Jump to content


preporuke za novi fotoaparat


Petar frenky

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Posto se malo amaterskim bavim fotografijom dadoh sebi za pravo da te malo posavetujem. Naime budzet ti je jako mali ali uz malo gimnastike i stroljenja moci ces da nadjes nesto da kupis. Prvo na sta trebas da obratis paznju je proizvodjac, moj savet ti je Olimpus, Nikon, Canon , Pentax, Sony i Practika, i to tim redom. To su firme koje su se specijalizovale za tu opremu i za te novce mozes da nadjes pristojan aparat. Druga stvar je rezolucija cipa (broj megapiksela) sve izmedju 3 i 8 je i vise nego dovoljno, bitnija ti je optika. Da ne zalazim u detalje, sto veci OPTICKI zum ima aparat to mu je optika kvalitetnija u toj cenovnoj klasi. Bolje kupi aparat sa manje Megapiksela a boljom optikom nego obrnuto. Treca bitna stvar je napajanje, bolje je ako aparat koristi obicne AA baterije nego svoju punjivu Litijumsku bateriju zato sto ih ima na svakom koraku, zato sto su jeftinije i zato sto ti nece praviti probleme na niskim temperaturama kao litijumska. Izbor imas, pa srecno.

Link to comment
Share on other sites

ok, koliko bi trebalo da bude opticki zum??? koji opseg? hvala na odgovoru!!!

Za iole ozbiljnije fotografije neki minimum bi bio 10x. No, u tom rangu cena koji si naveo, baš i nemaš neki izbor. Uglavnom su u pitanju igračke u narodu poznate i kao "idioti", a koje se po kvalitetu i karakteristikama veoma malo razlikuju između sebe.

Link to comment
Share on other sites

Poenta je bila da u tom cenovnom rangu ne treba previše da se opterećuješ sitnicama oko karakteristika - svi su manje-više isti. Drži se proverenih proizvođača i nećeš pogrešiti. :listen

Link to comment
Share on other sites

sony.... pa ne znam pre bih uzeo nesto od canona ili nikona, mada ako padne neki olympus nece ni to biti lose.... e sad, sony ko sony u svemu je dobar, ali ja sam vise za to da kadas se kupuju neki prozivod da se uzme brend koji je iskljucivo namenjen za taj proizvod... ne znam... JVC kamere su veoma dobre, cudi me da nisam video JVC foto aparat, mada sam siguran da ga ima...

Link to comment
Share on other sites

Sigurno jeste bolje resenje, ali ako mu je presudna kompaktnost aparata ovo mu je bolje resenje. Znaci, ako ti velicina nije bitna razmisli o soluciji Digital SLR i ne nasedaj price o megapixeslima jer optika je optika.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dobar dan svima,

pre nego sto ostavim svoje komentare da kazem da sam vec dugo u foto-vodama, doduse trenutno zaradjujem za zivot radeci nesto sasvim drugo ali je samo pitanje vremena kad cu ponovo da se vratim korenima. Budzet klasu ne poznajem bas najbolje al dacu sve od sebe...

Posto se malo amaterskim bavim fotografijom dadoh sebi za pravo da te malo posavetujem. Naime budzet ti je jako mali ali uz malo gimnastike i stroljenja moci ces da nadjes nesto da kupis. Prvo na sta trebas da obratis paznju je proizvodjac, moj savet ti je Olimpus, Nikon, Canon , Pentax, Sony i Practika, i to tim redom. To su firme koje su se specijalizovale za tu opremu i za te novce mozes da nadjes pristojan aparat. Druga stvar je rezolucija cipa (broj megapiksela) sve izmedju 3 i 8 je i vise nego dovoljno, bitnija ti je optika. Da ne zalazim u detalje, sto veci OPTICKI zum ima aparat to mu je optika kvalitetnija u toj cenovnoj klasi. Bolje kupi aparat sa manje Megapiksela a boljom optikom nego obrnuto. Treca bitna stvar je napajanje, bolje je ako aparat koristi obicne AA baterije nego svoju punjivu Litijumsku bateriju zato sto ih ima na svakom koraku, zato sto su jeftinije i zato sto ti nece praviti probleme na niskim temperaturama kao litijumska. Izbor imas, pa srecno.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Michelas,

Kako si zadovoljan fotkama pri slabijem (veÅ¡taÄkom) svetlu? Može li to bez blica? Tražim upravo neki aparat tog tipa. Većina tih compact modela daje sasvim pristojne fotke u eksterijerima pri dnevnom svetlu, ali uglavnom kad se fotkaÅ¡ negde sa druÅ¡tvom uveÄe to ispadne krÅ¡evito bez blica, a sa blicom ume da bude joÅ¡ gore...

Kakva su tvoja iskustva sa ixusom?

Link to comment
Share on other sites

Za nocno tj. pri slabijem svetlu slikanje bez blica jedino uz pomoc tripoda mogu se dobiti pristojni snimci. Ne mojte se nadati da mozete dobiti ekstra sliku u nocnom modu bez nekog DSLR-a, a i tu treba umeca.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima.

Nisam ni oÄekiavo ne znam kakve performanse "idiota" po toj cei, već sam viÅ¡e mislio kako izbeći potpunu katastrofu pri slabijem svetlu :wave2 , a da aparat opuÅ¡teno stane u džep.

Gojkov, hvala za link: naišao sam na ovaj uporedni test http://www.dpreview.com/reviews/Q408bud ... page15.asp

gde su izdvojili Panasonic LZ8 zbog snimaka i sa blicom i bez. Hvale taj Panasonic na još nekim sajtovima zbog stabilizacije i manual moda, Canon iz testa ga je potukao u dobrim svetlosnim uslovima (Panasonic ima neki preterani noise reduction zbog koga se gube detalji).

Da li se neko susreo sa ovom igraÄkicom?

Možda ipak da razmatram neki polovni DSLR...

Link to comment
Share on other sites

Michelas,

Kako si zadovoljan fotkama pri slabijem (veÅ¡taÄkom) svetlu? Može li to bez blica? Tražim upravo neki aparat tog tipa. Većina tih compact modela daje sasvim pristojne fotke u eksterijerima pri dnevnom svetlu, ali uglavnom kad se fotkaÅ¡ negde sa druÅ¡tvom uveÄe to ispadne krÅ¡evito bez blica, a sa blicom ume da bude joÅ¡ gore...

Kakva su tvoja iskustva sa ixusom?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...