Jump to content


Pierre Lurne Audiomeca Kreatura


anubisgrau

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Prijatelju ja sam samo napisao da originalni CD zvuci bolje nego narezak(kopija) istog i to nije neko "otkrivanje Amerike" za bilo koga iz ovog hobija,usput mi i zakaci ovog ciku :roll: ,cemu to.

Da i ja nesto citram iz domaceg filma malo sam: "iznenadjen,i ..."

Link to comment
Share on other sites

Prijatelju, cikicu sam stavio jer je tvoja izjava ravna "otkrivenju Amerike".... u sred Australije... iz bilo kog hobija... za svakog ko se iole razume u digitaliju... Svaki PC ti danas pravi IDENTICNU kopiju CDa, ili DVDa - racunaru sve jedno kakav je sadrzaj na istima... Na 'transportu' od 5$ vrednosti... Bilo je ovde vec postova sa predrasudama slicnim tvojim, zakljucak je rezimirao Beatgoeson...

Link to comment
Share on other sites

Originalni diskovi i njihove "identicne kopije" se cuju razlicito. Razlike mogu biti manje ili vise cujne ali postoje. Ne zalazim u to sta je "bolje" vec samo da razlike ima. Realno, bolja je kopija. Ona kosta oko 20din + 15min gubljenja vremena za rezanje. Original kosta oko 100x vise a cuje se 5-10% drugacije... za moj sluh i bolje. ja rado platim tih "100x" vise.

Da razlike nema ne bi postojao SHM, na primer.

Link to comment
Share on other sites

Originalni diskovi i njihove "identicne kopije" se cuju razlicito. Razlike mogu biti manje ili vise cujne ali postoje. Ne zalazim u to sta je "bolje" vec samo da razlike ima. Realno, bolja je kopija. Ona kosta oko 20din + 15min gubljenja vremena za rezanje. Original kosta oko 100x vise a cuje se 5-10% drugacije... za moj sluh i bolje. ja rado platim tih "100x" vise.

Da razlike nema ne bi postojao SHM, na primer.

Link to comment
Share on other sites

Poštovane kolege forumaši, pratim ovu temu već danima i... ne, ne mogu da odolim... !!!

Stoga, imam jedno pitanjce za tzv. poznavaoce(otrcana fraza, koja se Äesto koristi)... elem:

- Osoba A ima solidan hi-fi sistem i 10 skupih, vrhunskih, av, av, auuu... cd-ova.

- Osoba B ima isti solidan hi-fi sistem i, za razliku od ovog prvog, nema nijedan jedini "oriđinal", ali ima recimo 1.000 "rezanaca".

Da li, posedovanje originala ovog prvog Äini audiofilom, ili samo snobom... ???

Da li, posedovanje samo "rezanaca" ovog drugog Äini, sirotinjom rajom kojoj i nije mesto, tu gde je zalutao... meÄ‘u hobi namenjen samo eliti... ???

Sve mi se neÅ¡to Äini, da je ovde o tome zapravo reÄ... !!!

Link to comment
Share on other sites

Odavno je poznata ta zamka "bolje se čuju detalji"... Jedna od najčešćih grešaka kod A/B test-ova. Kao i zamka razlike u glasnoći...

Za glasnocu mi je jasno, ali zelis li reci da je detaljniji zvuk ponekad losiji (mozda zamorniji), ili sta?

Link to comment
Share on other sites

Ljudi,

Hajde malo da se uozbiljimo. Autosugestija je jedno, fizika i tehnika su nesto drugo. Jedini nacin da nesto razlicito cujete je da rezani CD ima brdo gresaka, pa ste non-stop ili vrlo cesto u error-concealment rezimu... Nemoguce je 'malo pokvariti' digitalizovan kodiran signal tacnim kopiranjem. Ako pricate o greskama, tu ih moze biti na sve strane, ali ako CD-RW radi kako treba, a skoro svi rade ili se menjaju jos u garantnom roku, ako je CD-R medijum u redu, a 99.99% ih je u redu ili bi Verbatim/TDK/itd odavno zatvorili vrata, onda je i kopija identicna originalu. Inace backup podataka na CD bi bio besmislen....

Beatgoeson:

Probaj sledece...

1. Skini originalni ISO image u fajl

2. Narezi ga na 'rezanac'

3. Skini ISO image sa rezanca u fajl

4. Uradi file compare ISO image-a (binary) originala i rezanca. Ako se pokaze razlika, 1) ne valja ti CD-RW jedinica ili 2) imas los medijum.

Prica o detaljima, tankom basu, prstavim visokim ovde nema sta da trazi. Ako ste dobro prekopirali rezanac, zvuci ISTO! Kakve 5-10% razlike, i ostale vradzbine... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Po meni, razlikovanje originala i rezanaca i nije primarno pitanje.

Znam dosta audiofila koji ne razlikuju zvuk DVD plejera od 45Eu i CDP-a od 2000Eu... Ili koji za 48h radikalno promene misljenje o interkonektu xy... Ili koji akusticki nemoguci dnevni boravak s golim kamenim podom i praznim zidovima proglasavju Svetim gralom akustike "jer zvuci kao u crkvi"... Ili koji zdravo misle da Rotel svira bolje od McIntosha...

Neprocenjiv je ovaj hobi. "Ko ga izmisli..." rece kolega koji je juce kupio ogromni brand-nejm frizider s bilion opcija, za cenu jednog prosecnog/boljeg interkonekta.

Link to comment
Share on other sites

Ne ulazim u diskusiju oko razlika jer je prezvakano 1000 puta, ali ne razumem zasto "skidas" flac verziju??? :roll:

Imas original - ripuj ga EAC-om i narezi. Kako znas da je to sto skidas identicno izdanje tvom?

Nemoj da kopiras glupim Nerom - dokazano je da je truba za kopiranje Audio CD-a.

Link to comment
Share on other sites

Ne ulazim u diskusiju oko razlika jer je prezvakano 1000 puta, ali ne razumem zasto "skidas" flac verziju??? :lol:

Imas original - ripuj ga EAC-om i narezi. Kako znas da je to sto skidas identicno izdanje tvom?

Nemoj da kopiras glupim Nerom - dokazano je da je truba za kopiranje Audio CD-a.

Link to comment
Share on other sites

to je vec odavno apsolvirana tema i to vise puta...

:listen

1. EAC skida 1:1 ali na HD ne na CD, to radi burner...

2. narezni CD gubi informacije u toku vremena to se lako proveri kada se ponovo ripne sa EAC-om posle recimo 1g...

3. I to na svim nosacima nekim vise nekim manje...

4. Moze se postici dobar burn disc ali iskljucivo sa profi rezacem 15K usd min.

5. Materijal koji je skinut sa originalnog CD-a najbolje zvuci sa 1.Flash memo. 2. HD-a 3. isti taj orig CD preko playera 4. presnimljen CD

ENDE

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Tek od skoro sam poceo da citam razne starije teme jer imam vise vremena pa naleteh i na ovu

evo mog doprinosa.

Razlike postoje ali mogu da budu tako male da ih je nemoguce cuti ali postoje. Zasto postoje >? Pa ne zbog programa za rezanje vec zbog medija na koje se reze, od folije na disku zavisi kvalitet snimka tako da nije isti kvalitet kopije na prinku, verbatimu ili tdk, maxell cdr.

Program kao Nero kontrolise na kraju procesa greske, sudeci da se radi o binarnom kodu, znaci 0 i 1 nije mu tesko da ako ima greska ne zavrsi sa procesom rezanja (ne prodje njegovu internu kontrolu). Sve od samih tonova do prostora , fokusa i svega ostalog je u nulama i jedinicama, znaci ja pesmu posaljem za Australiju oni za Japan a ovi je vrate meni ona je 100 posto ista kao sto je i bila kada sam je poslao, nema razlike

Razlika se javlja samo zbog medija jer laser razlicito przi razlicite folije a od toga zavisi i kvalitet , od folije . Ali su ponekad razlike mogu reci akademske, u domenu teorije i to na extra uredjajima sto bi rekli narodski kao da ih nema ali bi to bilo nepravedno reci kada znas da ima ali da se ne cuju to je drugo, tu i masnoca u usima igra ulogu ponekad

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...