Jump to content


Yamaha NS-1000M


prophet

Recommended Posts

Po toj logici dijamantski visokotonac treba da zvuÄi joÅ¡ metalnije, jer je dijamant joÅ¡ tvrÄ‘i. Ali to nije tako. Pored izuzetne tvrdoće, berilijum ima veoma malu gustinu (1,848 g/Ñм³) i tu se krije njegova najveća prednost, u odnosu na, recimo titanijum (4,54 g/Ñм³) i zahtevnost, Å¡to se tiÄe ampa...

A Å¡to se tiÄe parnih harmonika, to je poslednja stvar, koja je potrebna berilijumskim visokotoncima ili bilo kojim drugim visokotoncima, ako je potreban kvalitet reprodukcije, a ne neÅ¡to drugo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Upravo tako.

S druge strane, ponoviću ono Å¡to sam već napisao jednom prilikom. Postoji jedna paradoksalna situacija. Prilikom dostizanja vrlo visoke vernosti reprodukcije, mnogi ljudi stiÄu utisak da "zvuku neÅ¡to fali, da je dosadan, nemuzikalan itd...", pa se trude da neÅ¡to ubace, promene, oboje i sliÄno...

Link to comment
Share on other sites

Ljudi generalno imaju razliÄit pristup muzici.

Nulta taÄka je ideja(nadahnuće).

Jedna je stvar komponovanje.

Druga je izvođenje. I tu ima nadahnuća.

Treća je snimanje.

ÄŒetvrta je reprodukcija.

Peta je naša percepcija (doživljaj). Ovde nas muzika nadahnjuje.

Malo je onih koji su sposobni da kvalitetno sagledaju sve ove aspekte.

Još je manji broj sposobnih da nešto kvalitetno naprave.

Mi kao konzumenti i zaljubljenici uÄimo i tragamo kroz život. Neko lakÅ¡e neko teže ali bitno je da budemo otvorenog uma i srca.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi generalno imaju razliÄit pristup muzici.

Nulta taÄka je ideja(nadahnuće).

Jedna je stvar komponovanje.

Druga je izvođenje. I tu ima nadahnuća.

Treća je snimanje.

ÄŒetvrta je reprodukcija.

Peta je naša percepcija (doživljaj). Ovde nas muzika nadahnjuje.

Malo je onih koji su sposobni da kvalitetno sagledaju sve ove aspekte.

Još je manji broj sposobnih da nešto kvalitetno naprave.

Mi kao konzumenti i zaljubljenici uÄimo i tragamo kroz život. Neko lakÅ¡e neko teže ali bitno je da budemo otvorenog uma i srca.

Link to comment
Share on other sites

Po toj logici dijamantski visokotonac treba da zvuči još metalnije, jer je dijamant još tvrđi. Ali to nije tako. Pored izuzetne tvrdoće, berilijum ima veoma malu gustinu (1,848 g/см³) i tu se krije njegova najveća prednost, u odnosu na, recimo titanijum (4,54 g/см³) i zahtevnost, što se tiče ampa...

A što se tiče parnih harmonika, to je poslednja stvar, koja je potrebna berilijumskim visokotoncima ili bilo kojim drugim visokotoncima, ako je potreban kvalitet reprodukcije, a ne nešto drugo.

A ako drajver od berilijuma pukne, i malo prasine dodje u vazduh - onda te tek ceka zurka. Prava zurka, sa gomilom drugara u kostimima.... :D

Berilijumski drajveri mogu da zvuce kako god hoce, ja to pored dece ni LUD ne bi uneo u kucu. Hvala lepo. Jedan prstic gde ne treba i.... :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio da prst mora unutra. Berilijum je JAKO tvrd, sto znaci i da je - krt. Dovoljno je oboriti zvucnik, sa stalka npr. - i drajver pod udarom moze da pukne. Sad, to je MOZE, verovatno nece. Skoro sigurno nece. Ali AKO pukne bice svasta.

Ne znam za vas, ali ja ne bi da zivim pored necega sto u 2% slucajeva moze da napuni sobu otrovnom prasinom. Super je sto su sanse male, ali su vece od nule, a drugi drajveri imaju tu sansu ravnu nuli. Prezivecu bez tog zvuka - kakav god da je. :D

Doduse, ja sam prfesionalni paranoik :)

Link to comment
Share on other sites

Evo joÅ¡ malo "struÄnih" miÅ¡ljenja sliÄnih kao na naÅ¡em forumu:

http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=305420&page=2

http://madisound.com/diy-loudspeaker-forum/archive/index.php/t-823.html

http://www.xtremeplace.com/yabbse/index.php?action=printpage;topic=89942.0

Evo šta CERN kaže o ovoj temi:

Beryllium does not burn easily in air but if involved in a fire at high temperature (say > 8OO°C) then it will rapidly oxidise and the oxide may contaminate the atmosphere, building and equipment. Beryllium burns easily in air when finely divided or as massive metal in pure oxygen or in oxygen enriched atmospheres. Beryllium alloys also may be disseminated in a fire and contaminate buildings and equipment to above the recognised limit of 0.1 mg/m2 of beryllium at which a cleaning operation must be carried out.

Preuzeto sa stranice:

http://lhc-proj-qawg.web.cern.ch/lhc-proj-qawg/CD-ROM/Safety/IS25.pdf

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio da prst mora unutra. Berilijum je JAKO tvrd, sto znaci i da je - krt. Dovoljno je oboriti zvucnik, sa stalka npr. - i drajver pod udarom moze da pukne. Sad, to je MOZE, verovatno nece. Skoro sigurno nece. Ali AKO pukne bice svasta.

Ne znam za vas, ali ja ne bi da zivim pored necega sto u 2% slucajeva moze da napuni sobu otrovnom prasinom. Super je sto su sanse male, ali su vece od nule, a drugi drajveri imaju tu sansu ravnu nuli. Prezivecu bez tog zvuka - kakav god da je. :D

Doduse, ja sam prfesionalni paranoik :)

Link to comment
Share on other sites

Društvo,

Hi-fi je opasan hobi! Ko ne pazi može lako struja da ga ubije! Zato bih ja voleo sistem full na baterije, pod uslovom da nisu otrovne ...

Znam da je jedan lik u Bgd. pravio neku opaku Hiragu, ostavio je da se razraÄ‘uje i skoknuo da kupi cigare, a kada se vratio - požar u stanu - zapalila se neka sintetiÄka zavesa koja je pala preko hladnjaka.

Link to comment
Share on other sites

Društvo,

Hi-fi je opasan hobi! Ko ne pazi može lako struja da ga ubije! Zato bih ja voleo sistem full na baterije, pod uslovom da nisu otrovne ...

Znam da je jedan lik u Bgd. pravio neku opaku Hiragu, ostavio je da se razraÄ‘uje i skoknuo da kupi cigare, a kada se vratio - požar u stanu - zapalila se neka sintetiÄka zavesa koja je pala preko hladnjaka.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...