Jump to content


10 najvecih lazi u audiu...


Mikorist

Recommended Posts

  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Nakon 27 godina bavljenja HIfi-jem, autore ovakvih clanaka bih istrebio sa dnevnog svetla. Sve sto je naveo kao lazi se stvarno cuje. I jos jednom cu citirati najocitiji primer koji je Nikola Vukusic naveo u svojoj knjizi: "niposto se ne sme dozvoliti brojevima da definisu kvalitet zvuka ni hemijskim analizama da sude o dobrom vinu". A mi smo svi pajvani koji nemaju pojma da to sto cujemo nije ono sto stvarno izlazi nego je to stvoreno u nasim glavama.

Link to comment
Share on other sites

Nakon 27 godina bavljenja HIfi-jem, autore ovakvih clanaka bih istrebio sa dnevnog svetla. Sve sto je naveo kao lazi se stvarno cuje. I jos jednom cu citirati najocitiji primer koji je Nikola Vukusic naveo u svojoj knjizi: "niposto se ne sme dozvoliti brojevima da definisu kvalitet zvuka ni hemijskim analizama da sude o dobrom vinu". A mi smo svi pajvani koji nemaju pojma da to sto cujemo nije ono sto stvarno izlazi nego je to stvoreno u nasim glavama.
Link to comment
Share on other sites

Istina je samo jedna,sretni su oni koji je znaju,mozda.

Puno je sigurno u hifi neistine i mitova(citaj ljudi zaraduju tako dobre pare) i oni se i dalje odrzavaju,uvijek otvorena prica.

Mozda bih se slozio za zlatno uho,jer na osnovu te konstatacije zivi veliki broj recenzenata,urednika i tako,pisu malo sta zele komopanije,dobijaju na koristenje ili poklon kojekakve uredaje(cuju navodno nesto grublje a i e zice na gitari kada se umjesto srebra stavi zlato) a nigdje ih nema u svijetu muzicara

itd itd

Ko zna,da imam puno para pokrenuo bih radi sebe eksperiment da nadem tu istinu,ovako pokri se onim sto imas.

Link to comment
Share on other sites

Totalna glupost.

Svaka stavka od 10 pomenutih i komentarisanih ima svoj upliv na sitem i zvuk.

Čak i da su istinite (a nisu!!!) ove "laži" ne predstavljaju ništa, jer ćemo mi i dalje

raditi da ih u sistemu ukomponujemo onako kako Äujemo. Ako je psihoakustiÄna fenomenologija

ta koja tu razliku izaziva onda je dovoljna.

Ako je sve to istina (to o svim tim lažima) uništimo onda ovaj forum.

Hifi je hobi, lepo nam je da se igramo sa njim, a to je zato jer najÄešće Äujemo promene.

A to je da bi voleli našu muziku još i više.

Elem, poražavajuće je da je relativno dobar Äasopis mesto ovakovog "povraćanja".

Još samo da se pojavi u Affordable audio pa da se svi ispišemo sa foruma.

To što je napisao neki degenerik koga je možda skoro prevarila žena

pa mu doÅ¡lo da se prosere i to u Äasopisu kaga voli, to je njegova stvar. To Å¡to on piÅ¡e je

mazohistiÄna psihomasturbacija, koja je "izlivena" najednom iz usta jednog razoÄaranog audiofila.

Ali razoÄaranog iz neaudiogenih razloga, najverovatnije.

Najviše me je iznervirala "valve lie" . Budalaština.

The Audio Critic je pao duboko.

Link to comment
Share on other sites

Neki od najboljih mikrofona i mikrofonskih preamp-ova na svetu danas koriste cevi ili lampe.

Neke od ovih stvari prodaju za hiljade dolara po komadu i koriste se dobro sa postovanjem audio inzenjera

koji su ih osmislili.

Autor nastoji predstaviti kao savršen CD audio medijum, sto je sasvim pogresno.

Mnogi inzenjeri zvuka kazu da je najbolji analogni master na trakasima...

Zasto onda najbolji studiji na svetu kupuju lampe od 3000 $ i najskuplje AKG mikrofone ?

Link to comment
Share on other sites

Procitao sam tekst i iako se ne slazem sa svim stavovima, mislim da autor za neke stvari ima i pravo...

Ovde sam citirao Mikorista samo radi jedne konstatacije. Nedavno sam nabavljao opremu za mali kucni studio, pa sam posetio i gomilu sajtova sa studijskom opremom, kao i foruma slicnih ovom gde profesionalni audio inzenjeri razmenjuju utiske o snimanju zvuka, kako postaviti pravilno mikrofone za koji instrument i slicno. Svi sanjaju o Neumann mikorofonima (ili slicnim) koji stvarno kostaju od 5000 pa cak i do 15000$ a bazirani su na cevnoj tehnologiji. No, ono sto zelim ovde da kazem je da nisam uspeo da nadjem mikrofonski kabel koji je skuplji od par dolara po metru. OFC XLR kabel (magami), za pozlacenim Neutrik konektorima, 20 stopa sam platio oko 30 $. Ni na jednom mestu ljudi ne uporedjuju kablove iako je mikrofonski signal znatno slabijeg inteziteta i znatno je osetljiviji na smetnje nego signal iz power ampa... Kompanije koje prave zvucnicke kablove uglavnom ne prave mikrofonske i obrnuto. Imam jos mnogo toga sto bih rekao, ali cu jednom pokrenuti temu sa tim zapazanjima, kada mi vreme malo dozvoli....

Jos jedna stvar zbog koje audiofili hoce da ubiju je cinjenica da iako postoje 'cake' prilikom dizajna, MATEMATIKA je osnovni alat u rukama dizajnera audio opreme. Najezio sam se nedavno kada sam posetio jednog vrlo hvaljenog gospodina koji popravlja u upgrade-uje audio uredjaje, a koji na svom radnom stolu nema osciloskop. Svoje usluge naplacuje papreno, a vidim da zna da pronadje Gretzov spoj na semi, da zameni par kondenzatora, ali nema teorije da osciloskopom isprati signal od ulaza do izlaza... Umetnicki pristup....

Bas zbog prirode audia i fenomena zvuka i dozivljaja muzike (muzika se u mozgu razlicito 'procesira' od govora), uredjaji se NE izlazu samo objektivnim merenjima (THD, odziv i slicno), vec i razlicitim subjektivnim testovima, ali mi nije jasno zbog cega audiofili mahom odbacuju rezultate takvih testiranja?

:banana

Link to comment
Share on other sites

Mogami, ne magami :banana , zaboravih se. No, poenta je da se u studijima (i pozornicama) koriste 4$/m kablovi izmedju uredjaja od par stotina pa do par 100000$ za prenos vrlo osetljivog signala, dok nam HiFi casopisi reklamiraju i savetuju i testiraju i .... kablove od po 300$/m izmedju komponenti reda 1000$ za prenos zvucnickog signala koji je znatno manje osetljiv na RF, sumove, distroziju itd. od mikrofonskog signala... Ako je autor pomenutog teksta ovo pomenuo kao mit, ja se slazem sa njim....

Link to comment
Share on other sites

Ma nema tip pojma. Prvo, u studijima se koristi balansirana veza koja je mnogo manje osetljiva nego nebalansirana koja se uglavnom koristi kod kuce. Drugo, nije tacno da se za specijalne namene ne koriste posebni kablovi u studiju.

Pogledaj ovde za Blue Note reizdanje:

http://www.musicmattersjazz.com/sound.html#article4' rel="external nofollow">

Link to comment
Share on other sites

Ma nema tip pojma. Prvo, u studijima se koristi balansirana veza koja je mnogo manje osetljiva nego nebalansirana koja se uglavnom koristi kod kuce. Drugo, nije tacno da se za specijalne namene ne koriste posebni kablovi u studiju.

Pogledaj ovde za Blue Note reizdanje:

http://www.rane.com/note110.html

U tekstu se spominju i izrazi "Pseudo, and Quasi-Balancing" he he :blah

pa se stvarno dogadja da neko sklepa (uglavnom namerno) neki uredjaj gde zaista postoji problem

sa ko zna kakvim ulaznim ili izlaznim impedansama pa je moguce da ce tu razliciti

kablovi davati i razlicite rezultate...

Tip ocigledno nije citao ovako nesto (ili se pravi da nije) - voleo bih da znam ako jeste zasto tumaci pogresno. :blah

Ocigledno je da ce nas zvuk iskljucivo zavisiti od znanja/neznanja/postenja strucnjaka i inzinjera - "balansera" - ovo mi zvuci

ko citat iz jednog domaceg filma...

Istina je izmedju redova - naime , ocigledno je da se uredjaji prave sa krajnjom namerom da bi ljudi

ulagali i u dobre kablove - dakle biznis (industruje kablova) je u pitanju (nije samo kvalitet) .

U vecini slucajeva a na nasu zalost u uredjajima od po 20000$ ovakav koncept ne postoji.

Tu se (bilo kakav dobar) kabl prilagodjava uredjaju a ne uredjaj kablu - tu svi dobri kablovi trebaju priblizno

isto da sviraju ...

I ja sam za Nikolu Vukusica !

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Medutim ostaje tacno da ukoliko se pronade istina i otkrije koja je to realna minimalna cijena high enda :wave2:blah

zatvorio bi se ne samo ovaj forum nego i vecina drugih foruma i audio revija. :blah

slusajte sta imate i budite sretni i zadovoljni zivotom.

Haj zivili :blah

Link to comment
Share on other sites

Vidim da sam mnogo puta komentarisan u temi,bas mi je drago.

Mene je na ovom forumu najvise da tako kazem inspirisao post od clana koji je rekao forume zdravo a pod imenom Calima.

On tvrdi da je nasao Sveti GRal u ovome ili ono sto sam ja nazvao minimalnim high endom.On to naziva tacnom rekonstrukcijom muzickog dogadaja.

Iskreno mislim da postoji najveca minimalna cijena u high endu iznad koje je kupovina bilo sta u high endu neopravdana.( bez obzira koliko se voli muzika ili tehnika)

Medutim iz poznatih razloga prica ide dalje i ponovo u krug(sto se napravi mora pronaci i kupca,ili drugim rijecima ako je neko dovoljno uporan naci ce plasticnog hirurga da ga operise)

I stan u Bg npr ima svoju realnu cijenu,drugo je sto na cijenu uticu mnogi faktori u drustvu.

Iskreno mislim da ukoliko bi se krenulo sa svakom od onih 10 tacki i uz pomoc nekog mecene koji bi obezbedio uslove za eksperiment,da bi kada se iskljuci jedna i otkrije istina u jednoj tacki islo na drugo potom na trecu te da bi se doslo neke istine u ovome.

Posto to ne znamo smatram da treba uzivati u onome sta se ima,odnosno napraviti kompromise u zivotu.

A moze se reci i ovako,skuplje gotovo uvijek i bolje,i uvijek ima bolje.Nema high enda ako ne ulozis 100 000 evra minimalno.

Samo ja nesto u to ne vjerujem.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...