Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Сад погледах Ñлике унутрашњоÑти Aiwa XK-S9000, ко би рекао да нема директно погоњен бар један замајац. Стварно чудно.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Сад погледах Ñлике унутрашњоÑти Aiwa XK-S9000, ко би рекао да нема директно погоњен бар један замајац. Стварно чудно.

:wave2

Mozda,tajne velikih majstora?

Jedan od najboljih dekova ikad.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Crni Zorane :blink: . Uh koliki je ovaj Nak - PL je ogroman a ovaj je jos veci. Hitachi mi je najlepsi. Cestitke! Nakamichi 700 ZXL :klanjanje ? Jesi li ga probao? Samo sam ga jednom video uzivo - ogroman je - tip nije hteo ni po koju cenu da ga proda iako ga nije koristio ( od njega sam uzeo OMS7).

Od sva tri ogromna deka, Phase Linear je ubedljivo najveci - vidi se kada se slika sa strane, koliko je dublji od Nak-a.

post-9475-0-53040900-1344841854_thumb.jp

Nak je 700ZXL, Hitachi je D5500. Kratko sam ih probao i oba snimaju sjajno, mada mislim da bi im dobro dosao jedan manji servis.

Hitachi i Nak nisu moji, dobio sam ih na pozajmicu od jednog veeeelikog ljubitelja kaset dekova.

@Ston

Koliko je meni poznato, nijedna Aiwa ne koristi DD motor. Zasto, ne znam. Ljudi se, inace, strasno pale na XKS9000. Da je lepa, lepa je. Da ima sljampav mehanizam, ima - to klokoce od ona dva elektromagneta samo tako. Da su joj sitni zamajci, jesu. Nisu mnogo veci ni na gomili Nak dekova, ali kod njih je izrada tako precizna da ne postoji naknadno dinamicko balansiranje, za razliku od Aiwa zamajaca kod kojih je to primenjeno. To je prakticno ista mehanika i sa jevtinijih Aiwa, zatim sa XK009, ADF3800, ADF990, sa razlikom sto ima motor za otvaranje vrata i jos jedan koji se koristi pri reprodukciji (kao i XK009). Sve je to komplikovano i puno idlera, cudi me da vremenom nisu modernizovali koncept.

Za ljubitelje JVC dekova, evo pitanja: koliko motora koristi TD-V711 pri reprodukciji, odnosno snimanju?

Link to comment
Share on other sites

Bice detaljan opis, bez nekih tehnikalija jer nije moj. Isto ce biti i za Hitachi, samo da stignem.

Nabavio sam i ovo - Technics RS-BX606, ali nije dugo ostao kod mene... slika je sa neta.

post-9475-0-39547400-1344857601_thumb.jp

Zanimalo me je da vidim kako se odnosi prema vrhunskim dekovima... nekada sam bas padao u sevdah gledajuci kataloge Technics-a i takvih dekova.

@Ston

Nije Scepin :)

Link to comment
Share on other sites

@Ston

Koliko je meni poznato, nijedna Aiwa ne koristi DD motor. Zasto, ne znam. Da je lepa, lepa je. Da ima sljampav mehanizam, ima - to klokoce od ona dva elektromagneta samo tako. Da su joj sitni zamajci, jesu. Nisu mnogo veci ni na gomili Nak dekova, ali kod njih je izrada tako precizna da ne postoji naknadno dinamicko balansiranje, za razliku od Aiwa zamajaca kod kojih je to primenjeno.

Jeste lepa,ali ne razumem izraz "sljampav mehanizam",koliko je meni poznato,ako se ijedan dek maksimalno eksploatisao u nasim uslovima to je Aiwa,svi su je koristili u masovnim nasnimavanjima,

neki za prodaju kaseta,neki za svoju dusu.Poznajem neke koji su se time bavili,uglavnom su koristili Teac-ove i Aiwa dekove godinama.Neznam za ni jedan Aiwin dek kome se kvario mehanizam a strasno su se dugo koristili bez ikakvih problema pa su na kraju zavrsili na KP-u,pa ih ljudi i dan danas koriste.

To sto klokoce jesu elektromagneti na XK-S9000 i meni ne klokocu,vec rade svoj posao odlicno i sa mehanizmom nikad nisam imao problema,sto nemogu da kazem za neke druge dekove koje sam imao.Tako da sam ja dosao do zakljucka (verovatno nespretno i nestrucno)da je Aiwin mehanizam strasno pouzdan i trajan,ali to je moje misljenje i iskustvo sto neznaci da obavezno i drugi imaju slicno.

A za naknadno dinamicko balansiranje zamajaca,meni kao laiku (ali poznavaocu mehanike u drugim oblastima) to je plus a ne minus,povedite se za svojim iskustvima iz auto mehanike.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

A za naknadno dinamicko balansiranje zamajaca,meni kao laiku (ali poznavaocu mehanike u drugim oblastima) to je plus a ne minus,povedite se za svojim iskustvima iz auto mehanike.

:wave2

Потпуно Ñе Ñлажем :thumbsup2 , бар Ñе види да Ñе произвођач трудио.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Потпуно Ñе Ñлажем :thumbsup2 , бар Ñе види да Ñе произвођач трудио.

:wave2

Naravno i ne samo to,vec u preciznoj mehanici gde milimetar nema sta da trazi i sve se meri u mikronima,sem izrade

strasno su bitne naknadne provere i obrade kao i dodatna podesavanja.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

E ove sa Aiwa-ma covek ne sme ni da bocne, jos malo pa k'o Naimovci :)

Ti mehanizmi su bucni sami po sebi i tromi zbog primene servomehanizma sa elektromagnetnim okidacima. Neko voli kada Aiwa krene da klacka kada se ubaci kaseta - kada radi zatezanje trake. Ja vise volim Nak i Pioneer besumne mehanizme. Trajanje tog sistema na Aiwa dekovima ograniceno je kvalitetom plastike samog zupcanika. Kod Aiwa je to dobro, na Technics RS-M seriji su pucali.

Jesu, Aiwa mehanizmi su trajni sto se tice otkaza usled loma i trosenja mehanickih delova, ali ovi na XK009 i XKS9000 traze cescu zamenu idlera, koji dosta brzo propadaju. Nadjite jednu Aiwu kojoj radi zatezanje trake pri reprodukciji kako treba, pa cete shvatiti o cemu vam pricam. Idleri im propadaju kao na onom nesrecnom Sankyo mehanizmu.

Eh, strucnjaci za mehaniku, pa nisam ja mislio na buvljacke radiokasetofone kada sam govorio o balansiranju zamajaca. Evo objasnjenja: mozda niste obratili paznju kada ste radili Nak dekove. Primer: Nak 680ZX (1500 dolara) i 682ZX (1800 dolara) nemaju balansirane zamajce, a 480 (495 dolara) ima, iako sva tri dele istu mehaniku i cak su i isto godiste (plus minus godinu dana, imao sam sva tri). Hocete li da tvrdite kako je Nak stavio losiju mehaniku u tri puta skuplji dek? I zato se nije trudio i nije balansirao zamajce? Ili ih je tako napravio da nema potrebe za dodatnim balansiranjem? Da samo napomenem da su tih par vrhunskih Nak dekova jedini koje sam sreo da nemaju dinamicki balansirane zamajce.

Link to comment
Share on other sites

E ove sa Aiwa-ma covek ne sme ni da bocne, jos malo pa k'o Naimovci :)

Eh, strucnjaci za mehaniku, pa nisam ja mislio na buvljacke radiokasetofone kada sam govorio o balansiranju zamajaca. Evo objasnjenja: mozda niste obratili paznju kada ste radili Nak dekove. Primer: Nak 680ZX (1500 dolara) i 682ZX (1800 dolara) nemaju balansirane zamajce, a 480 (495 dolara) ima, iako sva tri dele istu mehaniku i cak su i isto godiste (plus minus godinu dana, imao sam sva tri). Hocete li da tvrdite kako je Nak stavio losiju mehaniku u tri puta skuplji dek? I zato se nije trudio i nije balansirao zamajce? Ili ih je tako napravio da nema potrebe za dodatnim balansiranjem? Da samo napomenem da su tih par vrhunskih Nak dekova jedini koje sam sreo da nemaju dinamicki balansirane zamajce.

Bolje receno,skoro kao Nak-ovci ! ;-)

A za ostalo,ne kapiram kako je to odraz cene,mozda su stedeli na jednoj strani a ulagali u drugoj da bi imali zaradu uz zadrzavanje nekog kvaliteta,kako to uopste znaci nesto,kada imate u deku 1000 delova i sada je taj 1 presudio u necemu ili ukupnoj njegovoj ceni.Neznam da li su balansirani na CR-7 ili 1ooo-ki ili nekom drugom vrhunskom deku druge firme,ali ja bih mirnije spavao kada bih znao da su naknadno vrsene provere (jer i to kosta) a i koriscenje tog deka govori samo za sebe i svoj kvalitet,zar ne. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ako mislis da sam Nakovac, nisam. Ja volim Revox-a :)

Veruj mi da nisu stedeli na mehanizmu skupih modela. Pravili su ga sami, od motora do glava. CR7 je druga prica - tu je Sankyo mehanizam (ima balansirane zamajce). A sad zamisli kada su u skupe Nak dekove ugradjivali delove koje po karakteristikama ne mozes da nadjes u servisnom uputstvu - licno sam se uverio kod 680ZX, tu je deo, tu je shema, samo vrednost nije ista. Nije to razlika u verziji, vec je velika sansa da su svaki komad stelovali samog za sebe. Mislis li da im je tesko bilo da provere par zamajaca? Kod deka koji je kostao kao pola Golfa? Pa takvu aljkavost sebi ne bi dopustila gomila proizvodjaca iz raznih zemalja za dekove koji kostaju desetinu cene, a kamoli ovi fanatici iz Japana.

Realno, jedino sto se zna, za sve desetine godina i desetine modela izbacenih na trziste, jeste da im otkazuju narandzasti kondenzatori (posle 20-30 godina, malo li je, a kod nekih nikada ne otkazu), plastika postaje malo krta i postoje dva nedostatka sa Sankyo mehanizmom (sto je mana Sankyo kompanije a ne Nakamichi-ja, oni su odgovorni sto su ga uzeli takvog). Sa druge strane, ja sam do sada imao tri puta priliku da vidim Aiwu XKS9000 (od 2000. godine na dalje) i svakoj je nesto falilo, ili nije htela da premotava, ili nije htela da kalibrise, ili joj je crkao displej ili joj je pukao provodnik od prekidaca koji daje signal da se zatvore vrata kada se ubaci kaseta. Da ne spominjem kako je laka i pristupacna za rad. Ali prica se da je vrhunski dek, kada radi. Ne znam, nisam mogao da je nabavim ispravnu, nabavio bih je da imam priliku.

Sad sam te naljutio, priznaj :banana

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...