Jump to content


Mean Machines


prophet

Recommended Posts

Dobro, a sada malo ozbiljnije. Koncept je dobar, što je potvrđeno i u praksi. Izbor drajvera za donji i centralni opseg je fiksiran i isti su već montirani u odgovarajuće kabinete. Ostaje još izbor visokotonskog drajvera i tu imam nameru da testiram nekoliko drajvera i koncepata.

Zahvaljujući Bujodragu bio sam u prilici da probam koncepciju - kompresioni drajver u Yuichi horni u dva režima: sa i bez centralnog drajvera. Moram reći da su rezultati bili iznad oÄekivanja. Horna je stvarno dobro uraÄ‘ena (Äestitke Bujodraže) i dobro radi.

Sledeće što smo probali je upotreba istog drajvera sa Karlson couplerom (hvala ZZZ). Možda ova varijanta više odgovara mojoj koncepciji, dopalo mi se kako radi.

Na kraju smo testirali i ribbon tweeter-e. Iako dobri, nisu imali potrebnu efikasnost da isprate ostatak sistema.

Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe za atenuacijom. I Iskre i Ispohon-i su veoma efikasni.

Za sada samo testiram. Mada, rado bih ih posedovao. Kao i ove koje upravo slušam:

Možda me nisi razumeo. Ili sam ja nešto promašio?

Fostex je nominalno 106 dB eff., ali ako se seÄe sa 12 dB/oct. na 6 kHz realno ima oko 103-104 dB. Da li si Fostex ubacio u neku kombinaciju, i koliko si ga priguÅ¡io, jer nema Å¡anse da je neka veća jedinica sa kartonskom membranom efikasnosti 103 dB. Druga stvar je kada se stavi jedan mali kondenzator na red sa super-visokotoncem. Npr. 1 uF, jer to je vrlo visoko seÄenje koje onda funkcioniÅ¡e i kao priguÅ¡enje u opsegu koji super-visoki pokriva.

Link to comment
Share on other sites

Probano sa 1uF i 2.2uF u fazi i kontrafazi.

Eto, ja moram da pogodim Å¡ta si radio na osnovu znaÄajnih razlika u efikasnosti. :)

Kond na red je filter I reda, 6 dB/oct. Frekventni odziv filtera I reda je kosa linija prema nižim frekvencijama sa nagibom 6 dB/oct. (oktava je približno svaka 2x frekvencija)

U ovom sluÄaju, za 8 Ohma visokotonac 1 uF pravi nagib, navest ću taÄke: -3 dB na oko 20 kHz, -9 dB na 10 kHz, -15 dB na 5 kHz. Odziv filtera se sabira sa realnim odzivom jedinice, i to je ono Å¡to imamo u praksi. Dakle, ovde sa malim kond-om u realnosti imamo i nižu efikasnost na podruÄju 5-20 kHz. Recimo da je neki prosek oko 94-95 dB.

S tim Å¡to je blagi pad odziva i visokotonca i Iskre, tako da imamo preklapanje na Å¡irokom podruÄju. U ovom sluÄaju, razlika izmeÄ‘u 1 uF i 2,2 uF je u "visini" kose crte odziva filtera, Å¡to u prevodu znaÄi da je sliÄan oblik odziva, samo je efikasnost veća za oko 6,5 dB sa 2,2 uF, jer su taÄke: -3 dB na 9 kHz, -9 dB na 4,5 kHz.

Link to comment
Share on other sites

Nešto me kopka: Da li je naslov ovog thread-a po https://en.wikipedia...i/Mean_Machines ili http://www.meanmachines.com.au/ ili ... ?

Inspirisan ovim sa prvog linka, generacija odlrasla na 8-bit i 12-bit maÅ¡inama. Mada i Laverda iz drugog linka je moja ljubav iz deÄaÄkih dana. Skupljao sam sliÄice Moto Sport, narandžasto pakovanje žvakaće gume sa sliÄicama motora: MV Agusta, Laverda, Ducati, Triumph, Kreidler, Moto Guzzi, Kawasaki...

Link to comment
Share on other sites

Inspirisan ovim sa prvog linka, generacija odlrasla na 8-bit i 12-bit maÅ¡inama. Mada i Laverda iz drugog linka je moja ljubav iz deÄaÄkih dana. Skupljao sam sliÄice Moto Sport, narandžasto pakovanje žvakaće gume sa sliÄicama motora: MV Agusta, Laverda, Ducati, Triumph, Kreidler, Moto Guzzi, Kawasaki...

Znam... Jesam mator ali sam bio budan...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sta si stavljao u yuichi, selenium ili nesto drugo?

i to je ona manja yuichi, 480 ili neka druga

na koliko je to rezano gore, da vam Fc 480 nije malo preveliko?

U Yuichi-u je bio B&C, Bujodragove horne.

Uglavnom, rez neće ići nisko, skretnica će biti višeg reda. Ono što je bitno, rešio sam pitanje visokotonskog drajvera - Selenium D220Ti. Koja će horna/guide biti to ću još da isprobavam. Zadovoljan sam i kako radi sa Karlsonima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...