostavkama, za info o tome ko je arhitekta pogledati na pomenuti forum (tema ima 300 strana ali sam siguran da im radi search). Predsednik komisije koja je izabrala taj most je Dr. Nikola Hajdin koji je projektovao novi železniÄki most i predsednik je SANU. Most je ODLIÄŒAN Å¡to se mene tiÄe i retkost je kod nas da se za neki projekat pita neko ko je zaista struÄan u tom polju kao Å¡to je to ovaj put gosn Hajdin.

Dakle manimo pljuvanje i to neosnovano već se potkujte podacima pa onda. Ja sam prvi za kritiku onoga što ne valja ali samo onda kada ne valja. Podržavam Zbrujića 100% Šta je trebalo ? Da se naprave dve trake pa onda opet jovo na novo za 15 godina ?

Link to comment
Share on other sites

Stvarno ne mogu da razumem ovakav stav i to u ovakvom vremenu. Jel se to nasa drzava i nacija nalaze u nekom klimaksu ili smo pak u nevidjenoj agoniji?

Mi sada nemamo sredstava ni za racionalno, cemu inace normalan svet uvek tezi, a kamoli za neka razmetanja, simbole ili . . .

Link to comment
Share on other sites

Sećam se Älanaka iz vremena kada je donoÅ¡ena odluka o gradnji mosta. Podsećanje na alternativne verzije i okolnosti u kojima se donosila odluka bi pokazalo da se (kao i uvek) neko debelo okoristio na izboru baÅ¡ ove verzije.

Hajdin jeste autoritet u struci, ali je bio i zainteresovana strana u celom projektu. Ne iznosim detalje, jer sam ih zaboravio - koga interesuje, neka potraži.

Dakle, u redu je, imaćemo skup, lep i koristan most. Mogao je da bude mnogo jeftiniji, manje lep i korisniji. Možda na drugom mestu, jer je lokacija isto bila problematiÄna. I pre bi bio gotov. A onda, u neka bolja vremena, da napravimo neko Äudo neviÄ‘eno. :1038:

Nije ni u Budimpešti sve mostove gradio Széchenyi - jedan je lánchid. :razz:

Link to comment
Share on other sites

Budžet za most je 500 miliona evra sa sve pristupnim saobraćajnicama. Koliko je zaista potrošeno od te cifre nisam siguran ali bih voleo da vidim izvor odakle je ova cifra od 450 miliona.

Koga zanima cena SAMO mosta, ima na forumu Beobuild. Ne sećam se tačno koliko ali to je tek deo gore pomenute cene.

Najveći deo cene su saobraćajnice. Sledeća stvar je da taj most ima 6 traka plus dve trake za šinski sistem odnosno za budući metro. Tim šinama će saobraćati tramvaji dok se ne bude izgradio metro kada će biti postavljene šine za isti. Dakle preko njega će ići onoliko saobraćaja koliko sada ide preko Gazele i novog železničkog zajedno tj. vredi za dva.

Da se ne bi gađali pretpostavkama, za info o tome ko je arhitekta pogledati na pomenuti forum (tema ima 300 strana ali sam siguran da im radi search). Predsednik komisije koja je izabrala taj most je Dr. Nikola Hajdin koji je projektovao novi železnički most i predsednik je SANU. Most je ODLIČAN što se mene tiče i retkost je kod nas da se za neki projekat pita neko ko je zaista stručan u tom polju kao što je to ovaj put gosn Hajdin.

Dakle manimo pljuvanje i to neosnovano već se potkujte podacima pa onda. Ja sam prvi za kritiku onoga što ne valja ali samo onda kada ne valja. Podržavam Zbrujića 100% Šta je trebalo ? Da se naprave dve trake pa onda opet jovo na novo za 15 godina ?

Pa problem i jeste u tolikom budžetu i onima koji i od običnog mosta prave zadužbinu. Siromin post lepo pokazuje koliko je to moglo biti jeftinije i/ili šta se sve moglo napraviti za te novce, a da se ne izgubi na kvalitetu i funkcionalnosti.

Para ima. Čak ni za ovakvu Srbiju/Beograd to nisu nedostižne sume. Korist od izgradnje mosta u relativno kratkom periodu eksploatacije je veća, i materijalno, siguran sam (svakako je ne treba gledati samo kroz uštedu goriva).

Pominjanu sumu od 400 miliona nisam uspeo da pronađem nigde zvanično. Ne znam odnosi li se na kompletan projekat "poluprstena" ili samo na most. Ne znam ni da li je tačna. Priznajem, previsoka je, ali to nije do konstruktivnog rešenja.

Razloge treba tražiti na drugim mestima, mnogo pre.

U samom rešenju mosta nema mnogo toga neracionalnog. Mogao je, sigurno, biti jednostavniji, sa dva pilona ili drugog (bez pilona) sistema, ali govorimo o "relativno" malim uštedama (možda do 20-30%). I u ovakvom sistemu se moglo poći drugačijim putevima... No, odabrano je ovakvo rešenje. I arhitekte su se složile.

Ne treba smetnuti s uma ni da je reč o vrlo širokom mostu prilično velikog glavnog raspona i "nezgodnih" uslova postavljenih pred graditelje.

Ne mogu da pričam o kritikama koje se odnose na (pogrešan) položaj mosta (koliko sam shvatio, glavne zamerke stručne prirode su baš ove), ali to i nije predmet ovde.

Anyway, priče o gradnji mosta u Beogradu za 40 miliona evra su, danas, daleko od realnosti. Ovakvi objekti se više ne grade kao nekad, "ho-ruk" mobilizacijom.

P.S.

Tamo negde 60tih, kad je pravljen, bilo je vrlo ozbiljnih kritika (spuštale su se na lični nivo) na račun "vizionarski" široko projektovanog Bulevara Oslobođenja u Novom Sadu.

Samo 5-10 godina kasnije to više nikom nije smetalo (iako je uglavnom zvrjao prazan), Novosađani su bili "ponosni" na svoje široke ulice, a novije vreme je pokazalo da bi i još koja traka bila dobrodošla.

Da para za kampanju uvek ima pokazuje i završetak gradnje Avalskog tornja. A stvarno sam se nadao da će razum u tom slučaju prevladati.

Link to comment
Share on other sites

Pa problem i jeste u tolikom budžetu i onima koji i od obiÄnog mosta prave zadužbinu. Siromin post lepo pokazuje koliko je to moglo biti jeftinije i/ili Å¡ta se sve moglo napraviti za te novce, a da se ne izgubi na kvalitetu i funkcionalnosti.

Link to comment
Share on other sites

To kod Siroma u postu su cene SAMO za mostove. Kod nas je cena SAMO mosta dosta manja. Kao što rekoh, prilazne saobraćajnice odnose jako dobar deo budžeta mosta. Budžet je za most i prilaze 500 miliona, a ne SAMO za most. Da bi Siromin post bio validan, morao bi naći most koji će imati isti broj prilaza i iste karakteristike (šinski sistem i 6 traka) pa onda da vidimo cenu mosta...

Dakle, priča se o babama i žabama.

Zvuči mi kao da pokušavaš da me ubediš da je ovaj most 100-ak miliona, a preostalih 400 miliona su saobraćajnice. Skup asfalt ovih dana, majku mu...

P.S. Pančevački most ima 4 trake i šinski sistem. Da li zaista misliš da cena tog mosta uopšte prilazi novom? Opet ponavljam, to što se mostovi ne održavaju ne znači da su lošeg kvaliteta...

Link to comment
Share on other sites

ZvuÄi mi kao da pokuÅ¡avaÅ¡ da me ubediÅ¡ da je ovaj most 100-ak miliona, a preostalih 400 miliona su saobraćajnice. Skup asfalt ovih dana, majku mu...

P.S. PanÄevaÄki most ima 4 trake i Å¡inski sistem. Da li zaista misliÅ¡ da cena tog mosta uopÅ¡te prilazi novom? Opet ponavljam, to Å¡to se mostovi ne održavaju ne znaÄi da su loÅ¡eg kvaliteta...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...