Jump to content


DVB-C standard u Srbiji


Daci016

Recommended Posts

Vidim da se uglavnom prica o dvb-t odnosno t2 standardu za koji ce krajnji rok biti prolece '12, medjutim nigde se eksplicitno ne naglasava da li se time podrazumeva da ce svi kablovski operateri morati preci na DVB-C standard ili ne. U Hrvatskoj i Bosni je vec startovao free dvb-c, jel zna neko kakva je situacija kod nas po tom pitanju? Da li su u obavezi preci na DVB-C kada se bude ugasilo analogno "air" emitovanje ili ne?

Link to comment
Share on other sites

Cuo sam da PTT KDS nesto eksperimentise sa dvb-c standardom, odnosno pojedini ljudi tvrde da su imali prilike gledati slobodne HD kanale bez dodatnih dekodera. Jel ima jos neko prakticna iskustva? P.S. ukoliko ce se "ubrzo" preci na dvb-c, onda mi se cini da kupovina tv-a sa dvb-c tjunerom predstavlja mudru odluku, plus tu je i CI slot za pay tv.

Link to comment
Share on other sites

Pod uslovom da provajder ne kodira kanale pa da ce i free morati da se gledaju smao preko njhovog uredjaja. Primer je SBB. Sklopis ugovor na god ili dve (MIX) za internet i dobijes D3 besplatno. Moras imati njihov D3 uredjaj da bi mogao pratiti programe cak i da ti tv podrzava DVB-c. Mozda PTT pusti stvarno free a mozda je tako jer eksperimentisu za sada.

Citao na netu da je predlog za usvajanje da se uvede DVB-T2 i DAB-2 standard jer ce ionako da se kasnije prelazi na to ali videcemo. RTS je glavni protivnik toga jer ima DVB-t opremu.

Link to comment
Share on other sites

Prema usvojenoj strategiji Srbija ce gotovo sigurno koristiti DVB-T2, mada to me ne dotice preterano jer koristim kablovsku, ali smesno je cuti na vestima kako obmanjuju narod da dvb-t2 prijemnici sada kostaju izmedju 20 i 60 evra. Dvb-t2 standard je tek sada u realizaciji i risiveri trenutno kostaju 200 GBP znaci kod nas bar 350-400 EUR, naravno bice veliki pad cena narednih nekoliko godina, ali svi se slazu da 2012. nema sanse da budu ispod 100EUR

Link to comment
Share on other sites

Zvao sam skoro SBB CC, tek je 7. operater znao da mi objasni nacin funkcionisanja d3: "kablom ide analogni signal dok d3 vrsi digitalizaciju signala, zato treba poseban STB i ne moze kabl direktno u dvb-c tjuner i potrebna je kartica cak i za osnovne kanale". Ovo znaci da d3 nije "prava" digitalna kablovska, jer bi trebalo da ide digitalni signal sa izvora do tv-a. Misljenja?

Link to comment
Share on other sites

To je kao kada bi rekao da internet konekcija nije digitalna jer postoji MoDem (Moduleator/Demodulator) koji digitalni signal (IP) kodira u analogni, tako ga prenosi kroz telefonsku liniju i onda dekodira na drugom kraju.

Dok ti neko ne objasni sta se i kako kodira, znas isto koliko si znao i bez tog objasnjenja. Inace, ja mislim da ne postoji iole duzi kabl kroz koji ide "digitalni" signal, signal se uvek modulise za prenos...

Link to comment
Share on other sites

Samo sam citirao informaciju koju sam dobio iz call centra. Izrazio sam sumnju u istu pa sam zeleo da cujem misljenja clanova foruma. Hvala za link, objasnjava dosta o d3 risiveru i (ne)kvalitetu istog. Po vama apsolutno je moguce putem istog kabla ISTOVREMENO emitovati i analognu kablovsku i digitalnu kablovsku u dvb-c standardu???

Link to comment
Share on other sites

S' obzirom da na jugu Srbije d3 nije u planu u neko dogledno vreme, do tada ce se vec preci na nove risivere pa ko zna sta ce biti. Da se ovo ne bi pretvorilo u jos jednu SBB diskusiju, da se vratim prvobitnom pitanju: da li neko zna da li je rok za prelazak na dvb-c zakonski odredjen ili je prepusteno operaterima. Ove godine se usvaja DVB-C2 standard, nije valjda da ce se Srbija opredeliti za DVB-C2 kao sto je odlucila ici na DVB-T2.

Link to comment
Share on other sites

U svakom slucaju kablovska je mnogo bolje resenje od IPTV za svakog ko ima vise od 1 tv. Da li ima neke razlike u kvalitetu slike i zvuka izmedju dvb-c1 i dvb-c2, odnosno dvb-t1 i dvb-t2 ili je u pitanju samo siri opseg odnosno veci broj kanala, bolji sistem zastite i sl. ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...