Jump to content


Pažnja - posuđe od melamina!


marvin

Recommended Posts

Totalni offtop... Možda neki i znaju za ovo, ali sigurno ne svi. Napisaću kratko, veoma je bitno. Na srpskom o ovome ima veoma malo informacije.

U mnogim zemljama je ovakva vrsta posuÄ‘a zabranjena, kod nas oÄigledno nije, jer juÄe sam video kod nas u slobodnoj prodaji dotiÄno posuÄ‘e. Uglavnom je, naravno, kineske proizvodnje. Izgleda kao da je od jeftine plastike (i jeftino je!), otrovno je, kancerogeno itd... da vas ne davim. Ne kupujte, ne koristite, a ako već morate, ne koristite Äesto i ni u kom sluÄaju ne podgrevajte hranu u ovakvom posuÄ‘u u mikrotalasnoj. Deci - ni pod razno!

ÄŒuvajte svoje zdravlje!

post-16525-0-91980300-1297701303_thumb.j

post-16525-0-15648900-1297701360_thumb.j

post-16525-0-35270800-1297701383_thumb.g

post-16525-0-51219100-1297701405_thumb.j

post-16525-0-78470000-1297701428_thumb.j

post-16525-0-91980300-1297701303_thumb.j

post-16525-0-15648900-1297701360_thumb.j

post-16525-0-35270800-1297701383_thumb.g

post-16525-0-51219100-1297701405_thumb.j

post-16525-0-78470000-1297701428_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Oduvek sam mislio da na granici treba udariti branu za nekvalitetnu robu koja jeste jeftina, ali Äesto potpuno neupotrebljiva, ili se raspada posle dve upotrebe. Kad ono, Äak i otrovi prolaze bez problema. :plakanje

Da iskoristim priliku da preporuÄim posuÄ‘e koje sam kupio pre jedno godinu dana - presvuÄeno keramikom. Ne samo da je zdravo, nego mogu u tiganju da peÄem palaÄinke bez masti, a u Å¡erpi da ispećem batak, i da ga na kraju izvadim celog, a ne sa dna da skidam zalepljene komade.

Napomena: Ne bavim se distribucijom posuđa. :P

Link to comment
Share on other sites

Oduvek sam mislio da na granici treba udariti branu za nekvalitetnu robu koja jeste jeftina, ali često potpuno neupotrebljiva, ili se raspada posle dve upotrebe. Kad ono, čak i otrovi prolaze bez problema. :plakanje

Da iskoristim priliku da preporučim posuđe koje sam kupio pre jedno godinu dana - presvučeno keramikom. Ne samo da je zdravo, nego mogu u tiganju da pečem palačinke bez masti, a u šerpi da ispećem batak, i da ga na kraju izvadim celog, a ne sa dna da skidam zalepljene komade.

Napomena: Ne bavim se distribucijom posuđa. :P

Kako da ne, i moja preporuka. Nije da kuvam svakog dana, ali sam se s ovim posuđem preporodio kao domaćica.

Link to comment
Share on other sites

Imam dva pitanja:

Prvo, odakle ove informacije o štetnosti, da li je bila neka studija, obaveštenje... da nije samo rekla-kazala?

Drugo, koje je to posudje - presvuÄeno keramikom, gde ima da se kupi? Ako se protivi pravilima foruma - a ne vidim Å¡to bi, može obaveÅ¡tenje o tome i na PM.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Ono sto nas ne ubije cini nas jacima.

Mozda svi treba da se vratimo zivotu u prirodi, u pecinama, pozeljno obuceni u zivotinjska krzna. :D

Ko nije znao, melamin se moze naci svuda oko nas :thumbsup2:banana :

U pojedinim vrstama betona, laminatnim podovima, plastificiranoj povrsini namestaja, tkaninama, delovima muzickih instrumenata, itd, itd...

http://en.wikipedia.org/wiki/Melamine

http://en.wikipedia.org/wiki/Melamine_resin

Applications

In the kitchen

A melamine-resin plate

Melamine resin is often used in kitchen utensils and plates (such as Melmac). Melamine resin utensils and bowls are not microwave safe, as they absorb the microwave radiation and heat up.[1] As with all thermosetting materials, melamine resin cannot be melted and, therefore, cannot be recycled through melting.

A melamine-resin ladle

During the late 1950s and 1960s melamine tableware became highly fashionable. Aided crucially by the stylish modern designs of A. H. Woodfull and the Product Design Unit of British Industrial Plastics, it was thought to threaten the dominant position of ceramics in the market. The tendency of melamine cups and plates to stain and scratch led sales to decline in the late 1960s, however, and eventually the material became largely restricted to the camping and nursery market.[2]

Construction material

Melamine resin is the main constituent of high-pressure laminates, such as Formica and Arborite, and of laminate flooring. Melamine-resin tile wall panels can also be used as whiteboards.

Melamine & LEED: Phenol formaldehyde (PF) is used typically used as the binder / resin in hard-surface countertop materials, such as those used in lab desks. Melamine formaldehyde (MF) is a related compound used in plastic laminate and overlay materials. Formaldehyde is more tightly bound in PF and MF than it is in Urea Formaldehyde, reducing emissions. LEED v2.2's MR Credit 4.4 precludes the use of Urea-Formaldehyde, but allows the use of Melamine Formaldehyde.

Cabinet and furniture making

Melamine resin often is used to saturate decorative papers that are directly laminated onto particle board; the resulting panel is often called melamine and commonly used in ready-to-assemble furniture and inexpensive kitchen cabinets.

Melamine is available in different sizes and thicknesses, as well as a large number of colors and patterns. The sheets are heavy; the resin is prone to chipping when being cut with conventional table saws.[3]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...