Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Ukoliko je to konkretno i provereno taj kabl koji je u slobodnoj prodaji po daleko nizoj ceni kao vam brani da ga napravite u DIY izvedbi.Uostalom i sam koristim linn silver kabl za CD koji se moze preko ebay.de kupiti na metar po daleko nizoj ceni bez fensi linn konektora,vec sam prosledio u vise navrata link.Bolji je od linn black kabla i bar duplo skuplji,a u ovoj DIY varijanti je u pola cene.Inace sto se redovnih kablova, uz svaki uredjaj se dobijaju prilikom kupovine kao i kod naima.Konektori jesu problem jer tesko prihvataju debele kablove u petopolac,ja sam moj metalni din konektor morao da secem i jedva uglavismo u njega dva silver kabla koji imaju mnogo deblju izolaciju od black-a.Sa maleckim petopolcem za rucku to bi bilo dosta tesko izvesti ali naravno da nista nije nemoguce napraviti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Veliko hvala na preporuci za prodavca,to je bitno koliko i uredjaj  :thumbsup2

Taj preamp odlicno zvuci.Za one koji imaju nac 32 starog tipa mogu da dozive bas veliko iznanedjenje(i bez hicap-a).Bio mi je u kuci na 7-8 dana i kad je otisao istakao sam crnu zastavu na prozor :D  .I sam sam hteo da okacim jedan link sa pfm sa 42.5 za 200gbp koji je isto sto i 62 sa ulazom manje kome je uradjen pun fabricki servis,na koji uvek obratim paznju.Taj servis je nesto sto je velika razlika u odnosu na standardne ponude.Pored toga za preporuku tamo su na prodaju i dva uparena i servisirana nap140,hrombamper varijante su sa Holden fisher trafoom.Sa jednim takvim kompletom dobija se 90% od najboljeg  old skul naim zvuka sa odlicnom phono sekcijom za gramofondzije.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Slatke  muke u toku...Zahvaljujuci zaista odlicnoj republikanskoj saradnji sa Vip hardcore Banat odeljenjem (Bimba & Co) na testu Nac82/2x Hicap/250 Olive serije.Medjusobna uporedba 2 nap 250 snagasa iz razlicitih serija(Chrome bumper i olive),2 hicap-a (Chrome bumper i olive)  i za mene najvaznije 72vs82 sa linn dedicated K phono sekcijom.Zaista retka prilika da se upotpuni dosadasnje iskustvo direktnom usporedbom u svom sistemu,jedinim pravim putem.Uredjaji su tu na 10-tak dana i bice vremena da se sve iskombinuje maksimalno.Ujedno imao sam i priliku da cujem na kratko kod kolege 135 monoblokove sa nac82,CDX2  uz Dynaudio floarstandere(2.8 ako se ne varam)-doobra kombinacija!

Prvi utisak o olive gostima je odlican,neki opsirniji utisci i mozda jos po koja slika krajem nedelje,zasad jedna "porodicna" fotka...zaista mnogo kutijica na gomili,uh jos da mi je samo jos aktivna skretnica za SBL  :rolleyes:  

 

Velik republikanski pozdrav za domaceg Tom-Tom-a   :cheers

 

P.S.odoh ja na  :listen

post-11818-0-58396900-1426362453_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Dve nedelje su sasvim bile dovoljne da se napise po neka nakon slusanja 82/250/hicap kombinacije koju sam dobio na slusanje forumskom saradnjom.Pa da sumiram malo rezultate poredjenja...

 

1.Nap vs Nap. Prvo sam slusao promenu snagasa 250 hrombaper tipa za olive250 uz kompletan ostatak svog dosadasnjeg sistema sa nac72.Nap Olive mi je zbog ociglednog estetskog razloga i uklopljenosti sa preampom bio pravi izazov.Neke price da je brzi,precizniji i sl su mi konacno dosle na proveru.Medjutim corak,uopste nije tacno, ili je ta razlika u zvuku nastala promenom izlaznih tranzistora pa to kod mene nije primeceno jer je moj amp repariran i ima taj noviji tip izlaznih tranzistora sa naim logom.Hrombamperka je za nijansu zivotnija,vise mi se svidjaju visoki i narocito bass-cistiji je.Srednji od olive imaju neku magiju,ali vise volim jasan i precizan ton solo instrumenta i uopsteno vecu "zivost" hrombamperke.To me je i iznenadilo,jer sam ocekivao obrnuto.Nisu ovo neke velike razlike,vidi se iz aviona da je to isti amp i da se na te male razlike navikne za par dana i vozi dalje.Ipak zbog tog malo sam odlucio da svoj amp ne zamenim.

 

2.Zamena preampa 82 umesto 72 uz stari ostatak sistema.Zaista velika razlika,u celom ovom poredjenju i kljucna.Najlakse za opisati je "pranje prozora po suncanom danu",pogled isti kao i do sad ali mnogo,mnogo jasniji.Vrlo,vrlo transparentniji amp,kvalitetniji i precizniji visoki.Nesto sto je sistemu odkad je nap160 zamenio nap250 dosta falilo(uz naravno neke prednosti).Srednji dosta bolji,na vokalima briljira ali i saksofon, klavir,vibrafon...Bas je supermocan i dinamican,filmski u momentima,morao sam cak da malo pomeram zvucnike.Na cd ulazu neverovatno poboljsanje,kako mi je jedan prijatelj koji je cuo preamp kod sebe odlicno opisao "kao da imas novi,dosta bolji CD plejer".U ovom momentu se moram osvrnuti na avondale plocice koje od 72 prave preamp na nivou 82.To je jedna elementarna neistina poreklom sa PFM foruma.Nisu mi se svidele i brzo sam ih vratio nazad na PFM,a i covek koji ih je kupio od mene prodao ih je dalje samo par nedelja kasnije.Sad sam i potvdio dodatno da je to daleko od 82.Audiofilsku varijantu sa skupljim delovima nisam cuo,a nisam ni imao zelje.Ako neciji savet iz UK mogu da danas cenim kao dobar to je Jemes-ov iz Tom Tom audia kad sam ga pitao da li da menjam poweramp ili da idem na aktivu sa 2x160.Rekao mi je ni jedno ni drugo, promeni preamp za 82 i transformisaces sistem.Trebalo mi je bogami dosta dugo vremena da ga poslusam i shvatim koliko je u pravu.Inace zbog tog nedostatka transparencije stalno sam gledao u nazad na 160,sa kojim je 72 "match made in heaven",sto ne znaci da ga prvom prilikom i necu pazariti.Ovakav mix sa 82 je ocigledan match za 250 i sbl.Svi u kuci su poludeli za novim preaampom,cak mi je apotekarka rekla da je zvuk zaista dosta lepsi i da ne zali pare ko po obicaju(prijavio sam doduse pola sume).Slusljivost je neverovatna,sve radi pa cak i MTV hitovi sa kablovskog resivera moraju da se slusaju preko sistema i zvuce zacudjujuce dobro.Gramofonska sekcija je odlicna i prlo precizna,u jednom momentu sam cuo gresku u brzinskom podesavanju glave i pomislio da nesto nije ok sa preampom.Prikljucim 72 i cujem da nije,s tim da bi sa takvom greskom ladno nastavio sa 72.zaista otkriva nove detalje kao na dlanu, pa i ovakve greske.Album sa mog avatara zvuci neverovatno,iako sam ga cuo 100 puta imam osecaj da sam ga tek sad cuo kako treba.Album je inace idealan za ovakve radnje(pored sjajne muzike),ne cudi kad sam nedavno cuo da Donald to producira uz Magneplanar Tympani  :heat

 

3.Dodavanje dodatnog hicap-a.82 radi u punom kapacitetu 3 napajanja napsc + 2x hicap.3 trafoa od 500va u akciji.Efekat takav da nema nazad,ostaje uz preamp.Jednom sam ranije cuo sta uradi jedan hicap od 282 preampa u odnosu na napajanje iz snagasa,ovo je takodje bilo veliko iskustvo.Zakljucak: "hicapova nikad dosta"  :D  Jasnije ,preciznije,tacnije....

 

4.Razlike izmedju 2 hicap-a razlicitog tipa.Nisam menjao hicap za hicap ali sam im obrnuo mesta na hicap1 i hicap 2 ulazima i mislim da je nesto bolje sa olive na mestu 1,u svakom slucaju radi se o istoj spravi mozda je i do stanja.Nisam to imao zivaca bas puno puta raskopcavati,da to bogznakako potvrdjujem ali olive je ostao na mestu br 1.Mozda je i bolji jer je noviji,boljeg stanja.Jenog dana mozda uradim recap sa Keideil pa uporedim opet.

 

5.Formiranje potpuno novog sistema sa svim olive komponentama.Tu sam ocekivao da mozda sve legne bolje, medjutim hrombamperka mi je iovako ostala izbor.Iako ponavljam da su razlike sve u svemu male.

 

Eto tol'ko,da ne bude obecanje ludom radovanje.Kad se malo sve slegne mozda jos malo u Vasi sistemi.Preamp i dodatni hicap su ostali u sistemu.Jos jednom veliko hvala Bimbi na stpljenju i poslovnosti.Banat rulles!

 

P.S.Vratile su se rode,videh ih usput u zivopisnom Farkazdinu.Stiglo prolece i nac  u isto vreme 

Link to comment
Share on other sites

Dve nedelje su sasvim bile dovoljne da se napise po neka nakon slusanja 82/250/hicap kombinacije koju sam dobio na slusanje forumskom saradnjom.Pa da sumiram malo rezultate poredjenja...

 

1.Nap vs Nap. Prvo sam slusao promenu snagasa 250 hrombaper tipa za olive250 uz kompletan ostatak svog dosadasnjeg sistema sa nac72.Nap Olive mi je zbog ociglednog estetskog razloga i uklopljenosti sa preampom bio pravi izazov.Neke price da je brzi,precizniji i sl su mi konacno dosle na proveru.Medjutim corak,uopste nije tacno, ili je ta razlika u zvuku nastala promenom izlaznih tranzistora pa to kod mene nije primeceno jer je moj amp repariran i ima taj noviji tip izlaznih tranzistora sa naim logom.Hrombamperka je za nijansu zivotnija,vise mi se svidjaju visoki i narocito bass-cistiji je.Srednji od olive imaju neku magiju,ali vise volim jasan i precizan ton solo instrumenta i uopsteno vecu "zivost" hrombamperke.To me je i iznenadilo,jer sam ocekivao obrnuto.Nisu ovo neke velike razlike,vidi se iz aviona da je to isti amp i da se na te male razlike navikne za par dana i vozi dalje.Ipak zbog tog malo sam odlucio da svoj amp ne zamenim.

 

2.Zamena preampa 82 umesto 72 uz stari ostatak sistema.Zaista velika razlika,u celom ovom poredjenju i kljucna.Najlakse za opisati je "pranje prozora po suncanom danu",pogled isti kao i do sad ali mnogo,mnogo jasniji.Vrlo,vrlo transparentniji amp,kvalitetniji i precizniji visoki.Nesto sto je sistemu odkad je nap160 zamenio nap250 dosta falilo(uz naravno neke prednosti).Srednji dosta bolji,na vokalima briljira ali i saksofon, klavir,vibrafon...Bas je supermocan i dinamican,filmski u momentima,morao sam cak da malo pomeram zvucnike.Na cd ulazu neverovatno poboljsanje,kako mi je jedan prijatelj koji je cuo preamp kod sebe odlicno opisao "kao da imas novi,dosta bolji CD plejer".U ovom momentu se moram osvrnuti na avondale plocice koje od 72 prave preamp na nivou 82.To je jedna elementarna neistina poreklom sa PFM foruma.Nisu mi se svidele i brzo sam ih vratio nazad na PFM,a i covek koji ih je kupio od mene prodao ih je dalje samo par nedelja kasnije.Sad sam i potvdio dodatno da je to daleko od 82.Audiofilsku varijantu sa skupljim delovima nisam cuo,a nisam ni imao zelje.Ako neciji savet iz UK mogu da danas cenim kao dobar to je Jemes-ov iz Tom Tom audia kad sam ga pitao da li da menjam poweramp ili da idem na aktivu sa 2x160.Rekao mi je ni jedno ni drugo, promeni preamp za 82 i transformisaces sistem.Trebalo mi je bogami dosta dugo vremena da ga poslusam i shvatim koliko je u pravu.Inace zbog tog nedostatka transparencije stalno sam gledao u nazad na 160,sa kojim je 72 "match made in heaven",sto ne znaci da ga prvom prilikom i necu pazariti.Ovakav mix sa 82 je ocigledan match za 250 i sbl.Svi u kuci su poludeli za novim preaampom,cak mi je apotekarka rekla da je zvuk zaista dosta lepsi i da ne zali pare ko po obicaju(prijavio sam doduse pola sume).Slusljivost je neverovatna,sve radi pa cak i MTV hitovi sa kablovskog resivera moraju da se slusaju preko sistema i zvuce zacudjujuce dobro.Gramofonska sekcija je odlicna i prlo precizna,u jednom momentu sam cuo gresku u brzinskom podesavanju glave i pomislio da nesto nije ok sa preampom.Prikljucim 72 i cujem da nije,s tim da bi sa takvom greskom ladno nastavio sa 72.zaista otkriva nove detalje kao na dlanu, pa i ovakve greske.Album sa mog avatara zvuci neverovatno,iako sam ga cuo 100 puta imam osecaj da sam ga tek sad cuo kako treba.Album je inace idealan za ovakve radnje(pored sjajne muzike),ne cudi kad sam nedavno cuo da Donald to producira uz Magneplanar Tympani  :heat

 

3.Dodavanje dodatnog hicap-a.82 radi u punom kapacitetu 3 napajanja napsc + 2x hicap.3 trafoa od 500va u akciji.Efekat takav da nema nazad,ostaje uz preamp.Jednom sam ranije cuo sta uradi jedan hicap od 282 preampa u odnosu na napajanje iz snagasa,ovo je takodje bilo veliko iskustvo.Zakljucak: "hicapova nikad dosta"  :D  Jasnije ,preciznije,tacnije....

 

4.Razlike izmedju 2 hicap-a razlicitog tipa.Nisam menjao hicap za hicap ali sam im obrnuo mesta na hicap1 i hicap 2 ulazima i mislim da je nesto bolje sa olive na mestu 1,u svakom slucaju radi se o istoj spravi mozda je i do stanja.Nisam to imao zivaca bas puno puta raskopcavati,da to bogznakako potvrdjujem ali olive je ostao na mestu br 1.Mozda je i bolji jer je noviji,boljeg stanja.Jenog dana mozda uradim recap sa Keideil pa uporedim opet.

 

5.Formiranje potpuno novog sistema sa svim olive komponentama.Tu sam ocekivao da mozda sve legne bolje, medjutim hrombamperka mi je iovako ostala izbor.Iako ponavljam da su razlike sve u svemu male.

 

Eto tol'ko,da ne bude obecanje ludom radovanje.Kad se malo sve slegne mozda jos malo u Vasi sistemi.Preamp i dodatni hicap su ostali u sistemu.Jos jednom veliko hvala Bimbi na stpljenju i poslovnosti.Banat rulles!

 

P.S.Vratile su se rode,videh ih usput u zivopisnom Farkazdinu.Stiglo prolece i nac  u isto vreme 

Sjajno! Potpuno razumem osećaj kada se dogaÄ‘a pozitivan pomak u sistemu. Ja sam poslednjih godinu dana imao to zadovoljstvo dodajući napajanje i igrajući se kablovima, kako strujnim, tako i interkonektima! Pre par dana je ukljuÄen u sistem jedan interkonekt koji je doneo pozitivne promene.

Pozdrav za pozitivne promene! :thumbsup2

Znam Å¡ta sledi sada, uživanje u celokupnoj kolekciji ploÄa i diskova, jer se sve Äuje na nov i svež naÄin! ;-)

Uživaj! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na cestitkama.Ti mali tweakovi i preostaju za vise se para nema,a ni previse zelje,jednom se mora stati,po meni to traganje za zvukom jako remeti uzivanje u muzici.Dok sam jos pri audiofilskom slusanju,jer me to preslusavanje sta je bolje strasno smara ,planiram jos otkaciti skretnicu Sbl-a da slobodno visi iza zvucnika(opet tweak sa pfm),graham hidru mozda i jos po neki strujni...Sve u svemu,zadovoljan sam,leglo je sve kako treba i ako vec jednom ranije nisam poslusao dobronamerni pametan savet od kolege :Promeni nesto i lud si ,mislim da sad sam sebi to mislim. Naravno glava na gramofonu ostaje nezavrsen problem,za neki sledeci ozbiljniji korak- ali to sta ovaj preamp izvlaci iz supex-a koji ispada neka macka sa 9 zivota je vrlo interesantno.Probacu da nadjem od nekog dobrovoljca neku besnu MC glavu,ipak je supex vec davno na onom svetu al da prija ta dodatna tranparentnost i detalji prija.Narocito jer slusljivost nije ni najmanje pala cega sam se pribojavao,cak naprotiv moze da se odvrce i prasi kolko hoces,lak je zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Nisam izdržao da ovo ne podelim sa Vama. Ako ni zbog Äega drugog ono kao uzvratni poklon piscu nadahnutog i iskrenog prikaza gore.  :wave2

Hvala her Zika,lep rewiew.  :cheers

Ostavicemo to obzirom na cenu za prvi dobitak na lotou.Mada zena mi je obecala jedan Linn poklon u tom slucaju.Naime kad je cula da ova moja gomila kutija,skuplaca prasine moze da se zameni jednim streamerom koji je ujedno i dac i preamp i zvucnicima koji u sebi imaju po 5 pojacala snage i aktivnu skretnicu,sve sa hladnjakom za celu skalameriju u vidu stalaka... i cela prica o hifi se svede na tu malu kutijicu + zvucnike odmah je rekla "dobijem li na lotou odmah ti to pazarim".

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Kakvi su utisci o Naitu 5 u odnosu na 150/112 ?

 

   150x i 112x slusam par godina i nemam nijednu zamerku na zvuk, snagu itd... a Nait 5 sam uzeo iz neke radoznalosti a kasnije da ga zamenim za neki gramofon. Ubedjen da on ne moze adekvatno da svira sa JBL-om, bez obzira na vecu osetljivost. Medjutim, pokazalo se da neko iskustvo i citanje foruma itd..ipak ne moze da naznaci predstojecu situaciju...

   Na tiho slusanje Nait 5 je primetno interesantniji, zivahniji... do neke granice kada normalno dolazi do manjka snage. Granica je iznenadjujuce visoko, nema se utisak da je u pitanju "samo" 30 wati.

   150x/112x zvuci mirnije, kod glasnijeg slusanja je primetna bolja textura i  kontrola bassa, takodje srednji bolje zvuce, opusteniji su. Nisu to neke drasticne razlike ali ih ima... Najbolje bi bilo da su obe karakteristike u jednom ampu. Nekako sam zvucno uvek bio zadovoljniji sa pojacalima male snage (u ovom slucaju su oba male snage ;-) ).

 

   Jos jedna razlika... Nait 5 svira ok odmah po ukljucenju a combo dok prosvira prodje ti zivot (najmanje 1 sat), nemamo stabilnu struju da bih ostavljao non-stop upaljene uredjaje.

Link to comment
Share on other sites

Lep i sazet odgovor, i iz mog iskustva sa pojacalima iste snage mogu da potpisem bas sve.Tih 30w je sasvim dovoljno za kucno normalno slusanje.Secam se dam sokirao jednog nevernog tomu kad sam mu nap90 koji je isto 30W pustio na pola snage.Odkomentarisao je da nikad ni na tolikoj glasnoci ne slusa,naravno uslov je da zvucnici imaju solidnu efikasnost bar 86-87db kakav je slucaj kod mene na pr. i da je svetao karakterom da se dobro slozi uz naim.Drugar koji ima nap122/150 mi je takodje rekao da treba dosta vremena ampu da "proradi",on kaze i mnogo vise od 1 sat.Meni je to malo bilo cudno jer sa starim ampovima to nije bio slucaj dok i sam to nisam primetio tek sad odkad slusam Nac 82 sa dva Hicap-a.Mislim da nije problematicno drzati sve ukljuceno kako naim i preporucuje, ali meni nije do toga da bas drzim 3 trafoa od 500VA u pogonu stalno,pravi to i racun uostalom.Srecom junior to polako preuzima pa MTV hitovi zagrevaju atmosferu,gledaju se i filmovi i SBL neverovatno dobro udara filmske basseve.Velika se ekstenzija desila u tom delu opsega promenom preampa,morao sam cak da ih dodatno odmaknem od zida.

Te manje snage jesu zaista zivlje i veselije od jacih ampova,meni je zbog toga cesto falio nap 160 i tesko sam navikao na mirnocu nap250.Srecom nac82 je uneo neku novu svezinu,veselje u srednjima i transparentnost u sistem.Neka aktiva uz 160+250 je ocigledno dobitna kombinacija za mene,pa da ih vrtim kad mi sta odgovara.Nap 160 ima neku prelepu zvonkost,i preciznost jazz cinele koja nekad meni usfali,narocito u "pre 82 eri".Regulisanje nivoa bass-a je takodje tu velik dobitak zbog uskladjivanja sa sobnom akustikom.Ako neko naleti na taj nap160 kod mene tu sam "enitajm",najstarija i najruznija(da nerviram dezurne forumske namcore :-) ) verzija sa gomilom srafova na gornjoj ploci me zanima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...