Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

Ja sam veliki ljubitelj Bill Evansa i ovaj album, You must believe in Spring, jeste nesto sasvim posebno. Kao kod vecine dobrih Bill Evans albuma, tako i na ovom, ja nisam u stanju da izdvojim neki poseban momenat ili pesmu, ali ne mogu da prestanem da ih slusam. Uvek iznova Evansove melodijske linije i harmonije kod mene proizvode osecaj ushicenja i odusevljenja. Na ovom albumu bih mozda ipak napravio izuzetak i skrenuo paznju na zbilja fantasticnu naslovnu stvar: B minor Waltz.

Inace u toj poslednjoj fazi svog zivota (ovaj album je snimljen 1977. a objavljen je 1981.) nije bila narocito uspesna za Bill Evans. Muza inspiracije ga je bila napustila. Imao je problema sa narusenim zdravljem zbog koriscenja narkotika (heroin je poceo da uzima krajem 1950-tih) i nakon samoubistva svog brata, bukvalno se ubio prekomernim konzumiranjem kokaina. Patio je i od depresija, tako da su neki njegovi snimci iz tog poslednjeg perioda dosta bledi i  ne mogu se uporediti sa njegovim najboljim ostvarenjima.

Ovaj album, medjutim sjaji u punom Bill Evans sjaju. Pored Evansa na albumu sviraju jos i Eddie Gomez na basu i Eliot Zigmund na bubnjevima.

album.jpg

Link to comment
Share on other sites

Erik Truffaz - Saloua

Album iz 2005. godine, izdanje Blue Note.

Po meni odlican izlet u neke drugacije pravce i arapsku i africku kulturu, bogat koloristicki, u njegovom prepoznatljivom stilu…

Ovde autor teksta nije bas odusevljen albumom, prvenstveno jer po njegovom to nije jazz :D
https://www.allaboutjazz.com/saloua-erik-truffaz-blue-note-records-review-by-paul-olson.php

 

51APE08HQTL.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, den!s said:

... jer po njegovom to nije jazz :D

Na kraju, kad svedes racunicu... koga briga sta je sta. Bitno je kakav uticaj nosi sa sobom i iz kog miljea dolazi.

Ja sam onomad nekada davno iz hevi matala presao u jazz, zahvaljujuci Miles Davisu i albumu Dark Magus

2cy1phe.jpg

A onda me taj jazz doveo do Esbjorn Swensson Trio i Dana Berlunga, koji je opet najzasluzniji za prelazak na klasiku :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...