Jump to content


FTA(Final Touch Audio)


ScepanBG

Recommended Posts

Nisam pratio forum ali sad vidim pa se nadovezujem na pricu o kablovima i energiji iz zida. Pokusacu na jednostavniji nacin da objasnim sve pa i da pobijem neke stvari.

Sto je veci filterski kondenzator veca je energija koja moze da se povuce iz napajanja bez pada napona na kondenzatorima. Sto je kondenzator veci to ce vreme njegovom dopunjavanja biti krace. O cemu se ovde radi. Trafo ce preko ispravljackih dioda da puni kondenzatore samo kad je napon na sekundaru trafoa veci od napona na kondovima. Ako su kondovi jako velikog kapaciteta napon na njima ce jako malo da padne pa ce i vreme kad je napon na trafou biti dovoljno velik da puni elektroloite krace, da ne kazem jako kratko. To znaci da ce u jako kratkom vremenskom intervalu trafo morati da isporuci jako mnogo struje da bi dopunio elektrolite,Ovo zahteva da trafo bude nekoliko puta vece snage nego sto je sama snaga pojacala ali i sva kablaza koja napaja trafo. Zbog tako kratkih impulsa struje kroz trafo koji je pojavljuju u nasem mreznom sistemu 100 puta u sekundi a u americkom 120 puta u sekundi zbog 60Hz mreze, smetnje koje pravi mrezni kabel na okolinu su velike i normalno je da ce kabel jako uticati na kvalitet zvuka.

Kod nekih pojacala posebno se napaja ulazni deo pojacala a posebno sami izlazni tranzistori da ne bi izlaz kvario zvuk pa se desi kada se iskljuci napajanje da se jedno napajanje isprazni brze od drugog i remeti radne tacke tranzistora i strujnih izvora pa se cuje distorzija u zvuku. Kod pojacala koja imaju manje takvih sklopova i sve se napaja sa istog napajanja moze da radi neko vreme i bez izoblicenja.

Moje licno izkustvo je da sa manjim elektrolitima sve radi prijatnije. Mozda sa malo manje kontrasta ali pitkije i dostupno za celodnevno slusanje. Naravno da treba i sklop u uredjaju da bude tako projektovan da ima dobro potiskivanje smetnji pa mu ne smeta ako ima vise bruma na samim elektrolitima

Ono sto su pokusali da kazu za 60Hz mrezu da bolje radi je u stavri ono sto je vec spomenuto da se na 60Hz mrezi elektroliti dopunjavaju 120 puta u sekundi a na 50Hz mrezi 100 puta u sekundi i da bolje radi sa 120 puta dopunjavanjem. ovom logikom smps napajanja bi trebala da rade jos bolje jer imaju dopunjavanje i po sto hiljada puta u sekundi ali ne ispadne bas uvek kako zelimo. Ja sam pre dve decenije pravio pojacalo koje je imalo cak i vecu frekvenciju rada, oko 240Hz i to zna da jos bolje radi gledano u tonskom sprektru. Zato je i napomenuto u tekstu da zavisi od frekvencije na kojoj radi i zvuk u zavisnosti od napajanja. ono sto sam dobio sa 240HZ je da sam mogao staviti skoro pet puta manji trafo za istu snagu.

I na kraju da kazem moje razmisljanje, u svetu ima mnogo dobrih strucnjaka koji su radili u dobrim firmama ali iskljucivo u jednoj oblasti. I onda kad odluce da se penzionisu sednu na forum i procitaju da samograditelji imaju mnogo vise iskustva od njih samih pa pokusaju neki njihov recepti i onda napisu tekst koji cak i samograditelji bolje razumeju od njih samih koji su pisali. zato nemojte se bas klanjati svakom guruu na netu vec probajte sami i poslusajte sta Vam vise prija i to prihvatite kao najbolje resenje. necete za to dobiti doktorsku diplomu kao neko ko je to objavio a da nije ni razumeo ali ce uzivanje biti vase.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2017 at 10:23, zoranzu said:

Ako se se gleda sa formalno obrazovane strane,Viablue je direktniji kao konektor, 

Pinovi kod Viablue su u direktnoj vezi sa  paricama lan kabla,i zvucno je bio bolji.

Kod Telegartnera ima 2 ili 3 prelaza do parica do pinova.

 

 Sta se spaja tim kablom? Koji signal prenosi da tako pitam, kad je bitna direktna veza - neka analogija? 

Link to comment
Share on other sites

Imate li neki spisak proizvoda, u smislu nabrojanih modela kablova, nekim kratkim opisom?

 

Razlog što pitam je što se trenutno po oglasima mogu naći korišćeni FTA kablovi za recimo 2/3 od cene novih (tako kažu prodavci), što smatram nekom uštedom u novcu, a ne vidim kako kabl može biti „polovan“…

Ali, niko od prodavaca ne može mi reći kakva je to konstrukcija i od čega su vodiči, koji su konektori. Ne znaju ni neku kategoriju u koju spadaju. Čak često ne znaju ni koji je model u pitanju. Nemaju oznaku.

Znam da su neki kablovi pravljeni po zahtevu, ali imate li neku listu ovih koji su pravljeni u nekim standardnim varijantama, da se malo bliže „upoznamo“ :-)

 

 

ps. Molio bih dušebrižnike koji će možda preseći moje pitanje mudrostima, sakupljanim u dugim noćnim satima krstarenja internet prostranstvima, da onu narodnu: uzmi pa probaj, pa koji ti je najbolji, njega kupi, sam već lepo i detaljno objasnio u temi o konstrukciji pojačala…

 

’fala

Link to comment
Share on other sites

https://www.kupujemprodajem.com/FTA-kablovi-47663595-oglas.htm

FTA strujni, model Gate, OFC

FTA strujni, model Portal, OFC

----------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.kupujemprodajem.com/FTA-Strujni-kabal-1-1m-47959246-oglas.htm

FTA Strujni kabal

----------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovih 5 me zanima.

ps. Ovaj prodavac petarst će poslati na probu…

 

Link to comment
Share on other sites

Kabl kod Petarst je bakarni ,koliko me pamćenje služi, OFC ili još neka čistija varijanta, konektori Watgate 320, bilo bi malo mnogo da su 360 za ove pare.

Slušao sam ga u svom i u njegovom tadašnjem sistemu, izvanredan kabl za te pare teško naći bolji pogotovo za ovu cenu polovnog. Zvuk se kod mene i kod Petarst donekle razlikovao, normalno nisu isti sistemi, ali generalno, izuzetno srednjetonsko područje, punoća boja i veličina instrumenata, bez gubitka vazduha i transparentnosti u gornjem području, (što se često događa kod bakarnih kablova kada nisu dobri plus nabudžen bas)

Čovek ti daje na probu, uzmi pa probaj, šta ćeš bolje da ti neko ponudi?

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, SUROKVL said:

Čovek ti daje na probu, uzmi pa probaj, šta ćeš bolje da ti neko ponudi?

Hvala na informacijama!

Dao bi na probu, ali nije ponudio. Tražio sam. Tako da nije baš toliko dobro :wink:

Sačekaću da dobijem možda još neku informaciju, pa ću onda videti…

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Produzena ruka na Heed Elixir  integralcu i ce biti jedan od dva FTA "blizanca" koji su od juce uvece na testu.

59f85cc62e0fa_FTAforHeedElixir.thumb.jpg.8028ce3245db67065eeea564f6da977c.jpg

 

Oba su slicna konstrukcijski ( 18 vs 16 licni) videh da su Iego bakarni IEC, ne znam koje su zice u pitanju niti suko ...  konstruktivni detalji  sem sonicnih me ne interesuju i za te podatke bi trebalo pitati samog konstruktora.

Sticajem okolnosti znam da je izrada bila namenska  i da su plod jedne nazalost neuspele akcije u kojoj sam se posredno i sasvim slucajno nasao - te njenim neuspehom sada licno profitiram :banana

Posto sam ih vec slusao kod sebe u odredjenom vremenskom razmaku, uzeh oba ponovo da ih direktno uporedim. Za par dana cu javiti razlike i koji strujas ostaje "dadilja" omalenom Heedu. 
Prvi je na testu gornji (obelezeni). Ne znam im ni imena a mislim da ih nemaju. 

Razlika u odnosu na dugo godina koriscen FTA Kumma je suptilna ali ipak lako primetna. Bass je precizniji i odsecniji, nesto je bolja rezolucija u srednjim je nesto puniji od Kumme i jos je izrazeniji 3D koji je ionako postao fascinantan sa Elixirom.

Ove prednosti nad Kummom su pokazala oba testna kabla. Javicu se za par dana sa konacnim ishodnom i zvucnim razlikama koje uocim.

 

Link to comment
Share on other sites

Dva dana su bila dovoljna za odluku, Heed ce ubuduce hraniti neobelezeni primerak. 

Oba kabla su se odlicno pokazala na Elixiru, dinamicki, timbralno, uz odlicnu stereo separaciju i jos bolju dimenzionalnost cele zvucne slike u odnosu na FTA Kumma.

Obelezeni primerak sa kojim sam zapoceo testiranje je rezolutniji od  Kumme po celom spektru, rekao bih da blago istice ekstreme a posebno daje tezinu u niskotonskom podrucju. Generalno se  kod mene istakao nesto tamnijim karakterom i cini se da predstavlja odlicnu opciju za otvorenije sisteme ili one sa nesto slabijim bass podrucjem. 

Neobelezeni strujas je jos otvoreniji odnosno bogatiji u visokim od svog  "blizanca", deluje balansiraniji u niskotonskom podrucju, nekako je vise po mom licnom ukusu.

Razlika medju kablovima je suptilna ali i dovoljno primetna za relativno brzo donosenje zakljucaka. 

Novim strujasem, FTA divizija postaje brojnija za jos jednog (neimenovanog) clana a uzivanje u muzici i novoj postavci sa Heed-om se penje za jos jedan stepenik.  
Po ko zna koji put se javno zahvaljujem @zoranzu na strpljenju, savetima i zaista nesvakidasnjoj dragocenosti - mogucnosti testiranja u sopstvenom sistemu.

 

59fb18485a457_Heedback1.thumb.jpg.67698f9b1334fb7b91a3bac01b3ce3bd.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...