Jump to content


Gde kupujete furnir u Beogradu?


stera

Recommended Posts

Ja sam kod Metropola i ne znam sta ima na Novom Beogradu, i ko' sto vidis ne znam ni za Drvopromet...Trazio sam i po internetu, nista.

A jel' si bio u tom Drvoprometu?

Mislim jel' imas neki tel. ili ako znas kakve vrste furnira imaju i cene.

Kako se prodaje -na kvadrat ? Kazu da je 100-200 din kvadrat ?

Miwlio sam da uzmem bukov, a mozda i hrastov..

Poslednji put kad sam trazio furnir -i uspeo da ga nadjem bio je neki SHLj j i prodavali su ga spakovan po 5-6 kvadrata (meni trebao 1metar duzni).

Da dodam..kakvo ozicenje koristite za unutrasnjost kutija??

Jel neko probao "uradi sam" kablove od CAT5 komp. mreznih kablova "twisted"??Na stranim sajtovima ga hvale (na TNT-u),

odnos cena/kvalitet.

Link to comment
Share on other sites

Imate i u Drvoluxu u Jajincima, odma posle okretnice trole kada se krene Avalskom drumom sa leve strane.

Imaju dobar izbor a cene trenutno ne znam ali cim zavrsim kutije idem da pazarim pa javljam.

Inace imaju neku besnu masinu za secenje medijapana koja je sve sama radi samo se daju dimenzije, nema vise da majstor otprilike izmeri pa sece.

Meni je skoro idealno iseceno.

Pozdrav

Dusan

Link to comment
Share on other sites

Nije to nikakva besna masina. To je CNC masina i ima svaki ozbiljniji proizvodjac namestaja. Odnese se crtez sa krojnim listama u autocad-u i CNC masina, popularno nazvana Rover, odradi sama posao sa minimalnim greskama. Meni jedan prijatelj koji radi sa namestajem trenutno "secka" nesto jako zanimljivo, kad bude gotovo okcicu na forumu.

P.S. To je to, ako sam ja dobro razumeo

Link to comment
Share on other sites

Ako je i dalje aktuelno, pitacu stolare gde je lep izbor.Furniranje u svojoj reziji se vrsi neoprenskim lepilima i to hoce vremenom da se odlepi.Imaju ljudi prese i lepi se "belim" lepkovima i moze da se zalepe i oble ivice.Jos bolji stos je zalepiti puno drvo debljine 1cm.

Na temu medijapana,koji je uz to prepun otrovnog formaldehida,da li se neki muzicki instrument radi od medijapana ?

Link to comment
Share on other sites

za zvucnike i instrumente je skroz suprotna prica. Za instrumente se koristi puno drvo (tvrdo - hardwood) zbog svojih rezonantnih osobina. Sa druge strane tako nesto je krajnje nepozeljno za zvucne kutije pa se koriste mrtvi materijali (od medijapana pa do betona).

Naravno sve vreme pricam o drvenim instrumentima tipa gitare, violine...

Kada smo kod toga da li neko zna gde mogu naci blokove tvrdog punog drveta (nesto debljine min 4cm) dimenzija oko 40cm sa 40cm ili bilo sta slicno.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Na zalost i nesrecu, formaldehid je i dalje glavno vezivno sredstvo u lepkovima a i cesto se koristi u bojama i lakovima, samo je smanjeno ucesce, E3,E2 I E1, i trajno je emitujuci.Kod nas, u praksi, prakticno se ne kontrolise standard tako da je pitanje sta je na trzistu.Ono sto je hit kod nas,laminat, je u stvari medijapan sa plasticnim gazecim slojem.

Razlozi o u upotrebi drveta su otprilike u sledecem:

Svaki materijal ima rezonancu koja zavisi pored specificnosti materijala i od velicine i oblika,i ne moze se izbeci.Povecanjem mase,rezonanca pada a ujedno i se povecava absorciona moc.Konkretno, iduci u tom pravcu, oduzima se energija od samog drajvera i smanjuje se njegova efikasnost i tranzijentni odziv.Najgrublji primer je predampirana kutija.Smanjenje zvonjave se postize oblikom i ukrucenjima,odnosno smanjenjem slobodnih povrsina i ne dupliranjem istih povrsina i oblika.Na taj nacin se zvonjave razbijaju na mnostvo sitnih i u sirokm spektru i smanjenog intenziteta.

Posto se zvonjava ne moze izbeci, poenta je da se rezonace dovedu u oblik koje uvo dozivljava kao prijatne.Vestacki materijali uglavnom zvone disharmonicno a lepak sa formaldehidom je procentualno veliki cinioc u medijapanu.Lupite parce medijapana i adekvatno parce drveta, jeste medijapan tisi ali prizvuk drveta vise prija i odmah privlaci paznju.

Tanoy svoje velike kutije serije Prestige radi komplet od punog oraha.Sonus Faber je otisao korak dalje i pored punog drveta, koristi prirodni lepak i lak i to je jedna od zasluga njegove dobre sonicnosti.Svaki drajver je specifican za sebe i njegova boja se ne moze izbeci, pa ako je tako,onda je prihvatljivo i da bude u kutiji koji ima svoj smek, pa makar bilo i prenaglaseno,normalno ako je harmonicno.Zamislite zvucnik od lima,svira ko kanta.Ima jos primera zvucnika izradjenih od punog drveta, cak i iz jednog komada odnosno debla.

Prirodna vuna kao damper zvuci lepse od vestavkih vuna, stavi se lavanda u nju i nece je moljci a i lepo mirise.Postoji i premaz, takozvani laker C 37 koji ima svojstvo da pretvara zvonjave u prihvatljive uhu.Kosta mnogo pa se koristi za sitne premaze ala membrana zvucnika.Za kutije, postoji prirodni lak, sel lak.

Ploce od punog drveta, odes kod stolara a i bilo je u oglasima mislim od bukve, ali vecih dimenzija.Najednostavnije ipak stolar.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...