Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Ne znam da li ćeÅ¡ ovo videti "pre Merkura", ali konsenzus ljudi sa linka glasi da je od belih lepkova najbolji TiteBond 2 i TiteBond Extend. TiteBond Extend ima tu prednost da se sam odvaja od ploÄe.

Å to se mojih eksperimenata tiÄe, Penakol mi je, osim promenjene boje vinila doneo sitna oÅ¡tećenja na povrÅ¡ini, a u smeru skidanja osuÅ¡enog lepka (podsetilo me na ono Å¡to ostane od razdvajanja dve slepljene nalepnice, na primer)

TakoÄ‘e, uticaj lepka na ploÄe koje nisu vinilne (ali vinilu nalikuju, poput ploÄa od stirena - "rani" Diskos kod nas, recimo) nije razmotren, tako da ovde postavljamo dodatnu "rampu" na metod.

Definitivno je zabranjen za Å¡elak, a za ploÄe sa acetatnim (nitratnim) premazom niko nije vrÅ¡io analize.

E, da... neko je ovde upitao za Latex, evo jednog od primera proizvoÄ‘aÄa: http://www.tomps.com/shop/liquid-latex-rubber-litre-p-15.html

Kupio sam ovaj Zbrujićev.A gde ima da se kupi taj TitsBond (extend)?

Link to comment
Share on other sites

E, da... neko je ovde upitao za Latex, evo jednog od primera proizvoÄ‘aÄa: http://www.tomps.com...litre-p-15.html

Dovoljno da prestanem o latexu razmišljati :)

Za onaj "merkur" lepak... "Radi" i u mnogo tanjem sloju. Skida se bez problema, a vreme sušenja je skraćeno na 4-5 sati.

Kao mazalo mi je poslužila vizit-kartica Yugovinyl-a.SimboliÄno, zar ne?

Kod mene se najbolje pokazala pokazna za Å trand :)

Ne skidaj lepak dok nije skroz providan (crna ploÄa).

Link to comment
Share on other sites

:grin:

------

Lepkiranje radi odliÄno.Lepak se skida lako i u jednom komadu.NaroÄito je bitno da se rasporedi dobro i ravnomerno.Å to dublje udje u brazde, viÅ¡e će oÄistiti.

Jedini problem je naelektrisanost.Imam neku Zomo krpicu i teÄnost za to, ali, potroÅ¡iće se.Dajte neki homemade metod za razelektisavanje.

Svakako, razlika u zvuku je tolika da svako ko planira da potroÅ¡i 200+ evra za zvuÄnicu treba da razmiÅ¡lja o kupovini ultrazvuÄne kadice.Ja sam već poÄeo da Å¡tedim.MC će da saÄeka.

Link to comment
Share on other sites

Probao i sa Drvofix-om... Radi.

LakÅ¡e se "naÄinje" od onog "merkurovog", ali deluje mnogo grublji. Probaću i na nekoj sluÅ¡ljivoj ploÄi i javiti sluÅ¡ne rezultate.

Na žalost, ne postaje skroz providan sušenjem (vidi sliku), pa je teško reći kad je potpuno suv. Treba biti vrlo konzervativan u oceni.

post-9577-095743200 1285491542_thumb.jpg

Jedini problem je naelektrisanost.

Jako?

Kod mene to nije niÅ¡ta alarmantno. UobiÄajeno iz omota vadim mnogo naelerisanije ploÄe.

Link to comment
Share on other sites

Nego Milovane, jesi proÄitao neÅ¡to o upotrebi lepka iz palete BISON? Meni je taj dostupan i Karbofix, ovaj Merkatorov mislim teže.

Ne videh. Uglavnom svi pominju tits, hoću reći TiteBond, i to u viÅ¡e brendova, posebno dvojku. Možda bi moglo da se okrene srpsko predstavniÅ¡tvo Henkela i upita za junaÄko zdravlje. Valjda se Äudo pravi i kod nas...

Link to comment
Share on other sites

Dakle, odem u Mercur i trazim tits dvojku,a oni dovedu drugu prodavacicu gundjajuci u bradu "musterija je uvek u pravu".:smile:

Dobio sam 30-tak ploca sa kumovog tavana omoti i ploce su ocuvani ali su puni prasine iako su bili zapakovani u dve kese pa u kutiju,moracu da isprobam neki od lepkova.Mislio sam da ih operem destilovanom ili demi vodom,ali ovo sa lepkom je izazov.

Link to comment
Share on other sites

Dakle, odem u Mercur i trazim tits dvojku,a oni dovedu drugu prodavacicu gundjajuci u bradu "musterija je uvek u pravu".:smile:

Dobio sam 30-tak ploca sa kumovog tavana omoti i ploce su ocuvani ali su puni prasine iako su bili zapakovani u dve kese pa u kutiju,moracu da isprobam neki od lepkova.Mislio sam da ih operem destilovanom ili demi vodom,ali ovo sa lepkom je izazov.

Nemoj da se zezaš sa tits jedinicom, jednostavno, vele mnogo ljudi da se teško skida, ostaju komadi...

Link to comment
Share on other sites

Probao i sa Drvofix-om... Radi.

LakÅ¡e se "naÄinje" od onog "merkurovog", ali deluje mnogo grublji. Probaću i na nekoj sluÅ¡ljivoj ploÄi i javiti sluÅ¡ne rezultate.

Ostao sam dužan rezultate primene Drvofix-a. Probao sam ga opet na praÅ¡njavoj ploÄi bez mehaniÄkih oÅ¡tećenja.

Iako nesumnjivo radi i on sjajan posao, utiska sam da je slušni rezultat onog drugog lepka nešto bolji. Ako dodam "problem" netransparentnosti osušenog lepka... nemam dilemu.

Ako je neko i dalje u strahu da proba, naredna slika treba da pokaže koliko to lako ide.

post-9577-049054300 1285841508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo, nakon 6-8 lepkovanih ploÄa, nekih preliminarnih rezultata i zakljuÄaka.Koristio sam lepak koji je naveo zbrujić.

U uspehe ubrajam jednu ploÄu koju sam iz nesluÅ¡ljivog (vrlo prljava, blatnjava tako reći) doveo u korektno sluÅ¡ljivo stanje, i jednu ploÄu koja nije izgrebana, ali je imala izraženu distorziju (karakteristiÄno cvrÄanje) na svim dinamiÄkim promenama, vokalima i sl. a koja je sada skoro beÅ¡umna.Na dve nije bilo nikakvih znaÄajnih promena, jer su solidno izgrebane, ali zvuk je postao otvoreniji (manje mutan).

Jedna ploÄa je na poÄetku imala Å¡umove (gusto i glasno pucketanje) za koje sam uveren da su posledica prljavÅ¡tine.Dve ture lepka nisu donele nikakve rezultate.Posebno mi je interesantan sluÄaj ploÄe koja, kao i ona uspeÅ¡na, nije imala mnogo surface noise-a ali je imala tu nervirajuću distorziju.Tretiranje lepkom je delimiÄno smanjilo distorziju ali i, Äini mi se, donelo neki novi Å¡um u vidu svojevrsnog "brbotanja", kao neko tiho, mutno pucketanje.Ponovno lepkovanje nije promenilo niÅ¡ta.Nisam sluÅ¡ao ploÄu neposredno pre lepka, ali, koliko se sećam, tog zvuka nije bilo.Nema ga, bar ne u toj meri, na drugoj strani, koju nisam Äistio.Ipak, nisam potpuno siguran da je nastao zbog lepka, pa ako je neko imao sliÄno iskustvo, nek javi.

Sam lepak se lepo razmazuje i vrlo lako skida, toliko lako da verujem da zbog toga možda nije najbolje reÅ¡enje, odnosno, da ne Äisti dovoljno.U poÄetku sam ga nanosio na rotirajuću ploÄu i razmazivao karticom.Posle sam koristio obiÄnu farbarsku Äetku.Mislim da se lepak tako bolje raspodeli i bolje ulazi u brazde.Ipak, i tako se sumnjivo lako skidao, a poÅ¡to se pri suÅ¡enju primetno skuplja, verovatno ne ulazi u brazde onoliko koliko bi mogao.Valjalo bi probati i druge "brendove".

Nisam nezadovoljan postignutim, naprotiv, ali, mislim da može i bolje.Medjutim, budući da sam, upravo, priliÄno izmenio sistem koji sluÅ¡am, nemam volje da dalje eksperimentiÅ¡em sa lepkom ( s izuzetkom Sintelana i sl).Kasnije, kad bolje upuznam novu zvuÄnicu, možda ću nastaviti, probati i neke druge "brendove".

Glavni zakljuÄak ove ekskurzije je da prljavÅ¡tina prouzrokuje veliki deo surface noise-a.ObiÄno pucketanje (od ogrebotina) i ne mora biti problem, pogotovo ako ogrebotina nema mnogo.Medjutim, distorzija je posebno iritantna.Naravno, sitnije modulacije brazde će se lakÅ¡e "zapuÅ¡iti" prljavÅ¡tinom i eto distorzije, baÅ¡ u gornjem registru.Rekao bih da je to Äešći sluÄaj nego mehaniÄko oÅ¡tećenje nastalo zbog loÅ¡e igle.Dakle, metod za temeljno Äišćenje ploÄa je neÅ¡to Å¡to mi je potrebno.Verujem da je lepak dobar, ali, joÅ¡ sam uvereniji da je ultrazvuÄna kadica bolja.Å to se mene tiÄe, dileme tipa "koja zvuÄnica za 150-300 evra", "MM ili MC" i sliÄne, su razreÅ¡ene.Pre kupovine skupe zvuÄnice, napraviću ultrazvuÄni ÄistaÄ ploÄa.

Veseli pozdrav!

Ne duvajte lepak! (Od ovog za drvo je slaba vajda)

PloÄe za život, droga NE!

Link to comment
Share on other sites

Sam lepak se lepo razmazuje i vrlo lako skida, toliko lako da verujem da zbog toga možda nije najbolje reÅ¡enje, odnosno, da ne Äisti dovoljno.U poÄetku sam ga nanosio na rotirajuću ploÄu i razmazivao karticom.Posle sam koristio obiÄnu farbarsku Äetku.Mislim da se lepak tako bolje raspodeli i bolje ulazi u brazde.Ipak, i tako se sumnjivo lako skidao, a poÅ¡to se pri suÅ¡enju primetno skuplja, verovatno ne ulazi u brazde onoliko koliko bi mogao.Valjalo bi probati i druge "brendove".

Vidim da se polako vraćamo na dlaku neprcane veverice :grin:

Link to comment
Share on other sites

Evo, nakon 6-8 lepkovanih ploÄa, nekih preliminarnih rezultata i zakljuÄaka.Koristio sam lepak koji je naveo zbrujić.

U uspehe ubrajam jednu ploÄu koju sam iz nesluÅ¡ljivog (vrlo prljava, blatnjava tako reći) doveo u korektno sluÅ¡ljivo stanje, i jednu ploÄu koja nije izgrebana, ali je imala izraženu distorziju (karakteristiÄno cvrÄanje) na svim dinamiÄkim promenama, vokalima i sl. a koja je sada skoro beÅ¡umna.Na dve nije bilo nikakvih znaÄajnih promena, jer su solidno izgrebane, ali zvuk je postao otvoreniji (manje mutan).

Jedna ploÄa je na poÄetku imala Å¡umove (gusto i glasno pucketanje) za koje sam uveren da su posledica prljavÅ¡tine.Dve ture lepka nisu donele nikakve rezultate.Posebno mi je interesantan sluÄaj ploÄe koja, kao i ona uspeÅ¡na, nije imala mnogo surface noise-a ali je imala tu nervirajuću distorziju.Tretiranje lepkom je delimiÄno smanjilo distorziju ali i, Äini mi se, donelo neki novi Å¡um u vidu svojevrsnog "brbotanja", kao neko tiho, mutno pucketanje.Ponovno lepkovanje nije promenilo niÅ¡ta.Nisam sluÅ¡ao ploÄu neposredno pre lepka, ali, koliko se sećam, tog zvuka nije bilo.Nema ga, bar ne u toj meri, na drugoj strani, koju nisam Äistio.Ipak, nisam potpuno siguran da je nastao zbog lepka, pa ako je neko imao sliÄno iskustvo, nek javi.

Sam lepak se lepo razmazuje i vrlo lako skida, toliko lako da verujem da zbog toga možda nije najbolje reÅ¡enje, odnosno, da ne Äisti dovoljno.U poÄetku sam ga nanosio na rotirajuću ploÄu i razmazivao karticom.Posle sam koristio obiÄnu farbarsku Äetku.Mislim da se lepak tako bolje raspodeli i bolje ulazi u brazde.Ipak, i tako se sumnjivo lako skidao, a poÅ¡to se pri suÅ¡enju primetno skuplja, verovatno ne ulazi u brazde onoliko koliko bi mogao.Valjalo bi probati i druge "brendove".

Nisam nezadovoljan postignutim, naprotiv, ali, mislim da može i bolje.Medjutim, budući da sam, upravo, priliÄno izmenio sistem koji sluÅ¡am, nemam volje da dalje eksperimentiÅ¡em sa lepkom ( s izuzetkom Sintelana i sl).Kasnije, kad bolje upuznam novu zvuÄnicu, možda ću nastaviti, probati i neke druge "brendove".

Glavni zakljuÄak ove ekskurzije je da prljavÅ¡tina prouzrokuje veliki deo surface noise-a.ObiÄno pucketanje (od ogrebotina) i ne mora biti problem, pogotovo ako ogrebotina nema mnogo.Medjutim, distorzija je posebno iritantna.Naravno, sitnije modulacije brazde će se lakÅ¡e "zapuÅ¡iti" prljavÅ¡tinom i eto distorzije, baÅ¡ u gornjem registru.Rekao bih da je to Äešći sluÄaj nego mehaniÄko oÅ¡tećenje nastalo zbog loÅ¡e igle.Dakle, metod za temeljno Äišćenje ploÄa je neÅ¡to Å¡to mi je potrebno.Verujem da je lepak dobar, ali, joÅ¡ sam uvereniji da je ultrazvuÄna kadica bolja.Å to se mene tiÄe, dileme tipa "koja zvuÄnica za 150-300 evra", "MM ili MC" i sliÄne, su razreÅ¡ene.Pre kupovine skupe zvuÄnice, napraviću ultrazvuÄni ÄistaÄ ploÄa.

Veseli pozdrav!

Ne duvajte lepak! (Od ovog za drvo je slaba vajda)

PloÄe za život, droga NE!

Možda bismo, prvo, morali znati zbog Äega sve ploÄe krckaju.

MahaniÄka oÅ¡tećenja su nesporan uzrok i, logiÄno mi je, ovde nema leka do prevencije.

Iskustvo sa lepkom nedvosmisleno pokazuje da je praÅ¡ina u brazdama kriva za veliki deo problema. Probaću sa sledećom ploÄom da napravim i snimak pre i posle pod halogenim kosim svetlom. I vizuelno rezultati su sjajni.

Lepio sam jednu ploÄu koju sam joÅ¡ tokom 80tih uniÅ¡tio nekom tekućinom za Äišćenje ploÄa. PloÄa je na izgled bila kao nova, ali je reprodukcija bila ne samo puna krckanja nego i razliÄitih izobliÄenja. NesluÅ¡ljiva.

Nakon lepka, svega ovog je nestalo, suprotno mojim oÄekivanjima.

No, istina je, postoje krckanja koja lepak nije uklonio, a Äiji uzrok mi nije jasan.

Kupih skoro Trinity Sessions kod Borka. PloÄa je vizuelno skoro perfektna, ali zvuka punog vrlo grubog Å¡uma krckanja (ras se seća, sluÅ¡ali smo je već tamo), celim trajanjem. Taman sam bio zakljuÄio kako je, mora biti, neko pre mene prao ovu ploÄu, i ohrabren prethodnim rezultatima, oÄekivao njen novi život, kad - lepak nije skoro niÅ¡ta uradio. Sad, da li je neÄija igla orala ovu ploÄu kilogramskim opterećenjem ili je neÅ¡to drugo, ne mogu znati.

Svi smo sluÅ¡ali i nove ploÄe (PGP for instance) sa neprijatnim zvucima i krckanjima. NeÅ¡to mora biti i do presovanja.

Milovan Äesto insistira na kvalitetu vinila. Ne znam taÄno kako loÅ¡ vinil kvari zvuk, ali pretpostavljam da je neÅ¡to vezano za fazu presova. NeÅ¡to ne verujem u reologiju vinila.

Anyway, lepak je, pre svega, za praÅ¡inu. Mislim da je i uspeh lepka kod one oprane ploÄe istog karaktera - pokupio je neÅ¡to Å¡to je ova tekućina ostavila. I, mislim da je sjajan u tome. Zapravo je miljama ispred svega Å¡to sam do sada probao, a u pojedinim sluÄajevima uÄinak je perfektan.

Nestrpljivo Äekam neÄije rezultate s UZ kadicom, ali sam i skeptiÄan zbog korišćenja teÄnosti.

Å to se tiÄe nanoÅ¡enja lepka... Na ploÄu ga nanosim u obliku "guste" spirale. Rukom vrtim tanjir i plastiÄnom karticom zaobljenih ivica razmazujem po ploÄi. Kada je cela povrÅ¡ina bela, joÅ¡ oko minut vremena vrtim tanjir i ravnam sloj ujedno ga (zamiÅ¡ljam ja) dodatno utiskujući u brazde (u ovoj fazi pojaÄavam pritisak na ploÄu - zbog boljeg utiskivanja i zbog tanjenja sloja lepka). Većina preporuka koji se daju proÄitati/pogledati na internetu predlažu baÅ¡ ovakav naÄin nanoÅ¡enja lepka.

Link to comment
Share on other sites

Å to se tiÄe nanoÅ¡enja lepka... Na ploÄu ga nanosim u obliku "guste" spirale. Rukom vrtim tanjir i plastiÄnom karticom zaobljenih ivica razmazujem po ploÄi. Kada je cela povrÅ¡ina bela, joÅ¡ oko minut vremena vrtim tanjir i ravnam sloj ujedno ga (zamiÅ¡ljam ja) dodatno utiskujući u brazde (u ovoj fazi pojaÄavam pritisak na ploÄu - zbog boljeg utiskivanja i zbog tanjenja sloja lepka). Većina preporuka koji se daju proÄitati/pogledati na internetu predlažu baÅ¡ ovakav naÄin nanoÅ¡enja lepka.

Probaj Äetku.Koristio sam obiÄnu, farbarsku, oznake 40 (to je veliÄina).Takodje, na unutraÅ¡nju i spoljnu granicu povrÅ¡ine lepka sam "navlaÄio" neÅ¡to veću koliÄinu, da bih pokopio eventualne mrvice lepka, koje će se, kasnije, teÅ¡ko skidati.Nisu mi ostajali nikakvi tragovi lepka.Rekao bih (zamiÅ¡ljam :smile: ) da se lepak naneÅ¡en Äetkom za nijansu jaÄe drži za ploÄu, pa pretpostavljam da tako skida viÅ¡e "tvrdokorne prljavÅ¡tine".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...