Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

2 hours ago, bullitt said:

na to sam i sam pomislio, ali nije greška 100%, uveren je, da je taj Onkyo sa novim kondezatorima bolji od Dragona

Pa, ne znam kakav refresh da je uradio na njemu on apsolutno ne vredi toliko ali ipak je to evropa,, inače kataloška cena mu je bila 500 dolara i to 85 godine kada su dekovi bili dosta skuplji tako da sada ima veću vrednost nego kad je bio nov. Dobro je napisao raritet !cid_751C3869-5500-4C6A-90B9-322813D54414.gif

Link to comment
Share on other sites

On Thursday, September 29, 2016 at 9:44, Father said:

Posedujem Aiwa ADF-800 već sigurno 20 godina i jako sam zadovoljan kako radi. Nisam bog zna šta orjentisan prema slušanju muzike sa kaseta, iako imam ok kolekciju. Vremenom sve već posedujem na CD-u, HDD-u ili vinilu.

Nešto me je zanimalo ceo život. Šta je preporuka prilikom snimanja (ja uglavnom koristim C dolby) na temu nivoa u db na display-u. Ja sam uglavnom snimao da mi zasvetlucaju crvene na +3db. Na display-u?

Takođe postoji dolby znak pored oznake za +3db, pa sam i ja sve ove godine uvek snimao do tog nivoa smatrajući da dolby ima neku tajnu vezu sa tim input nivoom.

Zamolio bih za pojašnjenje na ovu temu, ako uopšte može da ima neke veze sa jačinom ulaznog signala osim ako je sve preko 3db prevelika pobuda za dolby kolo...??? Hvala :)

ADF-800.jpg

Nije valjda bilo pretesko pitanje?

Link to comment
Share on other sites

@bullitt

Meni se takođe čini da je snimanje i reprodukcija sa istim dolby-em u granici do 2-3db i prehodno podešenim bias/calibration (na uvce naravno i po db skali) dosta veran copy. Lično mislim da mi je ova Aiwa mnogo neutralnija pri snimanju i reprodukciji od prethodnog Dennon-a, nisam siguran koji je 3-head bio, ali bio je neki stariji model od ove Aiwa-e, mislim da je neki 800 model ...? Dennon mi je mekšao bass i imao je koliko se sećam problem sa čitanjem dolby c snimaka sa prethodnog Tehnicksa sa početka 80-tih neki jednoglavi RSB ??? ništa poseban. Aiwa nije imala tih problema.

U svakom slučaju želeo sam samo da proverim svoja iskustva sa preporučenim nivoom snimanja znajući da analogni zapis može da trpi do 6db bez problema, ali nivo inputa ume da iznenadi nekim pikom pa je bolje ostaviti rezervu i postaviti snimanje da tek zasvetlucaju 3db po neki put.

Link to comment
Share on other sites

Moja topla preporuka svima koji i danas snimaju kasete, posebno ako imaju mašine sa ručnom ili automatskom kalibracijom, jeste da ne koriste filtere nego da svaku kasetu pre snimanja kalibrišu i snime bez filtera. Tako ćete uspešno otkloniti šum i dobiti kasetu koja se dobro reprodukuje i na drugim dekovima. Uz to, ne prigušuju se dinamika i detalji, što je u manjoj ili većoj meri odlika svih filtera, da ne govorimo o tome da su i filteri različiti od kasetofona do kasetofona. Drugi razlog je što vremenom opada upotrebljivost snimaka sa filterom, posebno onih sa Dolby C, pa će u reprodukciji takva traka zbog starenja sa Dolbijem C zvučati prigušeno i mutno a bez filtera veoma loše i neprirodno.

Upravo ovih dana digitalizujem kasete iz 1993-95, u vreme kada smo se moji drugari i ja igrali velikih snimatelja, snimane sa raznoraznim Dolby B i C filterima. Osim što se uočava da su Maxell XL-II bolje sačuvale snimak i imaju manje dropout-a od TDK i Sony pandana (o tome sam nameravao da napišem poseban post), Dolby C praktično ni na jednoj kaseti nije moguće reprodukovati; na snimcima sa Dolbijem B je jedva nešto bolja situacija.  

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Willi Studer said:

Moja topla preporuka svima koji i danas snimaju kasete, posebno ako imaju mašine sa ručnom ili automatskom kalibracijom, jeste da ne koriste filtere nego da svaku kasetu pre snimanja kalibrišu i snime bez filtera. Tako ćete uspešno otkloniti šum i dobiti kasetu koja se dobro reprodukuje i na drugim dekovima. Uz to, ne prigušuju se dinamika i detalji, što je u manjoj ili većoj meri odlika svih filtera, da ne govorimo o tome da su i filteri različiti od kasetofona do kasetofona. Drugi razlog je što vremenom opada upotrebljivost snimaka sa filterom, posebno onih sa Dolby C, pa će u reprodukciji takva traka zbog starenja sa Dolbijem C zvučati prigušeno i mutno a bez filtera veoma loše i neprirodno.

Upravo ovih dana digitalizujem kasete iz 1993-95, u vreme kada smo se moji drugari i ja igrali velikih snimatelja, snimane sa raznoraznim Dolby B i C filterima. Osim što se uočava da su Maxell XL-II bolje sačuvale snimak i imaju manje dropout-a od TDK i Sony pandana (o tome sam nameravao da napišem poseban post), Dolby C praktično ni na jednoj kaseti nije moguće reprodukovati; na snimcima sa Dolbijem B je jedva nešto bolja situacija.  

Moje identicno iskustvo. Jos nesto u vezi snimanja ( ovo sam vec podelio sa ZoranBG) - ukoliko imate odvojenu kalibraciju i ton generator za 15kHz-a postavite kalibraciju tako da je nivo 15kHz za nekih 2 dB visi od onoga sa ton generatora. Time se kompenzuje gubitak koji nastaje vremenom na traci.

 

Sto se tice Dolby filtera - na nakovima nemam problema a recimo  z6000 zna da posle par meseci ne radi kako treba. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Willi Studer said:

Upravo ovih dana digitalizujem kasete iz 1993-95, u vreme kada smo se moji drugari i ja igrali velikih snimatelja, snimane sa raznoraznim Dolby B i C filterima. Osim što se uočava da su Maxell XL-II bolje sačuvale snimak i imaju manje dropout-a od TDK i Sony pandana (o tome sam nameravao da napišem poseban post), Dolby C praktično ni na jednoj kaseti nije moguće reprodukovati; na snimcima sa Dolbijem B je jedva nešto bolja situacija.  

Po mom misljenju (a i probao sam u praksi), kasete sam uvek digitalizovao bez dolbija do sad. Jer bas iz navedenih razloga aktiviranjem filtera sa snimkom posle ne mogu nista. Takodje danasnji softwerski de-emphasis filteri su dosta precizniji i mogu "po mom" ukusu da primenim filter dovoljno da snimak ipak lici na nesto.

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam primetio ove probleme na sopstvenim kasetama čak naprotiv bio sam nedavno iznenađen konzerviranošću zvuka snimljenog pre 20-25 godina. Koristio sam uglavnom Maxell XLII-S i TDK SA-X (chromedioksid) i čuvao ih ozbiljno dalje od bilo kakvih izvora magnetizma. Možda je i to dodatno uticalo?

Problem pri reprodukciji sa Denona (dolby c) koji sam pominjao je bukvalno bio kao da zvuk pulsira u ritmu pikova na skali i zagušuje se kada opadaju. Kao da je filter preterano izražen. Dosta čudno? Naravno sopstvene snimke je reprodukovao dobro, ali je bojio zvuk u smislu umekšavanja bassa, što mi je smetalo, jer se jasno uočavala razlika između originalnog utegnutog izvora i snimka na kaseti. I nije bilo šanse da se ispravi kontrolama bios / calibtration.

Nikada nisam koristio "normalke" jer prave haos na glavama i gumicama a metalke sam izbegavao jer sam negde došao do ?upozorenja? da prečesto korišćenje Metal traka "brusi glave" ...? Da li je to tačno ili ne, možda može neko ko zna sa sigurnošću da pojasni.

Svakako, ja sam izuzetno zadovoljan CrO2 trakama posebno kvalitetom bassa na Maxel  XLII-S, dok su mi TDK SA-X uglavnom bile za nijansu svetlije u snimku...? Opet subjektivni doživljaji, pogotovo što u to vreme nisam ni bio izrazito iskusan niti sam imao neke ozbiljne zvučnike (neke Techniks trosistemce).

Dolaskom HX-Pro-a na scenu kupovinom Aiwe ADF-800 (nekih devedesetih 199? godina) bukvalno sam bio oduševljen vernošću zapisa originalu, a podešavanje bios-a i calibracija sam uglavnom radio sluhom (bios) i vizuelno (calibration). Kod kaseta, koje su presnimanvane više puta, bilo je potrebno dodavati i jednog i drugog mada calibracija ako se dobro sećam više dok je bios uglavnom prosvetljavao gornji spektar ako je snimak reprodukovan mutnije. To je naravno jako jednostavno sa 3glavim dekovima gde se naizmenično menja izvor i reprodukcija u toku probnog snimanja.

Link to comment
Share on other sites

Bias je struja predmagnetizacije trake. Regulisanjem biasa menja se naizmenični napon frekvencije koja se kreće od 100 do 150 kiloherca tako da se najbolje prilagodi vrsti magnetne emulzije. Podešavanje biasa utiče na odnos signal/šum i na frekventni opseg.

Detaljnije o biasu i HX-Pro ovde:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tape_bias

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Father said:

Problem pri reprodukciji sa Denona (dolby c) koji sam pominjao je bukvalno bio kao da zvuk pulsira u ritmu pikova na skali i zagušuje se kada opadaju.

Ovo pulsiranje je posledica, najverovatnije sto Dolby decoder najverovatnije vise nema dovoljno informacija da uradi de-emphasis odnosno radi ga sa informacijama koje ocitava glava, gde je spektar drugaciji od onog nego kakav je bio u momentu snimanja, usled starenja trake i vremenom se gubi dosta, i to najverovatnije gornji spektar od 10khz pa na gore.

Isti efekat (ponasanje) moze da se desi, ako dek na kome je snimljeno i dek na kome se reprodukuje ima drugaciji azimuth glave, te onda implementacija dolbyja posto radi isti posao, zapravo skrnavi snimak umesto da ga reprodukuje kako bi trebalo.

Link to comment
Share on other sites

Dek pre Denona je bio neki kantasti Technics RSB-100 ja mislom i nije neki, tako da verujem da je i snimak bio kilaviji. Kada sam kupio Denona naštelovao sam mu azimuth glave prema kasetama tadašnjih snimača "popularne muzike" Milana Poznanovića i drugih prema čijim snimcima je i Technics podešen. Dakle azimuth je bio ok, ali je snimak bio lošeg kvaliteta pa je i Denon imao problema da iščita, očigledno. @shon3i Hvala za pojašnjenje.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

...Denona naštelovao sam mu azimuth glave prema kasetama tadašnjih snimača "popularne muzike" Milana Poznanovića i drugih prema čijim snimcima je i Technics podešen. Dakle azimuth je bio ok, ali je snimak bio lošeg kvaliteta pa je i Denon imao problema da iščita, očigledno. @shon3i Hvala za pojašnjenje.

E vidis u tome je i bio problem sto si rastelovao azimut glava na dekovima, da nisi dirao bilo bi to dobro ocu reci napisati snimak bi bio ok.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Father said:

Dek pre Denona je bio neki kantasti Technics RSB-100 ja mislom i nije neki, tako da verujem da je i snimak bio kilaviji. Kada sam kupio Denona naštelovao sam mu azimuth glave prema kasetama tadašnjih snimača "popularne muzike" Milana Poznanovića i drugih prema čijim snimcima je i Technics podešen. Dakle azimuth je bio ok, ali je snimak bio lošeg kvaliteta pa je i Denon imao problema da iščita, očigledno. @shon3i Hvala za pojašnjenje.

Lično ne volim Technics ali je 100 bio redak model koji je stvarno bio dobar.

Link to comment
Share on other sites

Proverio sam bio je RSB 105 i bio je kanta. Sada kada sam prosao kroz slike cini mi se da sam imao cak i jednog 3glavog technicsa sa dbx-om pre denona, ali to nije ni bitno. Azimuth sam stelovao i na Aiwi pa prede vec 25 godina kao maca. Nije azimuth bio razlog vec svi dekovi pre ADF-800. :D

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, tobra said:

E vidis u tome je i bio problem sto si rastelovao azimut glava na dekovima, da nisi dirao bilo bi to dobro ocu reci napisati snimak bi bio ok.

:wave2

Nije da protivurečem, samo želim da naglasim da se u to vreme novija muzika slušala sa kaseta snimljenih kod par DJ faca u gradu koji su imali po 15 vrhunskih kasetdekova i snimali sinhronizovano na svih 15 dok miksuju singlove sa gramofona. Ja sam uvek nosio sopstvenu novu traku CrO2 i preuzimao je sutra dan ili već kada je bila gotova. Pošto sam azimuth svoga deka podešavao po ranijim kasetama snimljenih na tim vrhunskim, umelo je da se dešava par puta da mi nije odgovarao azimut pa sam morao da se vraćam i reklamiram pa dođem opet za dan dva ... Razlika u azimuthu nije nikakva nauka i podešava se relativno jednostavno, a uglavnom ima uticaj na bistrinu zvuka odnosno preciznom poravnavanju magnetnog zapisa sa magnetnim trakama levog i desnog kanala na glavi, što ujedno dovodi do "bistre" reprodukcije.

Azimuth sam podešavao samo jednom i to kada sam u kuću donosio novi dek, kako bi verno trackovao postojeću kasetoteku. Možda grešim, ali podešavanje azmuth-a po ovoj logici je obavezna ako se želi dobiti maksimum reprodukcije. Fabrička podešavanja su imala ogromne azimuth razlike između npr. Teac-a i ostalih ... Ne znam, ali to je bio realan problem u to vreme, da ne govorim o originalnim kasetama koje nisu imale veze sa životom a kamoli sa azimuth-om...

Link to comment
Share on other sites

Bilo kako bilo ti si to rastelovao i nema tu dileme, o kvalitetu snimka i reprodukcije ne treba da se prica / pise.

Ali kad si vec pomenuo te velike face koje su nekada snimali na audio kasetama, mogu samo da podsetim starije clanove kako je to nekada bilo, prisetimo se Arkadije u Zemunu pa na B. Brdu da ne nabrajam sada, i da vam malo zacinim sa oglasima iz casopisa Sam.

UXM8TtS.jpg

4la8nJQ.jpg

bWAl30T.jpg

gyPW1UX.jpg

Toliko o facama koje su snimali u Beogradu, Zagrebu, Pirotu i po celoj nekadasnjoj Jugoslaviji, uzivajte.

GwYeo9e.jpg

jTqtdcv.jpg

p.s. Eto da znas da i ja znam za te face, i znam kako su snimali.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...